Orchidea. Ako sa o ňu starať?

helka101
24. feb 2008

ahojte maminky, ktorá máte doma orchideu, ja som dostala,a neviemako sa onu starať poradte..

veronika13
22. apr 2009

fíha a to ta stonka udrží tú novú rastlinku?

saska.t
23. apr 2009

veronika ta rastlinka nie je taka velka takze ano 😉

veronika13
23. apr 2009

môžeš to odfotiť?

saska.t
23. apr 2009

ano posli do ip mail a ja ti to tam poobede hodim 😉

lucia283
23. apr 2009

no divcata tak som si vsilma,ze mojou hlupostou odislo viac korenov ako som si myslela....uz je dlhsiu dobu tak,ze voda neodteka do nadoby,ale podsalky aby som mohla sledovat a asi tyzden je nepoliata a tak ju kazdy den sledujem..cez den je obcas ten prisvytny kvetinac zaroseny tak ani neplanujem ju poliat... a niektore korene su akoby nahnite,alebo vysusene....myslela som ze iba vonkajsie a spodne ,ale slefujem,ze sem tam aj vovnutri....no nic dufam,ze sa pozbier... a skodcov nema akurat ked som ju naposledy namacala tak sa mi zadalo akoby ten substat z vrchu trochy pliesen chytal,ale to bolo asi z toho,ze bola moz mokra....teraz to uz tam nieje

suki
23. apr 2009

jsem si včera chtěla koupit orchideu, ale už jsem měla dvě a mně to vždycky zdechne... 😝 zalívám to moc nebo málo, nebo vůbec 😀 , stejně to nevydrží mou péči. U mě přežijou jen palmy.... 😝 😀 ale je to pěkný, možná do třetice zkusím, jestli přežije....chudinka, která padne do mé péče 😅 😎

janca704
23. apr 2009

Saska, posles tu keiku aj mne? pls? 😅 Som zvedava na tie puciky, to musi byt zlatuckeeee, take mini mini 😵 😵 😵 Myslis, ze ju tie kvietky nevysilia? 😒 Ked rozkvitnu, ja by som ich strihla, nech sa rastlinka netrapi 😒 NO ved uvidis, drzim palce.

LUCKA, vyber ju von zo substratu! Hlavne, ak sa ti zdalo, ze je tam plesen! Ja mam jednu chudinku jednokorenovu, koren zije, rastlinka zatial tiez, vyhana novy listok, tak snad je na dobrej ceste. Suche a zhnite korene odstrihni, zasyp, alebo namoc to do mletej skorice (dezinfekcia) a sup ju liecit, ak ma par korenov, ma sancu prezit, aj keby listy nemala. Ak chces, hodim ti navod, ako na to 😉

lucia283
23. apr 2009

jani dakujem...asi pojdem pokupit potrebne veci a presadim ju....za navod dakujem,ale netreba🙂 v tejto diskusii je napisani:D studovala som ju od prvej strany...dakujem velmi pekne za radu....akurat si trosku vycitam,ze som ju skoro zrujnovala:( potrebujem ju dostat hlavne na slovensko..tam sa jej bude darit...vsetky kvety sa nam pozbierali az po prestahovani do domu:D

saska.t
23. apr 2009

janca - mas to na maily 🙂 no uvidime snad sa nebude trapit 😉
veronka ked chces aj ty tak tak posli mail 😀

roasha
23. apr 2009

saska,mamina keiky oddeluje ked ma 1-2korienky,a este sa jej nestalo,ze by jej "odisla",uplne v pohodke hned zakvitnu. 😉

veronika13
23. apr 2009

už som poslala, až teraz som sa dostala za kompa

dneska som sa dočítala na substráte pre orchidky, že presádzať sa má až po odkvitnútí (asi to neplatí, ak má nejaký problém ako opisuje lucia) tak som ho kupovala zbytočne, no nevadí. A u mamy som si dnes všimla, že jej dva listy stoja, mne všetky akoby ležia. Hovorila, že aj jej ležali, no ju včera polievala, tak sa zdvihli aj akoby stvrdli, môže to byť preto? Moja je tiež poliata, asi pred štyrmi dňami som ju, ale listy stále "ležali" mierne prehnuté

roasha
23. apr 2009

veronika,asi ju mas na okne,a vadi jej priame svetlo.
prestan ju na cas polievat,a bud ju preloz trochu dalej,alebo jej trochu zaklapaj zaluzie.

