Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

veronika13
2. jún 2009

musíš ju jemne oddeliť, aby sa ti nepoškodila

saska.t
2. jún 2009

bubadlo - ja som teraz oddelila jednu tiez odstrihla som ju aj s castou stopky a zasadila no uvidime co to spravi snad to prezije
roasha- tak orchidej som presadila ale musim povedat, ze jej ochabli trosku listy tak snad sa spamäta a postavi na nohy, ako pisem vyssie aj keiku som oddelila asi to uz pre nu bola zataz kedze aj kvitla a ma vela kvetov, no dam vediet ci sa obe daju dokopy, bolo by mi fakt luto keby nie
Inak dnes som nasla v obchode tahajuce orchidejky mini no boli velmi zaujimave ale uz zvazujem ze si jednu kupim.... 😀

veronika13
2. jún 2009

neviete kde majú tie akcie na orchideje? lebo ku nám nechodia letáky a bývam mimo mesta, tak nech idem na istotu 😀

janca704
3. jún 2009

Bubadlo, to, co oddelis, zasyp skoricou - pre istotu 😉

Saska, uz si oddelila tu kvitnucu? Drzim jej palce, nech krasne rastie 😵 😵 😵 😵 😵

Veronika, ja neviem, ale v Baumaxe ci Hornbachu maju casto a aj bez akcie dobre ceny. Len si vybrat 😀

No a mne dnes odislo jedno oncidium, krasne zlte 😢 😢 😢 😢 Nechapem, ale odhnilo. Bolo vonku, chranila som ho, ale asi do neho naprsalo alebo co 😢 😢 😢 😢 😢 Mam smutok ☹

saska.t
3. jún 2009

janca - ano presne tu som oddelila tak sa modlim aby vydrzali 😉
juj no to my je luto tvojej orchidei ale pre toto pestujem len phaly su najjednoduchsie na pestovanie aj ked sa mi pacia aj ostatne druhy 🙂

veronika13
3. jún 2009

janca, to je škoda 😢
saska.t z phaleonopsov sú aj žlté orchidky? lebo zatiaľ som ešte nevidela a chcela by soooom 😎

roasha
3. jún 2009

veronika su aj zlte,aj medzi fotkami som mala. 🙂

janca704
3. jún 2009

aj ja mam zltu, krasne dlllllho kvitne. Mna beru "flakatice" 😀 😀 😀 a bordove 😵

veronika13
3. jún 2009

no aj flakaticu by som brala.... by som neverila, že ma to takto chytí... nedávno som si kúpila dve a už by som chcela zas... normálne je to droga 😀

svetruska
4. jún 2009

Ahojky holky,
můžu se přidat? miluji orchidee a ted jsem dostala od manzilka orchidei-cymbidium..
asi po 14dnech mi kvety zacaly odkvetat a tak nevim, jak se zachovat mam je nechat byt a oni se pak po case zas vzpamatuji? nebo mam stonek nejak ustrihnout? nikdy jsem ji v kvetinaci nemela takze budu rada za jakoukoliv radu 🙂 diky

mirka
4. jún 2009

ahojte, mne tá moja keika ide asi kvitnúť, vypustila presne taký pahýlik aký púšťa, ke)d idú kvety a už som si všimla, že vypučil aj vzdušný koreň 🙂 som strašne zvedavá, čo z toho bude 😅

saska.t
4. jún 2009

mirka- to bude podla vsetkeho kvitnut aj moja kvitla 😉
veronika jasne ze su aj zlte a dokonca teraz som videla u chovatelov aj modru a krasnu ciernu flafatu ale su strasne drahe 😅

veronika13
4. jún 2009

no tak také extrémy zas nemusím, ale tu žltú by som chcela zohnať 😵

helka1021
6. jún 2009

Ahojte,mam otazku,mam orchidejku a uz je odkvitnuta..... ☹ zacina mi schnut stonka,ale na tej stonke je zdrava keika s malinkymi pucikmi,mam tu keiku odrezat a zasadit? Ale neviem do coho...mozete mi poradit a napisat ako postupovat? dakujem 🙂

