Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

laurinkadanielka
9. sep 2009

a chcem sa ešte opytať ako často sa ma polievať 🙂

helka1021
11. sep 2009

ahojte,pisem za moju kolegynu...ma bielu orchidejku,krasne jej kvitne,ma 43 kvetov a z nicoho nic jej zacali schnut listy od srdiecka 😖 ,kvetom a korenom nic nieje len tym listom.Nieje ani v prievame ani ju moc nepolieva a ani nieje na priamom slnku...ale ona ju polieva obycajnou vodou,moze to byt tym ze jej ublizil chlor??Polieva tak vsetky orchidejky a ziadnej to neublizilo az tato zacala z nicoho nic schnut....viete jej poradit?, dakujem 🙂

saska.t
11. sep 2009

laurinka az ked su korene biele zalezi na substrate, kym su zelene nepolievat, ked su biele polievat (namacat) vychadza to u mna 1xza 10 dni ....

helka no je to docela divne a nekvapla jej voda do srdiecka listov ak ano je to problem, bud stred odhnije alebo uschne, treba ju nechat ona sa spamäta, ak nema nejakeho skodca a ostatne vyzera ok, nemal by byt problem 😉

ikulka
11. sep 2009

ahojky nedávno som si kupila zelenkavu orchideu doniesla domov a ráno som mala okno plné malilinkých zelených mušiek čo s tým robiť babenky? a v tom črepníku kde je zasadená je aj trošku akoby mach nevadí to? lebo taku som ju už kupila

saska.t
11. sep 2009

ikulka mach nevadi...
treba pozriet ci aj v crepniku nie su take musky alebo skodce ak ano sup do kvetinarstva a kupit postrek na danych skodcov a je po probleme ....

ikulka
11. sep 2009

a to saška nebude vadiť ked ju z črepníka vyberiem? aby osm jej neublížila ....

saska.t
11. sep 2009

pockaj ak ju mas iba v tom priesvitnom tak sa popozeraj ci sa tam nieco nehemzi.... inak ma napadlo mas vobec phalaneopsis? alebo mas iny druh normalne zasadeny v hline? ale v zasade je postup vzdy rovnaky ak sa to hemzi skodcami treba kupit postrek a vyhubit to, inak moze uhynut 😉

ikulka
11. sep 2009

áno mám phalenopsis, ale v tom črepníku som na pohlad nič nezbadala.....ešte že si povedala už som ju chcela vybrať...by som jej dala

helka1021
12. sep 2009

saska,tak to neviem ci jej nekvapla voda do striecka 😨 .....ale moze to byt,ved uvidime co s nou bude,dakujem za radu 🙂

saska.t
12. sep 2009

ikulka ak nic nevidis nechaj ju tak nic sa nedeje ak sa zjavia kup postrek, ked budes mat such orch. jednoducho ju vezmi a namoc cely crepnik do nadoby s vodou, mozno ich vyplavis ak su to len vzdusne musky

helka - na to treba davat velky pozor srdiecko listov nesmie byt nikdy mokre a ani v nom stat voda inak odhnije... 😅

helka1021
12. sep 2009

saska,ano o tom viem ze tam nesmie stat voda 😉 ,ale asi to bude ta pricina preco zacinaju usychat listy.... 😖 ....no uvidim ci sa preberie k zivotu...diky 😉

momka
13. sep 2009

Potom ako kropíte, keď nesmie byť srdiečko listov mokré?
Ja som dostala orchideu vo februári, mala veľa kvetov, len tá stonka bola už veľmi dlhá, kvety odkvitli, tak sme odstrihli nad druhým očkom a odvtedy mi nekvitne asi tak 4 mesiace. ☹ Teraz som kúpila tekuté hnojivo na orchidei, aj teraz práve je namočené vo vode, dávam ju raz za týždeň, vlastne teraz je tam druhýkrát.

knobloska
13. sep 2009

Momka nejsem žádný pěstitel, ale prý pomáhá dát jí přechodně do chladu. Něco kolem 12 st.

