Netradičné mená

cicushka
26. feb 2008

Su tu nejake maminky s detickami, ktore maju naozaj netradicne mena?

tina08071
1. mar 2011

@lullan Alex ...

martija
1. mar 2011

@denisenko - my mame tiez syna Dennisa, a pre tretieho chlapca by som chcela vybrat medzi Simon (bez makcena) a Alex, ale manzelovi sa Alex nepaci, a zda sa mi,ze ich je moc,inak by som to meno hned brala...to len na margo toho,ze mame uplne rovnaky vkus na mena 🙂

evinkal
1. mar 2011

@tina08071 to mije lúto.Kamoška čaká bábatko a ak bude chlapec bude Ryan a ak dievka tak Connie,inak sa mi lúbi aj Ashley,Taylor,Cindy,Daisy a Nancy-chlapčenské Sean,Scott a James 😉

missy97231
1. mar 2011

mne sa paci pre chlapca Nikolay a dievca Onyekachi... a aj tie mena dam druhemu babatku.. co je treba ??? musim ist na matriku? alebo co? neviem... diky.

severaseptima
1. mar 2011

@missy97231 a to dievcenske sa ako cita? Oňekači?

missy97231
1. mar 2011

@severaseptima to sa cita Onyjekači 😀

severaseptima
1. mar 2011

@missy97231 😲 ..fiha a coze je to za meno? dajake japonske?

missy97231
1. mar 2011

@severaseptima nie japonske, ale nigerijske 😀 ked som bola aupair v londyne, tak som sa starala o malu onyekachi, a meno sa mi paci. 🙂 äko skratky su napr. Ony, Ones... takze tak.

martija
1. mar 2011

my mame znamu brazilku ona ma dievcatko menom Jamily - neviem presne ako sa to pise, ale volaju ju Džamily...tiez mile, ale hlavne sila zvyku,ked si clovek zvykne na meno, na osobu,meno sa mu zapaci,aj take,ktore by sa mu za inych okolnosti nepacilo. A naopak, krasne meno sa sprotivi,ak je nositelom protivny clovek.....

evinkal
1. mar 2011

@martija presne-ja mám alergiu na meno Viera....brrr 😝

martija
1. mar 2011

@evinkal po spanielsky znie viera, ako podstatne meno krasne - La fe....ale mne sa to meno tiez nepaci,aj ked som poznala osobu,ktora bola ok, to meno mi nesedi, a ja som velice rada,ze su maminky,ktorym sa pacia mena zuzka,katka a pod, naozaj uprimne som rada,ze nevymru a posuvaju sa dalej,ale ja by som take meno nikdy nedala,neviem preco,nemam k tym menam vztah, ani jozko,rudko, jarko, mirko, palko...moj otec je z toho nestastny, jemu sa nepacia mena,ktore sme vybrali my, uz teraz nam kafre do tretieho mena.....vraj dufa,ze sa mu zase jazyk nebude pliest,ako pri lenym...no co uz....nemozme byt vsetci spokojni....

evinkal
1. mar 2011

@martija 😀 mne sa nepáči ani zuzana,anna a tieto"typicky" slovenské.Viera sa mi protivý,odkedy poznám svokru😀ja zo slov. mienmám oblúbené tie čo majú deti a Veronika,Dominika,Laura,chlapčenské Patrik,Samuel,Radko

warholette
1. mar 2011

@missy97231 mas nejaky vztah k nigerijskej kulture? prepac, nechcem utocit na tvoj vyber mena, ale myslim si, ze vo vseobecnosti by meno malo reprezentovat rodinu, mat vztah ku kulture, z ktorej dieta a rodicia pochadzaju alebo v ktorej ziju. v tvojom profile nie je vidno, ci si stale v zahranici alebo ci je tvoj manzel z nigerie, ale zda sa mi trochu prazdne dat dietatu meno, ku ktoremu nebude mat ziaden vztah. ak mas nejake ine spojenie s nigeriou okrem toho, ze si bola aupair nigerijskeho dievcatka, tak sa ospravedlnujem. vzdy je vsak lepsie hladat kompromis pri vymyslani mena dietata, ak sa stretnu dve kultury, aby bolo meno akceptovatelne a lahko vyslovitelne v oboch. vela adoptivnych rodicov deti zo zahranicia ich dava premenovat, aby neskor nemali problemy s tym, aby vycnievali v kolektive. davaju im napriklad podobu mena krajiny, v ktorej budu vyrastat. davat zamerne exoticke meno z inej kultury mi pride ako zla sluzba dietatu do buducna.

