Narodila sa mi mŕtva dcérka

ciernaperla
25. máj 2015

Ahojte.Prvy krat sem nieco pisem co sa tyka mna.Moj pribeh zacal ked sme sa s muzom rozhodli mat druhe babo...moc sme si ho zelali a v tedy ked sme to najmenej cakali tak to konecne prislo.Bola som zo synom na lieceni a spravila som si test.konecne dve ciarky a oznamila som mu cez skype,ze sa vratime domov 3ja.Po navrate domov som isla doktorke a ta ma poslala na vsetky vysetrenia...Vravela,ze vysledky su v poriadku no nakolko som pri malom mala preemklepsiu tak ju mam cakat aj teraz.Nakolko som bola nezamestnana ostala som doma aby som sa vyhla rizikovim faktorom.jedine co mi v 6tom mesiaci zistili bol vyzsi tlak a tak mi nasadili lieky a bolo to v poriadku.V 29tt ma doktorka poslala lezat do nemocnice lebo sa mi zvysila hladina bielkovin v moci,po 9dnoch ma pustili domov.chodila som na kontrolu kazdy tyzden...potom nastal stvrtok a ja som isla na odbery a kontrolu.doktorka vravela,ze este je to v poriadku a mala som tlak 149 na 98...ked som prisla domo bola som rada,ze je to v poriadku no na druhy den...plac mi nedovoluje suvisle pisat...cely den som si merala tlak na posteli nikam som nechodila nic som nerobila...len som isla na zachod a v tedy to zacalo mala ma kopala a ja som krvacala volala som zachranku a maminu...trvalo im to 25min...a dalsich 20min kym vypisovali papiere ked som ich prosila aby sme isli do trnavskej nemocnice,ze je blizsie vraveli,ze preto,ze som lezala uz v ba tak patrim tam.mala som neskutocne bolesti a tiekla zo mna krv.v sanitke mi nic nedali a hrozne som kricala po prichode do nemocnice chceli aby som isla na kozu a potom na somo...velmi to bolelo a nik mi nepomohol ani na kozu pritom tam bolo 5sestier.ked zavolali doktora bol hnusne neprijemny,ze co tak vrieskam a nech mu laskavo odpovedam,ze ked s nim nemienim komunikovat tak nemieni vysetrovat po sone povedal rychlo na operovacku ked som sa pytala,ze co malicke tak bol ticho...vyzeralo to tam strasne a potom ma len uspali no citila som sa tak sama ako keby zo mna nieco unikalo.rano po prebudeni mi nikto nic nepovedal mala som velke bolesti...az po obede prisla nejaka doktorka a ja som sa hned pytala na malu...zacala s tym,ze je jej to luto no odtrhla sa placenta a mala neprezila.zrutil sa mi svet.ten kto to neprezije nevie co to je...aka bolest ma zaliala a srdce mi naplnil zial.hned som volala mamine nakolko muz bol po nocnej.ked prisiel doktor co ma operoval mal naponahlo a na mna skoro ani nepozrel ked som sa zo slzami v ociach na neho pozrela a spytala sa preco??? Odpovedal,ze co placem mam byt rada,ze ked zo mna vybral to mrtve decko tak zachranil.a mam este 24hod.co bude pre mna krytickych.Mozno to je velmi dobry doktor ale podla mna by nemal komunikovat s ludmi a urcite nie v takych pripadoch.dalej mi davali trasfuzie a ja som sa nevedela skoro pohnut pri kazdom nadychu a kaslani som mala neskutocne bolesti.moja doktorka za mnou prisla kazdy den a rozpravala sa so mnou.je to zvlasne nakolko som ju nemala zazmluvnenu.vravela,ze mam uzavriet kapytolu v nemocnici a nechciet robit pohreb po naliehani ma zobrala za malou do marnice.povedala,ze jej budu robit pitvu...bola nadherna a vyzerala presne ako moj syn ked sa narodil a bola taka bleda...medzi tym ma museli opat otvorit nakolko som mala zrazeninu a zasa sa opakoval kolotoc s transfuziami.po naliehani na doktora ma po 6dnoch pustili domo.a pri odchode prisla socialna sestra a povedala,ze zo zakona musim pochovat dcerku...na jednej strane som bola rada,ze ju budem mat "pri sebe" no uz som sa zmierila,ze ostane tam.tak ked muz prisiel pre mna tak sme museli hned konat nakolko sme uz platili za to,ze tam mala bola...za 3dni sme mali pohreb a moj muz to uz rano nezvladol...no maleho sme dali do skolky a po skolke som ho odviezla kamoske...ked som isla k hrobceku zalialo ma horko,zial,slzy a zlost...obvinujem seba a aj cely svet,ze tu moja dcerka neni...dnes by mala moja malicka 2tyzdne a 3dni. Namiesto toho aby som kocikovala chodim kazdy den polevat hrobcek mojej dcerky slzami...kto je za to vinny,kto mi ju vzal???

