Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

roasha
4. sep 2008

emjee,postavim pred ne malu. 😅 🙂
martek,nam sa neosvedcili okrasne/pokial myslis umelohmotny vlozeny este v dalsom obale,potom sa to uz zbytocne "prehrieva",rosi vo vnutornom obale to zacne"machovat"
teraz mas uz aj umelohmotne obaly pekne,a netreba ho davat zbytocne velky. 😉

martek
4. sep 2008

vis, ja je mam v takovych zinkovych obalek, z IKEA... a mam pocit, ze dost vetraji, jsou o dost vetsi...
me se jednalo o svetlo, jestli ho koreny nepotrebuji k zivotu... 😅

roasha
4. sep 2008

o svetlo sa jedna len tym vonkajsim-vzdusnym korenom.z ikea kvetinacmi nemam skusenosti,ale napr.keramicke nerobili dobrotu korenom.
vyskusaj,uvidis...keby daco,presadis.

pipisek
4. sep 2008

ahoj roasha

přečetla jsem diskusi a prosím tebe nebo i jiné pěstitelky o radu....mám asi 8 orchidejí, hlavně Phalaenopsis. mám dvě z nich 5 let v jednom květináči (každou zvlášt, jasně) nikdy jsem je nepřesazovala, pořád kvetou, ale asi bych měla. chápu to přesazování tak, že zkrátka vysypu z kořenů všechen substrát a případně odstřihnu špatné kořeny a zasadím do nového substrátu a do stejného květináče???? normální kytky se většinou přesazují do většího květináče. orchideje ne??? a jak mám takovou 5-ti letou orchidej "omladit"? a dá se nějak rozesadit orchidej,ze které roste nová? roste ale z té staré, která jakoby "pukla" a roste z ní nová...jak se tohle dělá???
a ještě jedna otázka....mám orchidej Miltonia (našla jsem v chytré knížce, že je to tzv. macešková orchidej a je fakt, že květ macešky připomíná), ta vypadá trochu jinak, má úzké dlouhé listy a mezi těmi listy se udělá taková jakoby "hlíza" a odspodu vyraší pak stonek s květy. kvete vždycky, když se udělá ta hlíza, myslím, že je to nová rostlinka a nevím jak ji oddělit a zasadit, přijde mi, že bych té matečné rostlině ublížila. poradite???? děkuji předem všem 😀

roasha
4. sep 2008

pipisek,presadit do noveho kvetinaca/umelohmotny,trochu vacsi/.ako si napisala,klasika ako pri ostatnych kvetoch,odstranit stare/suche,spatne korene/.phalaenopsis ako si napisala,rozmnozuje sa tak,ze vyzenie novu rastlinku,a pokial je dostatocne velka,opatrne oddelis,a zasadis.mamine jedna rastlinka vyrastla normalne na tej stonke co kvitne,a zacala aj kvitnut taka malicka... 😀
miltonia,ako si napisala,pokial ju chces delit,oddelis novu hluzu/ked uz ma nejake tie korene/,a normalne zasadis.tieto su ale krajsie,ked je ich "plny"kvetinac,vtedy mavaju aj vela kvetov.ale pokial ich chces delit,mozes. 🙂

pipisek
4. sep 2008

roasha
moc ti děkuji, půjdu koupit odpoledne květináče a substrát a pustím se do toho 😉
miltonii nechám, nebudu ji dělit,jsem nevěděla jestli ji tak nechat, jsou v jednom květináči máma a dvě dcery 😀

tak orchidejím zdar !

