Neustále mám studené ruky a nohy. Čo mám robiť?
Baby ktorá my poradíte čo mam robiť s neustále studenými rukami a nohami.Už ma to štve,je to dosť nepríjemné.
Stručné zhrnutie
- Neustále studené ruky a nohy vo vlákne sú v diskusii pripisované najčastejšie nedostatočnému prekrveniu, nízkemu krvnému tlaku alebo poruche štítnej žľazy, pričom niektorí uviedli aj genetickú predispozíciu.
- Odporúčané riešenia zahŕňajú zmeny správania a lokálne zahriatie: pravidelný pohyb, striedavú sprchu teplá/studená, termoprádlo, hrubé ponožky aj v noci, teplú fľašu v posteli alebo elektrický vankúš a pri poteniach kúpele z dubovej kôry.
- Doplnkové a alternatívne postupy spomínané v diskusii zahŕňajú Ginkgo biloba (Ginkoprim, amitamin® Ginkgo complex), čerstvý strúhaný zázvor v jedle, škoricu lokálne v kréme (10–15 minút), a vnútorné užívanie vínneho octu 3× denne čajová lyžička; bezpečnosť týchto postupov pri tehotenstve alebo liečbe štítnej žľazy je v diskusii spochybnená.
Najčastejšie otázky
Q: Čo môže spôsobovať chronicky studené ruky a nohy?
A: V diskusii sa uvádza ako možné príčiny zhoršené prekrvenie, nízky krvný tlak, porucha funkcie štítnej žľazy a genetika; v jednom príspevku bola spomenutá aj neoverená informácia o možnom súvisu s ochorením obličiek.
Q: Aké doplnky spomínajú diskutujúci na zlepšenie prekrvenia?
A: Diskutujúci spomínajú Ginkgo biloba, konkrétne značky Ginkoprim a amitamin® Ginkgo complex; jeden užívateľ uviedol pravidelné užívanie Ginkoprimu potom znížené užívanie na každé 2.–3. dni.
Q: Aké okamžité domáce opatrenia pomôžu zahriať končatiny?
A: Odporúčané okamžité opatrenia sú teplá fľaša v perine, elektrický vankúš, ponorenie nôh do horúcej vody (kýbl), vrstvenie ponožiek (tenké vlhké bavlnené ponožky pod hrubé ponožky), termoprádlo a intenzívne zahriatie pohybom alebo pri kontakte s partnerom.
Q: Pomáhajú potraviny a koreniny ako zázvor alebo škorica?
A: Diskutujúci odporúčajú strúhaný čerstvý zázvor pridávaný do jedál a lokálne použitie škorice v kréme na nohy na 10–15 minút, pričom niektorí varujú, že škorica môže podráždiť pokožku.
Q: Aké neliekové dlhodobé metódy sú uvádzané?
A: Uvedené dlhodobé metódy zahŕňajú pravidelný pohyb, striedavé sprchy teplo/studená, nosenie termoprádla a spanie v hrubých ponožkách; jeden používateľ odporučil cvičenie: predklon s uchopením nôh a zotrvaním aspoň 16 sekúnd.
Q: Existujú kontraindikácie pri užívaní ginka podľa diskusie?
A: V diskusii zaznelo, že Ginkoprim by sa podľa niektorých diskutujúcich nemal užívať počas tehotenstva a osoby liečené na štítnu žľazu uviedli, že tabletky nemôžu užívať; tieto tvrdenia v diskusii neboli medicínsky verifikované.
Závery z diskusie
Zhoda
- Viacerí diskutujúci považujú lokálne zahrievanie (ponožky, deka, teplá fľaša, elektrický vankúš) a zvýšený pohyb za účinné na dočasné zlepšenie.
- Mnohé účastníčky spia v ponožkách aj v lete ako bežné opatrenie proti chladu.
- Vo viacerých príspevkoch sa spomína nízky krvný tlak alebo porucha štítnej žľazy ako častá príčina studených končatín.
Sporné názory
- Účinnosť Ginkgo biloba: niektorí uviedli, že Ginkoprim alebo amitamin® Ginkgo complex im výrazne pomohli, iní hlásili žiadny účinok.
- Lokálne domáce prostriedky: škorica v kréme a miestne zahriatie za 10–15 minút údajne pomáhajú, ale zároveň je uvedené riziko podráždenia pokožky.
