Oplatí sa odísť do Rakúska?

lenka0283
28. apr 2012

Ahojte baby rozmyslame s manzelom ze by sme isli byvat do Rakuska...len nevieme ako zacat.Ci ma ist najskor manzel a potom prideme my a ci sa tam vobec ist oplati,ako to zvladneme s cudzim jazykom,ci si tam manzel najde pracu..a hlavne ako to zvladneme s nasou 15mes dcerkou .nechceme ist daleko hodinku od Bratislavy takze by sme nemali daleko ani rodinu a znamych.Preto by som chcela vediet ako ste to zvladli vy ktore ste tym presli a ci sa to naozaj vobec oplati.Dakujem vopred za odpovede 🙂

hoogy
28. apr 2012

@lenka0283 myslis ci sa to financne oplati? alebo z hladiska urovne zivota? my sme sa do rakuska stahovali lebo mm tu uz dlhsie pracoval a tyzdnove dochadzanie nam vobec nevyhovovalo. podla mna by bolo dobre kedy mal najprv tvoj manzel tu pracu a jasne ze jazyk je dolezity. my sme prisli za manzelom presne pred rokom a ani raz sme to neolutovali. konecne mozme byt vsetci spolu. vela veci sme sa museli naucit, ale narazili sme aj na dobrych ludi ktori nam pomohli. s jazykom je to tak ze mm ovlada nemcinu perfektne co je velka vyhoda,aby aspon jeden ovladal ten jazyk super. ja som chodila pred prichodom sem na kurz takze som co to oprasila. maly si zvykol uplne super mal v tom case 2 roky. mame asi to stastie ze zijeme v takom prostredi kde je dost cudzincov a nejak nam to nikto nedava na javo. jaj,ale som sa rozpisala 🙂

hoogy
28. apr 2012

@lenka0283 este chcem napisat ze si musite obaja uvedomit ze aj ked budete blizsko hranic aj tak to bude cudzia krajina. my sme hodinu od BA. nam sa to oplatilo skor vztahova ako financne. kedze mm by sice na SK taky plat nedostal ako tu,ale tiez vydavky su vacsie.

macik662
30. apr 2012

Ahojte mamicky, ja si myslim tiez ,ze muž by tam mal mat najskor pracu,zahlasit si tam pobyt a podobne veci,my sa chystame tento rok za mm do viedne, kvoli tomu ze sa malo vidime, peniaze poberam z rakuska tak ci tak,lebo mi nas Sk štat nariadil si to vybavovat tam, Nemecky som sa nikdy neucila,ale som clovek samouk tak dufam ze sa to tam na mna rychlo nalepi 🙂 😎 a ze budeme spokojny,

nikuska130
21. máj 2012

@hoogy a kde presne bývate?aj my sme rozmýšľali nad stahovaním do rakúska 🙂

hoogy
22. máj 2012

@nikuska130 my byvame v eisenstadte. 🙂

murcos
22. máj 2012

holky, predtym, ako si zbalite veci skuste si polozit otazku
...co od toho ockavam?
...ake su moje priority?
...zvladneme to bez najblizsej rodiny??
..do akej miery sa chceme integrovat??
podotykam, ze platy su sice vyssie, ale neslobodno zabudat na primerane vydaje (ktore su spojene hlavne s byvanim, platenim poistiek, druzin, kruzkov pre deti-ktore su podstatne drahsie ako na SK.....)preto ak chcete odist len koli peniazom, tak si najskor skuste urobit rozpocet.
nezabudajte na jazyk a hlavne pracu!!!....bez istoty - hlavne s dietatom by som sa urcite do toho nepustala.

ellie13
23. máj 2012

@lenka0283
suhlasim s kockami "dom neznamena domov!" treba si to dobre rozmysliet ... zvazte pre a proti a v prvom rade rieste pracu! bez istej prace by som sa nikam nehrnula a uz vobec nie s drobcom! 😉

ziza55
25. jún 2012

ahojte kocky..nepracujete niektora v rakusku ako zdravotna sestra?