kornelia
4. sep 2008

Jej super tema, aj ja som si kupila jednu orchideu a aj pekne kvitne, zalievam ju raz tyzdenne, vodou z vodovodu, ale budem uz len prevarenou podla vasich rad, len teraz neviem ci je to dobre, ked mi posledne styri male puciky zoschli a odpadli, teda dalsie kvietky nevykvitli, ale konarik je zeleny, nezoschnuty, myslite, ze je to v poriadku. Mne tiez povedali ze to nemam presadzat, tak neviem a teiz mam v kvetinaci take velke kusy kory. No pravda je ze ju nemam v okne, moze to vadit? Mam ju polozenu volne na skrini v obyvacke asi vo vyske 50cm. mam ju dat do okna? hrozne moc som si ju oblubila a chcela by som casom dokupit dalsie, uz ma stvu tie vselijake kvety v byte, ktore rastu a rastu a potom ich nemam kam davat. Orchidee by mi vyhovovali, lebo nerastu tak rychlo ako tie ostatne kvety. Poradite mi co robim zle? Dakujem

roasha
4. sep 2008

kornelia,uvidis ci znovu vykvitne.aj pri orchideach sa moze stat,ze su "jalove",mamina ma tiez jednu taku,vzdy nahodi plno kvietkov,a ked sa maju rozkvitnut,opadnu. 😕 doteraz udrzala len jeden kvietok.neplati na nu nic,ziadne "maznanie". 😒

martek
4. sep 2008

tak mam nakoupeny novy kvetinace a tri pytle substratu 😎
vecer se na to vrhnu 😵 😵

martek
4. sep 2008

tak presazeno...uf 😀

kornelia
4. sep 2008

Market si sikulka, jaj som si prestudovala tie stranky, co ste tu pisali, no poviem vam, orchidei su nachylne rastlinky, ale prave preto ma to este viac taha, takze uvidim, ja som asi prisla na chybu, ze som ju preliala, tak ak este mozem idem to napravit. Nechapem len jednu vec, pise sa ze mam crepnik ponorit do prevarenej vody az po okraja nechat tam, potom vybrat a odliat zbytok - chapem to dobre? 😒 To naozaj mam dat crepnik do nejakej nadoby a nechat nasiaknut? Zda sa mi moja zemina dost mokra zo spodu, takze je urcite nadmerne zaliata, zostala mi urcite voda naspodku tak mozno preto. Nabuduce si dam pozor, ak mi da este kvetinka jednu sancu. 😉
Dakujem Roasha 🙂

martek
4. sep 2008

ja kdyz jsem mela orchie ze zacatku, tak jsem to takhle delala.....kazdou nedeli jsem si napustila do drezu vodu, dala tam vsechny orchie a po pul hodine je vyndala.....po par mesicich me to prestalo bavit... tak tedka jednou, dvakrat do tydne do kazdy orchie naleju trosku vody, tak pul deci....a dari se jim mnohem vic 😎

zrzulka
4. sep 2008

Preco sa ma zalievat prevarenou vodou? to pocujem prvy krat. orchodej nepotrebuje ziadnu speci starostlivost. nezabudajte ze je to parazit. ja sa o tie moje nikajo speci nestram a su krasne. Kazdu chvilu im rastie novy list. Korene maju az neviem pokial. Co s nimi ked rastu tak divoko??? Mam im ich odstihnut??? Tentokrat mala orchodea len 2 kvety. je to kvoli tomu ze ju nehnojim???A ako sa orchidej rozmnozuje? mate skusenost?

zrzulka
4. sep 2008

Kornelia su speci kochliky na orchideje. ja robim aj tak ze ked mam naladu tak im spravim vodnu sprchu na balkone. Potom listy utriem nech neostanu kvapky vody na nich.
Inak mam len dve orchidee tak sa da🙂)
Ta jedna bola v zubozenom stave. listy mala spalene od nejakeho sajrajtu tak som ich ostrihala a ona teraz rastie jedna radost. Kazdu chvilu novy list. nestacim sa cudovat🙂

roasha
5. sep 2008

zrzulka,orchidea ma mat makku vodu,prevarenou/vychladnutou 😉 /vodou sa odstrani vod.kamen.neprevaram na to "specialne"vodu,ale pouzijem vodu ktora ostane v kanvici po vareni kavicky.sup do rozprasovaca,a orosim korene. 🙂
korene pokial su zdrave/striebriste/nechaj,len tie co su zahnite/vacsinou tie podzemne niektore/treba dat prec,to vidis pri presadzani,alebo ked kvetina "chradne".

