Orientácia bytu na svetové strany a denné svetlo

mijunik
9. máj 2014

Ahojte, potrebujem radu. Bývame na jednom dvore so svokrovcami a žijeme v rodinnom dome. Svokrovci bývajú s jedným manželovym bratom zvlášť v jednom dome a my bývame zvlášť v druhom dome. Svokrovci sú našťastie v pohode, na to si sťažovať nemôžem, každý máme svoje muchy, ale sú zlatí (tak isto aj moji rodičia). Obidva domy sú však staré (myslím, že majú viac ako sto rokov) a pokiaľ viem, tak ten, v ktorom bývame my nemá poriadne základy. Múry má kamenné (60 cm hrubé). Zvonka je sčasti omietnutý, sčasti nie, aspoň sa mi zdá, že časť je neomietnutá, vidno tam nejaké ako keby nepálené tehly alebo skôr tie kamene. V múroch sa držala alebo drží voda, maľovka sa nám na jednej stene odúva, aj keď už síce má asi 9 rokov, ale odúva sa už dlhší čas (niekoľko rokov), severná stena je prirodzene studená a ešte k tomu tesne pri našom dome je susedova akási drevená stavba, miesta medzi stavbami (našim domov a susedovou chajdou) je toľko, že tam vlezie dieťa, ale nie dospelý človek. Takže na severnú stenu (na jej časť) nesvieti slniečko. Podlahy sú vlhké, napríklad v špajzi na zemi nám zvlhol kryštálový cukor, také 2 cm na spodu sáčku boli úplne stvrdnuté. V spálni pod posteľou som zistila, že bola (možno aj je) zarosená podlaha. Máme pod posteľou šuflíky s navliečkami a s nejakým oblečením a to je možno ten problém, že sa to tam nevetrá. Matrace zo spodnej strany smrdia zatuchlinou. Podlahy sú studené, keďže dom nie je podpivničený a sme tak vlastne hneď na zemi. Na stenách (hlavne na WC) sa nám porobili hnedé fľaky, nie je to plieseň, skúšala som Savo a nepomohlo. Takže asi prerazila farba múrov, netuším. To je tá stena pri tej susedovej stavbe. V obývačke sa od podlahy ťahajú zelené fľaky, predpokladám, že plieseň. Dom je riešený tak ako sa vraj kedysi stavali domy, má tri prechodné izby za sebou, čiže v tvare "I". V dome bývame štyria (manžel, dve deti a ja) plus kopa hmyzu (najnusnejšie sú asi stonožky, z ktorých sa podchvíľou, asi raz za týždeň - dva objaví nejaký zástupca tak štyri centimetre dlhý a vyskytuje sa väčšinou na stene na WC, v špajzi, ale aj v obývačke na zemi, v spálni, vo vani, skrátka kdekoľvek. Strašne rýchlo to vie bežať a je to fakt chúďa hnusné. Rozpätie nôh to má tak tri centimetre...) Potom sú tu pavúky, mravce, ktoré v múroch majú zrejme mravenisko, lebo vyliezajú odkiaľkoľvek hocikedy. Minule päť takých veľkých behalo dcérke po posteli... Niekedy je úplný kľud od mravcov a potom zase invázia a to sa strieda. Potrebujeme vyriešiť izbu pre deti, lebo takto máme všade všetko, hračky rozhádzané po obývačke, lebo deti nemajú vlastnú izbu, kde by si to mohli rozložiť. Takže máme možnosť buď dom prerobiť, problém je však v tom, že dom je svokrin a tak sa mi fakt nikdy nechcelo do toho vrážať peniažky. Manžel má dvoch bratov a nechcem teraz vyzerať vypočítavo, no neviem to sformulovať lepšie, ale keď sa raz bude deliť majetok, bola by som nerada, aby sme nakoniec boli stratoví. Nech sa nejakým dedičtvom samozrejme ešte dlho nemusíme zaoberať, ale nikto nemladne a keď to raz príde, aby neboli hádky. Odhliadnuc od toho, že manžel nie je absolútne domáci kutil, ani gazda. A netuším, či by tento dom udržal podkrovie. Tak som navrhla, aby sme si zobrali hypotéku a kúpili štvorizbový byt asi 5 minút cesty autom odtiaľto. Manžel najskôr nechcel, že "tu má svatý pokoj", že radšej prerobíme tento dom a lacnejšie, nech by nás vyšiel byt, ale už sa nedávno stotožnil s myšlienkou, že by predsa len býval v byte. Tak sme si začali pozerať nejaké byty na internete cez realitky. No a teraz mi ide o to, či by sa z vašich skúseností viac oplatila prerábka domu (podlahy, strecha, podkrovie, opraviť a vysušiť múry, maľovka alebo či radšej kúpiť byt a nemať tam kopu prachu a hmyzu. A mne ešte ide aj o to, aby tam, kde budem bývať, bolo čo najviac denného svetla (tu v dome je ho tak, že mohlo by byť viac) a manžel nechce, že vraj to bude zbytočne zohrievať byt, že mu bude slnko svietiť do očí a podobne... Ale verím, že ho presvedčím argumentom, že tieň si spraviť viem, ale denné svetlo nevyrobím, keď ho tam nebude dostatok. A tak chcem vedieť, z vašich skúseností, ako treba mať orientovaný byt, či sever-juh alebo východ-západ, aby tam bolo krásne slnečno väčšinu dňa. Také tretie - štvrté poschodie by bolo super, ani sa tak nepráši, ani hmyzu sa hádam nechce tak vysoko liezť. Celkovo bývať v bytovke - ja som zvyknutá, bývala som tak 28 rokov, až do svadby. Mne vyhovuje, že v bytovke sa stále niečo deje. Je fajn bývať v rodinnom dome, ale v zdravom, suchom a slnečnom a nie pri fľakatých stenách a na studenej podlahe. Záhrada tiež nič moc, sú tu ostré kamene, hrdzavé klince kade-tade po záhrade. Bolo by toho eše veľa na písanie, ale je pol druhej v noci, tak som už unavená, zaspávam tu. 😀 Čakám teda vaše rady, hádam mi pomôžu. Ďakujem. 🙂

