Orchidea. Ako sa o ňu starať?
ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..
Stručné zhrnutie
- Orchidey sa najčastejšie polievajú málo a pravidelne: bežné postupy sú zalievanie raz za týždeň alebo ponorenie črepníka do vody na ~1 hodinu a následné odliatie prebytočnej vody.
- Optimálny substrát pre väčšinu Phalaenopsis je vzdušný substrát na orchidey (kôra, kúsky kôry, kokosové chipsy, keramzit, prípadne polystyrénové guľôčky), najlepšie v priesvitnom plastovom črepníku pre kontrolu koreňov.
- Vyhýbajte sa preliatiu, priamej silnej slnečnej expozícii a prievanu; používa sa dažďová voda, destilovaná alebo prevarená a občasné prihnojovanie špeciálnym hnojivom na orchidey podporuje kvitnutie.
Najčastejšie otázky
Q: Ako presne zalievať orchideu, aby korene nezhnili?
A: Bežné metódy z diskusie: 1) zalievať raz za týždeň priestorovým množstvom napr. „1 štamperlík priamo ku koreňu“; 2) ponoriť celý črepník do misky s vodou na 30–120 minút a potom vodu vyliať; 3) niektorí odporúčajú len mierne zaliať zvrchu a nechať odkvapkať — vždy zabrániť státia vody v podmisku.
Q: Akú vodu použiť na polievanie orchideí?
A: Diskusia uvádza daždovú vodu ako najlepšiu, ako aj destilovanú alebo prevarenú a vychladenú vodu; niektorí užívatelia poukázali, že varom sa odparí voda, ale minerály zostávajú koncentrovanejšie (kontroverzný názor).
Q: Kedy a ako presadiť orchideu a aký substrát vybrať?
A: Odporúča sa presadiť do špecializovaného substrátu „na orchidey“ s kúskami kôry; predajné vrecká sú spomínané v objeme ~7 l; plastový kvetináč sa odporúča pred keramickým, niektoré zdroje radia presádzať hneď po kúpe alebo kedykoľvek pri problémoch s koreňmi.
Q: Ako často a akým hnojivom prihnojovať?
A: Používať špeciálne hnojivo na orchidey v malých dávkach; jedna konkrétna rada v diskusii uviedla cca 3 kvapky hnojiva do črepníka (mierna dávka) s meraním vodivosti; frekvencia uvádzaná v diskusii je „občas“, napr. raz za mesiac až raz za 1–2 mesiace podľa stavu rastliny.
Q: Čo urobiť s kvetnou stonkou po odkvitnutí?
A: Dve bežné možnosti: nechať stonku uschnúť a až potom odstrániť, alebo ju skrátiť asi 2 cm nad kolienkom (alebo nad 3. očkom), ak je ešte zelená, v nádeji, že z kolienka vyrastie nový výhonok.
Q: Ako riešiť škodcov na orchideách (biele povlaky, malé pohyblivé potvorky)?
A: V diskusii radili identifikovať škodcu (napr. „pavúčikovec“), kúpiť postrek proti tomuto škodcovi v kvetinárstve a pri ťažkej nákaze spomínali aj modrú skalicu ako alternatívne riešenie (uvedené ako skúsenosť, nie jednotný odpor).
Závery z diskusie
Zhoda
- Orchidey neznášajú preliatie, priame ostré slnko a prievan.
- Najvhodnejší substrát je vzdušný substrát na orchidey (kôra, kúsky kôry, kokosové chipsy, keramzit), často v priesvitnom plastovom črepníku.
- Bežné zavlažovanie: raz za týždeň alebo ponorenie črepníka do vody na krátky čas a následné odliatie.
Sporné názory
- Niektorí odporúčajú používať výlučne dažďovú alebo destilovanú vodu, iní používajú prevarenú vodu; v diskusii boli prezentované oba prístupy ako platné riešenia.
- Niektoré prístupy radia presádzať orchideu ihneď po kúpe, iné tvrdia, že presádzanie nie je vždy potrebné — obidve stratégie sa v diskusii uvádzali ako funkčné.
Otvorené otázky
- Prečo niektoré rastliny opakovane strácajú puky bez zjavnej príčiny (uvedené ako častý, nevysvetlený problém)?
- Kedy presne a akým spôsobom je optimálne kombinovať rosanie vzdušných koreňov s zalievaním bez rizika hniloby?
- Ktoré presné dávkovanie a intervaly hnojiva najlepšie podporia časté kvitnutie bez poškodenia koreňov?
