Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

piacere
1. jan 2011

@andrea142 rozhodne nič nevyhadzuj... ja som si tiež myslela, že moja orchidea nadobro skončila, ale tiež som nemala srdce vyhodiť ju... a dobre som urobila. Začala mi totiž na nej rásť dcérska rastlinka a teraz mi dokonca aj zakvitla 😵

andrea142
1. jan 2011

@piacere : nakoniec mi vykapala. presadila som ju a tiež sa mi tam tvorila tá dcérska rastl. aj sa jej darilo ale cca .minulý týždeň som zbadala ,že je nejaká zvädnutá, úplne vyschla, hoci mala v kvetináči vodu ale asi som ju nemala dať vedľa balkónových dverí 😖 ........veľa sa teraz otvárali a asi jej to neurobilo dobre. tá dcérska keika ešte nemala vlastné korene tak odišla aj tá ☹ ........

saska.t
1. jan 2011

@andrea142 no chyba je ak tam mala vodu, orch. nesmie stat vo vode 😉

andrea142
3. jan 2011

@saska.t : nestála vo vode. v kvetináči mám vodu a kamene a no to je položená orchidea v tom svojom priesvitnom kochlíku, takže sa vody nedotýka.

petusko
5. jan 2011

ahojte, poradte mi prosim baby, ja sikovna som dnes zlomila stonku ☹ bola to uz druha, prva odkvitla, odstrihla som ju a potom mi vyhnala dalsiu, uz bola krasna vysoka a ja blba som dnes nechtiac odlomila koniec, tam kde sa uz zacinali robit puky ☹ co sa s nou teraz stane?

dajna11
5. jan 2011

ja neviem čo sa deje s mojou.....krásne kvitla a teraz tie kvety usychaju...ešte má na konci puky a to čo kvitne usychá....prečo?poradte!!

saska.t
5. jan 2011

@petusko nic sa nestane, jednoducho nezakvitne a musis cakat, kym pusti nove vyhonky 😉

@dajna11 je to normalny jav tie co boli prve a rozkvitli uz odkvitaju a tie co narastli neskor len teraz budu kvitnut, takto sa to moze vliect aj 2-3 mesiace a na konci sa mozu zjavit na tej istej stonke dalsie puky 😉

petusko
5. jan 2011

@saska.t boze a tolko som sa nacakala, kym vyhnala. a zase cakat 😅 skara, keby to aspon deti urobili, ze by to bolo na koho zvalit, ale ja sama som taka nemozna 😅 🙄

petusko
5. jan 2011

@saska.t a dakujem 😉

petusko
5. jan 2011

a to zlomene mam odstrihnut ci ako? 😕

saska.t
5. jan 2011

@petusko nestrihaj, mozno z nejakeho ocka pusti vyhonky a zakvitne... 😀 no tiez by ma to nasr..... 😀

petusko
5. jan 2011

@saska.t diiik, necham ju teda a uvidim, co urobi 🙂

strapacik224
14. feb 2011

Ahojte ... som v orchideách nováčik .... v auguste som dostala jednu na meniny a druhú dnes ... Tá z augusta mi asi po mesiaci odkvitla a zožltol jej jeden lístok, tak som ho odstrihla ... stonka od kvetov mi úplne zoschla, tak aj tú som odstrihla, na vrchu kvetináča má také suché škaredé korienky, potrebuje ich? A mám pocit že zo stredu má niečo ako malinký lístoček, predtým som si ho nevšimla ... bojím sa, že tú orchideu týram ... Chcem aby sa mala dobre, má pre mňa veľmi veľký význam ... ako sa mám o u starať?