asfodelka
10. máj 2014

@mijunik v prvom rade Ti poviem ze si to tak rozpisala ze ak to niekto precita cele tak bude zazrak. a k veci... ja byt na Tvojom mieste najprv by som skusila ci sa da nejako rozumne ziskat ten dom lebo dom je lepsi ako byt. je Tvoj a nepotrebujes povolenie bytoveho domu na prerabky, zateplis kedy chces, nepocujes ako susedia zapli televizor, nikto Ta nevytopi a stale mas pozemok a ak ho aj zburas nieco ostane. kdezto pri byte ak ho raz zburaju Tvoje deti nebudu mat nic. ja som vyrastla v dome a mat dost penazi tak radsej by som volila dom. ale to len v pripade ze bol na mna pisany. inak by som ho neprerabala ani nahodou.
a ak nebude Vas tak v takych podmienkach ako pises by som rozhodne byvat nechcela lebo by si uzenies akurat tak nejake choroby.
my mame byt. neviem ake svetove strany su idealne ale my mame kuchynu a obyvacku na juho vychod. je tu dost svetla, dari sa tu kvetom, hlavne orchideje kvitnu ako besne. v lete je tu horuco, v zime na tejto strane malo kurime. detska izba a spalna je na severo zapad. tu je viac svetla poobede. su to svetle izby, nie take teple, ale v teplej izbe sa zle spi preto sme to dali takto. napr aj dieta je doobedu v skolke a poobede ma v izbe dost slnka. rozhodne si nekupuj byt otoceny na sever, lebo budes mat zimu a chlad. ked sme boli v podnajme mali sme jednu izbu na sever a jednu na juh. ta na juh bola strasne tepla a na sever ako chladnicka. a dobra rada. zisti si akych mas susedov aby si nebola prekvapena.
a este ak chces vaic odpovedi skopiruj si diskusiu na modru strechu 🙂

