Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

matica2
14. máj 2009

saska. t diky ja som sa preto pitala lebo teta má tri keiky 😉

ukmima
14. máj 2009

Fotky su pridane...mate aj fotky v albumoch?
ja sa zatial nejak nestaram o ne, len kazdy utorok namacam na hodinu do dazdovej vody..

saska.t
14. máj 2009

martina- skus ustrihnut nad 3 ockom malo by to pomoct casom pusti z ociek nove konariky 😉

matica2
14. máj 2009

saska.t tak tete tie keiky kvitnu tak asi ich treba nechat ked dokvitnu? a potom oddelit

saska.t
14. máj 2009

matica- ja by som to urobila az po odkvitnuti, tiez som na tom tak,takze cakam kym odkvitne, aby som ju oddelila a staru aj presadila, kedze tam ma par odumretych korenov 😉

veronika13
14. máj 2009

martina, tak tá musela byť krááásna keď kvitla, že je taká rozkonárená 🙂 asi by bolo dobre ich odstrihnúť tie odkvitnuté stonky, lebo ak by aj vyhnala nové konáriky na tých starých, tak by po zakvitnutí asi veľmi preví(ý) 🤐 sali 🙂

janca704
15. máj 2009

Ahojte, vitam nove maniacky 🙂

Ukmima, ja v tvojom albume orchidky nevidim ☹

Saska, gratulujem k novym prirastkom. Tiez natlacam orch kam sa da. Prenasam si ich od mamy k nam do bytu, len nemam tolko miesta, ako mama v dome. Ale postupne ich beriem k sebe. Musim si dat spravit nejaku komodu alebo skrinku, nech ich mam kam postavit. Momentalne mi rozkvita Oncidium - moja uuuuplne prva orchidka, tak sa tesiiiiiiiiiiiim, lebo zakvitla po 3 rokoch 😵 😵 😵 😵 😵 😵

helenkasabinka
15. máj 2009

ahojte mozem sa pridat aj ja k vam 😉 mam orchidejky v albume-a uz mi fialova po 3 mesiacoch odkvitla a dnes som ju zrezala ☹

martinaema
15. máj 2009

no tak som ju dneska šmikla, chúďa, vyzerá ako z hororu 😢
Moja mama má jednu nádhernú. Neviem čo je to za odroda, dostala ju od kolegýň na 50-tku, kvitla nepretržite asi rok, potom pol roka pauza a zasa kvitne od septembra. Tiež je dvojkmienková, má biele veľké kvety so zeleným stredom a teraz ako je tak bohato zakvitnutá, vyzerá trošku ako hortenzia. Všetci si myslia, že je umelá. Tíško závidím... 😉

ukmima
15. máj 2009

Ahojte, neviem preco mi zmazali album, dala som tam aj dnes fotky..su len s mobilu...ale daju sa pozriet..

mirka
15. máj 2009

ukmima, máš krásne orchideiky, vymazali ti album preto, lebo to nesúvisí s deťmi, ešte keby si tam mala aj deti tak hej, ale inak vymažú 😒

helenkasabinka
15. máj 2009

ukmima mas krasne kvietky 😵

helenkasabinka
15. máj 2009

https://www.modrykonik.sk/album/album.php?vAlbu...

ja som vam dala link na moj album s orchideami 🙂

matica2
15. máj 2009

helenkasabinka tú č.2 som si teraz takú kúpila 😉

zuzu13
15. máj 2009

pridavam sa k vam...

https://www.modrykonik.sk/album/view.php?vImage...

tuto orchideu som dostlala pred 3 - mi rokmi...a kvitne stale...vdaka tomu som si vysluzila prezyvku zelena carodejnica 😀 , s odvovodnenim, ze mi rozkvitne aj varecha v kuchyni.. 😀 😀 😀 😀

matica2
15. máj 2009

zuzu krásna 🙂

lucia283
15. máj 2009

baby krasne foto a neviem ci ste pozerali spravi na jojke...bola tam orchidea rastuca na slovensku a ak ju odtrhnete tak myslim ze 50e pokuta:D

matica2
15. máj 2009

teeeda som nevedela že aj na slovensku máme také dačo volne pohodené 🙂

mirka
15. máj 2009

Zuzu, nádherná orchidea !!! 🙂 vlastne všetky máte krásne kvety v albumoch, mne sa najviac páči v oranžovej farbe 🙂

janca704
15. máj 2009

Orchidejky rastu aj na Slovensku, ale nevyzeraju samozrejme takto, ako tie, co sa predavaju 😉 Myslim, ze by sme ich tak lahko nespoznali vo volnej prirode 😉 😒