Já jsem si dnes přivezla novou, phalaenopsis, jeden kořínek má nahnilý, mám ho odstřihnout?

saska.t
13. sep 2009

momka - jednoducho nekropim a kvitnu ziju aj vsetko ostatne, ak stoji voda v srdiecku listov odhnije, mam to vyskusane na vlastnej kozi 😀
je normalna ze ti nekvitne proste ma cas kludu a tiez potrebuje optimalne podmienky aby zakvitla, ak to chces troska popohnat, ako pise knobloska, treba ju dat na noc do chladnej miestnosti podporuje to tvorbu pukov.
Pozor hnojit max. 1x do mes.

momka
14. sep 2009

Saska na tom hnojive mam napísané od októbra do februára 1x do mesiaca, od marca do októbra 1x týždenne. Tak hádam ju neprehnojím. Tak myslíte, žeby som ju mohla dať prechodne na balkón, myslím nie na priame slnko? Alebo len na noc?

saska.t
14. sep 2009

momka s tym hnojenim pozor aby si viac neuskodila ako dala, staci 1x mes. cely rok, pozor orchidea neznasa zmenu stanoviska takze ju nechaj tam kde je alebo ju len na noc daj do chladnejsej miestnosti urcite nie von tam su velke vykyvy teplot a neznasaju aj prievan...

momka
14. sep 2009

Saska vďaka za rady. Ešte sa musím veľa učiť. Bohužiaľ v paneláku pre ňu neviem nájsť chladnejšiu miestnosť, takže bude musieť ostať tam, kde bola. 😒

saska.t
14. sep 2009

momka to nevadi tiez ich neprekkladam, casom vzdy zakvitnu a okrem ineho ide zima ta ich prirodzene podpori ku kvitnutiu akurat ak ju mas na parapete kde mas radiator treba ho vypnut inak uschne 😉

momka
14. sep 2009

Mala som ju na zemi pred radiátorom. Na parapete nemôžem mať, lebo hoci je to z východnej strany, slnko tam svieti cca do 12h., a keď tam bola, tam mi začala schnúť, tak som ju zachránila na posledný moment. Tiež nechápem, ako ju môžete na parapete a vidím to na mnohých miestach, moja tam jedoducho začala schnúť. ☹

saska.t
14. sep 2009

ja mam orch. aj na juznej strane ale tienim im zaluziami a funguje to, ale je divne ze na vychode ti schne to je pre nich vyborne stanovisko a budes ju musiet prelozit ak na nu bude prazit radiator 😅

mimkaa10
15. sep 2009

ahojte
môžem aj ja poprosiť o pomoc?
Mám Phalaenopsis, krásne kvitla zo tri mesiace, má asi 8 kvetov, tri z nich sú na jednej stonke a zvyšné na druhej. Z tej prvej stonky sa kvietky zatvorili a zvädli. ☹ Na tej druhej stonke stále držia.
Okrem toho, jeden z listov zožltol. Obe stonky sú stále zelené.
Je to moja prvá orchidea a nerada by som o ňu prišla. Ako mám postupovať? Čo s ňou...?

saska.t
15. sep 2009

mimkaa - je to normalny jav ze orch. odkvitne ak su stonky zelene nechaj ich tak ak uschnu odstrihni nad 3 ockom , ak uschne cela ustrihni celu, ona si pusti novu 😉
co sa tyka listov, moze to byt tiez normalny jav hlavne ak ozltol spodny... treba ho jednoducho odstrihnut aby sa rastlina nevysilovala, ak zltnu vrchne moze to mat vela pricin - prepolievanie, vela slnka,alebo malo, prievan atd ty musis zvazit co by to mohlo byt 😉 , drzim palce s pestovanim...

pipisek
15. sep 2009

saska.t

mě na orchidejích začaly měknout listy, jsou jakoby vrásčité...je to tím, že mají hodně vody nebo málo??? na netu jsem se dočetla jednou, že málo...podruhé, že zalévám hodně ☹
Jaká je tvoje zkušenost? Díky předem!