Spomenuté značky a firmy
freezi.net,kvetyazahrada.sk,zahradkar.com,orchidea.estranky.cz,forum.living.cz,OBI,IKEA,Baumax,Hornbach,Living.cz
Spomenuté produkty a metódy
prevarená voda,daždová voda,destilovaná voda,špeciálne hnojivo na orchidey,ponorenie črepníka do vody na 30–120 minút,zalievanie raz za týždeň,substrát na orchidey (kôra),polystyrénové guľôčky,keramzit,korenie (škorica) ako dezinfekcia,modrá skalica (spomenuté ako možnosť),priesvitný plastový črepník,odstrihnutie stonky asi 2 cm nad kolienkom,postrek proti „pavúčikovcom“
Miesta a osoby
žiadne
flamenga - listom uz nepomozes, takto uz ostanu, ako som uz pisala dovodov je vela, stahovanie, vela vody alebo malo atd. ked zacne pustat nove listy , tie uz budu krasne tak sa tes ze krasne kvitne 😉
saska ďakujem 😵 ja som sa len bála (kvôli tomu, aká je teraz krásna), že by sa jej napriek kvetom mohlo niečo stať... že tie listy sú predzvesť niečoho... lebo nerada by som o ňu prišla 😵
a s vianočnou hviezdou skúsenosti nemáš? Na Vianoce som si ju kúpila a akosi teraz neviem čo s ňou 😅 Vyhodiť ju nechcem, kým žije 😵
flamenga - myslisr vianocnu ruzu hej? no pomaly by si ju mala zrezat raz za cas poliat ale najlepsie nepolievat vobec nechat ju v klude odpocivat, v oktobri ju zakryt na 3 tyzdne kartonom, potrebuje na tvorbu listov hlavne tych cervenych uplnu tmu a potom ju odokryt a v decembri bude opät uplne krasna (ale upozornujem ze tymto rychlopestovanim kvetom sa nie vzdy dari dalsi rok, väcsinou opadaju a uhynu) 😉
saska hej, čítala som na nete nejaké rady ohľadom pestovania po odkvitnutí, ale som z toho magor..... viem, že treba zrezať, ale netuším ako 😀 a keď odrežem, to jej mám stonky namočiť do teplej vody alebo pokvapkať voskom zo sviečky alebo ako? Vraj "krváca".... a ešte by ma zaujímalo, či ju potom môžem mať naďalej v izbe na okne.... ak ju nebudem vôbec polievať... neuschne úplne?
Toť môj zázrak:
zrezat na 10 cm nicim nezalievat ono to uschne, ano uschne ale ked ju zacnes polievat mala by opät ozit, no mne sa to nikdy nepodarilo ☹ takze si vzdy kupim novu 😉 na okne ju mozes nechat a potom v oktobri zakryt po 3 tyz. odokrit a mala by byt opät krasna ale potrebuje kratke dni a dlhe noci /vela tmy/ sama uvidis prinajhorsom ju vyhodis a kupis novu.... pozri ten clanok tam je to lepsie rozpisane 😉
saska ďakujem za rady 😵 tak ja ju dnes zrežem a budem dúfať, že si ju potom na Vianoce znovu užijem 😀
potrebujem poradiť: mám dendrobium nobile, tú čo kvitne pozdĺž celej stonky. Odkvitla mi na jeseň, stonka je celá bez listov, len taký pahyl a neviem či ho mám zrezať alebo ešte zakvitne, neviete mi poradiť?
veronika tak to uz asi nie, ale kludne ho nechaj, az kym neodkvitne, aby si si bola ista, niekedy sa aj zazraky deju 😉
vraj ked odkvitne, tak nechať úplne vyschnúť, nestrihať, len potom. mne kvitnú už 4 mesiace sú krásne, a nebadať, žeby odkvitli v najbližšom čase. mám ich na parapete. polievam každe 2 týždne. a vykukli mi nové púčiky z ničoho. som šťastná. 😀
zabudla som ešte dodať, že mala som jednu, čo mi odkvitla, stonka nezoschla, a po čase jej vypukli púčiky možno aj 10 naraz. ale šikovné moje dieťa ju nechcene zhodilo na zem a zlomila sa ☹ ☹ ☹ ☹
v domacich podmienkach nijak, jedine na co mozes cakat je dcerska rastlinka keika, ktora ti mozno vyrastie na materskej rastlinke
evellyn, saska ma pravdu, a v dobrych podmienkach ti tie mladnicky budu pustat, nam teraz na jesen pustila dokonca aj papuckova, co sme vobec necakali
Saska, prosim...uz som stihla precitat skoro celu diskusii k orchideam...ale nejak, je toho narza vela a mam v tom zmatok.