stanislavao
10. máj 2014

no, necitala som to cele, lebo je to hotovy roman, ale odpoved na otazku ohladne orientacie. pokial mate izbu na sever, slnka sa tam nedockate. najlepsie je mat J, alebo JZ, alebo JV. spalna moze byt aj na vychod, ale obyvacka a kuchyna by mali byt na juh, nech tam mate svetlo a slnko.

medi
10. máj 2014

@mijunik
ja som to cele precitala, a teda vyjadrujem obdiv, ze tam zijete tak dlho. pre mna je vlhko v byte/dome asi najhorsia predstava, myslim ze sa s tym tazko bojuje a nie som sice odbornik (ti su na modrastrecha.sk 🙂 ),
ale pochybujem ze kedze dom nie je podpivniceny, bude niekedy suchy.
ja by som za danych okolnosti riesila radsej byt. vseobecne sa hovori, ze plus minus stredne poschodie, ani celkom dolu ani celkom hore, nie rohovy byt, orientacia J, JV, JZ.
tiez radim prebrat to na modrej streche 😉

dai
10. máj 2014

@mijunik ahoj... na reci typu ze dom je lepsi ako byt sa vykasli - nie kazdy dom a nie pre kazdeho... osobne som napr. skor fanusik pekneho dobre rieseneho noveho bytu😉 yen dom ako ho ty popisujes je v dezolatnom stave a sanacia podla mna vyjde podobne ako jeho zburanie a postavenie noveho ( ine by olo keby bol dom zdravy a islo by len o modernizaciu - aj to ale pri tak starom dome nie je lacne... menit musis od elektriky, kurenia po trubky vsetko - okna, podlahy, plafon, strechu, zayeplovanie.... a stale nezmenis ten otrasny podorys a velkost izieb... ) ten dom je spinavy, plrsnivy a podla popisu vobec neviete aku ma statiku,ci ho niekde nwpodmyva spodna voda, ci plafon vydrzi.... ja by som tdda z takehoto prostredia deti hnala okamzite...
co sa orientacie tyka - najlepsia je na vsetky scetove strany podla mna🙂 my mame napr. spalne orientovane na vychod - budi nas slniecko a vecer su fajne v chladku.... obyvacku , jedalen a kuchynu zas hlavne na zapad - male okns aj na juh a sever - od cca. 2hej nam svieti slniecko, zona je krasne presvetlena a teplucka - mame vonkajsie hlinikove zaluzie na tiebenie a zabraneniu tepla plus stropne vrtranie...

miku1
10. máj 2014

@mijunik Vydržala som to čítať do konca, ale rovno ti poviem, že sa čudujem, že v takom dome bývaš aj s deťmi tak dlho....My máme byt orientovaný na SZ, spálňa je na sever, čo je super, lebo v nej nie je horúco, pre spánok ideálne, a ostatné miestnosti v byte sú na západ. To znamená, že nám do bytu začína svietiť slnko okolo 10.00 hod a svieti až do večera. Takže v lete to žalúzie istia, inak by sme sa uvarili 🙂 Ak by ste sa rozhodli predsa len upustiť od kúpy bytu, tak na vašom mieste radšej ten starý dom zbúrať a postaviť nový. Ale najskôr vyriešiť tú otázku ohľadne budúceho dedičstva, aby ste sa potom o svoj dom nemuseli báť 🙂

ammellia
10. máj 2014

Co sa tyka ceny - je rozdiel, ci ten byt budete kupovat v bratislave alebo michalovciach.
Ale radsej by som sla do bytu, podla opisu je to dom v dezolatnom stave.