saska.t
14. feb 2011

@strapacik224 zaklad je neprelievat radsej viac sucho ako mokro, neznasaju stahovanie, prievan, teplo z radiatorov a potrebuju vela svetla ale nie priame, ktore by ich mohlo spalit. Suche a zlte treba odstrihnut vzdy, tie skarede korienky vonku urcite nestrihaj, orch. ich potrebuje a volaju sa vzdusne korene, raz mesacne treba hnojit hnojivom na orch., polievat az ked su korene v crepniku biele, ak toto dodrzis, urcite sa ti odvdaci 😉

strapacik224
14. feb 2011

ďakujem saska.t ... si zlatá

loren
22. feb 2011

ahojte neviete co s listkami na vrchu stonky tam kde maju pucat nove kvety?

saska.t
22. feb 2011

@loren vola sa to keika a je to dcerska rastlinka tvojej orchidejky, ked bude mat 2 listy a 3 korene cca 5 cm dlhe mozes ju odpojit a zasadit a mas novu orchidejku 😉

loren
23. feb 2011

jeeej super takze dakujem 😉

dadulko
23. feb 2011

@saska.t ahoj, poradila by si aj mne? tiež mám na jednej orchidei keiku, má 5 lístkov a 5 koreňov, ale stihla mi už aj zaktvitnúť, aj orchidea aj keika, mám počkať, keď odkvitne a až potom ju presadiť?

saska.t
23. feb 2011

@dadulko ano urcite pockaj, mohla by zhodit kvety, ked odkvitne potom ju v klude presad 😉

3janka
24. feb 2011

ahoj S A S K A uz som tu davno nebola,ale posledny prispevok mam na 34 strane.kde som fotila moje napoly uhynute orchidejky.chcem sa ti podakovat,pretoze my uhnilo srdiečko ako si mi napisala.začala som davat pozor aby sa k srdiečku nedostala voda a polievala som ked boli korienky inej-takej akoby našednutej farby.niekedy raz do týždna niekedy aj 2x.hlavne teraz ked sa dost kúry.pre moju obrovsku radost my z troch 2 zakvitli.po pol roku mi prvy krat začali kvitnut,na jednej uz mam prekrasne velke kvety,zatial len dva,ale samy puk a druhu chodim kazde ranko pozriet lebo je tiez samy púčik.a len čakam kedy sa rozvije.takze ešte raz moje velke dakujem.....

saska.t
24. feb 2011

@3janka 😉 😀

dadulko
24. feb 2011

@saska.t dobre, tak ja počkám, ďakujem za radu

neumisa
5. mar 2011

dobrý večer přeji a prosím zkušené pěstitelky o radu ... dostala jsem dnes orchidejku, vypadá v dobrém stavu, já jsem v tomto nováček, ale mám pár pochybností ... zdá se mi dost mokrá (o to nic, to vyschne), ale našla jsem dva slimáčky 😠 - už tam museli být z obchodu. Navíc mi kořeny prchají spodem z květináče. Co s ní? Mám ji přesadit do většího? A co s těmi slimáky? Ty, co jsem našla, ty jsem ekologicky pohřbila, ale je možné, že jsou další zalezlí uvnitř ... Díky za jakoukoliv radu, nerada bych o orchidejku přišla ... ☹

saska.t
6. mar 2011

@neumisa no na tvojom mieste by som cupitala do obchodu a kupila sprej proti skodcom na orchideje, Slimaky vadit totiz mozu a nemusia..
Co sa tyka korenov, aj ked by si ju presadila, korene si svoju cestu von aj tak najdu, takze to riesit nemusis a kludne to nechaj tak...
Ako dlholeta pestovatelka radim 😀 drzat ju viac v suchu ako v mokru, vyhnut sa teplu z radiatorov, stredaniu miesta orchideje, prievanu a priamemu slnecnemu ziareniu, toto orch. naozaj neznasaju... zalievat az ked su korene biele, mat svetle stanovisko a raz mesacne hnojit a vtedy sa jej bude krasne darit 😉

neumisa
6. mar 2011

@saska.t díky Ti, dobrá vílo, budu se řídit radou a slimáky zatím ručně preparovat - pokud jich najdu víc jak tři, rázně zakročím 😀

