Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
21. sep 2010

@cicimon ano vzdusne korene musia byt vonku 😉

helena56800
21. sep 2010

@saska.t 🙂 no vidiš tak skúsim z vrchu odhrnut tu kôru a pokúsim sa oddeliť tak tie keiky lebo oni rastú až kdesi odspodu. To ma nenapadlo skúsiť to tak. 😔 Ja, že vyberiem celú orchideu , oddelím a nanovo zasadim. Už som bola
v ďalšom zahradkárstve a tam mi zas núkala taký "balíček" strčiť do vody a ten substrat sa napije a " narastie ". Už som z toho vedľa.... 😒 ale kamoška mi poradila ešte jedno zahradárstvo .... a už sa potom pustim do toho 🙂

suesin
21. sep 2010

ja mam ten substrát na orchidee čo dáš do vody na 2 dni a on ti narastie ale treba mu zhruba 3-4 x vymeniť vodu aby sa vymil je z kokosovej kôry a je výborný ja som ho dala 6 orchideám čo som presádzala a začalo sa im perfektne dariť narástli im nové korienky a jedna už aj teraz vyháňa novú stonku len ich treba častejšie prihnojiť v tomto substráte ale to zistíš podľa ich správávania 😉

andrea142
13. okt 2010

ahojte
chcem sa spýtať, predvčerom som presádzala jednu orchideu ,lebo bola zasadená do zeminy plus korok. ale keď som ju vybrala tak skoro všetky korene boli suché,tak som ich odstrihla ,zostali jej len nejaké tri ........................ čo myslíte prežije alebo uschne ? 😖

ichbinich
14. okt 2010

@andrea142:
Ak si ju presadila do substratu na orchidey a budes ju polievat vzdy prelievanim alebo ponorenim vzdy po miernom preschnuti, tak moze prezit.
Bohuzial nepises, aku orchideu mas, je ich spusta a niektore su odolnejsie. Ak to je "obycajna" phaleanopsis, sance su velmi dobre, ze to prezije 🙂
Polievat treba vtedy, ked strcis prst asi 2-3cm hlboko a ked je substrat suchy, polejes, ked je vlhky, pockas den-dva. U mna vychadza polievanie na zhruba raz za tyzden. A hnojit radsej mensiu davku castejsie ako raz za cas plnu davku, to moze "spalit" korene. Ja dokonca davam takmer pri kazdom polievani asi stvrtinovu davku...

andrea142
14. okt 2010

@ichbinich díky, mám tú phaleanopsis, tak pevne verím 🙂

evena
14. okt 2010

holky prosím o radu ... asi 5 let jsem pěstovala orchideje (ty klasické jak jsou toho plné obchody), měla jsem jich kolem 30ti, dařilo se mi v nima, krásně kvetli každý rok, pak kvůli stěhování (byli v zimě trochu v chladnu) zchřadli, byli jak bez života, crvrklé, následně jaro léto se mi je podařilo uvíct jakš takš to stavu že trochu ožili, další zimu už měli podmínky jako dřív, ale stále se mi nedaří, jsou sežvejké, už se to vleče asi 3 roky, navíc letos na jaře jsem si s novou orchidejí dovlekla domů červce 😝 podařilo se je zlikvidovat, ale rostiliny na tom byly ještě hůř, půlka starých listů během jara léta uhynula a pokud nevyrašily listy nové, rostina uhynula, takže mi zbyla slabá půlka rostin během těch asi 3 let, to co mám jsou spíš rostliny k pláči ☹
poradíte mi co mám dělat aby listy ožily?

janca704
14. okt 2010

@andrea142 ak ma orchidea Phalaenopsis hoci len jeden zdravy koren, ma velku sancu prezit. Dokonca, ak ma v poriadku "srdiecko" a ziadny koren, aj tak vie prezit, za urcitych podmienok. Ja osm tak "vyliecila" uz nejednu 😵 . Takze neboj, prezije 😉
@ichbinich teraz uz Phaly netreba tak casto polievat, treba znizit frekvenciu tak na 1krat za 14dni. A hnojit uz od oktobra vobec 😉 Ale s davkou hnojiva mas pravdu, tiez davam ooooovela mensiu davku, ako pisu. Ja to dokonca meram induktomerom 😅 😅 😅
@evena orchideje rodu Phalaenopsis nemaju rady velke vykyvy teplot, preto sa ti to stalo. Max. rozdiel medzi nocnou a dennou teplotou je nejakych tusim 5stupnov (neviem presne, ale je to male cislo) a ak boli v chladnom obdobi dlho, tak sa nedivim, co sa s nimi stalo ☹ Daj im cas. Ak odpoadavaju spodne listy, tak je to relativne ok, ak ine, tak blbe 😖 a ak vypustaju aj nove listy, tak je nadej, ze sa preberu. Verim, ze to zamrzelo, pozerat na taky lazaret, tiez by mi bolo do placu 😅