bosoriak
10. máj 2014

@mijunik
Moj postup:
1.) Ist prec od svokrovcov, rozumna vzdialenost je od 15 km viac.
2.) Nie, neprerabala by som stary dom.
(Stary dom by som prerabala iba za podmienky, ze by mal historicku hodnotu alebo by mi bol srdcu blizky a aj to by som skor brala ako chatu, nie ako trvale byvanie)
3.) Orientacia sever - juh je podla mna lepsia. Spalne mat na sever, obyvacku na juh. Juzne slnko skor zatienis. V lete sa da zapnut klimatizacia, teraz uz ju dostat za malo penazi. Ak je byt vychod - zapad, vtedy je na zapade od maja do oktobra upek, ktory nezatienis nicim. mozno externymi zaluziami, ale budes mat v byte tmu. Pekne slniecko si uzijes vonku, ak ti vsak bude prazit do okna od 11 - 21 hod. pochopis, aku velku pravdu ma tvoj manzel.
4.) Este raz - prec od svokrovcov. 🙂

miskap2111
10. máj 2014

@mijunik z toho domu by som sa tiež odsťahovala. Najprv by si si to totiž musela poriadne vysporiadať majetkovo, lebo investovať do niečoho, čo nie je tvoje, by sa ti fakt mohlo nevyplatiť. A aj keby si sa majetkovo vysporiadala, podľa toho, čo opisuješ, ten dom by fakt asi bolo nutné možno kompletne celý zbúrať, hlavne, ak nie ste si istí základmi atď. Jednoznačne sa teda odsťahovať. Ak je manžel ochotný ísť do bytu, tak to je fajn. Ak nie je typ gazdu, či prakticky založený, možno mu v byte bude dokonca ešte lepšie. Čo sa týka tých svetových strán- týmto by som sa až tak veľmi netrápila- teda tak by som svoj výber na byt určite nezúžila. Možno hlavne kvoli deťom. Pre deti je lepší teplý a slnečný byt, orientovaný na juh. Na tvojom mieste by som sa porozhliada po nejakých konkrétnych bytoch a išla si ich s manželom obhliadnuť. Veľa krát zaváži "pocit" pri výbere a svetlo, či slnko v byte, sa vždy dá riešiť..

stefka33
10. máj 2014

Choď do bytu. Najlepšia orientácia je sever/juh, pričom spacia časť je orientovaná na sever a denná časť na juh.Ten dom nie je tvoj a je v dezolátnom stave. Ani korunu by som tam nevrazila.

hradnapani
10. máj 2014

@mijunik ja mam najlepsiu skusenost s orientaciou V-Z. Spacia cast na vychod (skore ranne slnko sa da poriesit kvalitnymi roletami, zavesmi) a denna cast na zapad. Juhu by som sa vyhla kvoli letnym horucavam (v bytovke je to neznesitelne) a na severe nemas ziadne slnko, akurat sa tam dobre dari plesniam (hlavne v zateplenych bytovkach s plastovymi oknami). Moj nazor.

belllinka
10. máj 2014

My mame byt JZ obyvacka s balkonom, slnko sem od obeda, az kym zapadne a SV (kuchyna, spalna, detska), budi nas slnko, potom je tam uz chladnejsie. Idealne by bola aj ta detska na JZ, tak ale idelany byt nenajdes, vzdy budes musiet urobit nejake kompromisy. Pre mna bolo hlavne, ze balkon bude JZ.