gangulienka
5. sep 2008

ahojte, mne orchidea teraz odkvitla a co s tou stonkou ? jedny tvrdia nechat druhy odstrihnut ale ona vyzera dost sucha ☹ ...teda ona asi aj sucha je 😖 ....ale druha co je tam tak ta ma este krasne kvety....baby poradte lebo to som dostala od MM na 1. vyrocie svadby a keby prezila bola by som rada 😀

whizzy
5. sep 2008

Gangulienka, ak je stonka suicha, tak ju odstrihni. Nechavam len ked je zelena a nie je prilis dlha.
TRrvala tvrdost vody sa varom neodstrani. Preto je najlepsie pouzivat dazdovu vodu. Ja vodu neprevaram, varom sa voda odparuje a vznika este koncentrovanejsi roztok soli. Obcas polejem destilkou, ale nie stale.
Zrzulka, nie je to parazit, ale epifyt - prichytena o podklad.
Nech vam kvitnu 🙂

martek
5. sep 2008

takze kdyz je stonek dlouhy, mam ho nejak zakratit???? 1/3, 2/3???

vroni
5. sep 2008

Tak ja vam to tu pokazim 😀 😀 😀 Mam doma orchideu nejakych sedem rokov, kvitne asi 8 mesiacov do roka obrovskymi modrymi kvetmi (netusim, co je to za druh, mati ma taku istu a kvety su o polovicku mensie a zriedkavejsie 😀 ), sedi na okne smerom na zapad (smola pre nu), polievam ju len ked nezabudnem, to je tak raz za dva - tri tyzdne, hnojivo este nedostala a kvetinac ma od zaciatku tiez ten isty a ona kvitne a rastie a kvitne a tak dookola 😀 😀 😀 Takze asi treba na orchidei kaslat a oni sa budu snazit uputat vasu pozornost 😀 😀 😀 😀

martek
5. sep 2008

vroni, moje sestra ma orchidej pod schodistem, slunko tam vubec nesviti, zaliva ji, kdyz si vpomene, nepresazuje.... a kvete a kvete a kvete, kdyz od kvete, hnedka vyrazi novy stonek a kvete dal... neco na tom bude 😀

whizzy
5. sep 2008

martek, tak nad cca tretim ockom. Moze ale aj nemusi potom z tade vyhnat dalsi a kvitnut. Ale to len ked je zeleny. Ked ho mas hnedy uschnuty, tak uplne.

zrzulka
5. sep 2008

to mi povedala kvetinarka ked som kupovala ze je to parazit ktory nepotrebuje ziadnu speci starostlivost a mala pravdu🙂)))))))
ako sa rozmozuju orchideje??????? nikto neskusal???????

whizzy
5. sep 2008

no oni fakt nie su paraziti, to sa mylila. Parazit zije na ukor ineho organizmu, epifyt je len prichyteny. ale starostlivost ozaj nepotrebuju velku, ked maju vyhovujuce prostredie. Rozmnozuju sa tak, ze vyrastie vedla nova rastlinka, Phalaeenopsisi bud novou "odnozou", alebo niekedy na stonke kvetnej vyrastie z pucika nova rastlinka - keiky.

matica2
8. sep 2008

ahojte ja som dnes dostala ochideu. som si precitala co ste popisali a hadam to zvladnem lebo ja som zatial mala len kaktus 🙂

pipisek
8. sep 2008

já si včera z obi donesla devátou, tentokrát Dendrobium...tak jsem zvědavá.
Hodně zdaru všem!

pacna
15. sep 2008

ahoj tak ja som včera dostala orchideu tak vstrebavam informacie 😀 dufam že prežije 😀

pacna
15. sep 2008

mam jednu otazku na zimu ju mama nechat tak ako je ma radsej chlad alebo teplejšie 😅

lukin
15. sep 2008

Ahoj, jak poznáte druh orchideje? Jak je kupuju v OBI, tak tam druh uveden není a jak pak nevím, co mám doma ☹

pacna
15. sep 2008

kolko stoja v OBI?

lukin
15. sep 2008

Teď je akce za 179,- a navíc do 17.9. mají na vše 10 % slevu, takže mě vyšla na 161,- Kč. Prostě super kup 🙂