dinduska
15. júl 2012

Ahojte dievčatá, Tiež by som chcela poradiť čo všetko treba povybavovať na slovensku a čo v rakúsku ked tam chceme ísť byvať? Manžel tam už 8mesiacov pracuje.Domov chodi velmi malo.v rakusku je mesiac a potom pride domov na tyzden.mame dve male kocky jedna ma 4 a druha 2.zo zaciatku prvy-druhy mesiac sa nanho stale pytali kde je a kedy pride no teraz si uz nanho ani nespomenu.ked aj pride domov uz to beru tak ze je doma je tu snami a hotovo a zase odide. preto by sme chceli byt spolu tam. Ja sice vobec nerozpravam nemecky ale uz sa intenzívne učim. Ja by som tam zatial aj tak nepracova lebo na slovensku mam zivnost, ktoru nebudem rusit.mam tu dva obchody, ktoré budu fungovat aj bezomna (bude ich riadit mama) planujem ze jaz-dva razy do mesiaca by som dobehla to skontrolovat. okrem toho s tu mensou som este na RD. Vobec neviem co treba vybavit pred odchodom tu a co vsetko v rakusku. neviete mi niekto poradit naco sa hlavne zamerat??tiez neviem ako so skolkou pre tu starsiu??!!dakujem za odpovede.

jasmika
3. aug 2012

@dinduska
@nikuska130
@macik662
@lenka0283
ahojte...našla som túto tému...lebo som v tej istej situácii... tiež manžel pracuje v rakúsku od apríla..a chceli by sme isť za ním...kôli tomu, že sa moc nevidíme a tu na slovensku aj tak nemáme vlastné bývanie- bývame u mojej mamy, ktorá by môjho muža najradšej rozniesla v zuboch....takže príde domov raz za dva týždne na víkend a vtedy je zle...lebo mame hrozne vadí...nedrží ma tu nič...M
Manželov šéf mu tiež odporúčil nech nás tam vezme, no a poradil mu lacné ubytko pre nás - že nejaký bytík má čo sa platí 350 eur mesačne....-teraz platí muž sám 300 tak aspoň tam budeme spolu.... no len myslím že by bolo lepšie keby skúsil tam pokukať aj pre mňa nejakú prácičku...takú čo by som mohla s dcérkou robiť.......Dcéra má 2 roky a 4 mesiace...Ide o to že už som tam s ním raz bola na týždeň a teda viem aké sú tam drahé aj potraviny...atd..z jedného platu sa to neoplatí tam sťahovať.kedže chceme aj niečo ušetriť aby sme mohli dorobiť tu na slovensku svoj domček...

píšem lebo ma zaujíma ako sa vám vodí....či to tam zvládate...
ozaj.nemčinu ja neviem vôbec 😀 iba angličtinu ešte zo školy... ale verím že ked sa chce tak sa dá...

hadik123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
anastanova
12. dec 2012

Ahojte mamičky, tiež mame dilemu sťahovať sa do AT alebo zostať v BA. Môj manžel pracuje už rok a pol vo Wien, žijeme v Ba v prenajatom byte. Mame 18 mesačného synčeka, ktorý sa učí rozprávať. Naš problém je v tom, že sa nevieme rozhodnúť ci kúpit byt v Ba (hypo) a cestovať za pracou do At, alebo sa prestavovať a žit v prenajme v AT kym nenašetrime 30 % na hypo. Trochu nás brzdi myslienka, ze malý nebude vedieť poriadne po slovensky ak sa tam presahujeme. My sme zahraničný Slováci zo Srbska a hoci sme chodili do slovenských škôl s pravopisom mame problém. Nemčinu ovládame obaja celkom dobre. PROSÍM PORAĎTE!