heni79
10. máj 2014

@mijunik
My máme veľmi slnečný byt a je to super.
Spálňa je na východ, čiže ranné slnko, takmer do deviatej. Potom nám slniečko nakukne do obývačky (JZ) a napokon do detskej a kuchyne (Z), kde svieti až do večera. Ako píšeš, rolety a žalúzie dokážu vytvoriť tieň, no denné svetlo nevyrobíš. 😀
Byt sa neprehrieva, teda, ak je vonku 35°C, tak nemáme 21°C, čo je logické. Ale ak by si chcela, tak také niečo vyriešiš klimatizáciou.
Z vlhkého domu by som utekala. Áno, môžeš položiť izolačné podlahy (čo je dosť nákladné), vysušiť steny. Ale napr. tú severnú stenu, kde nesvieti slnko , lebo je ešte tienená susednou stavbou, asi nevyriešiš nikdy. A navyše, ak to nie je vysporiadané. A spoločný dvor.....

h2
10. máj 2014

@mijunik Ahoj, ja mám odskúšané bývanie aj v byte, aj v dome, ktorý bol tiež pôvodne starý a sami sme si ho prerobili (a vlastne ešte stále prerábame). V dome mi je tisíckrát lepšie, ako v byte, ale ak máte možnosť kúpiť byt len 5 min od domu, neváhala by som, veď dom vám môže ostať ako "chata" a pritom máte komfortné bývanie v byte, kde nie je ohrozené zdravie Tvojich detí. A ak zatúžite po romantike vidieka, sadnete do auta a o 5 minút ste v dome. Do prerábania by som sa na vašom mieste nepustila z dvoch dôvodov: 1. dom nie je váš ; 2. manžel nie je "kutil", čiže všetko by vám robili firmy, to sa nedoplatíte. Držím palce.
A k tým svetovým stranám: podľa mňa juhovýchod a juhozápad. Mala som byt, celý orientovaný presne na juh a teda slnka v ňom až tak veľa nebolo, lebo doobeda svietilo z východu, potom zase zo západu...

chica_chica
10. máj 2014

Orientacia J-S, spalnu rozhodne na S, ostatne izby na J

mijunik
autor
11. máj 2014

@asfodelka
@stanislavao
@medi
@dai
@miku1
@ammellia
@bosoriak
@miskap2111
@stefka33
@hradnapani
@belllinka
@heni79
@h2
@chica_chica
Baby, ďakujem vám za prečítanie môjho siahodlhého príspevku a za vaše odpovede. Viem, že som sa rozpísala, ale je to tým, že sa vlastne tak trošku aj potrebujem posťažovať. V tomto dome bývame od svadby, v septembri to bude 10 rokov. Dom bol prestavaný z pôvodného stavu (kuchyňa, izba a maštaľ) niekedy začiatkom 90-tych rokov, ak mám správne informácie. Bolo to vraj zle urobené, čiastočne sa to opravilo, ale múry neboli odizolované a hoci asi 5 rokov dozadu tam svokor s manželom dali nejakú takú plastovú fóliu, čo má také vypukliny ako na minivajíčka, neviem, či to pomohlo. Keď som už dávnejšie začala manželovi hovoriť, aby sme sa odsťahovali (lepšie povedané, ja tu nie som spokojná od začiatku), tak mi argumentoval, že na to nemáme peniaze. A tak si tu žijeme za "ďakujem pekne", ale mňa štve, že sme sa vlastne ešte nepostavili na vlastné nohy a potom - nemáme tu toľko súkromia, koľko by sme chceli. Napríklad cez víkendy sem chodievajú švagrovci a neterami, bývajú kúsok odtiaľto, sú v pohode, normálni ľudia, mám ich rada, ale už nám to narušuje program, lebo dcérka už potom chce zostať tu a hrať sa so sesternicou a nechce ísť niekam, kam sme pôvodne plánovali. Ono sa to ťažko vysvetľuje, to treba zažiť. No a tá naša severná stena - svokor sa nás snaží presvedčiť, že na tú stenu si musíme dať v zime deky. Normálne priklincovať... Švagor to tak v izbe mával, kým to nezateplili. Nepýtajte sa, ako to vyzerá - deky na stene... A ešte som zabudla - tieto naše domy ani jeden nemajú bleskozvod! Zdôvodnenie - vraj netreba - okolité domy a budovy bleskozvody majú a tak sme chránení... 😨 Vraj sa vôbec nemusím báť. No ja hoci mám búrku veľmi rada, tu sa veru bojím, keď sa blýska. Ono je toho fakt viac, nazbieralo sa za 10 rokov, jediné, čo ma tu drží sú naše 9-ročné mačičky, ktoré tu máme od malinka a tak by sme ich nemohli sťahovať do bytu, boli by nešťastné. Sú zvyknuté byť vonku. Ale viem, že svokrovci by sa o ne dobre starali, majú ich radi, len by mi chýbal ten každodenný kontakt s tými našimi chlpánikmi. Ale určite sa chcem napriek tomu odtiaľto odsťahovať, aby nám deti nezačali mať nedajbože nejaké respiračné problémy. Ešte raz ďakujem. 🙂

