Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

dida_tn
9. nov 2009

Saska, dík moc 🙂

kocurik16
15. nov 2009

saska.t,ďakujem za radu.Nebudem to utierať. Držím všetkým pestovateľkám palce,nech sa Vám darí.

helenkasabinka
15. nov 2009

ahojte potrebujem radu.....

mam 6 krasnych orchidei,ktorym sa velmi dari a stale aj krasne dokola kvitnu az na jednu......od zaciatku ako som ju dostala,tak je taka chuda uboha a je odkvitna a mala nevhodne odstrihnuty byl a ma len dva listy,ktore su stale zvadnute akoby smadne ale som ju aj polievala a nic jej nepomohlo.mam pocit ze mi odhniva,lebo uz asi pred 2 mesiacmi som vsetky presadzala aj tuto ubohu a ta sa nespamatala ☹ korene ma len suche teda dute a nevidela som tam ani jeden zivy a zeleny koren,musim vsak dodat ze hnily nie je ani jeden koren len suche a dute su 😒 teraz sa ju snazim malinko polievat aby odpocivala a vidim ze ma aj malilinky este schovany novy listok,ktory vsak ani po 3 tyzdnoch vobec nepodrastol ☹

mozete mi poradit,co s nou dalej mam robit? ci je sanca,ze sa este preberie alebo ze uz z nej nic nebude 😕

dakujem za skoru odpoved 😔

helenkasabinka
15. nov 2009

a este mam otazocku....

treba vtedy vzdy polievat orchidey ak maju korene do strieborna? lebo konce korenov su zelene a po dlzke jemne akoby strieborne? vtedy ich mam poliat? 😕

helenkasabinka
15. nov 2009

ale pritom kvetinace maju zarosene 😕

saska.t
15. nov 2009

helenka - nechaj orchidej tak uz si musi pomoct sama ak jej nehniju korene a pusta listok je dobre znamenie, pekne sa o nu staraj a ona sa ti casom urcite odmeni akurat ze ten cas moze byt velmi dlhy... to ze dlho trva kym listok vyrastie je uplne normalne takze to tiez nemusis riesit 😉

k tym korenom- ak su striebriste treba namocit , to ze konce su zelene znamena ze pekne rastu a orch. sa dari, vzdy moze byt cast crepnika zarosena to zalezi aky substrat mas, treba sa riadit korenmi, mne to vychadza ze namacam 1x za 10-14 dni

helenkasabinka
15. nov 2009

saska dakujem oc za radu a cenim si ju 😵

alika_aa
18. nov 2009

ahojte, 🙂 na mojej orchidei zacal rast vyhonok-keika,neviem co s tym mam robit,ako to mam odstrihnut a presadit?

saska.t
18. nov 2009

alika - a uz je dostatocne velka? ma min. 2 listy a 2 korene dlhsie ako 5 cm? Ak ano odstrihni tak aby si neposkodila ani listy ani korene kludne aj s troskou stonky a potom do crepnika a zasyp korou 😉

daniela1983
19. nov 2009

baby poradte!!!
zsitila som ze orchidea ktoru som dostala sa zacala menit. zltnu jej listy. je to moja druha, tej prvej sa to predtym nikdy nestalo. neviem co s nou! je mozne ze ked nam menili okna, ofukol ju studeny vzduch. aj ked som ju prenasala z izby od izby aby sa jej nic nestalo. ale asi je to z toho. je mi to luto ma nadherne tri stokny ktore su obsypane kvetmi, je to taka ta mensia. asi 25cm vyska. skuste mi poradit co s tymi listami. dostane sa z toho? 😖

saska.t
19. nov 2009

daniela zrejme to bude tym prenasanim alebo prievanom, ak jej nehniju korene a moc ju nepolievas prezije to ak budu listy uplne zlte odstrihni ich inak musis len vyckavat a hlavne uz nemenit stanovisko

daniela1983
19. nov 2009

saska diky, no ja dufam ze sa z toho dostane, len nedavno som ju dostala a prekrasne kvitne, nerada by som o nu prisla. iba ju rosim.

