Netradičné mená

cicushka
26. feb 2008

Su tu nejake maminky s detickami, ktore maju naozaj netradicne mena?

timejkaa
13. okt 2010

@lussy23 Santiago je tiež pekné a po meste 🙂 Je ich celkom pekná kôpka, ale osobne takú Bratislavu alebo Madrid neschvaľujem, len to by som asi mala mať iného mužíčka 😀

andika10
13. okt 2010

ahoj zvyknem si vas čítať u nas su v dedine dvojičky Sven a Dean. neviem či som dobre napísala možno sú len pre mňa netradyčné, poznám aj Tristana, Darius. Mne sa osobne nepáčia, ale každí máme iný vkus

lussy23
13. okt 2010

@timejkaa - Santiago je v pohode. Také ma ani nenapdlo. A Aké ešte sú, okrem Martina, Mikuláša a Virdžínie?

warholette
13. okt 2010

@timejkaa viem o tom, ze meno Bratislava existuje, ale nikoho s tym menom nepoznam. mozes byt prva 😉
vela miest je pomenovanych po ludoch, tak preco by dieta nemohlo byt pomenovane po meste? brooklyn, chelsea, madison, paris, vienna...

monkula
13. okt 2010

@andika10 Dariusz je úpne obyčajné poľské meno napríklad 😉

andika10
13. okt 2010

@monkula dik, len ja ešte žiadneho nepoznám okremtochto 😉

monkula
13. okt 2010

@andika10 tam je to fakt také obyčajné meno, ako u nás Michal, či Peter 😉 tak isto ako Kasper, či Kinga 😉

andrea142
13. okt 2010

@bebula_lila ahoj neviem či ti už niekto odpovedal. moja dcéra sa volá Lili my oslavujeme 11.7 ( podľa maďarského kalendára ) alebo potom tuším 19.11 podľa slovenského ( Liliana )

lussy23
14. okt 2010

@warholette - paris je tiež veľmi pekné meno

evinkal
16. okt 2010

ahojte.včera sa kámoške narodili dvojičky-žijú na floride a detičky sa volajú (dcérka) Madison Beverly a chlapec je Taylor.mne sa páči aj dievčenské Connie alebo Megan(Meggie) a chlapčenské Aaron a Derek

dannizeta
22. okt 2010

Ja som práve začala vyberať meno pre naše baby a Yasmina sa mi fakt páči....ale k nášmu rýdzo slovenskému priezvisku to meno asi znie naozaj čudne,nie? Že...Yasmina Kožušková. Hmmm?? 😅

maggie2
22. okt 2010

@dannizeta Máš pravdu, je to ako päsť na oko ku tomu priezvisku. Yasmina, Jasmina, Yasmine, Jasmine, Jasmin, Yasmin sú všetko mená cudzieho pôvodu. Samozrejme "jazmín" je i slovenské pomenovanie kvetu, rastliny. Ja osobne si predstavujem nositeľku tohto mena ako exotickú osobu, možno i šikmookú, alebo tmavovlasú, či s tmavou pleťou. Ale v slovenských detských kútikoch v nákupných centrách počuť v poslednej dobe často volať "Jasmínka!" a sú to blonďavé dievčatká 😀 . Prajem všetko dobré pri výbere mena 🙂

mamutka
22. okt 2010

@dannizeta to je len nezvyk 🙂 Jasminka Kozuskova je pekne 😉

mamutka
22. okt 2010

dokopy je to take pekne, jemne....teda ked sa da zdrobnelina krstneho mena, co pri dietati bude stale...

maggie2
22. okt 2010

@mamutka ale si zober, že oficiálne bude Jasmina Kožušková. No dobre, s jedným privretým okom sa to ešte dá. Ale určite by som nedávala verziu kde je začiatočné písmeno Ypsilon. Je to hrozne tvrdé to Y k tomu priezvisku. Čo myslíš?

