Odporučte mi varnú dosku

karolinka1991
15. feb 2021

Ahojte,

bola by som vďačná za nejaké tipy na dobrú varnú dosku. Ide o to, že v byte máme klasický plynový sporák, čiže tá varná doska nie je taká plochá ako pri indukčných varných doskách, čo mi vyhovuje, keď mi náhodou niečo vykypí a pod. Celkom ľahko sa to čistí a zároveň to nie je stečené po kuchynskej linke, resp. na zemi.
Lenže v dome už plyn mať nebudeme a trochu sa obávam indukčných varných dosiek, ako je to s ich čistením. Pamätám si, keď si takú rodičia kúpili ešte pred asi 12 rokmi a čistila sa hrozne, ale môže byť, že to vtedy ešte len začínalo a teraz je ten vývoj už úplne inde.
Tie, ktoré máte indukčnú varnú dosku, ste spokojné? Aký máte model a ako sa čistí v prípade, že vám tam niečo vykypí a pod? Pretečie to až na linku/na zem?
Ďakujem veľmi pekne za tipy 🙂

ajsha123
15. feb 2021

Ja som bývala roky tam, kde bol klasický plynový sporák, do domu sme kúpili indukčnu varnú dosku a to, co sa týka čistenia, je úplný rozdiel, vykypi, pretries, rychlovka... Podľa mňa je rovná varná doska rýchlejšie utreta ako plynový sporák... Na sporáku sú tie mriežky a na to som nikdy nemala nervy... Nemali sme vtedy umyvacku a tak. Za mňa sa indukčna jednoducho čistí rýchlejšie.
Ale viem, co myslíš. Ci to nepretecie dolu po linke, po suflikoch.. Ano, stane sa, cca raz za rok. Indukcia ma senzory, ze ked začne kypiet, tak sa varná doska sama vypne. Cize úplne bežne mi vykypi, ale nestihne to stiect dolu... Len cca raz za rok je to vykypenie v takej sile, ze je všetko všade... Vtedy sa samozrejme hnevám, ale nikdy ma nenapadlo vrátiť sa kvôli tomu k plynaku. Dokonca som minule pozerala a niektoré varné dosky majú takú funkciu, ze sa zníži výkon, akonáhle senzor zaznamená, že sa blíži ku vretiu... Myslím ze Aeg takú dosku má... Tzn.funkcia proti vykypeniu.
Co sa tyka toho, ze sa čistila hrozne u rodičov. Ja som pedant a neznesiem, ked je hrniec pri varení co len trochu špinavý alebo mokrý od spodu. Ja počas varenia utriem varnú dosku okoko hrnca aj 10 x... A tým padom ju nemám takú zanesenu, ze by sa nedala umyť... Lebo keď máš hrniec špinavý od spodu, tak sa ta špina môže zapiecť. Mne vačšinou stačí len pretriet savou handričkou, čo zoberie spinu aj vlhkosť a hneď je to suché,čisté a varím ďalej.

enoula
15. feb 2021

Super su, plyn by som uz nechcela. Mas tam casovace, nestane sa, ze zabudnes na varenie, vypne ti. Nie su horuce po dovareni. Čistenie je mokrou handričkou, niekedy aj so saponatom.. nemam na ne nic negatívne

karolinka1991
autor
15. feb 2021

@ajsha123 ďakujem krásne za postrehy a je nejaká konkrétna značka, ktorú by si odporučila?

karolinka1991
autor
15. feb 2021

@enoula ďakujem 🙂

karolinka1991
autor
15. feb 2021

@ajsha123 pozriem aj to AEG - my máme práčku tejto značky a je veľmi fajn... Aj tú budeme kupovať novú a rozmýšľala som opäť nad touto značkou

evaachesa
15. feb 2021

@karolinka1991 tiež odporúčam AEG s kovovým rámom. Ak ti niečo spadne, alebo buchneš okraj, samozrejme že sa ti sklo neodštiepi, ani nepraskne a tiež zabráni pretečeniu ak sa ti niečo vyleje/vykypí. Ak ti niečo vykypí, okamžite sa vypne. Vieš si nastaviť časovač na každú plochu zvlášť a po skončení ju vypne, ako aj nastaviť ohrev na celú polovicu ak si tam dáš napr pekáč a ohrieva ti súvisle celú plochu. Ja som veľmi spokojná ☺️
https://www.okay.sk/indukcna-varna-doska-aeg-ik...