aliza
1. mar 2011

@warholette ja si dovolim nesuhlasit. Ono problem je len na SK, v zahranici nikoho nezaujima, ako sa kto vola, je to kazdeho osobna vec, ale na Sk sa clovek stale musi niecoho bat, ze ho budu ostatni ohovarat, ze sa dietatu budu vysmievat, ze bude 'vycnievat' z kolektivu....no a co? keby boli rodicia tolerantnejsi, tak by to tie deti ani nenapadlo, ved odkial by vedeli, ze to dievcatko ma exoticke meno? to len rodicia doma rozoberaju a ohovaraju a tak sa k tomu stavia aj dieta. Ved vsetky tie Sary, Sofie, Liliany....take mena predtym u nas neboli, tiez su 'ine', ale ludia si na ne zvykli a prijali ich a preto sa detom s takymi menami nikto necuduje. A o tom to je. Ludia sami robia normy, co je pripustne a co uz nie. A je to total trapne, bat sa dat dietatu meno lebo co ked sa to druhym nebude pacit!!! a co ked nema s nigeriou nic spolocne? ked sa jej to meno paci, tak nech ho da svojej dcerke, ale zaroven aj kusisko asertivity voci ludom, ktori maju obmedzene nazory. Moje deti maju exoticke mena, sme sice miesana rodina, ale mena nie su ani z mojej, ani z muzovej kultury. Kym sme zili na Sk, tak s tym nemal nikto problem a ked niekto nevedel vyslovit, rada a milo som meno zopakovala. Nevidim najmensi dovod, preco by na Sk nemohli byt aj deti s exotickymi menami.

aliza
1. mar 2011

@warholette Ja mam obycajne meno, na Sk casto pouzivane a nikdy som sa s nim nestotoznila, proste mi je cudzie a vobec sa mi nepaci. Je to velmi individualne, niekomu bude vyhovovat nigerijske meno a niekto si nezvykne ani na to slovenske.

warholette
1. mar 2011

@aliza praveze by si sa cudovala, ako velmi moze meno ovplyvnit buducnost dietata. fenomen zvany ako chantalizmus a kevinizmus by ti lepsie asi vysvetlila @maggie2, ktora sa tomu viac venuje. v skratke - na zaklade mena cloveka sa da urcit, z ktorej vrstvy pochadza, ake ma asi vzdelanie a na zaklade toho je potom zvyhodnovany/diskriminovany. v zahranici su totiz mena ako Chantal alebo Kevin spajane s nizsou vrstvou obyvatelstva s nizsim vzdelanim, takze napriklad ucitelia uz na zaklade mena maju v hlave obraz, ze dieta bude problemove a agresivne, neskor ho kvoli menu nepozve zamestnavatel na pohovor a podobne. v USA je podobna situacia s tzv. ghetto menami. takze v zaujme rodica by malo byt dat dietatu meno, ktore ho v buducnosti neznevyhodni, ale naopak mu pomoze. aky ma vyznam davat exoticke meno, ktore nikto nevie vyslovit? ktore bude mat dieta problem napisat? pred par stranami tu bol link na prvu Seherezadu na Slovensku. okej, dostala sa do novin, ale vies si ju predstavit o par desiatok rokov ako detsku doktorku Seherezadu X? alebo pravnicku, Judr. Seherezadu X? no ja teda nie.
nejde mi ani tak o to, aby sa ludia bali dat dietatu meno, ake chcu, kvoli ostatnym ludom, ale aby sa zamysleli nad kulturno-spolocenskym prostredim, v ktorom dieta bude vyrastat. kazdy predsa chce pre svoje dieta to najlepsie, mamicky vyberaju tu spravnu znacku plienok, jedla, topanok... meno je vsak to, co sa s clovekom nesie cely zivot, takze by sa malo vyberat skutocne s rozumom.