saska.t
14. okt 2010

@evena mozes len cakat, ak neboli v chlade pod 18 st. tak by to nemal byt problem, kedze chlad podporuje tvorbu pukov.... ak uz niektore pustili nove listy je to na najlepsej ceste, stare splihle listy uz zial nedostanes do povodneho stavu, treba ich ostrihat aby orch. nevysilovali a ako som uz pisala, treba len cakat, dokazu sa naozaj dostat svojpomocne z kazdeho maleru, len to trva par rockov 😉

evena
14. okt 2010

díky za povzbuzení 🙂 nějak už sem ztrácela naději ... přes léto jsem je měla venku pod střecho kde nepere slunko a začali se zlepšovat (staré lity sice opadaly, ale rostli malinké nové), ale po přestěhování domů zase ty nové listy chřadnou 😝 díky za upozornění na teplotu, protože teď jsou asi v nějakých 17-18 st takže to může být kvůli tomu 😕 ale je zajímavé že dřív jsem je tak pěstovala leta a vyhovovalo jim to 😕
a děkuji za radu s ostříháním starých listů 😉

a nějaké hnojivo, doporučili byste mi nějaké?

ichbinich
14. okt 2010

@evena:
Skus ich presadit do noveho substratu, staraj sa o ne, striekaj im korene a tak. Podla toho, ci mas substrat s pridanym hnojivom alebo nie ich slabo hnoj. Snaz sa, aby mali idealne (alebo takmer idealne) podmienky, co sa tyka teploty a svetla. Ja som tiez niektore take "polomrtve" phaleanopsis takto zachranila.
Skodlivci vzdy bohuzial zoslabia rastliny a s radostou sa pustaju do oslabenych, aj mne uz takto zahynuli viacere orchidey, aj rarity ☹ Najprv sa ti musia spamatat a zosilniet, potom by ich nemali tolko napadat skodlivce. A najlepsie je ich aj tak odstranovat aj mechanicky - vatovu tycinku namocit do alkoholo a opatrne z listu zoskrabnut. A samozrjeme chemicky, podla skodlivca a podla navodu.
@janca704:
Mne sa v mojich podmienkach osvedcilo polievat zhruba raz za tych 7-8 dni, v lete, ked mam vnutri vyrazne teplejsie, podla potreby castejsie. Inak mam stale podmienky, tak preto mi to tak vychadza. A kedze nemam iba phaleanopsis, tak sa mi nechce ich polievat extra a neskodi im to 😅 Mam moju "indikatorovu rastlinu" - spatiphylum v spalni, ked tej visia listy, je cas polievat vsetky rastliny v byte... 😉 Takisto s hnojenim, "weakly weekly" je zhruba moje heslo (ale asi kazde tretie-stvrte polievane iba vodou). Ale kazdy ma svoj zaruceny recept 😉

briketa
14. okt 2010

orchideam je lepsie ich rosit ako polievat. ked zaliat, tak nechat uplne vodu odtiect.
niekedy praveze prilisna starostlivost orchideu zabije. su to cudzopasniky.
byvam v subtropickej klime, mam ich vonku v celodennom tieni, ako najdolezitejsie nedavame na priame slnko a rosim, nie zalievam.
tu kvitnu orchidee hlavne v zime, vonku mi kvet vydrzi nieco cez dva mesiace, podla toho ktory druh. do kvetinaca tiez pouzivam substrat for orchids.
vo vnutri v bytoch v klime ako je CZ, SVK su orchidee haklive aj na zmenu miesta.

andrea142
14. okt 2010

ešte som sa na jeno chcela spýtať tiež ten phalaenopsis. tam mi začali žltnúť listy aj odišli ale stonky po kvetinách zostali zelené a uschlo z toho minimum. čakám kým uschnú ale pred 4.mesiacmi na stonke vyrástla ďalšia stonka a vykvitla ale listy nemá z kvetináča trčia dve stonky 😅 plus tá čo vyrástla na stonke 😅 ........ bude to mať aj listy ????