roasha
6. jún 2009

helka,substrat na orchidei,a keiku supnes do nejakeho malinkeho kvetinacika 🙂

helka1021
7. jún 2009

roasha,dakujem za radu,dufam ze sa mi to podari..... 😉

aknedz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
roasha
9. jún 2009

aknedz,aj ked kvitne,a nasla si tam nejakeho"parazita"treba vymenit substrat/zemina na orchidei/,pripadne poriadne vyumyvat korene a nanovo zasadit.
teraz uz sa neda verit nikomu,vazne aby sme kazdy substrat prepiekli. 😅

aknedz
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima1
10. jún 2009

ja mam orchideu tiez. len jednu. kupila som ju v akcii. mala trosku skarede listy ale aj tak som ju kupila. kvitla celkom dlho potom odkvitla a ja som tu stonku odstrihla suchu. no potom vsetci namna zacali ze to som nemala ze to uz nikdy nevyrastie a neviem co. a teraz po mesiaci aj nieco znova vyhnala stonku ci co to je a bude kvitnut. dufam 🙂 . poradte ale jednu vec. ak by znova niekedy odkvitla mam to odstrihnut ci nie? a co na tie skarede listy? su take dake nie moc zelene. maju taku zlto zelenu farbu. treba to pohnojit ci co.

saska.t
10. jún 2009

mima - ak stonka uschla treba ustrihnut ak ostane zelena nestrihaj.... listy- zalezi z coho su nepekne vela polievas?? nestoji v prievane, nebola v blizkosti radiatra? nestriedas casto stanovisko?, zatial by som ich nechala tak ak uplne ozltnu odstrihni ona si pusti nove....

mima1
10. jún 2009

neviem kde je chyba. stoji stale na jednom mieste. nedavam ju nikam inam. je na vychode. polievam ju tak ze dva krat za tyzden pustim slabo nanu vodu pockam kym okvape voda a dam ju na miesto. v podstate polievam vsetky kvety tak a zatial sa mi to nestalo. ale moze byt ze ja som ju taku kupila. tie listy nemala pekne no.

roasha
10. jún 2009

aknedz,ved to 5l balenie nie je velke,a m,ohla si ho po zmiesani aj s obyc.zeminou pouzit aj na ine kvety. 😅
mima,tie kvetne vyhonky odstrihavas len tie ktore zaschnu,ostatne skracujes za nejakym 2.-3. ockom,ale ked si odstrihla,nic sa nedeje,budes vediet na buduce. 🙂
listy uvidis,zlte by nemali byt,moze vadit priame slnko,prepolievanie.... 😕

saska.t
10. jún 2009

mima podla toho co pises casto polievas asi hniju korene musis kuknut a staci polievat resp. namacat 1x za 10 dni zalezi od substratu 😉

mima1
10. jún 2009

😕 😕 fiiiiha raz za 10dni? hm no dobre skusim trosku menej polievat. mne sa skor stale zda ze je to suche. preto to polievam.

mima1
10. jún 2009

ozaj napadlo ma ked mi teraz vyhana tu stonku kde bude kvet ma to asi 10cm uz a taha sa to niekam do boku tak som tam dala tu palicku co bola aj predtym a taky mali stipcek tam bol myslite ze to mozem uz pristipnut aby to islo hore? neurobi ten stipec nic tej stonke?

roasha
10. jún 2009

mima,este pockaj,nech to je dlhsie,aby si tu stonku neodlomila. 😅
inak ja riadne prerosim kazdy den teraz ked su take horucavy 😉

saska.t
10. jún 2009

mima - mozes pripnut, pozor orch. neznasa neustale vlhko a mokrost zacne hnit tak ju nechaj poriadne preschnut a ked bude mat biele korene az potom namoc inak ti odide 😉

roasha
10. jún 2009

a teraz si vyber! 😀

mima1
10. jún 2009

baby dik. to by som sa asi nahnevala keby sa to odlomilo lebo som kazdy den sledovala ci este nebude nova stonka a ked sa objavila kazdy den sledujem ci narastla 😀 😀