- Interné domáce prostriedky: niektorí odporúčajú vnútorné užívanie vínneho octu 3× denne čajová lyžička, zatiaľ čo účinnosť a bezpečnosť nie je v diskusii overená.
Otvorené otázky
- Je užívanie Ginkoprimu alebo iných doplnkov bezpečné počas tehotenstva a pri liečbe štítnej žľazy?
- Aký je dlhodobý účinok domáceho užívania vínneho octu na prekrvenie a aké sú možné riziká?
- Kedy je nutné vyhľadať lekára pri chronicky studených rukách a nohách, aby sa vylúčili závažné ochorenia (napr. obličky alebo iné interné stavy)?
Spomenuté značky a firmy
Ginkoprim, amitamin® Ginkgo complex, Vitarian (shop.vitarian.sk), Lidl, Tesco
Spomenuté produkty a metódy
Ginkgo biloba, Ginkoprim, amitamin® Ginkgo complex, striedavá sprcha teplá/studená, čerstvý strúhaný zázvor do jedál, škorica v kréme na nohy (10–15 minút), tenké vlhké bavlnené ponožky pod hrubé ponožky na noc, termoprádlo, teplá fľaša do periny, elektrický vankúš, slivovica (lokálne natieranie, spomenuté ako rada), chilli papričky, vínny ocot užívaný 3× denne čajová lyžička, cvičenie (predklon s uchopením nôh, zotrvanie ~16 sekúnd), kúpeľ z dubovej kôry, namáčanie nôh do horúcej vody
Miesta a osoby
žiadne
Zkuste ten Ginkoprim v tabletách, mně opravdu zabral na 100% a můžete to teda baštit aj s manželem 😉 Za tím je určitě špatné prokrvení. Však když s prstama na rukou a s nohama trochu procvičíte, tak se určitě začnou zahřívat. Ginkoprim právě pomáhá k lepšímu prokrvení, jak jsem psala výše 😉
mamartinka, ty si na tom ešte celkom dobre, ja musím spávať aj v lete v ponožkách. Mne najviac pomáha, keď si nohy pripožím ku manželovým nohám on ich má ako radiátor a za 10 minút je mi tepľúčko
no asi to bude tym,ze rybam sa koncatiny nerataju 😀 ja som ryba a vacsne som studena. teda,ked som vonku a v snehu,nepotrebujem rukavice,vtedy sa to vyrovna,alebo ma zacne sneh palit....
ono je to vlastne nedostatocne prekrvenie,ale to sa tyka hlavne "ohnivych" znameni. 🙂
Ahojte. Aj ja mávam studená ruky a nohy a minule sa ma jedna známa pýtala, či nemám nízky tlak a ja že áno, stále a ona hovorila, že aj vtady to býva 😨
A ryba som taky tak 😉 🙂
ahojte, tak ja som byk a tento problem mam uz roky ☹
v zime non-stop ladove ruky aj nohy a v lete tiez + este aj mokre 😝 neznasam to... 😠
v zime sa prikryjem, az tak mi to neprekaza, ale v lete mi to poriadne vadi 😖
ahojte aj ja mam stale studene ruky a nohy a spim dokonca v ponozkach-aj v lete 😀
a stale mi je zima 😀
jéé to jsem ráda že nejsem sama.taky mám pořád studené ruce a nohy,spím v ltě nejen v ponožkách ale ještě ve flanelovém pyžamku 😀 😀
nooo marselina tak to som sem uz necela pisat ale aj ja v pyzame 😀 😀 😀 😀 mangel sa smeje ze mi kupi radiator na chrbat 😀
ten můj manža se mi taky směje,nechápe jak můžu být pořád tak studená i v létě 😠
ahoj,
tak mě nezabírá nic, jen intenzivní zahřívání od manžela...je jako moje privátní kamínka! 😀
stejný problém, tj. hlavně studené ruce, má moje maminka, a vím, že kdysi jí zkoušel obvoďák na střídačku dávat ruce do sněhu a horké vody--běhala z ordinace ven ráchat se ve sněhu a pak zase do ordinace, kde byl lavór s horkou vodou...k ničemu.
a ginkoprim je taky o ničem, vyhozený peníze.
