Orchidea phalaenopsis

tereniz
19. mar 2016

Vytvorila sa mi na orchidei dcerska rastlina,problem je vsak v tom,ze mi vyrastla medzi listami a nie na kvetnej stonke. Keby som ju chcela oddelit,tak poskodim ,,srdiecko,, Znamena to uhynutie materskej rastliny?? Vopred velmi pekne dakujem za kazdu odpoved,ktora by mi pomohla vyriesit moj problem 😎

9petula
24. apr 2018

Dievcata dakujem za radu uz som skusala osprchovat nepomohlo. Listy sa drzia vsetky kvitknu ako dive a aj nove korene rastu dlhee. Len tieto male potvory nie sa ich zbavit. Rucne ich zbieram a zabijam ale to moze trvat dlhooo.

tereniz
autor
24. apr 2018

@lus2909 a co to vlastne mas s tymi listami??? So stonkou to mam podla nalady😎😎😎niekedy ju necham celu a cakam,ci z nej este nieco vyrasi,niekedy ju odstrihnem celu (v domienke,ze podporim rychlejsi rast novej) 😀 😀 😀 a niekedy ju prosto len zostrinem medzi dvoma ockami... POZOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nikdy nie tesne nad ockom,ako to mnohi radia... pretoze potom je kvietkov menej... ukazoval to na youtube jeden pan priamo z orcideovych plantazi,ze aka je nasadba kvetov po odstrinuti tesne nad ockom a medzi ockami... takze ak sa rozhodnes pre zostrihnutie,tak istotne len v polovici medzi ockami...

tereniz
autor
25. apr 2018

@9petula ja osobne by som na to isla chemiou,ty ich sice pozbieras,ale treba mysliet aj na to,ze uz tam niekde maju pekne schovanych ,,nakladenych,, buducich mladych jedincov a je len otazka zasu,kedy zacnu orchidejky odchadzat... vsak si zadaj do googlu dopyt obrazky/skodcovia orchidei a zistis,co je to za potvorku... Mne sa pred par rokmi pustili do muskatoch vosky,ci co to vtedy bolo,ma siel slak trafit...som investovala do balkona cez 50 eciek a starala som sa o ne jak o mimina 😀 keby aj nebolo navarene,hlavne ze oni boli vzdy na poriadku 😀 😀 😀 poda prekyprena,poliate,pohnojene,postrekovacom zvlhcene,starostlivo som kontrolovala kazdy jeden list,kvetny stvol...az jedneho krasneho dna som tam nasla tie ,,potvory,, ja som sa normalne rozplakala...som sa strasne bala,ze tie ,,svine,, mi tie muskaty zozeru 😀 tak vtedy som ich zozbierala do toho sacku a prasila som s tou ,,vzorkou,, 😀 do kvetinarstva. Kupila som pripravok Karate,par krat postriekala a svaty pokoj... minuly rok mi zase muskaty napadli take svinske zelene husenice,ale uz som to neriesila,lebo som na to prisla az na jesen,ich bolo velmi tazke vyhmatnut... za prve maju identicku farbu ako su listy muskatov a za drue,cez den sa ukryvaju,normalne boli schovane cez den pod kozusinou,ktoru mam na zemi na balkone... az ked mi zacali muskatiky slabsie kvitnut,a v listoch diery jak po vybuchu,uz som vedela,ze je zle...a zas predminuly rok som nakupila tiez za tych cca 50 eciek aj so zeminou muskatiky,vysadila na balkon,no nadhera... som na tom mohla oci nechat... po cca tyzdni vsetko zacalo vednut,chradnut,hnit... hned som jednu chuderu zobrala,prastila do auta a utekala s tym do kvetinarstva,ze co sa robi... (tie predavacky tam uz tiez zo mna maju asi dost) 😀 raz im tam donesiem broukoch v sacku,druhy raz zas nakazenu rastlinu 😀 no ale boli ochotne a prisli sme na to,ze mi skratka muskatiky napadla plesen,ktora postihuje aj zemiaky a podobne a zevraj to je prenasane vzduchom,alebo ze som si musela domov zavliest nakazenu rastlinu. Ortiel: vsetko nemilostrdne vyhodit !!!!!!!!!!! Ako vtedy uz som bola fakt nahnevana 😒😒😒 Ale stale sa nevzdavam 😀 A som odhodlana bojovat s akymkolvek skodcom 😀 😀 😀 Nech pride akykolvek,musi pocitat s tym,ze bud ja,alebo on 😎😎😎 A kedze som niekolko krat tisic vacsia ako henta haved,tak o vitazovi nemusime diskutovat... 😝😝😝Esteze hmyz nema take pravomoci,ze si moze spokojne zbehnut do kvetinarstva a vypytat si postrek na mna 😂😂😂😂😂😂 to by mohol byt aj vtip... ze... pride voška do kvetinarsta a hovori: prosim Vas,stale sa mi v okoli obydlia pohybuje taky smiesny tvor,cca 170 cm,bledej farby,vypada fakt smiesne,ale je velmi bezohladny a nebezpecny,brani mi v rozmnozovani sa ,narusa mi sukromie,nici mi potomstvo,toto uz naozaj nie je zivot... Ahaaa,vy myslite asi cloveka zrucneho 😀 nech sa paci tu mate postrek z kyanidu draselneho,poprosim Vas 18,50 😂😂😂😂😂😂😂 Takze nech su tie potvorky akokolvek prespekulovane,vynaliezave a otravne,stale mame navrch 🙂 takze nevzdavat sa a bojovat,bojovat a este raz bojovat 😂😂😂