Prosim, velmi pekne prosim, mozes zhrnut niekolko zakladnych pravidiel, dobrych rad o pestovani orchidei. Velmi pekne dakujem.
Ja osobne sa nemam cim chvalit...mam asi 4 a vsetky vyzeraju biedne. Polievam ich ponaranim asi 1xza tyzden, nehnojim, este som nepresadzala a ked kvitnu tak maju asi dve kvetinky a to je vsetko. A ako som dnes pozerala, jedna ma skoro vsetky svoje korene suche...teda aspon sa tak tvaria. Prosim pomozes, ako mat krasne a zdrave orchideiky.
katarinka - namacat, az ked maju biele korene, mne staci 1x za 2 tyzdne zalezi aky substrat maju, hnojit v sezone 1x mesacne(od marca do oktobra) hnojivom na orchideje, musia stat na svetlom mieste ale nie priamom slnku, neznasaju prievan a teplo z radiatora, a takisto nemaju radi zmenu stanoviska, toto by malo stacit na uspesne pestovanie 😉
ahojte,tak aj ja by som potrebovala poradiť...mala som krásnu orchideu...ale toho roku sa akosi podarilo ju príliš prehriať lebo sme ju zabudli pri radiátori a ona akosi zvedla...mamka jej chcela pomôcť a tak ju strčila do toho hnojiva a bola tam dlhšie ako mala,takže terapia šokom nepomohla a ona ma listy také zošúchorené ☹ neviem,či teraz ju mám normálne polievať alebo nepolievať že nejak obžije sama...má aj púčiky ale tie od zimy nerozkvitly len stále jedne zoschnú a vybyjú druhé 😒
iwetka vsetko zalezi na tom ci ma zdrave korene.... treba ju namacat cca 1x 2 tyzdne cca. proste ked ma biele korene, bud sa vzchopi alebo nie viac jej pomoct nemozes, listom uz tiez nepomozes ale tie novo vyrastene budu opät krasne, jednoducho potrebuje cas na vzchopenie co moze trvat aj rok 😉
saska ďakujem,hned idem preskúmať korene...a budeme čakať a čakať čo z toho bude 😉
iwetkaa, potom v zime je dolezite aj pravidelne rosit tie listy, ked aj su orchidejky nad radiatorom, tak aby mali dostatok vlhkosti z prostredia ...
no a pridavam cast nasich krasavic, momentalne nam kvitnu 4, papuckova uz odkvitla, ale davam fotecku, no a chystaju sa kvitnut dalsie 2, tak sa teskame, lebo mame cely rok orchidejky zakvitnute ...
ahojte
prosím o radu
na kvietku som na stonke ale len hore, kde práve kvitne, spozorovala také biele akoby kvapky vody. no ked som to chytila, je to lepkavé....čo s tým????????????????
bzuco nic, docitala som sa ze ak sa to tyka phalaenopsis, tak to nic neznamena, pri ostatnych druhoch zevraj chorobu, ale neboj mam to aj ja uz roky a v pohode 😉
saska...dakujem
lebo som volala s maminou a tá hned, že to určite ju niečo napadlo.....tak sa bojím, aby mi nevykapala, lebo je krásna
lebo za tie 3 roky, čo ju mám, tak ešte nič podobné som nevidela
chcela by som radu,mam orchidei už druhý rok ale vobec mi nekvitnu len stale puštaju listy čo s tým aby zakvitli,????
Ahojte, tiez by som potrebovala poradit....Pred 4,5 rokmi som kupila krasnu orchideu, ktora zakvitla...Potom kvietky odkvitli (davala som ich prec) a nove uz viac nenarastli. Namiesto toho mi na stonke narastli nove listky asi na 3 miestach. Tak na radu susedy som ich poodstrihavala a ostali mi vlastne len listy a korene .... nove listy s korenmi som presadila do subrstratu na orchidejky. No uz je to 1,5 roka a nic sa nedeje. Narastie mi vobec nova stonka? Alebo sa ich mam vzdat? Mam len listy a korene :/ Moja mamina nestastnica na radu nejakej susedy po odkvitnuti odstihla stonku....narastie este nova? Nebola sucha, len proste odkvitli kvety a mama stonku odstryhla :(
Dakujem za rady 🙂







dievčatá ďalší problém 😀 pozrite na moju orchideu... krásne kvitne, ale tie listy 🙄 😖 kde môže byť chyba, že tie listy sú také ako keby suché, nezdravé? Je to vôbec problém ak tak pekne kvitne?