Opatrovanie osoby nad 80 rokov

margetakuska
13. feb 2018

Ahojte, chcem sa spytat, ci ma niekto z vas vybaveny opatrovatelsky prispevok na clena rodiny nad 80 rokov.
Byvam v rodicovskom dome s manzelom a detmi na poschodi a moji rodicia so starou mamou na prizemi. Stara mama ma 84 rokov, nie je ZTP. Je sice ako-tak samostatna, no samu doma ju nechat nechceme, nakolko ma problem s tlakom, uziva dost liekov a bojime sa aby sa daco nestalo. Pamat jej horsie sluzi, uz ani dobre nepocuje,...
Rodicia obaja pracuju a mne momentalne konci rodicak, cize doteraz som bola stale doma, ale teraz sme zacali uvazovat aj nad tym riesenim, ze by som ostala so starou mamou doma ako opatrovatelka. Viem, ze je to mozne, len som nikde nenasla ziadne blizsie info - kolko vychadza prispevok na opatrovanie a ci vobec nejaky poskytuju, ci musi byt ZTP, a nikde som nenasla ani ziadost.
Ak s tym mate niekto skusenost, poradite ako si ten prispevok vybavit a co vsetko mi na to treba? Dakujeeem

ticko
13. feb 2018

@margetakuska treba ist na miestny urad a myslim že je ten prispevok 180e ...je to opatrovatelska sluzba alebo soc. ..kazde mesto to ma inak

zorilka
20. sep 2018

@margetakuska Dobey den, ako ste prosim nakoniec dopadli? Budem riesit nieco velmi podobne. Dakujem

margetakuska
autor
22. sep 2018

@zorilka dobry den, no dopadlo to tak, ze som o par dni po napisani spravy zistila, ze som opat tehotna, tak sme uz opatrovatelsky nevybavovali 😊

zorilka
22. sep 2018

@margetakuska Jeeeeej, gratulujem 😍😍😍

margetakuska
autor
22. sep 2018

@zorilka dakujem😉

deginko
22. sep 2018

M
@zorilka ahoj,moja mama opatruje svpju mamu..pobera prispevok vo vyske okolo 120e,a to je babka tazky ztp pacient s roznymi diagnozami,zalezi vela od toho v akom stave je clovek,a hlavne prijem osoby ktora chce opatrovat,moja mama je na polovicnom invaludnom prihem ma 170e,a teda prispevok na opatrovanue jej schvalili na tych cca 130e za class veka co potrebuje krmit orebalivat proste vsetko..takze bohuzial tie prispevky su ako pre zobrakov

zorilka
22. sep 2018

@deginko Ahoj, dakujem za odpoved. Moja mama je tiez invalidna dochodkyna a este ma aj pracu (hoci velmi malo platenu, ale ma). Babka ma 81rokov a rakovinu, posledne tyzdne je to s nou stale narocnejsie. Prebalovanie, umyvanie atd. Mala doteraz opatrovatelku (uz tretiu) a ta konci od oktobra, tak mama uz nechcela dalsiu, tak uz sme rozmyslali nad opatrovatelstvom v ramci rodiny. Ale teda prispevok je ozaj skor na smiech cez slzy :-/

deginko
22. sep 2018

@zorilka tak to ma mrzi s tou rakovinou,ale zial taketo veci ich nezaujimaju..u nich rozhoduje hlavne prijem,ktory ma dotycna osoba co chce opayrovat a jedze ma tvoja mamca aj invalidny aj este maly prijem tak dostane este menej asi ako moja,ale tak treba skusit..naor u nas zo zaciatku poberal na babku moj otec ktory je uz na starobnom dochodku s prijmom 400e a vtedy dostal iba cca 80-90e na babku

zorilka
22. sep 2018

@deginko Jasne, chapem. Este sme zvazovali aj sesternicu, ktora je na rodicaku (ktory je okolo 200€). Inak dakujem za radu, ja som si myslela, ze sa zohladnuje prijem cloveka o ktoreho sa staras a nie toho, ktory sa stara o choru osobu.

deginko
22. sep 2018

@zorilka zvazuju sa oba prijmy teda aj od toho co sa staras aj od toho kto chce opatrovat

0silvia0
28. jan 2019

@deginko ahoj, kto posudzuje príjmy opatrovateľa a opatrovaného?

deginko
28. jan 2019

@0silvia0 pokial viem,moja mama to nosi na urad prace,aj teraz,ked jej prislo zvysenie dochodkov zo Socialky tak sme to zaniesli na UP

0silvia0
28. jan 2019

@deginko ďakujem za odpoveď, nevieš mi náhodou poradiť, či je opatrovanie osoby nad 80 rokov podmienené ťažkým zdravotným stavom (ležiaci pacient, ťažká diagnóza), alebo sa môže poberať tento príspevok aj pre človeka, ktorý potrebuje už okolo seba bežnú pomoc (upratovanie domácnosti, sprevádzanie k lekárom, varenie, bežná hygiena, pranie atď.), jedná sa v mojom prípade o 88 ročnú osobu, ktorá žije sama v byte a odmieta sa presťahovať k príbuzným, ale bežnú pomoc už potrebuje. Ale ťažkú diagnózu nemá, len bežné starecké zabúdanie.

ticko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
28. jan 2019

@ticko Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, a tú demenciu musí mať diagnostikovanú od lekára alebo stačí vzhľadom k vysokému veku nejaké čestné prehlásenie? A vieš mi napísať aj nejaký postup? Kde začať s vybavovaním? Vďaka.

ticko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ticko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
0silvia0
28. jan 2019

@ticko áno, jedná sa o dôchodcu - jej syna. Ďakujem za info, posuniem informáciu môjmu otcovi, on má 67 rokov, jeho mama 88 rokov. Ešte raz vďaka.

ticko
28. jan 2019

@0silvia0 nech sa podarí prajem všetko dobre

babulienka174
15. máj 2019

@ticko moja mama má 79 rokov, je chodiaca, ale potrebuje bežnú pomoc / nákupy,upratovanie, sprievod k lekárovi, navariť, nastupuje mierne zabúdanie a všade ju treba voziť,lebo má problém s chôdzou/. Musím čakať rok, kým bude mať 80 aby som vybavila príspevok? Ja som čiastočná ID.

ticko
15. máj 2019

@babulienka174 nie nemusíš čakať keď ma má mama nárok len treba dat posúdiť

babulienka174
15. máj 2019

@ticko ďakujem,vyskúšam,dám vedieť

monikajargasova
2. nov 2022

Švagrinej mama bude mať 81 rokov.Chcu jej zobrať ztp preukaz,nárok na opatrovateľský príspevok,teda že ju bude švagriná opatrovať nemá,dnes jej to na úrade oznamili.Ze udajne nepotrebuje.Pritom chodí na 8nterne,na hematologiu ...Ale vraj diagnózy na to nemá.Ale treba ju každý deň obliest,do obchodu jej zájsť,lebo sama neprejde, akurát tak po byte.K doktorom ju vozia autom.To naozaj nemôže jej dcéra brať na ňu opatrovateľské, keď sa o ňu stará? Ďakujem

babulienka174
4. nov 2022

@monikajargasova nech sa švagriná poradí s praktickou lekárkou, tá jej najskôr pomôže