andrea142
14. okt 2010

@briketa mne idú stonky zospodu asi nejakých 5 orchideí a druhe tuším 6ks sú plné kvetín vykvitli na jar 🙂 . kvety mi držia od 4. až 6.mesiacov

saska.t
14. okt 2010

@andrea142 bud to odfot, alebo to popis trosku zrozumitelnejsie, akosi som to nepochopila 😀 potom sa ti da poradit 😉

briketa
14. okt 2010

@andrea142 vyborne, ze sa im tak dari.

ktore orchidee sa vam pacia najviac (nie z tych co mate, vo vseobecnosti) ?

janca704
14. okt 2010

@ichbinich ved prave, ze zavisi od podmienok, orientacie na svet. stranu.... Ja mam, myslim, take bezne bytove. Ten "indikator" by som bralaaa 😀 😀 😀 Mna osobne hnojenie dost otravuje 😅, takze sa tesim, ze teraz chvilu hnojit nebudem 😅
@andrea142 tiez to celkom nechapem. Ako mas orchideu bez listov? Len stary stvol (stonku) a z neho novy? Ci ako?
Ja stare stvoly chvilku necham a cakam, co urobia. Ked nejaky cas (cca mesiac) nic nerobi, tak zrezavam, aj ked je zelena. Novy stvol z toho stareho aj tak nevyzenei tolko kvetov, tak radsej necham rastlinku oddychnut. Teraz mi na dvoch starych stvoloch (jednej orch.) rastu nove rastlinky - keiky, tak sa tesiiiiim. Ale musim to potom rozdat, ved naco mi budu tri rovnake 😀
@briketa mne sa pacia najviac asi klasika Phaly, ale uz ich ma kazdy 😅 . Inak tuzim po Paphilopediu, len si netrufam, bojim, ze ho zabijem 😅 😅 😅 Uz mi odislo jedno oncidko, miltonia aj cambria ☹ ☹ ☹

ichbinich
15. okt 2010

@briketa:
Orchidey nie su cudzopasniky, je to bohuzial rozsireny omyl. Rastu na stromoch, ale pouzivaju ich iba ako podporu, aby sa dostali blizsie k svetlu (najma tie rastuce niekde v dzungli 😉). Inak by nerastli o.i. na telefonnych stlpoch, co som videla na Floride niekolkokrat. Ale v niecom mas pravdu, prilisnou starostlivostou, hlavne polievanim a koncentrovanym hnojenim sa daju orchidey velmi lahko zabit... 😉

@janca704:
Hej, ten indikator mam aj ja rada... raz mi skoro uhynul, ale zachranila som ho presadenim, tak mam stastie 😀
Ja si vodu na polievanie a podla potreby hnojivo dam do 5l kanvice a potom si z nej odlievam do mensej, s ktorou sa mi lepsie pracuje.
Ja stare stvoly necham, nech si robia, co chcu. Ked zoschnu uplne, tak ich odstrihnem. Ale nie hned po odkvitnuti, ako sa to niekedy odporuca.
Ja mam jednu "blaznivu" phaleanopsis. Kupila som ju pred 8-9 rokmi vo vypredaji cerstvo odkvitnutu a ledva som ju doniesla domov, zase kvitla. Kvitla nepretrzite 3 roky, potom si dala trochu pauzu, spravila mi 3 keiki, a teraz ma 3 stare a 3 nove stvoly!!! A jej keiki uz zase robi keiki. Nechcete niekto 😀 ? Zlta s malickymi cervenymi bodkami, kvety asi 4cm 😉
Ale uspesne som aj ja uz nietore zahlusila. Hlavne paphiopedilum, su krasne, ale po troch vrazdach som to vzdala.
Stale sa snazime, aby nam zakvitla vanilla planifolia, ale nist. Uz je dost dlha (asi 7m) aj hruba podla kniziek, ale asi je kratke leto na to, aby zacala aj kvitnut ☹ Tak cakame a dufame. Prinajhorsom si musime nasetrit na vylet na Madagaskar, aby sme ich videli kvitnut 😀