sendy182
25. máj 2015

@ciernaperla hrozná tragédia...necitlivý prístup...možno neodbornosť....išlo o záchranu života tvojho aj dieťaťa...súhlasím s
@piacere..... práve preto sa robí akútna sekcia....a domnievam sa že si mala ostať v nemocnici s takýmto vysokým tlakom....no slov už bolo dosť.je to veľmi nespravodlivé...príjmi úprimnú sústrasť posielam objatie.......

magdalenatothova33
25. máj 2015

prajem vela sil,ja mam 2deti,prvy pôrod ok,druhy katastrofa.......to je zial nase zdravotnictvo,je mi velmi luto co sa ti stalo....prajem vam tebe+rodine vela,vela zdravia 🙂

charity
25. máj 2015

V jednej veci mal pravdepodobne ten lekar pravdu. A to, ze Ti zachranil zivot a bolo to pravdepodobne tesne. Skoda, ze ostava otazkou, ci by to v Trnave neprezila aj malicka. To sa neda jasne odhadnut.

K odtrhnutej placente: lezala si, nerobila si prudke pohyby, nezdvihala tazke. Nemas si teda co vycitat. Niekedy je to proste chyba prirody a "stava sa to".

Drz sa.

origalaxis
25. máj 2015

Ako pisu baby, nemas si co vycitat. Ja som mala preeklampsiu tiez a sme ok, ale len preto, ze som si to odlezala v nemocnici, nakoniec mi robili akutnu sekciu. Tiez sa bojim, co bude pri druhom babatku :-/ osobne by som to tiez riesila, podla mna pochybila zachranka aj lekar, co ta prepustil a aj sledoval. 149/98 je velmi vysoky tlak na domacu liecbu. Su lepsie lieky. Ries to. Aby sa to nestalo inym. Drzim palce!

a1cibulka
26. máj 2015

stala sa ti velmi smutna vec... je to tazke.. prijmi odo mna jedno velke objatie a pohladenie... objatie a pohladenie aj tvojim blizkym... a malemu pusinku posielam

tova
26. máj 2015

ja tiez neviem pochopit ked bolo podozrenie na preklampsiu, ze to dr. neustrazili aj keby si cele tehotenstvo mala byt v nemocnici, a chodit 1 tyzdenne na kontrolu je zvlasne. Aj zvlastny je pristup ako jednali pohotovosti a tiez ze ta muz aj mama nechali po porode samu a nedosli do nemocnice ked som spravne pochopila. A nechciet si pochovat vlastne dieta? ???? to este aj tak dr. poradi aby to bola uzavreta capitola??? ved to sa zda, ze vedia ze nieco zanedbali a chceli si evidenciu nechat pre seba. Kamaratka tiez mala preklampsiu ale vopred konali, dieta vybrali cisarskym, ona dostala transfuziu a naozaj 24hod. ju non stop monitorovali, a po 4dnoch ju pustili. dalsi tehotenstvo dopadlo bez problemov. Ty by si naozaj nic nemohla na tom zmenit a mozno by bolo aj tak neskoro aj keby hned v sanitke pred domom ta operovali, a tazko sa teraz uvedomuje, ale aj ty si mohla prist o zivot, a stalo sa tak mnoho krat. Preco? lebo preklampsia. preco preklampsia? lebo telo nefunguje stale 100% , tak ako aj clovek kedykolvek, rozneho veku dostane mozgovu porazku, infarkt ... vela psychickej podpory prajem

salwusa
26. máj 2015

nepochopi,kto nezazil aspon strach z toho,ze svoje vlastne babatkonikdy nepodrzi vnaruci.odlupovala sa mi placenta,no moj lekar o tom nemal ani sajny.chodila som na ko trolu raz za dva tyzdne a doma prenasala nabytok ci trhala burinu na styroch.bola som sice po umelom,no vsetko malo vyt v poriadku.v 29.tt sa mi narodil syn.vycitky svedomia som mala tiez...co ak som tomu mohla zabranit!?co ked som nieco mohla urobit!?nenavidela som svoje telo...pohlad na prazdne brucho,kt.ho vydalo.nenavidela som seba,ze som ho neudrzala v brusku.moj syn to prezil.dnes uz je to rocny ficur...no,pocity,kt.som prezivala,boli take silne,ze na ne nezabydnem nikdy.uprimnu sustrast mamina.nikdy nebudete mamina jedneho babatka.v srdiecku uz mate miesta pre dvoch.objimte chlapceka...so smrtou anjelicka sa nezmierite nikdy...ale raz odpustite svojmu telu zlyhanie a vycitky sa stratia.prajem vam, aby to prislo co najskor.musite byt silna pre vasho syna.silno vas objimam.velmi silno.