knobloska
20. nov 2009

Ahoj, mám falenku, nádherně kvetla a po odkvětu jsem jí ustřihla šlahouny za 3. okem. Ale ještě zelené a to jsem asi neměla. Teď jí narostly 2 nové listy a stále z ní trčí ty 2 odstřihnuté stonky. Jsou stále zelené. Asi jsem měla počkat až seschnou, teď nevim co s ní 😉

saska.t
20. nov 2009

knobloska nic a nedeje bud pustia nove vyhonky z ociek alebo pustia uplne novu stonku, kym su zelene ziju tj casom budu kvitnut, mne tak teraz tiez zakvitli z ociek pustili nove vyhonky s pukmi, len sa dalej pekne staraj a bude vsetko ok 😉

knobloska
20. nov 2009

Saska, jsi naše spása. 🙂
Děkuju

helena56800
20. nov 2009

Ahojte, tak ja som sa tešila, že moja orchidejka má dve nové kajky, len som čakala kedy bude mať dobré korene a ona mi z tej jednej kajky pášťa dve nové stonky a tiež z materskej rastliny / nechala som starú zelenú stonku / spoza očka púšťa nový výhonok. Teraz si myslím , že nieje vhodné presádzať, lebo určite pri odoberaní kajky by som mohla poškodiť tie nové výhonky. Oni idú tak kľukato zospodu, lebo kajky rastú až kdesi zo substratu.Čo radite čo je lepšie nechať alebo oddeliť ?
Ešte by som chcela vedieť ako dlho Vám orchidejky kvitnú. Ja som kúpila koncom septembra polorozkvitnutú a už mi padajú kvety. Minulý týždeň dcéra nechala pol dňa otvorené okno, a hned na druhý deň už mala ovädnuté kvety tak neviem či neprimrzla, alebo je to normalné. kvitne asi mesiac a pol . 🙂

saska.t
21. nov 2009

helena uz som to tu pisala nechaj kejky odkvitnut na materskej rastline a potom oddel nie je sa kam ponahlat aby sa nestalo ze zhodi puky bez kvitnutia
niektore kvitnu 1,5 mes. niektore 4 mes. je to individualne, otvorene okno jej mohlo a nemuselo uskodit, viac jej vadi prievam ako otvorene okno takze asi len normalne odkvitla, mozno hned pusti dalsie puky 😉

helena56800
21. nov 2009

Dik Saska , no ona púšťa zo starej stonky nový výhonok tak sa vytešujem 🙂 Dnes ráno hovorím MM. pozrí ako sateším, tu púšťa novú stonku a MM nato : no keby tak novú stovku.... no hovorím, tak ja mám takú radosť a ty takto... a to som kúpila jemu na narodky /akože /
No tak s tým delením musím byť trpezlivá.... Ja som sa už tešíla a obzerala som sa po nových kvetinačoch 😀 , ale radšej nechám tak, to ešte potrvá..... obhliadku robím skoro každý deň, čo je nové ako narastlo atď... 😀

slonisko
21. nov 2009

helena tiež vytahuješ nove stvoly očami? ja hej aj sa s nimy rozpravam asi mi už šibe 🙂

saska.t
21. nov 2009

helena ja uz som zblbla aj mojho muza chodi kontrolovat castejsie ako ja najprv bol skepticky ze uz nanovo u nas doma nezakvitnu a ked zacali vsetky opät kvitnut tak sa nadchol a tesi sa so mnou 😉

slonisko to asi vsetky aj ked mna to pri tom mojom pocte uz preslo 😉

slonisko
21. nov 2009

saska maš ich vela? ja len 4 ale všetky mi teraz kvitnu a každa je ina

saska.t
21. nov 2009

mam ich asi 14 😅 no choroba co uz, kazdy mame nejaku uchylku no nie??? 😅 😀

helenkasabinka
21. nov 2009

aj moja jedna orchidea pusta jednu kejku a som z nej hotova a tiez sa s nimi rozpravam a hladkam ich a tiez doslova ocami vytahujem stvoly a kejky 😀 😀 😀