saska.t
16. sep 2009

pipisek - bohuzial obe moznosti su spravne, bud polievas malo alebo vela, ak mas phaly treba pozerat na korene ak chytaju biely nadych treba namocit, ak su zelene nenamacat 😉
Listy sa uz nespamätaju, ostanu uz take , ale nerob si starosti urcite ti orch. neumrie, vie to bez problemov prezit

pipisek
16. sep 2009

saska.t

díky moc, já mám kořeny spíše šedé, takže to vypadá na nedostatek vody...ale mám květináče v těch keramických obalech, ty kořeny asi nemůžou být zelené ani kdyby chtěly...nejde k nim světlo, ne?
Tři orchideje jsem přesadila, koupila nový substrát (narazila jsem v OBI na moc pěkný hrubý substrát, někdy bývé hodně jemný, sice malý pytlík za 99,- ale fakt je to pěkný substrát, samá kůra) kořeny scvrklé a seschlé jsem vystříhala a dala jsem orchodejím nový substrát...tak uvidím, případně přesadím ji jiné...
a jak ty zaléváš? ponoříš nebo jen poléváš?

saska.t
16. sep 2009

pipisek - mam ich tiez v keramickych kochlikoch, vsimni si ze ked ich ponoris a vytiahnes korene zozelenaju a su zelene kym nevyschnu potom chytia ten bielo-sedy nadych... Ak mas hruby substrat treba namacat castejsie 😉 cca 1x za 8-10 dni...ked je jemny staci 1x za 14-16 dni aspon tak je to u mna...
inak to ze su korene scvrkle neznamena ze su nefunkcne nabuduce nestrihaj, väcsinou z nich pustia nove korienky, strihaju sa len odhnite 😉
orch. namacam na 15 min. do vedra s vodou
inak tie tvoje scvrkle a gumove listy mozu byt aj z vela slnka...

pipisek
16. sep 2009

no sluníčko na ně nejde, mám je sice na JV, ale máme dodžii, takže sluníčko až na parapet okna nejde...a scvrklé listy mám i na orchidejích, co jsou na SV....
namáčíš do nějaké speciální vody? 😉 myslím tím jestli chytáš dešťovou nebo normální z kohoutku odstátou...já bydlím v Pze, takže mám jen vodu z kohoutku, nechám odstát a pak zalévám. A jak to mám udělat, když budu namáčet? Mám si nechat odstát vodu v kýbli a pak postupně jednu orchidej po druhé namáčet? Nebo dát do vany najednou všechny? Asi by jim vadil chlor, ale ten vyprchá, když nechám vodu odstát, ne? A až namočíš, tak necháš odkapat tak hodinku, ne?
Jsi moc hodá...díky 🙂

helena56800
16. sep 2009

ahojte, chcela by som radu ak mi niekto viete poradit. Mám len dve orchidei a jedna mi aj kvitla a zároveň mi zacala odspodu púšťať akoby dve nové odnože - aspon ja si to myslím - jedná akoby krpatela, prekážal jej tam koren jeden lístok rastol druhý nie, tak som ten koren odstrihla, druhá pekne rastie už má asi 10 cm listy. _Teraz neviem, či mám čakat až pustí aj korene, alebo ju nejako oddelit a dat do vody ? Alebo sa mylím a orchidea sa takto nemnoží ? Kvitla mi len dvakrát, raz ked som ju kúpila a druhýkrát asi po pol roku ale kvitla od začiatku apríla do konca júla, no bola nádherná...... možno ste už o tom niekde písali tak sa ospravedlňujem , ale nečítala som celú diskúsiu, je toho vela...... dik

saska.t
16. sep 2009

pipisek- namacam ich do normalne vody z kohutika ale necham ju odstat, namacam ich po jednom v myske kde sa zmesti cca 1,5 l vody a potom ich vraciam do toho keram. kochlika kedze je urceny priamo pre orch. je vyvyseny a tym padom orch. nestoji vo vode a potom na druhy den zvysnu vodu vylejem 😉

helena - je to keika dcerska rastl. orch. pockaj kym bude mat aspon 2 korene cca.5 cm a potom ju mozes oddelit a nanovo zasadit

pipisek
16. sep 2009

saska.t
tak budu postupovat jako ty...mám také ty keram. obaly určené přímo na orchideje. A namáčíš stylem, že prostě ponoříš až pod okraj květináče a voda se nasáhne jakoby spodem, nebo normálně necháš natéct vodu i zvrchu???