lupatko
7. mar 2011

ahojte,
neviem či mi budete vedieť poradiť.. V kvetináči medzi zeminou som objavila také malé biele bodky a jeden malinký hríbik.. Podstivo som prelúskala celé fórum, našla som,že je to pre rastlinku dobré, že jej to dodáva živiny, potom zasa že sú škodlivé a niekde ku koncu zas,že nevadia a že sú ako dekorácia 😀 tak a si vyber 🙄 nestretli ste sa s tým niekto? rastlinka zatiaľ pekne kvitne, vyzerá byť v poriadku.. Mám ju síce na parapete, nad radiátorom, ale ráno ju zvyknem orosiť a radiátor som už stíšila..okno je síce orientované na juh, ale pred ním balkón, takže slnko by nemalo byť priame, ale aj tak pre istotu tienim žalúziami.. Každú stredu namáčam na hodinku do na noc odstátej vody.. Koncom minulého týždňa som pridala hnojivo.. Také tyčinkové.. Zasúva sa medzi korene a črepník, vydrží tri mesiace.. Myslíte, že tie bodky a hríbik sú tým hnojivom? Použivate niektorá také?? Zatiaľ som čítala len o tekutom.. V každom prípade sa o rastlinku snažím starať čo najlepšie, lebo mi wždy všetko okrem kaktusov zdochlo 😀 a túto som dostala od priateľa na Valentína, tak by som bola veľmi smutná keby mi vykapala , je to prvý kvietok , ktorý mi daroval a navyše veľmi krásny 🙂

saska.t
9. mar 2011

@lupatko ak tam nebehaju ziadne chrobaciky alebo musky malo by to byt v poriadku 😉 Co sa tyka tycinkoveho hnojiva ak je urcene pre orchideje, je to v poriadku ak nie, treba sa mu vyhybat, lebo jej moze uskodit, hnojivo pre izbove rastliny je totiz inak zlozene ako na orchideje, takze urcite odporucam hnojivo priamo urcene na tieto rastlinky.. Namacat by sa malo az ked su korene biele, vela vody podporuje odhnitie korenov 😉

lupatko
9. mar 2011

@saska.t dakujem ti velmi pekne 🙂 hnojivo je urcene na orchidejky, konkretne na podporu rastu a bohateho kvetenia :D a to s tymi bielymi korenmi je sranda.. po poliati zelene a ked su smadne, tak obeleju :D sa mi to paci , prakticky je ten prieswitny kwetinac :D Tak snad sa im u mna bude darit teda 🙂

sasika57
14. mar 2011

Ahojte milé žienky, som tu nová a chcem aj ja trošku prispieť do diskusie, aj keď asi nie radami, skôr iba konštatovaním, pretože všetko už bolo napísané. Minulý rok som dostala s odstupom času tri biele orchidey (phalaenopsis). Samozrejme ako začiatočník som im viac uškodila ako pomohla a to tak, že 1: po odkvitnutí takmer ihneď som úplne odstrihla stopky, 2: nechala som ich v auguste na priamom slnku maximálne preliate a prehnojené, čiže som ich spálila a teda po 3: spálené listy som odstihla tiež 😒 Dlho sa s nimi nič nedialo, hľadala som všetky možné informácie, ako donútiť orchideu znovu začať vyháňať stopky, alebo aspoň listy... Teraz je marec, orchidejky som aj napriek všetkému premiestnila na iné okno, kúpem ich radšej menej ako viac, v zime vôbec nerosím, občas málinko pridám hnojiva a čuduj sa svete, všetky 3 ožívajú, rastú listy ako divé, dokonca tá najbiednejšia bude mať aj stopku. Priateľ ma odvtedy obdaroval aj ďalšími šiestimi orchideami, ktoré sú ale nové, príkladne sa o ne starám takže to sa ešte neráta. Ak raz budú v mojej opatere kvitnúť ako besné, rada pridám svoje fotky. Ďakujem za všetky cenné rady, ktoré som tu našla, ak budem mať o čom, rada opäť prispejem.