LEKNO,
asi mas pravdu aj nizky tlak asi na to dost posobi,lebo ja kym som mala normalny tlak,ani zima mi nebola,a teraz mam velmi nizky a trasiam sa od zimy,ale ten OCOT mi tusim pomaha.Ja som zasa vodnarka.
No a este som si spomenula,minule som citala taky clanok,ze ZENAM JE STALE VIAC ZIMA AKO CHLAPOM,LEBO ZE VRAJ MAJU TENSIU POKOZKU.A ESTE NEJAKE VECI SU O TOM POPISANE.
a tiez som uzivala ginkoprim,a presne ako pise geminis,vyhodene peniaze.
TEODORKA,na nohy ktore sa ti potia skus si urobit kupel Z DUBOVEJ KORY.pomaha to proti poteniu.
Já si napustím kýbl s horkou vodou a chvilku si je tam namačím a pak je mám chvilku teploučké 😀 😀
misicka aj toto obcas robievam-ale to uz mi je potom tak horuco 😀 😀 😀 ani tak ani tak
aj ja sa pridávam do "klubu studených"... 😀
som nesutále studená (na rukách a nohách) ako žaba-nikto to nechápe, ako môžem byť taká studená aj v lete...
ja už som si na to ako tak zvykla, no môj manželík a detičky stále nie (ani sa im nedivím, mne to tiež nie je príjemné, keďsom ako ľadový medveď-aj teraz-ruky mám až modré 😅 , resp. také mramorové)...
zatiaľ proti tomu nič nerobím, len sa dobre obliekam a v noci spávam s hrubými ponožkami (aj v lete-inak by som ani nezaspala 🙂 😝 ) a keď už je najhoršie, tak rozprúdim svoju krv v žilách prudkým pohybom 😀 ...
inak príčinou býva aj porucha funkcie štítnej žľazy... 😉
mamartinka : nevím, proč bereš kys.listovou, jestli kvůli těhotenství, tak to ginkoprim myslím brát nemůžeš. Pokud ale nejsi těhotná nebo se o to zrovna nesnažíte 😉 , tak s kys.listovou se to určitě současně brát dá 🙂
ahojte tak vitam sa medzi vami studenymi babami. chcem len ci mi vie niekto poradit nieco ine na tie studene nohy pretoze ja tabletky uzivat nemozem pretoze sa liecim uz 9 rok na stitnu zlazu a uzivam lieky. mavam hrozne ale hrozne ladove nohy a niekedy je ta zima az taka hrozna ze nepocitujem len zimu ale aj hroznu bolest poradte mi prosim dakujem vopred
Tak aj ja sa k vám pridám. Ja spávam v zime s dvomi pármi ponožiek a aj tak mám problém sa zohriať. Tiež som taká zamrznutá a mám aj nízky tlak,tak to bude asi tým
aj ja sa pridavam ja som studena jak zaba vzdy dokonca niekedy aj v lete - ja som skusala ginko caj (aspon myslim ze sa to tak pise) pomohlo nachvilu, ale nie dlhodobo
Holky, mě tak zebou nohy, že cítím skoro bolest. ☹ Nikdy jsem to neměla, až teď, ale je to síla. Včera večer jsem seděla s nohama v lavóru a partner mi každých 5 min nosil vařící vodu na dolévání, ale bylo to vždy na chvilku. Jinak jsem spala se dvěma teplými ponožkami. Přitom ale nohy studené nemám, tak nevím, co si o tom mám myslet. Zkusím tu ginkobiobu a taky čaj se zázvorem, ale chvílemi je to až nepříjemné ☹ ☹ kdyby nic, tak mi alespoň bioba zabere na paměť, ta mi také pomalu vynechává 😀 😀
no tak sem sa pridavam aj ja, nohy ruky nos mam stale studene 😀 😀 😀 😀 😀 a dcerka tiez...
my mame vsetky tri studene ruky aj nohy ale niekedy mam ja najviac a potom ani na lickach neviem odskusat ci im je zima 😀
baby čo mi zabralo na studene končatiny v tehu? Stale som zamrznuta a ide mi to na nervy niekedy ani pohyb nepomože.A tlak mam bud normalny alebo vyšši takže nizky mi nehrozi.

aj u Vas je to tak? ani moj muz nemal nikdy nic studene a teraz ma dakedy aj pipika studeneho 😀 😀 😀 😀 a nechodim sa hriat ja k nemu ale on ku mne 😀