juj milujem orchidejky 😵

helena56800
21. nov 2009

Baby to fakt ? Ja som si myslela, že to len ja. 😀 Každý deň ich obídem aj dva krát, pootáčam čo rastie nové , vyťahujem očami a zdá sa mi, že to finguje ved zo dňa na deň sú väčšie 😀 😀 😀 Pekne sa s nimi rozprávam... pohladkám listy... poutieram,... zas som objavila jedného "pavúčika " 😠 MM stále hovorím pozrí toto je nové a toto .... padajú jej kvety asi bolo dlho otvorené okno a on, že asi som chorá....
A aké mate farby : ja bielu, fialovu a dve bielo- fialové také striekané.... no a neviem sa dočkať kedy tu jednú oddelím čo má 2 kejky to by boli dalšie fialové, ale to bude ešte dlhoooooooooooooo trvať......

No saska 14 ? tak kde ich držíš..., ved to máš založené celé okná.... 😀 😀 😀

saska.t
22. nov 2009

helenka presne si to odhadla vsetky okna mam zalozene esteze byvame v baraku, ale muz mi povedal ze uz nekupi, lebo by musel nove okna dostavovat a naozaj ich uz nemam kam davat 😅
farby mam snad vsetky dostupne od bielej, ruzovej, zltej orazovej, az po vsetky strakate a fialove 😉
akosi mi zacali odchadzat izbove rastliny a moj muz si mysi, ze ich naschval travim, aby som mohla doniest dalsie orchideje a mala v baraku len tie, zeby???? 😅 😀 😀

srdcko81
22. nov 2009

Ahojte baby-pridávam sa do klubu-mám ich 31-uz tri roky sa bavím 😀 Akurat idem dnes polievat-tak mám co robit.

slonisko
22. nov 2009

pekne rano.no ja mam len kuchynske okno zapratane ale velmi na ne davam pozor stale kontrolujem 😀

helena56800
22. nov 2009

No Saska tak to máš pekne, ked máš vela odtieňov.... to musí byť nádhera ked kvitnú 😉
aj ja som ostatné kvety popresúvala na schodisko v byte mi ostali len tri + orchiejky - tie obchádzam ako detičky 😀

Srdcko, tak ty tu určite držíš rekord 🙂 To by asi môjho MM vystrelo 😀 Prosím Ťa a kde to všetko držíš

Slonisko, tu kontrolu dôverne poznám.... 😀 😀 😀

srdcko81
23. nov 2009

helena56800-no moj manzel ma podporuje-on by kupoval stale-a kolko mi icvh kupil sám.No asi 25 mám v obývacke-manzel mi prerobil parapetu takze ju mám 60cm siroku a 1,80 dlhu.A ostatne mám v druhej izbe na parapete-ale je to nadhera ked Ti ich vela kvitne a su pri sebe 😀

helenkasabinka
23. nov 2009

ja som myslela ze na tej jednej mi vyrasta mlada kejka a mylila som sa....stale som cakala co z toho bude a nakoniec mi z bylu vyrasta novy aj s pucikmi,takze bude mi zasa kvitnut 😵 skoro som na zadok rano spadla ked som zbadala ze takmer z kazdej orchidey mi vyrasta z odstrihnuteho bylu dalsi byl s pukmi 😵 😵 😵 juj ja sa taaaaak strasne tesim 😀

a je mozne ze jedna fialova orchide ktora mi kvitne uz asi 2.mesiac,tak z toho zakvitnuteho bylu vyhana z kazdeho ocka dalse puky???? 😕 😕 😕 😕 lebo rano som si to vsimla ze kvitne a na to zakvitnutom byle ma dalsie puky ktore rastu a budu kvitnut 😕 😕 😵 😵