belllinka
11. máj 2014

@mijunik Každý, kto renovoval starý dom, ti povie, že to je drahšie, ako postaviť nový. A ten váš je ešte k tomu fakt v hroznom stave. Choďte radšej do bytu, plesne sú pre zdravie najhoršie, čo môže byť. Držím palce!

dana_l
11. máj 2014

pozri, kedze neplatite najom tak by ste mali zacat setrit bud na kupu bytu alebo ineho domu alebo zburat tento a postavit novy. tie problemy co pises asi jednoducha prerabka domu nevyriesi. treba odizolovat podlahu, tiez to ze sused je hned vedla vas a nie je tam prirodzene vetranie a plesniveju vam z toho steny, to nevyriesite nejakou izolaciou. treba mat priestor medzi domami. a potom to ze prechadzas z izby do izby, no ja by som to nevedela, niekoho vyrusovat ked potrebujes nieco zobrat z tej poslednej izby.
sadnite si s manzelom spolu a pozrite sa na vase financie. urcite mate znamych alebo rodinu ktory platia najom. z vaseho prijmu si odlozte na extra ucet podobnu ciastku ako oni platia, plus ine vydavky ktore su spojene s domom, bytom (elektrina, plyn alebo ine veci) ak to uz platite teraz tak tuto ciastku vynechaj. povedzte si ze budete takto "hospodarit" asi rok a uvidite ci by ste utiahli tie vydavky ktore budu vase "bezne" ak by ste sa rozhodli pre ine bytove riesenie. a tiez by ste uz mali nejaku usporenu sumu ak by sa nieco vhodneho vyskytlo.
bleskozvod - to by som tak neriesila pretoze je ozaj Pravda, ak mate hned vedla seba suseda ktory ho ma tak skor udrie blesk do neho ako do vas. to je velmi malinke percento zeby vas zasiahlo.
a ci si vybrat byt alebo dom - zalezi na vas. niekto ma radsej len ten byt - nechce sa starat o zahradu, mat starosti s opravami suvisiacimi ked mas dom. ale zase niekto nechce byt zavrety len medzi par stenami, nemat moznost ist von a tiez deti nemozes len tak same pustit na ulicu. to si musite najst co je pre vas najlepsie.

miku1
12. máj 2014

@mijunik Metódy zatepľovania sú rôzne, ale dávať na stenu deky, tak to je fakt sila .... Inak takých odborníkov na rady je viac - my keď sme kúpili byt a šli sme ho prerábať, tak som skoro odpadla, keď sme v detskej izbe dali dole zo steny drevený obklad, a pod ním bola zelená stena ..... nenašla by si na nej jediný centimeter, kde by nebola pleseň !!!!!! Nechápem, ako takéto čosi mohol ten dotyčný v detskej urobiť, zrejme sa tiež podomácky rozhodol zatepliť severnú stenu. Ako dlho tam ich deti takto fungovali, si ani radše nechcem predstaviť. Tak držím palce, nech si to doma vyriešite k vašej plnej spokojnosti 🙂