aliza
1. mar 2011

@warholette no, moja dcera vie napisat svoje meno uz vyse roka a to ma 5 rokov a nema s tym ziaden problem.A to je dost komplikovane meno. A ano, viem si predstavit doktorku Seherezadu X, preco nie? Co je na tom? Hlavne, nech je dobra lekarka, nie? co tam po mene.
A ten fenomen, co si spominala, mozno existuje v USA alebo aj niekde inde, ale na SK urcite nie, teda neviem o tom, ze by niekto s menom Fero alebo Jano mal predurcenu buducnost alebo bol nejak diskriminovany, znevyhodneny. U nas je skor problem v tolerancii, proste to trapi ludi, ktorych by to vobec nemalo. Ale zial, to je nasa povaha, do vsetkeho sa starat, vsetko rozoberat, posudzovat a odsudzovat.
Ja som vyberala mena podla pocitu a podla vyznamu.
Ano, meno moze ovplyvnit dieta, ale kto vie, ktore meno je pre to ktore dieta to spravne? Mne nasi dali meno v dobrej viere a pritom vyznam toho mena ma dost negativne ovplyvnuje cely zivot a ako som pisala, nikdy som to meno neprijala. Takze by ma zaujimalo, ako sa rodic dopracuje k tomu spravnemu menu pre svoje dieta?

maggie2
2. mar 2011

@warholette veľmi pekne a realisticky si to napísala o 20:25

maggie2
2. mar 2011

@aliza vidím že žiješ tiež v zahraničí. Práve nedávno ste tam mali menší škandálik keď jedna cestovka s luxusným zameraním posielala direct maily - svoje ponuky luxusných destinácii potencionálnym klientom, podľa verejných zoznamov s tým, že vyselektovala adresátov, ktorých prvé meno bolo z tzv. moderných a nezvyčajných pretože predpokladali, že títo ľudia sú zo spodnejších vrstiev a nie je to ich klientela solventnejších. Sociologické výskumy ukazujú naozaj, že mnoho rodičov z nízkych soc. vrstiev, problematických vrstiev /alkoholizmus, drogy/, prisťahovalcov alebo nízkjeho vzdelania dávajú nezvyčajné a exotické mená so zámerom "zabezpečiť" dieťaťu lepšiu budúcnosť - urobiť ho menom "výnimočným" a pod. než sú oni.
http://www.bild.de/BILD/ratgeber/kind-familie/2... toto je napríklad článok o tom, že naozaj ľudia, učitelia, inklinujú k takýmto predsudkom, štúdia bola reálna, nie je to nič vymyslené.
Preto, ak ja alebo @warholette na túto skutočnosť upozorníme, nerobíme tak preto, že chceme sa niekomu vysmievať alebo pohŕdať, ale preto, aby sme upozornili aj na túto skutočnosť, že naozaj meno vie niekedy ublížiť. Nemysli si, že to je fenomén Slovenska, že ľudia rozoberajú a ohovárajú. Na Slovensku to robia len nešikovnejšie a neobratnejšie, takže je to viditeľné. Ale v zahraničí sa stretneš len s úsmevom a mlčaním, pričom dotyčný si myslí svoje. Žijem dosť dlho na to, aby som to mohla takto povedať.

missy97231
2. mar 2011

@warholette pre tvoje info, obaja sme slovaci a to meno ze je z nigerijskeho povodu nemusi absolutne nikoho zaujmat... A ani nikomu v okoli nemusim objasnovat ake je to meno.. Ako tu martija napisala, ludia v okoli si zvyknu na babatko a meno mu prischne. Jasne ze sa stretne s tym ze co to za meno., ak sa @maggie2 venuje menam, ok. Je to jej konicek, neberiem jej to 🙂 ale ja nesuhlasim ze podla mena sa da zaskatulkovat clovek. Moj otec sa vola Jozef - je to slusny, poctivy, chudobny clovek... A hned sused Jozef mlati zenu,bol v base,boja sa ho deti... Ok, je to typicke slovenske meno, ale to vyvracia to vase skatulkovanie podla mien. A v dnesnej dobe uz ani nevies ktore meno je vlastne este exoticke... Vsak sa uz davaju na dennom poriadku. A tiez si myslim ze tak mozno 2% si pri vybere mena povedia- tak budes sa volat Leonardo a bude z teba slavny herec, ako Di Caprio, alebo budes Miroslav a budes slavny hokejista, ako Satan. To ako takych uplne normalnych ludi, strednej vrstvy nenapadne.