lejka12
31. dec 2012

baby vy mate vsetky male deticky, ja robim OP uz 9rok v rakusku a manzel je zachranar na slovensku , som zdravotna sestra a chcela by som uz ist inym smerom, zamestnat sa niekde v rakusku a pre manzela som uvazovala zeby siel k zachranarom , ale my mame 12rocnu dceru a to vidim ako problem...ako by ste to riesili?

pingu1
31. dec 2012

@lenka0283 my sme odisli. sme spokojni, je tam cisto, tichucko, nekradne sa tam.... ALE!! koncesie platime 24 e mesacne, co na svk je 4 e. potraviny a benzin su lacnejsie, ale vsetko ostatne je raz tak drahe. ak manzel dobre zarobi, tak sa to zvladnut da

pingu1
31. dec 2012

@lejka12 dieta sa ti nauci nemecky coby dup. aj ja som riesila malu, ale deti su velmi prisposobive

lejka12
31. dec 2012

ale nechcem jej sposobit traumu, prist medzi cudzie deti bez toho aby im dobre rozumela, nemcinu sa uci, ale lepsie vie AJ, nemsina je slabsia...

pingu1
31. dec 2012

@lejka12 tak nech chodi dalej do svk skoly... zalezi, kde chcete byvat. my sme v hainburgu

lejka12
31. dec 2012

ma rakusko aj svk skoly? pocula som ,ze vo viedni je slovensko- nemecka , ale je aj inde? My sme z Lucenca

vivika79
18. máj 2013

ahojte, tiez riesim tuto dilemu uz x-rokov, ci ist neist. z nj mam statncice, s malou sa rozpravam len nemecky a rozumie, manzel tiez rozumie celkom dobre. chodim do ATU uz 10rokov, velmi sa mi tam paci, manzel by tiez nic proti nemal keby sme sa vystahovali. len tak ako kazda z nas tu, neviem co nas vsetko caka, co vsetko treba vybavit, ci sa da rychlo ziskat aj skolka a podobne...
ja robotu v rakusku mam, som tam zatial na geringfugig a dochadzam, mam to na hodinku z domu... ako to vobec funguje, clovek sa tam nahlasi a ako dalej? ako je to s krankenkassa? dieta? manzel? manzel zatial robotu nema, ale urcite by sa nieco vybavit dalo, za tych 10rokov uz mam nejake znamosti, tak snad by sa nieco postastilo. len celkovo neviem ako dlho trva veci povybavovat,...atd. dakujem za radu 🙂

vivika79
18. máj 2013

osobne si myslim, ze by dcerka mala urcite lepsiu buducnost tam ako tu, za tie smiesne platy co tu clovek robi o pridavkoch radsej nehovorim...
nedavno sme v SK kupili dom ale zas si myslim, ze ak by sme sa vonku chytili, nie je problem ho predat. zatial by sme si ho nechali pre pripad "B" ze sa vratime... Dakujem este raz za prispevky...

murcos
18. máj 2013

Odpoviem postupne. Vo Wien je cesko-slovenska skola, ale pozor, nie je zadarmo.http://www.komensky.at/kindergarten/pre...
zalezi od toho, do ktoreho kraja sa odhodlate odist. zial, Rakusko je sice jeden stat, ale kazdy kraj ma ine pravidla.....Napr. na statnu skolku vo Wien (zalezi, v ktorom bezirku byvas) sa vela krat caka. Do skolky, je jedno, kde byvas sa zaraduje podla bydliska....druha moznost je volna volba sukromnej skolky.
Byvanie, opat zalezi, kde chcete byvat, ake mate naroky atd....pocitajte vsak s tym, ze za ca 70 m2 byt zaplatite urcitene min. 650 euro...BK nie je v tom(Betriebskosten, co je elektrina, voda a pod.) po case, ked clovek ziska znamosti, nie je vylucene, ze sa natrafi aj nieco lacnejsie.....
slovaci momentalne ficia na pohranicnych druzstenvnych bytoch -aj ked sa to ponuka ako lacna investicia, ak si zratas vsetky naklady, vcetne mesacnych nazvyme to splatok az take lacne to nie je......ale prosim, opt je to o prioritach (nam vyslo najlacnejsie si zobrat pozicku a kupit si rodinny dom)
Poistenie - najdes si pracu, mas poistenie incl. socialneho-teda dochodkoveho , (mozes sa nechat zdravotne pripoistit u manzela, tak ako deti)- pokial pracuje len on. otazka socialneho poistenia, teda dochodku je pre teba otvorena. - mas moznost si platit poistenie sama, ca 550 euro mesacne, alebo si bez soc. poistenia.
Otazka jazyka - pokial si doma urobite pravidla, - deti s jazykom problem nemaju (aj ked je fakt, ze s hovorovou sj je to urcite horsie ako s citanim a pisanim....- zalezi na vas, do akej miery to budete schopne podchytit)