karolinka1991
autor
15. feb 2021

@evaachesa dakujem moc 🙂

ajsha123
16. feb 2021

@evaachesa my sme mali doteraz Electrolux, 10 rokov, ešte sice funguje, ale určite už odchádza, nehreje tak, ako na začiatku. Časom musíme kúpiť novu... Pred tou varnou doskou s kovovym okrajom som mala rešpekt - nečisti sa to horšie, teda, nedrží sa špina v tom okraji? Nás je veľa a často používam veľké hrnce, ktoré mi presahujú okraje dosky (aj kvôli tomu potrebujem väčšiu). Nerobí ten kovový okraj to, zeby jemne "nadvihol" hrniec? Ak si to ešte nikdy neskúšala, skúsiš, prosím? Ked budeš mat čas... Ďakujem

ajsha123
16. feb 2021

@karolinka1991 viem, ze tu bola cca 2 roky dozadu diskusia, ze im indukcna varná doska piští - celý čas zohrievania vydáva pisklavy zvuk... Mne to moja 10 ročná Electrolux nerobila... Len vtedy, ked je najvyšší prikon zapnutý a to je necelá minúta. Plánujem si kvôli tomu pred kúpou prečítať recenzie, ale ešte sme sa reálne ku kúpe novej nedostali, len som pozerala, ake veľké existujú (potrebujem väčšiu ako mam, teraz je šírka 60 cm, potom bude cca 73cm)..
Ja som mala Electrolux, nemám odlomene okraje. Kamarátka mala uz 2x,jej tie okraje vzdy praskli. Nemyslím si, ze je to o značke, skôr o spôsobe, akým gazdiná varí... Či prudko položí hrniec na sklo, alebo jemne... To sklo je síce pevné, ale ja som k tomu vzdy pristupovala ako ku sklu...

engynka
16. feb 2021

No najprv treba zistit aka ti bude pasovat co sa tyka elektriny. Bud 220V alebo 380V. Mala som aj 380V co teda bola super mega rychla, teraz zial mam 220V a ked raz za cas potrebujem 3-4 hrnce naraz tak sa trapi a vtedy je aj hlucnejsia. Na bezne varenie urcite staci 220V. Ale teda mizem porovnat a 380V urcite lepsie.
Inak sa nemas coho bat, uvidis ze plynovy sporak ti chybat nebude. Tiez še mali doma u rodicov a teraz ked tam mam len 2dc vody zobriat tak cakam 10min 🙈. Cistenie je teda urcite jednoduchsie na inducknej doske.

karolinka1991
autor
16. feb 2021

@ajsha123 ďakujem za postrehy a to, čo píšeš hore pre @evaachesa by ma tiež zaujimalo- tiež som sa chcela spytat na veľké hrnce, ďakujem

evaachesa
16. feb 2021

@ajsha123 v okraji zvnútra sa nič nedrží, aspoň teda nám nie... čistí sa to v pohode. My sme chceli rám len kvôli tomu prípadnému buchnutiu (lebo ja som veľmi šikovná 😅). Ak mám väčší hrniec, tak si zapnem obidve zóny nech mám ohrev po celej ploche...nikdy som hrnce nedávala na ten okraj, ale jasné, skúsim 🙂 inak väčšinou používam všetky 4 naraz a zmestím sa. Inak niekedy by sa mi zišla aj väčšia plocha veru 😅 majú aj väčšie (širšie) indukcie čo som pozerala rôzne značky.

ajsha123
16. feb 2021

@evaachesa vyskúšaj mi ten okraj, prosím, ale fakt, ked bude čas, nesúri. Ja som uz varila v 2-3 10 litrovych hrncoch a panvica a to sa mi tam fakt nezmestilo, ale tym, ze teraz nemam okraj, tak hrialo... Ale ak by ten okraj hrniec nadvihol, tak budem odstavená...

evaachesa
16. feb 2021

@ajsha123 no akurát uspávam malého. Ale tak ten hrniec určite nadvihne o niečo, predsa len ten okraj nie je za rovno ...pozri ak je to tak ako píšeš, potom by som neriešila okraj...budeš dávať na to pozor a hotovo...ono aj tak je to sklo tvrdené...veď plno ľudí má len tie bezrámové a fungujú v pohode....nám to poradil chlapík keď sme plánovali kuchyňu v prvom byte, tak sme si takú kúpili (celkovo ich veľa nieje na výber) no a keďže sa nám to osvedčilo, aj do druhého bytu sme kúpili zase takúto. V prvom máme Gorenje a tá aj píska pri ohreve, ale nie je to nič hrozné. https://www.datart.sk/vstavana-varna-doska-gore...