roberta31
26. máj 2015

@ciernaperla ahoj.Je mi velmi luto co prezivas,presla som si niecim podobnym 😔 .Toto je moje stvrte tehotenstvo,doma mam jedneho zdraveho syna.3 x tazka preeklapsia.Prve tehotenstvo mi zomrel malicky v brusku v 24 tyzdni.Vtedy to ale pripisovali amniocenteze.Druhe tehotenstvo sa mi narodil syncek predcasne v 33 tyzdni,sice zaostaval v raste 3 tyzdne,je zdravucky.Chceli sme deticky po sebe.Bolo mi povedane,ze preekl.sa moze aj nemusi opakovat.Budem sledovana castejsie.Ano bola som,ale zial ani to nepomohlo.Na sone v 26 tyzdni bolo este vsetko v poriadku,sono o 2 tyzdne.Kontr.som si doma moc,tlak vsetko v poriadku,len sa mi zdalo ze malicku citim menej.Sli sme do nemocnice,okamzite sekcia.Nelka bola uplne bez plodovej vody a zaostavala 2 tyzdne.Zomrela nam po 12 dnoch 😢 .
Vsetci ma od dalsieho tehu odhovaralo,ale ja velmi tuzim mat viac deticiek.Zacala som sa vsade pytat,vsetko vysetrovat.Po roku a pol sme otehotneli.Cakame dvojicky,som 27 tyzden.Ten strach co prezivam uz asi 3 tyzdne je obrovsky.
Od zaciatku beriem anopyrin,clexane ( tiez krv),zelezo,vsetko od hematologa.Od 24 tyzdna kontroluju kazdy tyzden oblicky,bielkovina je,ale zatial v moalom mnozstve.Na sone som kazdy tyzden.Aj ked moja dr.mi robi kazde dva,ja si sama chodim este ku inym,nech mam istotu.Toto je nas posledny pokus,verim ze sa nam sen o babatkach splni a budeme velka rodina!
Velmi ti drzim palceky.Viem aka prazdna sa citis,moja vesela povaha sa po tychto udalostiach tiez velmi zmenila.Mne po tej najvacsej bolesti troska pomohlo,ze som da zacala sustredit na urcitu vec...porobit si vsetky vysetrenia a byt zas o kusok blizsie k dalsiem tehotenstvu.Nikdy to nepreboli,len ta bolest sa zmierni 😔

zabka147
26. máj 2015

Je mi to nesmierne ľúto...a prajem tvojmu srdcu a aj duši aby sa čím skôr uzdravila...maličká je v nebíčku, a neviem či si veriaca, ale určite je tam šťastná...neboj sa o ňu...nikto nevie, len Boh, prečo sa takéto smutné udalosti stávajú...dúfam, že čoskoro sa budeš cítiť lepšie...je mi to hrozne ľúto, a neviem si predstaviť, čo musíš prežívať...viem, len jedno, že to musí byť najhorší pocit na svete...držím palce, posielam objatie a prajem Ti aby sa sa čoskoro cítila lepšie...a neboj sa plakať...plač koľko sa ti len dá..lebo plač lieči...nedrž to v sebe...a máš právo byť smutná a nešťastná...ale vždy pamätaj, že malinká je v nebíčku s Ježiškom a šťastná tam behá s inými detičkami...neboj sa nie je sama a nie je smutná...je tam, kde sa s ňou raz všetci stretnete...prečítaj si knihu Nebo nie je výmysel...

kikuska_wedge
26. máj 2015

Je to strašné, čím ste si museli prejsť. Nemôže sa stať nič horšie, ako keď rodič musí pochovať svoje dieťa. Posielam srdiečko a prajem veľa síl. Uzdravenie, nielen fyzické, ale najmä to psychické. Zdravotníctvo u nás je v troskách. Moja maminka zomrela na obyčajný prasknutý vred, lebo ju nezobrali do nemocnice s tým, že nie je v ohrození života. Nie sú problém financie, ale neľudský prístup. Porušovanie základných ľudských práv. Hyenizmus. Chápem, že už neveríš doktorom, ani ja nie.