evinkasofinka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fleskoval
11. júl 2013

my tiez riesime tuto dilemu.... tu na sk je to bieda.... zvazujem ze nieco mu pozriet na zmluvu va rakusku... aj zvazujem ci pojdeme s nim alebo aspon by sme isli niekde ku blave..alebo niekde k hraniciam byvat aby to nemal daleko do prace..aby mi mohol chodit domov... ale nevieme sa nejako pohnut dalej s tymto napadom...

froschka
11. júl 2013

Odist do Rakuska nie je kracat ruzovou zahradou najma nie pre toho kto tam nema na beton istu pracu alebo byvanie. Pokial si musite sami hladat byvanie a sami hladat pracu tak to bude stat kopec nervov ale aj kopec penazi, lahko sa rozhoduje niekomu kto tam uz pracu ma a pristahuje sa k nemu rodina.
Vymenujé par dolozetych bodov
1. Byvanie vacsinou podnajom ( sklada sa kaucia 3x mesacne najomne dopredu a provizia maklerovi ak bude cez maklera tak 2 x mesacne najomne, casto krat sa plati aj ablöse - prenechanie nabytku ci kuchyne v rozhranimod 1000 eur vyssie ale mozete mat stastie ze natrafite na byt bez Maklera, bez ablöse a bez kaucie nakolko ta sa da zlozit aj formou bankovej zaruky )
2. Auto ak mate tak si treba prehlasit na ich znacky inak nemilosrdny susedia radi nahlasuju policajtom cudzincov a tak sa vyhnete mastnej pokute ( min 500 eur ) co sa dalej auta tyka tak platite prepis a platite mesacne poistne daleko vyssie ako na SK
3. Ak sa hlasite ku katolickej cirkvi platite raz rocne Kirchenbeitrag ten sa pocita podla clenov rodiny
4. Kazdy kto tam ma trvaly pobyt musi platit GIS to je nieco ako u nas Rozhlas len s dobrym fin. Rozdielom
Samozrejme ma rakusko aj vyhody ako je ich zdravotny system a socialne zazemie avsak treba si to dobre zratat.

Bez znalosti jazyka by som sa tam nepustala nakolko sa nikde nedohovorite a na uradoch bude treba toho bela vybavovat, avsak odvaznym stastie praje 🙂

Ja som zila 6 rokov a dost mi to tam chyba... Chodievam ake pravidelne na nakupy do rakuska a aj sa tam chystam pracovat a mozno casom znova aj zit 🙂

laura851
9. sep 2013

Ahojte super clanky ale mohol by sem niekto pls napisat nejaky rodinny rozpocet dakujem

nicolina
26. sep 2013

Ahoj, žienky. Plánujeme sa sťahovať niekedy v priebehu novembra do Mauthausenu- blízko Linzu, pretože partner tam pracuje, domov chodí málo ( na víkend po 2 týždňoch)Tak sme sa teda rozhodli, že skúsime žiť tam. O seba strach nemám, v marci som si urobila štátnicu z nemčiny,takže ako tak sa dorozumiem. Ale máme takmer šesťročného syna a vôbec si neviem predstaviť ako sa bude adaptovať na úplne cudzie prostredie 😖 . Ako to bude fungovať v škôlke...Máte niektorá podobné skúsenosti???