saska.t
23. apr 2009

ak ma orchidey problem presadzaj hned veroni 😉

viete co sa mi stalo na jednej orchidke? ma take zosuverene korene a listy tiez dolu ale tak som ju dostala a ma asi 30 kvietkov no myslim si ze ju to doraza aj ked sa o nu snazim starat viac nez o ostatne aby sa z toho dostala aj tak mam pocit ze to neprezije, korene su sice zosuverene ale nie hnile a krasne kvitne no neviem co s nou 😠

saska.t
23. apr 2009

roasha- ona bude kvitnut aj na materskej orch. je tak docela divne vyrastena a ani neviem ako by som ju oddelila este som to nikdy nerobila 😀
dnes som si vsimla ze mam taku mini orchidku zakrpatenu a na tej tiez zacina keika rasit tak som zvedava 😀

roasha
23. apr 2009

saska,aj mne takto jedna odisla,oni im daju zabrat este v obchodoch,ked im prepolievaju korene.pokial by ti odchadzala,skus ju zachranit odstrihnutim celej stonky kvetov/aj ked je ich vela,a su pekne/, normalne ju vybrat zo substratu,a nechat ju volne par dni na vzduchu,akoby zavadnut korene/kludne min. tyzden/,a potom ju dat znovu do substratu,a zacat jemne rosit ,ale az az po par dnoch,aby si vyhnala nove zdrave korene.

veronika13
23. apr 2009

mám ju pri okne ale nie na parapete, na stole a mám ešte záclonu, tak na ňu nepečie a svieti na ňu len do obeda. Mama ju má na parapete priamo pri skle okna, tak neviem či je to tým

roasha
23. apr 2009

keika-ona sa ta rastlinka da pekne jemnucko oddelit-odlomit od tej "mama"stoky,a pekne ju zasadis do malickeho kvetinacika. 🙂

roasha
23. apr 2009

veronika,tak ju prestan polievat,bude prepolievana.
listy mäknu ked na ne pecie slniecko,alebo ked je prepolievane.

saska.t
23. apr 2009

roasha - ja som to uz robila ked dosla este skusim ju dat na noc do zaroseneho sacku urobit klima a cez den otvorit uz som tak orch. par krat zachranila 😉

roasha
23. apr 2009

hej aj tak mozes 🙂

veronika13
23. apr 2009

tak ok, nepolejem čo ma bude prosiť 😀

roasha
23. apr 2009

veronika,nepolej! 😉 😀
nemusis sa bat,ona sa da po par dnoch uplne do poriadku,a potom jemne rosit 🙂

saska.t
23. apr 2009

roasha - neverila by si ja som nikdy nerosila mam voci tomu akusi averziu 😠 mam pocit ze by som to prepiskla a ony by zhnili a ziju uz par rockov bez problemov 😉 😀

lucia283
23. apr 2009

saska a ako jej spravis klima a zarosis sacok?taky postup ma celkom zaujal:D ak mas cas tak mi to mozes popisat:D

saska.t
24. apr 2009

luci nastriekam s rozprasovacom do sacku trocha vody, navleciem na orchideu a zospodu sacok uzavriem (na spodku kochlika) na noc ju necham v tom a rano rozbalim a dam to cele prec, je to v podstate ako sklennik dobre na podporu rastu novych korenov 😉 Cez den musi byt bez sacku na vzduchu aby nezhnila 😉

nobody
24. apr 2009

znáte takový ty dvoustonkový?

roasha
24. apr 2009

lucia,vopchas do sacku,trocha orosis,a jemne zagumickujes,alebo len zarolujes-urobis jej"sklenik" 🙂

janca704
24. apr 2009

Ahojte, ste sa rozpisali 🙂

LUCKA, ja som chcela poradit nie s presadenim, ale s "liecenim", prave tu "sackovu metodu" 😀 Ale ja to robim opacne. Orch mam vonku z kvetinaca, je v umelej miske na koksovych chipsoch a kôre. Rano orosim sacik, trosicku listy a chipsy a kôru a zviazem. Cez den sa tam spravi take "parenisko". Vecer odviazem, nech sa "vyvetra" a nespravi plesen a rano znovu orosim. A uz mi vyhana novy listok 😵 . Ta moja mala len jeden koren, preto ju takto liecim.

SASKA, s tymi korenmi zosuverenymi - ja by som ich namacala, teda davala by som na ne cez den taku tu skumavocku, co sa dava niekedy v kvetinarstve a su do nej namocene stopky ruzi, neviem, ci som to dobre vysvetlila 😅 😅 . Ale neviem, ci ti to v kvetinarstve predaju, tak ja som si kupila striekacky, tu uzku cast som natopila a zlepila a do toho namacam ten jeden chudak koren a on kraaasne zacal rast 😵 , pribral, ozelenel, ozil 😵 😵

lucia283
24. apr 2009

hmmm...baby dakujem sackovu liecbu hned aj vyskusam:Dsuper vec:D mam este otazocku...pri presadzany substat musi byt novy???co by sa stalo ak by som ju vybrala odstranila zle korene a dala ju co kvetinac spolu so starym substatom?asi blbost co?:D
janci este ma zaujali tie kokosove chipsy....maju nejaku specialnu ulohu???

saska.t
24. apr 2009

ak je stary substrat v pohode mozes aj donho 😉

cocochipsy - su podstielka pre terariove zvierata a bezne sa pouzivaju preprate (od skodlivin) vo vode ako substrat pre orchideje je plne dostatocny ....dostat v hornbachu

janca ona ma vsetky korene take 😅 nie len par ...