Názory na letný čas

gabi1234
4. mar 2015

Ahojte, dievčatá, čoskoro budú zase meniť čas na letný. Nevadí mi to, ale nič príjemné to tiaž nie je, úplná z bytočnosť. Niektorí ľudia to ťažko nesú. Myslíte, že aspoň pre štát to má nejaký význam?

bosoriak
4. mar 2015

Ekonomicky vyznam to teda asi ma. Ale vychadza z predpokladu, ze ludia su aktivnejsi vecer po praci, nez velmi skoro rano. Otazka je, co bolo skor, ci aktivita ludi neskor vecer kvoli zmene casu alebo zmena casu kvoli aktivite ludi neskor vecer. Pretoze zmenu casu tu mame uz niekolko desatroci a nikto to v poslednej dobe nevyskusal ako experiment, ze by sme to spravili jeden rok bezo zmeny. A porovnali vysledky. Ci by nahodou ludia jednoducho viac nerobili veci skoro rano, nez neskoro vecer.

Pravdou je, ze drviva vacsina ludi si jednoducho za tyzden-dva zvykne, takze z toho nikto halo nerobi. Mne osobne je napr. prirodzenejsie robit aktivity rano, nez vecer, preto pre mna zmena na letny cas sposobuje viac problemov, nez uzitku, nehovoriac o vplyve na deti pocas toho prveho tyzdna.

Ale tak co uz narobime, ekonomicka vynosnost je ekonomicka vynosnost. V tej studii od @ukulela ma ale uprimne pobavilo kvantifikovanie negativneho vplyvu pomocou narastu samovrazd ako jedineho ukazovatela nestastia ludi. 😀

vroni
4. mar 2015

Ekonomicka vyhodnost je viac nez diskutabilna, ale ked sa kolosalna sprostost vzije, najdu sa aj "argumenty" v jej prospech. Aj ked som na letny cas bytostne alergicka, uznavam, ze horsie dedicstvo nez letny cas nam prva svetova vojna nechala v podobe dane zo mzdy....

katrinka8
4. mar 2015

Baby, ja som asi čudná, ale mne sa letný čas páči viac ako zimný 😀 Milujem, keď je dlho večer vidno a deň je dlhý 😀

ukulela
4. mar 2015

@katrinka8 - tiez je mi milsi letny cas

dada1212
5. mar 2015

@katrinka8
@ukulela podobne, neviem sa zmeny dočkať, keby bola aj zajtra 😉

wera_ga
5. mar 2015

A kedy sa to vlastne prehadzuje? A dozadu či dopredu? Ja som z toho jeleň vždy.. :D ale tiež sa moc teším že bude dlhšie vidno, aspoň s malým nebudeme po tme vonku poobede 🙂

katesocka
5. mar 2015

Mne sa tiež viac páči letný čas, keďže cez týždeň odchádzam z domu o 6:30 ráno a domov prichádzam až večer okolo 18:00, je o dosť príjemnejšie prísť za svetla, mám viac energie ešte doma navariť a poupratať a takisto mám aj lepšiu náladu.