lus2909
25. apr 2018

@tereniz posielam ti foto az sa za ne hambim😂😂😂😂

tereniz
autor
26. apr 2018

...ked to mam hodnotit podla mojich.moje mavaju taketo listy,ked nemaju dostatocnu zalievku a hlavne v zime,ked je suchy vzduch,tie palicky by som zostrihala,aby do nich rastlinka netlacila zbytocne energiu. Ja som mojim listy umyvala vatovym tamponom namocenom bud v pive alebo v mlieku,potom boli krasne leskle... ale co je uplny top!!!! ... tak to je listova vyziva,v takej oranzovej flaske z rozprasovacom,je nafotena na prvej strane,stoji okolo 5 eur,rastlinky jednak s nou rosis,co im prospieva a za druhe,ked som tym zacala striekat moje,tak kazdej zacalo nieco navyse rast 😎😂😎jednym nove listy,inym kvetne stvoly a jednej dokonca keika 🙂 ako s tym hnojivom som bola maz spokojna 😉

asfodelka
27. apr 2018

@lus2909 ta fotka je uz 2 roky stara. Posielam aktualne foto. Ak chces poziaciam pripadne darujem Ti knihu o starostlivosti.

asfodelka
27. apr 2018

@lus2909 a este biele. Su to tie iste orchideje ako su na fotke pred 2 rokmi, len tie ruzove sa mi namnozili.

lus2909
27. apr 2018

@asfodelka odpadnem to je krasa aj ka chcem take🙃♥️

tereniz
autor
27. apr 2018


@asfodelka mas tu knizocku este aktualnu??? Mala by som seriozny zaujem o jej zapocizanie,by som Ti uhradila vopred na ucet postovne😉😉😉 Ja som mala taku staru publikaciu,ale tam bolo o Phalach toho strasne malo ☹

asfodelka
27. apr 2018

@tereniz jasne poslem. Napis do ip adresu. Ja som knihu roky neotvorila.

majkaocka
19. okt 2023

@asfodelka mate ich na jednom okne ktoré je juhovýchod? V lete moc nepáli slnko na ne ? Nemáte zaluzie? Len tuto záclonu ?

asfodelka
20. okt 2023

@majkaocka už tam nebývam, ale bolo to juhovýchod, žalúzie sme nepoužívali. Teraz bývam v dome, okná sú na jedno na východ - tam sa im darí, ďalšie na juh.. ale nemám už taký poče, lebo ich nemám kam dať 😔 musela som redukovať. Darí sa im tam, kde je veľa slnka