piacere
26. máj 2015

@ciernaperla ja som mala problém s placentou od 20tt, takže som bola od 36tt v nemocnici, kde sa mi začal sám spúšťať prirodzený pôrod (najprv to mala byť sekcia, potom, že skúsime prirodzene), ale počas prvej doby sa mi odlúčila placenta, začala som neskutočne krvácať a ako som písala, už mi pôrodník ani nedovolil zísť dole z kozy, aj sanitár ma už len na rukách prekladal na lehátko, plná narkóza (lebo tam nebol čas na účinkovanie spinálu). Ako som písala, do 20-tich minút od odlúčenia bol malý na svete, u vás jednoznačne pochybili aj lekári. Nehovorím, že by sa nemohlo stať, že by maličkú nezachránili, aj keby konali tak ako mali 😔 .... ale proste vás nechali dlho.... Nehovoriac o tom, že ohrozili aj vás (matku, na ktorú čaká doma ďalšie dieťa).
Ja som počas tehotenstva krvácala (masívne, chceli mi ukončiť tehotenstvo v 20tt), od 20tt sa mi po troške odlučovala placenta.... A primár mi stále prízvukoval (keďže ma nechcel pustiť z nemocnice domov, ale ja som si to uprosila, keďže doma som mala 2,5 ročného syna a nemocnicu 5 minút od bytovky), tak mi prízvukoval, že ak by som začala doma zase krvácať, žiadny odvoz vlastným autorom, ale okamžite volať záchranku, okamžite...

ciernaperla
autor
26. máj 2015

Moc dakujem pri citani vasich sprav mi to dodava silu...ale asi to nezvladam...

lusinda3
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anjelik1989
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
velkacica
26. máj 2015

@bonaqa2013 a čo by ÚDZS vyšetril? Decko nepotratila kvôli chybe zdr. personálu, hádam oni ho nenosili namiesto matky, v ktorej nastala ruptúra! Typické ženské hysteričenie nepomôže; napokon, zachraňovali JEJ život, a to sa teraz má proti nim obrátiť!?

mircalla
26. máj 2015

@velkacica Ty mas ozaj vela pochopenia a empatie pre niekoho, komu sa stala takato tragedia, mozes si podat ruky s tym lekarom....

zuzka2388
26. máj 2015

@ciernaperla ahoj...viem uplne presne co prezivas...ja som porodila mrtveho chlapceka v 38mom tyzdni...s tym rozdielom ze som nemala ziadne problemy ukazkove bezproblemove tehotenstvo aj napriek tomu mi zomrem v brusku...dovod?vraj nestastna nahoda ktora sa niekedy stava...babatko sa udusilo tym ze si samo zatlacilo pupocnu snuru bud rucickami ked.sa.s nou hralo alebo chrbatikom neviem...je to vraj 1 percento co sa stava a stalo sa to zrovna nam...bol to krasny zdravy donoseny chlapcek..dnes by mal uz 5 tyzdnov a namiesto neho mi ostali len oci pre plac...viem presne ako sa citis a naozaj to nikto nikdy nepochopi iba ten co to zazije...je to neskutocna bolest...ale musime ist dalej kvoli nasim manzelom a rodine..ty mas este jedno dieta pre to musis zit...(ja som prvorodicka a hned takato skusenost neviem ako zvladnem dalsie tehu po tom vsetkom :()..je pravda ze ta bolest nikdy nepreboli len sa s tym naucime zit....musime byt silne aj kvoli nasim detickam anjelikom aby sa netrapili ak sa my budeme trapit...a verim ze na nas davaju pozor z nebicka a stale pozor davat budu urcite citia ako velmi ich lubime hoc sme im to nemohli ukazat na tomto svete...prajem ti vela sil ja sama tiez bojujem a prezivam tu bolest niektore dni su lepsie ine horsie ale cas urcite troska tie jazvy nase zahoji ale nikdy ich nevymaze to nie...a este ti chcem povedat ze ked si myslis ze niekto pochybil a mas na to sil urcite to ries...aspon ja by som to riesila....prajem ti vela sil

zuzka2388
26. máj 2015

@roberta31 drzim ti prsty neboj sa vsetko bude v poriadku si naozaj silna zena!!!