ajsha123
16. feb 2021

@evaachesa Mne sa ani nejedná o to, ze chcem okraj, ale práve ten model varnej dosky, čo ma rozloženie platní a funkcie také, čo by mi najviac vyhovovalo, tak práve ten model má okraj 🤦‍♀️ a vtedy, ked som pozerala, nič adekvátne tomu som nenašla... Takže bud s okrajom a funkciami a platňami ako chcem, alebo bez okraja, ale iné rozloženie platní m... Alebo budem čakať, kým nevyrobia takú varnú dosku, ako chcem ja 😅 Viem, som náročná... Ale varím pre 9-10 ľudí denne..

evaachesa
16. feb 2021

@ajsha123 cosii, práveže teraz majú veľa takých platní...keď sme vyberali tak sme práveže boli dosť obmedzení kvôli rámu a bez rámov toho bolo plno...a akú značku preferujes? Prípadne funkcie? Myslím že sa určite nájdu aj bez rámu

evaachesa
16. feb 2021

@ajsha123
@karolinka1991
Skúsila som hrniec dať cez okraj...zohrievalo ho, nevyhadzovalo mi chybu, no keď mrknete na foto, tak je trošku vo vzduchu, ale na počudovanie ohrievalo aj takto

ajsha123
16. feb 2021

@evaachesa ďakujem 🙂 Presne toto som chcela vedieť, resp.vidiet naživo... V obchode sa teraz nedá...

saluda
16. feb 2021

@karolinka1991 za mňa je indukcia na čistenie oproti plyňáku malina. A či prekypí až na ze, to závisí asi od toho, kolko toho vykypi, ale ja som za 9 rokov ešte zo zeme utierať nemusela. Mám bielu Bosh, model už neviem, ale funguje ako hodinky. Daĺšia bude rovnaká značka. Ak nieco vytečie, treba utrieť a varí sa ďalej, inak by sa sama aj tak vypla. A ak tam nieco predsa len prischne, mám na to škrabku na sklo. Nemám z indukcie čierne hrnce, ako moja mama z plynu, aj to ma teší. Máme dosku bez kovového okraja a nie je za tých 9 rokov intenzóvneho používania otrieskaná, takze na to by som sa neupínala.

evabb35
17. feb 2021

@karolinka1991 s indukciou som spokojná. Varím aj vo veľkých hrncoch v pohode. Keď vykypí, nestečie na podlahu, indukcia sa vtedy automaticky vypne. Čistím špeciálnym prípravkom na indukciu, stačí len postriekať a utrieť handričkou. Keď vykypí, môžem utrieť aj hneď. Máme Elektrolux bez kovového okraja.

karolinka1991
autor
20. feb 2021

@evaachesa este, ak sa mozem spytat trosku mimo temy, odkial mate tie kachlicky za varnou doskou, resp. v kuchyni? Su biele? dakujem 🙂

karolinka1991
autor
20. feb 2021

@evaachesa a ešte, keď si písala, že "...aj nastaviť ohrev na celú polovicu ak si tam dáš napr pekáč a ohrieva ti súvisle celú plochu"...to znamená, že si v tom pekáči takto môžeš zohriať už uvarené, ale vychladnuté jedlo????

karolinka1991
autor
20. feb 2021

@evaachesa
@ajsha123 a prosim, ake su vyhody/nevyhody toho okraja? Vyhoda - ze sa chrani okraj pred obitim a nevyhoda - ze ak je vacsi hrniec a pretrca cez ten okraj, moze sa stat, ze prestane ohrievat (hoci podla fotky to ohrievalo nadalej)? dakujem 🙂

evaachesa
20. feb 2021

@karolinka1991 poslala som ti správu 🙂
V pekáči buď uvaríš, alebo aj ohreješ, funguje to rovnako. A ten kovový rám je určite len kvôli ochrane. Zajtra budem variť vo väčšom hrnci tak to vyskúšam mať cez okraj. Ale malo by to fungovať. Dám vedieť 🙂

karolinka1991
autor
21. feb 2021

@evaachesa ďakujem krásne a pekáč máš ten špeci z Elektroluxu alebo fungujú aj iné?

evaachesa
21. feb 2021

@karolinka1991 nemám žiadny, skúšala som to zatiaľ len s obrovským hrncom ktorý zaberá polku dosky 😀 nemusí byť špeciálny, stačí že bude vhodný na indukciu.

ninah1486
21. jan 2022

pozri si v okay, ja mam od nich, skvelo poradili

beahavala
23. jan 2022

my sme si dlho vyberali

lma633593
24. jan 2022
Používateľ lma633593 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od lma633593.

nam poradili, nevedeli sme sa rozhodnut