maggie2
2. mar 2011

@missy97231 Vidíš, a možno práve si ten Jozef čo mláti ženu ľahšie pláva životom, keby sa volal Rocky alebo Desperado, možno by dostal aj viac rokov basy za tie svoje delikty /sudcovia sú tiež len ľudia/ 😀

missy97231
2. mar 2011

@maggie2 on uz ma 50tku na krku 😀 to vtedy este nemali odkial poznat Rockyho ci Desperada 🙂

maggie2
2. mar 2011

@missy97231 no vidíš, ale taký človek všade kde príde nebudí pozornosť, ale ukazuje sa so "solídnym" menom. Ja Jozef? Ja som slušný človek, ja nikoho nebijem. To mu skôr uveria, než keby sa volal Rocky 😀 😀 😀 Rozumieš čo tým chem povedať 😉

missy97231
2. mar 2011

ved ja rozumiem... Ale aj tak moj nazor ze si na meno zvyknes. Mozno na niektore mena to chce viac casu, ale aj tak. Aj taka obycajna Hanka ked si oblecie mini kozenu suknu, ani nevies meno a pozornost budi. To exoticke meno nemusi byt dane dietatku vzdy s tym zamerom ako si pisala-podla sociol.vyskumu-ze chce matka aby bolo 'vynimocne' podla mena,ale len ze sa paci. Aj moja mama mi dala meno, dost rozmahane na Sk,a v skole mi ho deti kazili tak ci tak prezyvkami.

maggie2
2. mar 2011

@missy97231 Vôbec nejde o zvyk. Na všetko sa dá zvyknúť. Páčiť sa mi môže hocičo. Ale pri tak vážnej veci ako je výber mena to nemôže byť jediné kritérium.

evinkal
2. mar 2011

no ženičky,ako vidím rozbehli ste zaujímavú debatu o menách 😀 Ja mám priezvisko pochádzajúce vraj z francúzska,ale sedelo by k nemu hocijaké meno,ale manžel je zástanca slov.mien,takže u neho by mená,ktoré som chcela ja neprešli☹,ale som spokojná aké sme dali.Matej je pekné slovenské a Alexandra je dá sa povedať medzinárodné,keďže existuje aj v nemecku,anglicku,Usa a nieje problém ani s výslovnosťou.Inak je mnoho pekných zahr.mien,ale nie všetky sa hodia ku slovenskému priezvisku.Keď je niekto napr.priezviskom Slivka(ako moja kamoška z tábora a dá meno pre dcérku Rosio a k tomu Slivková-no uznajte.teraz čaká chlapca /nieje vydatá/ a keďže priateľ je španiel,a volá sa Lorenzo,tak chce aj syna Lorenza,alebo Riccarda-ale k tomu priezvisku☹

maggie2
2. mar 2011

@evinkal Tak, tak. Alexandra je výborná voľba. Hlavne pre tú medzinárodnosť, tradičnosť a predsa stále modernosť

evinkal
2. mar 2011

@maggie2 😉 myslím že toto meno nikdy"nezapadne prachom"

aliza
2. mar 2011

@maggie2 ono velmi zalezi, kde zijes. Tu v UK som takyto problem nezaznamenala, je tu strasne vela cudzincov a nikto nevie, co su to za mena, kazda kultura si dava svoje mena. Nema vyznam davat europske lebo ked pozries na Indku, tak darmo sa bude volat Katie, kazdy vie, ze je Indka a nic to nezmeni na jej buducnosti, ani ju to nijak neovplyvni. Ti, co su tu narodeni, zvyknu davat europske mena ako naznak toho, ze su moderni a nie nejaki zaostalci z domovskych krajin, ale aj tak maju priezvisko svoje, napr. indicke, takze je to jedno.
USA neovladam, tam maju kopec takychto problemov a predsudkov a zda sa mi neadekvatne porovnavat Slovensko s USA, su to krajiny s odlisnym historickym pozadim a ako pisala missy, nase slovenske mena nehovoria nic o socialnom postaveni, neexistuju predsudky voci urcitym menam, akurat ze sa kazdemu paci nieco ine.

maggie2
2. mar 2011

@aliza Garantujem Ti, že stredná a vyššia trieda zazobaných domorodých angličanov /s ktorými máloktorý cudzinec má intenzívny kontakt/ Ti deti podľa mena hodnotí, akurát, ako som už napísala, nechlesnú Ti to do očí otvorene a sprosto ako to vedia napr. Slováci, ale rafinovane mlčia a myslia si svoje. Pokiaľ ide o SK, samozrejme že najviac exotických mien nájdeš na sídliskách v košickom a prešovskom kraji, a takisto hlavne medzi rómskym etnikom 😉 Opakujem ja s takýmito predsudkami nesúhlasím, ja na ne len upozorňujem, že sú.