Odoslanie balíka kuriérom - platba kartou

fruitys
13. nov 2023

Ahojte, cez inzerát predávam jednu vec a kupujúci ju chce poslať kuriérom na vlastné náklady. Chcem sa spýtať, je možné vybaviť spôsob platby IBA kartou, resp. že na danú zásielku sa bude vzťahovať iba takáto možnosť platby? S kupujúcim by som sa na tom, samozrejme, dopredu dohodol, len viete, na internete sa môže popísať všeličo a nie vždy to platí, čiže takto by som si to poistil. Viete mi, prosím, povedať, načo si dávať pozor, aby ma neoklamali? Jedná sa o pomerne drahú vec, tak by som bol nerád, ak by sa dačo ohľadom tovaru, platby, či v rámci bezpečnosti osobných údajov pokašľalo. Vďaka

katariiinkaa
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
maranco
13. nov 2023

@fruitys pošli na dobierku a či bude kuriérovi platiť v hotovosti alebo kartou tak tebe to môže byť jedno.
Ale žiadne také že on "objedná" kuriéra a u teba si to kuriér vyzdvihne a dí ti peniaze. Kuriéri nenosia peniaze. Ani nikde nedávaj číslo svojej karty, ak ti pošle niekto link na ich podvodný web.

maranco
13. nov 2023

@fruitys a dopredu by som pýtal zaslať na účet poštovné, aby ak si to rozmyslia a nepreberú zásielku nech nemáš stratu.

fruitys
autor
13. nov 2023

@maranco ďakujem za odpoveď. Čiže to teda pošlem napr. cez Slovenskú poštu na dobierku, ako vravíš. Chcel som však tú platbu kartou, nie hotovosť, no nevadí, snáď sa na tom dohodneme a dodrží slovo 🙂 A vďaka za linky, idem pozrieť.

maranco
13. nov 2023

@fruitys pošleš na dobierku a slovenská pošta ti to vyplatí na tvoj bankový účet
aký je pre teba rozdiel či kuriérovi zaplatí kartou alebo v hotovosti? ty sa o tom ani nedozvieš ako platil

pupava_lucna
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fruitys
autor
13. nov 2023

@maranco a ja som si myslel, že mi pošta bude dávať dukáty :D

@pupava_lucna uvidím, či k takémuto linku príde aj v mojom prípade alebo nie, ešte len komunikujeme. Už som normálne v očakávaní, že akú správu dostanem :D

ivett1
13. nov 2023

@fruitys tak to pošli ako "dobierku na účet" ...platbu ti pošle na tvoj účet, nie na adresu - čiže poštár ti nedonesie hovovosť...
kupujúci platí poštovné+cena tovaru+ dobierka ... tu si to pozri
https://www.posta.sk/m#pricelist
Ty to budeš mať na svojom účte...

maranco
13. nov 2023

@fruitys klasika, prvý na inzerát sa ozve podvodník, už štartuje kuriér ten má v obálke peniaze pre teba ale aby si potvrdil poslanie kuriéra napíš kupujúcemu číslo tvojej platobnej karty.
Akonáhle ho dáš, začnú tvojou kartou nakupovať v obchodoch.
Pre čiastočnú ochranu ak naletíš na podvod je potrebné mať nastavený nízky limit na karte pre internetové a MOTO platby, vtedy vyberú z účtu len do výšky limitu.

fruitys
autor
13. nov 2023

a toto je odpoveď, ktorú som dostal:

"Zaplatím a objednám kuriéra, aby som vam tuto cast procesu odbremenila. Po zaplatení dostanete oznámenie na email s kódom objednávky, platbu dostanete na svoj účet ešte pred odovzdaním tovaru kuriérovi. Ak chcete môžem zaplatiť za balenie od kuriéra. Urobí to priamo pred vami. Ak s tymto suhlasite, budem potrebovať: Ulica a cislo domu, PSC a meno z priezviskom. O štítok sa nestarajte. Kuriér ho privezie"

katariiinkaa
13. nov 2023

@fruitys čistý podvod..

maranco
13. nov 2023

@fruitys jasný podvod, ak máš čas a chuť tak sa s nimi naťahuj
urob sa jednoduchý a teda ty pýtaj adresu kde máš to poslať že im to pošleš poštou

fruitys
autor
13. nov 2023

škoda, že sa to nejako nedá nahlásiť

maranco
13. nov 2023

@fruitys inak v tom maili budeš mať odkaz na ich falošnú stránku "kuriéra", môžeš ho dať sem aby sa nahlásila ako podvod
ja nahlasujem cez tieto stránky
https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/re...
https://phishing.eset.com/sk-sk/report

fruitys
autor
13. nov 2023

@maranco áno, lenže pýta odo mňa meno, psč, atď, a to dávať nebudem... až potom mi asi pošle ten link

maranco
13. nov 2023

@fruitys aké mesto máš v inzeráte?

baboobchod
13. nov 2023

Rovno ho blokni, ten od teba nič nekúpi. Klasický podvod

fruitys
autor
13. nov 2023

@maranco máš na mysli to, aby som poslal niečo vymyslené?

maranco
13. nov 2023

@fruitys presne tak napíš mesto a pošlem ti údaje

fruitys
autor
13. nov 2023

@baboobchod predávať mu/jej určite nič nebudem

fruitys
autor
13. nov 2023

@maranco však to môžem aj ja vymyslieť, nie?

maranco
13. nov 2023

@fruitys tak vymysli 🙂

fruitys
autor
13. nov 2023

@maranco som myslel, že máš na to lepší dôvod :D

maranco
13. nov 2023

@fruitys no dal by som reálnu adresu bytovky v danom meste a priezvisko reálneho človeka aby to bolo dôveryhodné

fruitys
autor
13. nov 2023

@maranco aha, no, ja dám reálnu adresu policajného riaditeľstva :D akurát meno vymyslím

pupava_lucna
13. nov 2023

@fruitys Ja som včera zadala úplne vymyslenú adresu aj telefón a keď na to skočil a poslal pochybný link, tak mi bolo jasne, že je to podvod 😀

fruitys
autor
13. nov 2023

@pupava_lucna super :D škoda, že sa nedá ísť nejako po nich

maranco
13. nov 2023

@fruitys bolo to na bazoši? ak áno môžeš napísať sem podpora@bazos.sk že ťa kontaktovali na inzerát, presne ktorý a v akom čase.
Tam ak chce kupujúci napísať na inzerát musí zadať svoje telefónne číslo, tak by im ho blokli aby nepísali ďalším.

Oni sú v zahraničí mimo EÚ a píšu cez prekladač, tak ťažko ich vypátrať.