kiki68
3. okt 2013

@nicolina Lahsie je to vo Viedni,kde je kopec deti zo SK a CZ,takze je to take multi-kulti a viem,zeje tu aj skola pre deti,co sa ucia bilingualne NJ-SK. V Linzi a okoli to uz asi take nebude,tam uz je to trosku ine,ale ludia co odtial poznam su fajn. Ako mentalita je fajn,takze toho by som sa nebala. A ako ej na tom syncek s NJ? ma nejake zaklady,alebo Ste ho ucli nieco odmalicka? Lebo inak by musel ist do takeho niecoho ako medzirocnik,taka pripravka,kde by dobehol tu NJ,aby bez problemov dalej studoval. Aspon viem,ze tak sa to robilo. Deti totiz velmi rychlo poberu jazyk v prostredi,kde nim musia hovorit. SJ potom hovoria len doma,ale uz to bude len taky mix casom,nebude ten jazyk slovensky moc pouzivat,lebo kamosi budu hovorit NJ. Ale myslim,ze pre dieta je lepsi start do zivota ist do Linzu a do AT, urcite lepsia moznost dalsieho studia, SK bude ovladat len kychynskou recou,pokial enbudete chciet inak a skor teda NJ a nejaky dalsi jazyk neskor v skole pripoji,napriklad AJ.

simikas
15. okt 2013

@lenka0283 ahoj Lenka,píšem ti IP ja tiež surfujem po diskusiáh čo ludia poradia ohadne bývanie ale mo neporadia ako si si všimla, ked som sa aj ja pýtala,ale nájdu sa predsa nejakí 🙂 poslali mi link na družstvá ktoré su v at a stavajú byty,a vy ako hete ísť bývať ?kúpiť niečo nové alebo ako družstevný byt...ja tiež riešim čo dieťa Simonka bude mať v apríli 6 rokov a mala by ísť do školy....my sme aj osobne boli v Hainburgu, wolfsthal a kitssee pozrieť sa Hainburg je najlepší ale tam sa nestavia teraz ale aj ostatné bolo super je to všetko blízko seba....čo sa týka práce mi nikto neporadil ,ak by si vedela nejaké info ozvi sa sme na tom asi rovnako.zhromaždujem stále infi a hlavne treba odvahu,ak si už biečo našla rada sa podelím o info,Inga

deiv7
29. okt 2013

Ahoj kočky,žienky.Ja zúfalec by som potreboval prácu v AT,manželka pracuje ako opatrovatelka v Gamingu.Už ma tu na slovensku takmer nič nedrží.Bolo by lepšie keby sme tam pracovali obaja,prenajali si byt,zariadili život a usadili sa tam.Nepohŕdam slovenskom ale už mám menšie depky stoho že sme takto rozdelený a ja stále nemám prácu.Keby mi niekto mohlo pomoct vybavit akukolvek prácu-budem vdačný a s radostou to uvítam.Možno chcem vela ale za pokus to stojí.moj mail-deiv777@seznam.cz.prajem však všetkým vela úspechov a nech sa darí...moje moto:nádej umiera posledná.Majte sa Babenky,kočky,manželky 😉

murcos
29. okt 2013

@nicolina len kratko,
ked sme pred 13 rokmi odchadzali, odisli sme do linzu. atomosfera oberösterreichu sa neda porovanat s niederösterreichom a vobec nie s wiednou. maly sa ti urcite aklimatizuje. mauthausen je diera, skoly urcite nie su preplnene, ak nebude stihat, tak mu daju sancu a moze v klude rocnik opakovat (z toho si hlavu nerob, lebo jednak dieta sa veeeeelmi rychlo uci a tu je uplne iny pristup ako na slovensku)
neboj sa preto oberösterreichu. keby som mohla hned som tam spat:D
vela stastia