ZUZU, vejraaaam na tu tvoju pychu 😵 😵 😵 😵 😵 😵 Kde na to berie silu? A vidim, ze si ju musela vyviazat 😀 😵 😵 😵 😵 KRAAAAAASNA 😵 😵 😵

zuzu13
15. máj 2009

xixixi...dakujem...
janca...veru musi byt vyviazana...lebo cez 40 kvetov...to by som ani ja neuniesla...nie to jej konariky... 🙂 a to uz je foto, ked je z polovice odkvitnuta...ale vyzera to tak, ze ide dalej... 😀

helenkasabinka
16. máj 2009

matica ano? tak uz mas taku 😉 krasne su vsetky vsak,tazko je vyberat 😉

helenkasabinka
16. máj 2009

zuzu nadherna orchdejka 😵 😵

matica2
16. máj 2009

helenkasabinka som ju kupovala v tescu ked bola nedávno akcia ale také boli všetky nááádherné že ma manžel musel stade tahat nasilu 😅 mám ešte jednu z minulého roku ale uvidíme čo s nej bude. som ju nakoniec presadila lebo nič nerobila a som zistila že jej hnili korienky 😒 ale teraz my už ide nový lístok tak to asi prežila 😵

saska.t
16. máj 2009

kocky mate krasne orchidejky, pofotim aj ja a dodam 😉

helenkasabinka
16. máj 2009

matica no to aj mna mangel vzdy taha od nich v obchode-a mozem teraz presadit orchideu?lebo jednej zacali odhnivat spodne listy 😕 ☹ a nechcem o nu prist ☹ co s nou mam robit?moc sa este neviem o ne starat lebo ich pestujem len od februara 😒

saska.t
16. máj 2009

helenka - odhnivaju alebo klasicky zltnu, odschinaju? ak iba zltnu je to normalny jav ze spodne listy uhynu len ich odstrihni ...
ak odhnivaju (z vlhka) a nie je chyteny substrat plesnou tiez ich len odstrihni ak je chyteny presad do noveho ...

cim menej sa o ne budes starat tym lepsie, malo polievat, ziadne priame slnko ale svetle stanovisko, neprenasat neznasaju zmenu prostredia, obcas pohnojit a mas vyhrate 😉

matica2
16. máj 2009

som bola dnes v baumaxe a mali krásne orchidee také čo majú malé kvietky aj som skoro jednu vzala ale ked teraz nemám kde dat 😅

helenkasabinka
16. máj 2009

saska jaj ha tak ty si poklad....vdaka za super radu

mojej orchiei da sa teda povedat ze zltnu tie spodne listy....nepolievam ich moc-len raz za cas a to prevarenou vodou alebo detskou vodou 😉
a maju svetle stanovisko,len ich obcas rosim

kedy sa mozu presadzat a do coho ich mam vlastne zasadit? aky substrat? 😕

janca704
16. máj 2009

Helenka, len tie spodne zlte odstrihni a je to. Ako pisala Saska, je to normalka, ale len ked ide o spodne listy 😉

Ja presadzam po odkvete, ked kvitnu, len vo vynimocnom krizivom stave 😀 . A normalne sa presadzaju tak raz za 2-3 roky, podla toho, ako rychlo rastie. Ja mam jednu taku akutnu, tak sa musim dokopat ju presadit.

Substraty sa predavaju speci na orch, ale su dost jemne, orcho (phalaenopsisy) potrebuju vzdusny substrat s vacsimi kuskami. Mozes do toho kupovaneho dat napr kusky polystyrenu, drevene uhlie (na dezinfekciu), ci dubovu koru ("upecenu" 😀 ). A najlepsie je ich dat do povodneho kvetinaca - priesvitneho a ak je maly, tak do ineho, najlepsie priesvitneho. Ja som napr pre jednu pouzila taky ten plastovy "kyblik", co sa v nom tusim treska predava. Navrtala som dierky a zasadila. No uz je zase maly 😕 . V Hornbachu predavaju aj vacsie tie priesvitne kvetinace 😉