Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

sasika57
30. apr 2011

ahojte, prosím niekoho o radu. Vo výpredaji som si kúpila orchideu, doma som ju presadila s tým, že som ju zbavila suchých a dutých koreňov, ostali asi dva zdravé a takto presadenú som ju nechala vegetiť 4-5 dní a potom som ju poliala. Orchidea vyzerala, že sa ujme, ale dnes mi všetky listy odpadli, pretože mi odhnilo srdiečko. Neviem kde som spravila chybu, asi som ju zasadila hlbšie, ako som mala. Chcem sa spýtať čo teraz? Je zbytočné čakať na zázrak a mám vybrať aj korene, vyhodiť, alebo sa už našiel niekto, kto prakticky z ničoho vypestoval rastlinku?

saska.t
1. máj 2011

@sasika57 no ak odhnilo srdiecko, znamena to ze ostala voda stat v strede, ale nesmut, nic nie je stratene, bude to velmi dlho trvat, treba sa o nu starat ako o ostatne, hnojit, namacat, slniecko atd. po asi 6 mes. az 1 roka pusti z nejakej svojej casti uplne novu rastlinku 😉 je to sice beh na dlhe trate, ale este nikdy sa mi nestalo, ze by sa nevzpamätala 😉

jana1202
21. máj 2011

Ahojte dievcata, viete mi niekto poradit,vyrastla mi stonka zo srdiecka,prezije to orchidejka?

helena56800
22. máj 2011

@jana1202 ja mám tiež takú orchidejku, sama už kvitne málo ale " dala" mi 3 nové orchidejky, ktoré jej vyrastli od koreňa. Dve už mám rozsadené, tretia bola malička tak som ju ešte nechala ale zakvitla aj teraz kvitne aj ta púvodná tak nechávam tak, ale myslým si, že mi už zahynie, lebo už jej žožltol aj vrchný list a ostali jej už len dva také všelijaké..... takže myslím si, že časom aj tvoja sa rozmnoží 😉 a dačo vydrží aj tá pôvodná

juliap
23. máj 2011

@jana1202 nam to tiez spravila orchidea v zime, ale hned na to zacala pustat kvet a kvitne doteraz, tak neboj, prezije, ak ma zdrave prostredie a svoje podmienky ...

janka46
23. máj 2011

Ahojte, tiež idem po radu skusených pestovateliek 😉 neviem kde sa stala chyba, alebo ako sa to stalo, ale....proste som objavila malilinké zelené čeríčky na orchedee zo spodu listu, sa to tak ťahalo, takže súrne potrebujem poradiť 😕 😢 😢 😒

juliap
23. máj 2011

@janka46 su to vosky, alebo husenicky? treba pozriet aj ten substrat, v ktorom ju mas zasadenu, ci ti v nom nieco pobehuje ... v obchode si popytaj na kvety postrek proti skodcom, hmyzu, treba povedat, ze na izbove rastliny a precitat si presne navod

elix
28. máj 2011

ahojte... tak moja orchidejka lilly mi uz druhykrat odkvitla (sice mala kvietky strasne malinke, mozno velkosti ako je jeden lupienok normalne velkeho kvietku) teraz uz asi mesiac cakam ci mi zacne schnuch stonka, aby som ju odstrihla, ale stale nic. Na konci ma uz hodnu chvilku nieco bledunko zelene, som si myslela, ze to bude rast ale nic. Asi nie je dobre to odstrihnut, ked o neschne, ze?
Taktiez ma tie stare listy take zosuverene, som si myslela, ze mi umiera, ale tie novsie listy su pekne, dokonca mi rastu aj vzdusne korienky. Teraz vyrasili asi 4.
Zo srdiecka mi rastie zeby dalsi list??? vyzera tak ale je to asi do poly zrastene a az potom sa to roztvara.. mohla by to byt dcerska rastlinka?
Dakujem za kazde ubezpecenie, ci vyvratenie mojich odhadov🙂

helena56800
28. máj 2011

@elix v žiadnom prípade stonku neodstrihuj ak nieje suchá, može z nej ešte pustiť dalšie bočné stonky a zakvitnuť len bud trpezlivá, strihať maš kedy.... a zo srdiečka to bude podľa mňa skôr lístok, ale ťažko takto povedať ak nevidím.....

saska.t
29. máj 2011

@elix jasne kym stonka nezltne tak nestrihaj, ak sa ti zda moc dlha tak ustrihni nad 3 ockom 😉
zo stredu ide urcite novy list, zosuverene listy ak zacnu zltnut ustrihni aby to nevysilovalo rastlinu, velkost kvetov moze byt rozna takze si nerob starosti 🙂

jana1202
30. máj 2011

Saska,preco sa stane,ze vecer su vsetky kvety na phale normalne a rano zrazu 2 su take,akokeby isli uvadnut a ten len nedavno rozkvitli,este sa mi to nestalo.Mozno bola smadna,rosim inak kazde rano a tuto aj 2krat, lebo je na juhozapadnom okne a polievam namacanim 1x za tyzden, dnes rano sa mi uz videla,ze sa jej tie lupienky vystieraju,tak asi to bolo tym teplom a bola smadna,ale neviem preco iba 2 kvietky?Pridavam foto,ako vyzeral uvadnuty kvet

jana1202
30. máj 2011

Saska, uz su kvietky v poriadku, vystreli sa im lupienky, tak asi naozaj potrebovali vodu,tesim sa z toho 🙂 🙂 🙂

saska.t
31. máj 2011

@jana1202 to skor vyzera, ze sa bud puk otvara, alebo kvet odkvita 🙂

simi.w
9. jún 2011

Ahojte 🙂
jak dlouho trvá, než vyroste nový list ? Mám orchidejku více než rok, pořád krásně kvete, ale další list zatím nevyrostl ani jeden.