mamutka
22. okt 2010

ani ja by som nedala Y, to mi nepasuje, ale s tym J si myslim ze to by slo....
My mame skoro polske priezvisko, maly je Maximilian, ale tak si napise na zosit v skole a tym to hasne, vsade sa predstavi v buducnosti ako Max a k tomu to polske priezvisko a znie to fakt dobre 😀

mamutka
22. okt 2010

no ale Jasminka sa narodi v juni, dovtedy este vymyslia kopu mien 😎

maggie2
22. okt 2010

@mamutka potom sa pozrieme do vizitky ako to dopadlo 🙂

mamutka
22. okt 2010

to by bolo fajn, ale s mojou pamatou......asi tazko 😀

lussy23
22. okt 2010

@maggie2 Jasmína Kožušková sa mi celkom páči. 🙂

A predtým sa tu riešili mená po mestách.- Spomenula so msi ešta na Sidney. krásne meno, ale škôr v zahraničí.

maggie2
22. okt 2010

@lussy23 Akurát že Paris nie je meno len po meste ale dávno predtým to bolo už starogrécke meno (Páris, Párido). Paris bol i v gréckej mytológii syn trójskeho kráľa. Sidney má zase anglosaský pôvod je to kontrakcia mena svätca "St.Denis" St. - angl.skratka svätý

marorlinko
22. okt 2010

@fracle ja som mu vybrala preto, lebo orlando znamena slavny bojovnik a on nim bol,ked sa narodil predcasne a nemal ziadne problemy, aspon to meno nema kkazdy 3chlapec no nie?

lussy23
23. okt 2010

@marorlinko - Tak to meno sa mu hodí. 🙂 Mal šťastie, že nemla problémy, vúčšinou takéto deti mávajú. 😔 Prajem mu, nech je aj najďalej zdravučký.

yanni
23. okt 2010

@maggie2 no s tou jasminou si to fakt vystihla. JA to meno tiez s takou pocernou spajam. Tu sa dobre ze nie kazda druha Turkyna vola jasmina (vo vsetkych moznych pisomnych podobach). Ja uz to meno ani citit nemozem.

Tiez, a uz aj na SK, sa strasne velmi rozsirila Ema, Lea, Oliver, Sofia atd. No to je moda. Ako bol volakedy Jozko, Janko, Petko, ci Zuzka, Katka , Janka, ale aspon slovenske. A by som povedala nesmrtelne. Aspon to vie kazdy vyslovit a vie ako sa to meno pise. Nepoviem ked niekto zije v zahranici, ci ma partnera cudzinca alebo jednoducho cudzie, nie nejake pekne slovenske ci ceske, priezvisko. Nejaka Vivien Sedlackova. No neviem neviem. Tiez tu poznam jedneho chlapca; Sean Miguel Schüsser. Typicky blondaty nemec s typickym nemeckym priezviskom a taketo krsne mena. Tiez to velmi nejde do seba. Ale podla gusta ziaden disputat....

maggie2
23. okt 2010

@yanni áno veď meno Jasmin a všetky tie ekvivalenty sú perzského pôvodu a rozšírené to bolo hlavne smerom na ďaleký Východ. Nuž ale to je večný kolotoč. Prominenti a všetci tí čo udávajú tón (vyššie vrstvy) začnú dávať mená a následne obyčajní ľudia (lebo ľudia sú už takí - chcú sa šplhať po rebríku smerom hore) to kopírujú a mená sa sprofanujú. Takže prominenti a všetci tí čo udávajú tón zase "zľudovelé" mená, ktoré pôvodne dávali oni odignorujú a nájdu si iné. A takto to ide dookola v rôznych časových úsekoch. Si zober, že kedysi mená ako Anna, Katarína a Mária boli vyložene výsadou šľachticov a kráľov a keď sa to rozšírilo medzi masami, mená i zhanliveli (Anča,Kata,Mara) a nie sú momentálne "in" . Ale je to otázka zase nejakého času a keď všetky Emmy, Sofie, Vivien zľudovejú a bude ich ako maku príde zasa návrat ku tradičným menám. Ono vlastne Sofia už je tou lastovičkou návratu k tradícii lebo je to vlastne podoba slovenskej Žofie.

