Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

saska.t
12. nov 2013

@govinda to si si priniesla uz z obchodu, presadila si ich do substratu na orchideje ci do klasickej zeminy? Existuje na to original postrek pre orchideje,vsetko prirodne pomaha len na chvilu...

govinda
12. nov 2013

@saska.t tie orchidee mám doma už pár rokov a teraz som ich prsádzala, keď odkvitkli. Predtým presádzané neboli. Použila som substrát pre orchidee. Chémiu veľmi nechcem používať, ale keď to inak nepôjde, skúsim aj tú. Len som myslela, či neexistuje nejaký domáci recept, ktorý by pomohol 🙂

saska.t
12. nov 2013

@govinda ano riedena jarova voda,ale mne to nikdy nepomohlo a su take zlte lepiace listky co sa zapichavaju do zeme a na to sa tie musky chytaju,ale vzdy pridu nove ☹ mne pomohol len sprej na orch.

govinda
12. nov 2013

@saska.t ok, tak ďakujem. Skúsim sa poobzerať po takom spreji v kvetinárstve. Prípadne ešte predtým skúsim tú jarovú vodu. A neublíži to orchidejke?

saska.t
13. nov 2013

@govinda nie 😉

severankasr
19. nov 2013

ahojte, moja orchidejka ma strasne dlhe korene, mozem jej to zostrihat? neublizi jej to? potrebujem ju totiz presadit a tie korene uz ma riadne dlhe, bez zostrihania sa mi to nepodari, len neviem, ci mozem..kvitnut by mala cca o pol roka.dakujem

saska.t
19. nov 2013

@severankasr vzdusne korene sa nesmu strihat,orch. moze utrpet sok a umrie,jedine zeby si t riskla.. 😉

severankasr
19. nov 2013

@saska.t ahoj, vdaka, prave tie som chcela, lebo su strasne dlhe a kvoli tomu ju ani nemozem presadit do vacsieho crepnika, hm, ako inac to urobit...taketo korene som nevidela este dlhe nikde inde, no teda uvidim, co s tym robit, vdaka 😖

matulik06
21. nov 2013

Ahojte,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu. Moja orchidea mi po odkvitnuti v poslednej dobe (behom mesiaca) zhodila uz par listov cca. 5-6. Zo spodu listy zltnu a nakoniec odpadnu a stonka listov pri substrate je taka hneda (vid foto). Korene ma niektore zelene a niektore take hnedsie (crepnik je trosku zaroseny). Da sa s tym nieco robit alebo mi orchidejka odchadza? Dakujem velmi pekne za rady

saska.t
21. nov 2013

@matulik06 namacas casto? vyzera to ze uhniva z vlhkosti, aj listov Vela ubudlo,limit je 1-2 listy,kazdopadne prestan na nejaku dobu zalievat,zalievat treba az ked maju korene bielavu farbu,kym su zelene nezalievat,nechaj ju poriadne presusit,mala by sa spamätat,kym ma orch. aspon 1 zeleny zdravy koren urcite prezije... podla vyzoru substratu ti staci zalievat/namacat 1x za 3-4 tyzdne,pretoze je Drobny,pri väcsich kusoch substratu 1x za 2-3 tyz. 😉

matulik06
21. nov 2013

Polievala som raz za tyzden a listy rosila kazdy den. Kym bola v hrubom substrate tak korene boli sede, ale potom som ju po odkvitnuti presadila do tohto jemnejsieho a neuvedomila som si, ze jej takto ublizim ☹ Nedalo mi to a predvcerom som ju vytiahla z crepnika a substrat bol vlhsi, ale nie uplne mokry, tak som ju presadila do noveho sucheho substratu. No ma par zelenych korenov est, tak dufam, ze prezije
Keby jej nahodou opadali vsetky listy a zostane nejaky zeleny koren este moze prezit, ci uz nie? A este 1 otazka, mozem jej teraz davat aspon listove hnojivo raz za tyzden, ci ani to nie? Dakujem velmi pekne za radu. 🙂

matulik06
21. nov 2013

@saska.t a takato bola krasna - 5 kvitnucich stoniek mala...

saska.t
22. nov 2013

@matulik06 neboj ona sa spamäta,listove hnojivo ano,ale tiez by som moc nerosila, polievat presne ako si povedala az ked su korene sede,vtedy je cas.. Inak nezasadila si ju moc hlboko? aj to moze byt Problem,pod substratom maju byt len korene,nie cast listov ci stonka,ale zu nepresadzaj a nechaj ju spamätat,prilisna starostlivost skodi 😉 aj ked opadne posledny list,moze sa spamätat,ale trva to velmi dlho cez 1 rok....