juliap
10. jún 2011

@simi.w rostlinka si ted dava energii do kvetu, tak jasne, ze nepusti novy listek, az skonci kvety, pak ti pusti nove listky ...

simi.w
12. jún 2011

@juliap vidíš a já myslela, že i když kvete, tak by v tom dlouhém období jednoho roku mohla aspoň jeden list pustit, uvidím tedy až nebude kvést, zda přibude list 🙂

jeemka
18. jún 2011

Ahojček, našla som zaujímavú diskusiu... 😀 - o orchideách. Tiež som do nich. Mám rôzne druhy a doteraz sa im krásne darilo, ale keď som do jednej dosypala zeminu na orchidee, začali sa mi na nich objavovať lepkavé kvapky. Najhoršie je, že jedna phalka, ktorá mi ešte nekvitla - do nej som dosypala tú zeminu, tak začal rásť nový list zo srdiečka, ale určite nie je zdravý. Je celý lepkavý a v pletive toho mladého lístka sú stopy akoby po húseniciach. Na tých miestach je to svetlejšie a má tam aj hrbolčeky. A napáda mi to aj ostatné. Vie mi niekto poradiť čo s tým? ☹

saska.t
19. jún 2011

@jeemka evidetne si dosypanim doniesla nejaku pliagu a jedine co ti pomoze utekat do obchodu a kupit sprej proti skodcom na orchideje a riadit sa navodom, nic ine ti nepomoze 😎

jeemka
20. jún 2011

@saska.t dakujem za radu, budem musiet urychlene kupit ten spray, lebo naozaj mi vsetky uhynu...aj na kvetoch som objavila tie skvrny ako na listoch a vsade su lepkave...mam rozne druhy aj Dendrobium, Cymbidium, Vandu a mini Phalenopsis aj velke

motylek
20. jún 2011

Ahoj holky, prosím o radu, na orchidejkách se mi objevila vlnatka (jak jsem naštudovala na netu),než jsem na to přišla, tak mi jednu zlikvidovala, ovšem rada, jak se jí zbavit, je máčet rostlinu třeba dva dny ve vodě, jako celou, nebo manuální odstranění, to dělám, ale objeví se znova a znova a rozlízají se svině i na další rostliny. Co s tím??? Nevíte některá???

p3tra11
20. jún 2011

@motylek ahoj...aj nam sa tak rozliezli tie vosky po vsetkych orchideach.. zial, casom same vyschnu, tej havede sa neda zbavit... hlavne izoluj nabadnutu rastlinu, aby sa ti nesirili na ine kvietky, skus ich nejako odstranit a ked to nepojde, len vyhodit kvetinku... my cakame, kym odkvitnu, teraz aspon pekne vyzeraju, ale hned ako kvety opadnu, tak ich vyhodime...je ich asi 7, takze nam bude dost smutno za nimi... ☹ drzimprsty, aby si mala viac uspechov s ozdravovanim... ak na nieco prides, tak daj vediet...

motylek
21. jún 2011

@p3tra11 Až odkvetou, tak bych je zkusila přesadit, pořádně omýt kořeny, listy, třeba se podaří se jich takto zbavit. Vyhodit je nedokážu 😀 , i když mám jen dvě, ale mám je už dlouho, tak je mi jich líto, stačila ta jedna. Já to tak zkusím udělat, do té doby je budu sprchovat od toho nejhoršího a uvidím, třeba to přežijou.

d198815
2. júl 2011

ahoj baby zistila som ze orchidea sa farby riedenym atramentom, no neviete ci to mam naliat do pody ked ma este len puciky alebo ked uz vykvitne???dakujeeeem 🙂

veroveronika
3. júl 2011

vie mi niekto poradit...v substrate orchidei mam take male biele chrobaciky, vyzeraju ako tie male roztoce co byvaju v muke, nijako sa toho neda zbavit, uz som skusala aj cyper m

saska.t
11. júl 2011

@d198815 rozhodne aj ked ma puky ale pozor urcite nejde o klasicky atrament, normalne sa farbia potravinarskym farbivom....
@veroveronika nic ine ako presadenie a postriekane proti skodcom na orchideje ti nepomoze bohuzial ☹

d198815
11. júl 2011

@saska.t vraj moze byt cisty atrament no s vodou redeny, bola som sa pytat v kvetinarstve a dodavatelia ze to farbia takto

veroveronika
11. júl 2011

@saska.t to uz som skusala niekolkokrat, ani raz nepomohlo 😨

saska.t
11. júl 2011

@d198815 to je docela zaujimave, ja som pocula, ze ich to otravi, no jedine , ze to risknes...

@veroveronika aj si umyla korene, vymenila substrat za novy a aj striekala? v tom pripade ak nehynu tak ich oddel od zdravych a pestuj dalej inak su zrele na vyhodenie bohuzial ☹

veroveronika
12. júl 2011

@saska.t ano, ano, tak som postupovala a niekolko krat, ale oni su nejake odolne,,no napadnute su uz vsetky

juliap
12. júl 2011

@veroveronika tim voskam sa dari vo vlhkom prostredi, ked spravis postrek tym preparatom na skodcov, nechaj ich tyzden bez rosenia a vlahy, daj ich do miestnosti, v ktorej mas najmenej slniecka ... oni trosku sa im zosuveria listky, ked nebudu mat vodu, ale potom, ked ich zacnes znova pekne rosit, listky sa im upravia a mas sancu, ze sa tych potvoriek zbavis ...