andrea142
15. okt 2010

@saska.t
@janca704 odfotila som to. 🙂
@briketa : páčia sa mi viaceré ale asi by som ich nekupovala,lebo by som sa bála že mi vykapú a potom by som to ľutovala. 🙂 ...... zatiaľ som sa odvážila kupovať iba tie phalaenopsis 😉

saska.t
15. okt 2010

@andrea142 tak tu na listy budes velmi dlho cakat, treba sa nadalej pekne starat a ona casom pusti bud celu novu rastlinku, alebo len listy, ale musis byt veeeelmi trpezliva 😉

andrea142
15. okt 2010

@saska.t: ďakujem, tak počkám 🙂 ........ keby uschla tak ju vyhodím ale takto som ešte nemala srdce ju vyhodiť . uvidím čo bude ďalej.

saska.t
15. okt 2010

@andrea142 staci naozaj jeden zdravy koren a dokaze sa spamätat, len to velmi dlho trva, dokonca zvykne aj z uschnuteho alebo poskodeneho korena pustit zdravy koren, tak nic nevyhadzuj ona sa spamäta a bude krasna 😉

janca704
15. okt 2010

@ichbinich paradna blazniva orchidea 😀 😀 😀 😀 Mama ma nieco podobne - kvitne jej malilinka keika 😀 😀 😀 Nechapeme, ale bavime sa 😀 Keby si byvala blizsie, tak nejaku za tie deti tej blaznivej vymenim 😀
@andrea142 jaj, takto. No ja by osm jej tie stvoly zostrihla, nech sa zbytocne nevysiluje a ma energiu na vyhananie listov. Dala by som ju von zo substratu, skontrolovala korene (na fotke vidim len nejake suche), ak by boli ok, tak spat do substratu, ak nie, tak by som ju dala do igelitu a zvlhcovala, spravila take "parenisko" (ale len na den, na noc otvorit a vyvetrat 😉 ).
A ako pise @saska.t nic nevyhadzuj, pekne sa o nu staraj a verim, ze prezije 😵

suesin
18. okt 2010

ahoj neviete mi náhodou povedať , čo bude toto (dala som fotky)
najskôr som si myslela že to je puk a bude z toho kvietok ale potom sa to začalo pomalinky rozvíjať a vyzerá to ako listy ale na konáriku mimi orchidei sa mi to nezdá
pls čo z toho bude? 😝

saska.t
18. okt 2010

@suesin to je keika - dcerska rastlinka... 😉

suesin
18. okt 2010

jééé super 🙂 som happy len som zvedavá aká veľká narastie keďže je to na mini orchidke 😀

saska.t
18. okt 2010

@suesin bude tiez mini 😉

rohacka
3. nov 2010

Ahojte,
poradte mi prosim.
Pred mesiacom som presadila obe moje orchidei do novych kvetinacov, novej zeminy.
Pred par dnami som zistila, ze v pode a okolo rastlinky poletuju ako keby vinne musky.
Co s tym mam robit?
Pomohla by rozmrveny cigaretovy tabak, ako bezne pri takych muskach?
Niekde som citala, ze zapichnut zapalky hlavickou dole.
Nechcem ale urobit chybu. Vopred dakujem za odpovede.

ichbinich
3. nov 2010

@rohacka:
Na tieto otravne musky najlepsie funguje taky lepiaci kvietok, ktory sa zastrkne do zeminy. Dostat to v Baumaxe a spol. V nemcine sa to vola Gelbsticker. Zvycajne to ma tvar kvietku, je to z umelej hmoty a je to potrete straaaasne lepkavym lepidlom. Teda nejedovate, oni si tie musky na to jednoducho posadaju a uz neodletia 😉. V baleni ich byva viac. POZOR, je to naozaj strasne lepkave a nejde to z ruk ani alkoholom. Snaz sa to nechytit (je to zabalene v papieri a da sa to opatrne vybrat). Ak sa predsa len chytis, pomoze pemza na nohy...
V lete mavam ten lepkavy kvietok aj pri ovoci, lebi tie musky su fakt otrava...

helka1021
3. nov 2010

ahojte holky,mam orchidekju a ma len 2 kvietka,tak som ju v nedelu pohnojila a dnes vidim ze kvietka uplne zvadli a neviem preco.. 😖 ...korene aj listy ma zdrave len tie kvietka zvadli 😒 viete mi povedat preco??, uskodilo jej to hnojivo?? 😢 dakujem 🙂