matulik06
22. nov 2013

Dakujem velmi velmi pekne za rady 🙂 dufam, ze mas pravdu....no ona uz original bola hlbsie zasadena ako mala, ale teraz ked mi odpadli list tak som to dala trosicku hlbsie, kedze bola bez listov.....ale ten substrat je pri stonke listov len tak jemne, nie utlaceny, takze sa da odobrat......nooo asi som na nu moc citliva, tak skusim si ju teraz trochu nevsimat a uvidime 🙂 mrzi ma, ze sa to stale prave tejto, lebo ostatne phaly co mam tak tie velmi prosperuju a dari sa im (tfuj tfuj, musim si zaklopat na drevo) dokonca aj dendrobium som rozsadila aj tomu sa dari....na tuto som bola najviac naviazana a citliva a takto to dopadlo :(

vanda07
24. nov 2013

@kami1984 ahoj chcem ta poprosit o radu ta orchidea na fotke 2 a 3 ked odkvitne tak sa ma aj skracovat alebo nie a ak nie tak co potom s nou? Velmi pekne dakujem za tvoju radu.

kami1984
25. nov 2013

@vanda07 vando, nevim, zda to delam dobre, ale pokud odkvete a zacne sesychat, zkratim tak o 2-3clanky, nekdy vice a vetsinou mi z toho znovu obrasi kvety. nekdy, jak se to uz moc rozvetvuje, necham jen posleni 3clanky🙂

matulik06
27. nov 2013

@saska.t prosim Ta, vies mi este poradit co sa mi stalo teraz? ten stredovy listok mi takto ovisol a je nakloneny na jednu stranu a nie je taky pevny ako by mal byt :( len mi prosim nepovedz, ze umrelo srdiecko......lebo tie posledne dva velke listy su tvrde a pevne, ani nezltnu.....ale ten stredovy listok ma teraz trapi :(

saska.t
27. nov 2013

@matulik06 nevidim tam nic neobvykle,akurat ze je vykriveny,co neznamena nic,keby odummrelo srdiecko (stred listov) Bola by tam hneda mäkka diera,takze ziadna panika 😉 nesleduj ju tolko,cim menej sa budes starat,ty lepsie sa jej bude darit 😀

matulik06
28. nov 2013

@saska.t dakujem pekne za odpoved, ale taky ovisnuty mi pride, ze nie je taky pevny a zatial ked mi rastol nejaky list do strany tak bol aspon pevny, ale tento je taky, ze nema pevnu formu....lebo kym mi tie ostatne listy zltli , tak rastol pevne rovno do vysky a teraz je taky cudne nakloneny, ako keby bol opity :D hneda makka diera tam nastastie nie je, tak to si ma potesila 🙂 ked to sa neda ju nesledovat, hned prve ked pridem z prace resp. rano vstanem tak sa na nu kukam 🙂

matulik06
29. nov 2013

Ahojte pestovatelky, nemate niektora skusenosti s tym, ked takto ovisne stredovy listok? Neviem co treba v takomto pripade robit. Dakujem za kazdu radu.....lebo listok ovisa kazdym dnom viac a viac :( :( :(

tommy1
9. jan 2014

Ahojte;ako dlho kvitne orchidea z jednej stonky a kedy znovu z ďalšej???

saska.t
9. jan 2014

@tommy1 je to indiviualne,od 2 - do 6 mes. kvitne,za normalych okolnosti2x do roka,moze mat jednu aj viac kvitnucich stoniek 😉

tommy1
12. jan 2014

😎

dudik18
18. jan 2014

@saska.t Chcem Tá poprosiť o radu ak by si bola taká dobrá.... Mám doma už kopu orchidei a kopa mi už umrela☹ vidím, že ty si odborník na pestovanie🙂 prosím Tá dnes som zistila, že dve mi v strede odhalili. Listy úplne odpadavaju, v strede toho srdiečka je plesne. A to som ich nepoliala asi dva týždne, neotvárate na nich okno, nepresadzam. Teraz som ich vybrala zo zeminy a zistila som, že korene sú úplne Jak prázdne, zhnité, žiaden neostal, keď som ich ostrihala☹ dá sa s tým ešte niečo robiť??? Ci len vyhodiť? ☹ ďakujem veľmi pekne za radu!!!

saska.t
18. jan 2014

@dudik18 ak nie je aspoň jeden zeleny koren,zial neprezije,ale na tvojom mieste,by som este cakala s vyhadzovanim.. plesen v strede srdiecka? Uprimne to som este nevidela,ale zrejme ti ostala v strede stat voda... Skus este raz zasadit,bud sa chyti,alebo uplne uschne...

dudik18
18. jan 2014

@saska.t ďakujem za odpoved🙂 priložim tu aj fotku nejakú, možno budeš poznať niečo take... V jednej bola plesen v druhej nie. A mám ju zasadiť do substratu a nechať v suchu? Ci aj použiť sackovu metódu? Dik 🙂

saska.t
18. jan 2014

@dudik18 hm ano odhnila,inak tie korene su v poriadku vobec si ich nemala strihat,to ze niektore su suche je normalne,nikdy nemozu byt vsetky zelene a plne,takze zasadit do substratu,raz za š tyz, namocit na cca 20 min, sackovu neodporucam,nemam s nou dobře skusenosti 😉 ak jej ostal aspoň 1 zeleny koren prezije akurat to bude dlho trvat..

dudik18
18. jan 2014

@saska.t ....UPS..... Keď mne tie korene prišli úplne prázdne vo vnútri....☹ ale skúsim ich zasadiť ešte raz a uvidím. Ďakujem ešte raz🙂