briketa
24. okt 2010

moj muz najnovsie chce dat Keomi, ak to bude dievca 😅

warholette
24. okt 2010

@briketa Keomi by sa hodilo aj pre chalana, nie? 🙂 trochu mi to pripomina meno Keanu. mne by sa k vasej skladbe mien skor hodilo nieco s vyraznym I ako Mia, Aoki, Dean... verim, ze cokolvek vymyslite, bude to dobre 😉

yanni
25. okt 2010

@maggie2 no ved to, ludia sa len opicia. Preco nie taka typicka Katka, Majka, Lucka, Zuzka. Ja som Katarina a som rada ze mam take meno ake mam. Vedia ho vyslovit a napisat vsade. S pisanim to obcas hapruje, ale ci uz tam to "h" je alebo nie, to az taka velka zvada nie je. Keby som bola nejaka Jacqueline ci Jeannette, tak by som si to meno asi uz davno dala zmenit 😀 Inak neviem ako na SK, ale taketo "cudne" mena tu v DE davaju väcsinou rodicia z nizsich vrstiev, s nizsim vzdelanim. Inak taky Kevin ci Marvin sa hned stotoznuje s grazlom, zlym nevychovancom, zlym ziakom apod. a je to aj statisticky dokazane. Ti vzdelanejsi ludia davaju stale tie klasicke mena. Taka Sofia napr. Je tu klasicke meno, dlho nebolo in teraz sa nejak znova rozsirilo. Ale je to klasika na rozdiel od Slovenska. Ved kolko je teraz Sofii ale ziadna Zofia. Ja uz tieto zahranicne obdoby nejak nemusim.
Ale ako si sama napisala, je to ako zacarovany kruh. Len ja osobne nechapem, preco sa tak "obycajni" ludia opicia po "celebritach". Ved kazdy ma vlastny rozum, a mal by sa aj trocha zamyslit, ze to krstne meno clovek nosi cely zivot.
No co uz...

briketa
25. okt 2010

@warholette

ja mam pre chlapca v hlave Kai, pre dievca sa mi paci Stella, len manzo stale, ze v UK sa robi nejaky blby vtip s menom Stella (on je z UK). Ale co mna po UK, ked byvam na druhom konci sveta? Obom sa nam paci Elle a Emma a hovorim mu, vidis - na SVK je to meno strasne otrieskane, lenze my nie sme na SVK a navyse perfektne pasuje k nasmu angl. priezvisku.
Mia som mala, ale dcerine cele meno je Aili Maya, to je uz skoro to iste ako Mia.
Ja idem maximalne po dvojslabicnom, snazim sa aby v nom nebolo "r" koli inej vyslovnosti v anglictne a v slovencine a tak isto aby ludia nijako to meno neprekrucali.

maggie2
25. okt 2010

@yanni viem, poznám tie sociologické výskumy v Nemecku, aj som tu o nich niekde už písala dávnejšie. Ten jav nazývajú dokonca "kevinizmus" teda nem. "kevinismus" ekvivalent pokiaľ ide o dievč.mená "chantalismus" Nájdi si to heslo vo vyhľadávači. Potom dáš meno Kevin alebo iné meno spadajúce do tejto kategórie, a učitelia, okolie si už dopredu urobí o Tebe a Tvojom dieťaťu predsudok, že máte pôvod zo sociálneho spodku. V Británii napríklad dokonca firmy orientované na solventnejších klientov v direct marketingu automaticky vyraďujú adresy potencionálnych klientov kde figurujú takéto prvé mená, automaticky predpokladajú, že ich ponuka nenájde toho správneho adresáta a škoda materiálu na drahé prospekty...