anjelik1989
26. máj 2015

Nechapem, ako nieco taketo moze napisat niekto cloveku, ktory preziva najtazsie chvile v zivote. Zdravotni personal sice za to nemohol ale mohli sa k nej aspon inak chovat. Ja som prezila nieco podobne, ale lekari boli velmi empaticki, priatelski a ludski. Ak by sa ku mne v tej chvili chovali ako k hocijakemu inemu pripadu, nezvladla by som to tak.ale kto si toto neprezije, jednoducho nepochopi

mircalla
26. máj 2015

@anjelik1989 Presne tak - ten lekar je totalna ludska hyena

alk05
26. máj 2015

@ciernaperla je mi velmi luto co sa ti stalo....ja som si pred siedmimi mesiacmi prezila to iste tiez odlucenie placenty av ba otrasni lekari....ja osobne som bola na antolskej a ten pristup lekarov hrozny.....velmi ti prajem aby si mala vela sily zvladnut to....tiez mam starsieho syna takze som sa musela pozbierat.....dost mi pomohlo ze som sa tu vypisala a proste ta komunikacia s babami.....drz sa!

origalaxis
26. máj 2015

@roberta31 drzim palce, nech to dobre dopadne. Ja neviem ci to pomaha, ale ja ked som mala preeklampsiu, skusala som aj vsetky babske recepty na znizenie tlaku. Jedla som zazvor, kupala sa v horucej vode, stale som bola v teple (zima zvysuje tlak), nenosila som nic obtiahnute, stale som lezala, nerozculovala som sa, bola som v klude, stale som spala. Nic som nerobila, nic. Zdravo som sa stravovala. Myslim, ze sme to potiahli este dlho od prvych signalov, skoro 6 tyzdnov. Neviem, ci aj kvoli tomuto, urcite aj kvoli lekarom, co sa o mna starali. Tak skus aj ty, ak tomu veris. A naozaj dufam, ze to vsetci traja este dlho vydrzite pokope ;)

liavan
26. máj 2015

Plačem spolu s tebou... Tak strašne mi to je ľúto... :'(

ciernaperla
autor
26. máj 2015

@alk05 aj ja som bola na antolskej a to len kvoli tomu,ze vsade mali najlepsie odporucania a doktorka ktorej chodim tam robi.to je naozaj vsetko o peniazoch,ze ak si nezaplatis doktora tak na teba kaslu?ved je to ich praca za ktoru su plateny tak preco im treba platit za nieco dva krat???syna som rodila na kramaroch i ked to tam nevyzera moc dobre maju tam aspon vybavenie...

roberta31
26. máj 2015

@origalaxis dakujem.

roberta31
26. máj 2015

@zuzka2388 dakujem.

origalaxis
26. máj 2015

@ciernaperla na antolskej neviem, ja som bola na kramaroch a odporucam pri tejto diagnoze. Fakt vyborna strostlivost, veduci rizikoveho oddelenia dr. Turkota velmi zodpovedny a aj ludsky a mily. Naozaj o nom hovorim, ze mi zachranil babo. Viem, ze teraz uz je neskoro, ale dobuducna odporucam urcite kramare. Tam ta to sice nechaju odlezat, ale pomozu. A kazdy jeden doktor tam je profesionalny odbornik, mily, ludsky, zodpovedny, ja som sa tam citila ako doma, len rodina mi chybala. A nezaplatila som nikomu nic. A bolo to aj pocas vianoc, a Turkota ma vo svojom volne prisiel pozriet a spravit mi vysetrenia, nech nieco nezanedba.

roberta31
26. máj 2015

@anjelik1989
@zuzka2388 velmi smutne cim ste si tiež presli 😢 .Taketo veci by sa nemali stavat 😔

alk05
26. máj 2015

@ciernaperla ja som tam musela ist lebo vraj iba tam dokazu zachranit male deticky....a to nas ani zobrat nechceli lebo ze ked im tam zomru takto deti maju s tym opletacky.....bola som velmi ale velmi nahnevana na tu nemocnicu....povodne som tam chcela aj prveho rodit ale skoncila som v tt a nelutujem,antolsku uz nechcem v zivote vidiet.....ani nevies ako velmi ta teraz chapem,presne tie bolesti,krvacanie,pristup lekarov a tie druhe dietatko.....este raz vela sil prajem

ciernaperla
autor
26. máj 2015

@roberta31 moc ti dakujem za tvoje slova a tvoj pribeh si naozaj odhodlana a silna osobnost neviem kde nabrat silu aby som mohla byt plnohodnotna mama a zena.su dni kedy placem potajme aby ma maly nevidel a vratim sa k nemu hrat v poriadku no su dni kedy len placem aj pri nom a vravi mi,ze uz bude posluchat a je krasny chapec nedokazem to vysvetlit ten pocit co je vo mne a nechcem aby moj syn tym trpel...