Partner rozpráva tak, že mu nie je rozumieť. Aký druh vady má?

14. máj 2020

Ahojte,

Možno žienky psychologičky, logopedičky...

Môj partner rozpráva často tak, že mu nie je rozumieť.
Zaujímalo by ma, či je to v mozgu, niečo z detstva, alebo čo je to vlastne za poruchu.

Povahovo je cholerik.

Takže k prejavom:
Často hovorí len prvé dve-tri písmenká zo slov, niekedy len dve tri posledné...

Napríklad:

Do toho obchodu by som šiel ja, rozumieš?

Vysloví: “Do toh obch-u b som šie ja, mieš?”

Alebo: Auto sa pokazilo predvčerom, a ja som sa nemal ako dostať z práce

Vysloví: “Autsa pokazilo predvč, a ja som sa nemal ako dóz prce. “

Ja mam dojem že sa mu to zhoršuje. Je to lajdáckosť? Lenivosť? Alebo teda nejaká porucha?
Ak áno, aká??

Potom ešte počúvam že ako to že mu nerozumiem, že však “hovori normálne”.

Ďakujem za všetky postrehy.

janickacrazy
14. máj 2020

no niektorí ľudia, ked chcú rýchlo niečo povedať tak hovoria takto nezrozumiteľne, moj ujo je tiež taký, strašne rýchlo rozpráva a niekedy je to ozaj trochu nezrozumiteľné, teda ja ho poznám roky, takže ja mu rozumiem, ale napr. ľudia, čo ho vidia prvý raz, tak sa sťažujú, že mu nie je rozumieť, občas sa aj zasekne v reči, otázka je, či mu to vadí a chce to riešiť alebo máš s tým problém len ty, k logo sa dá chodiť aj v dospelosti, ale málokto chce takéto veci riešiť, zvlášť chlapi

tanyan
14. máj 2020

Odporúčam vyšetrenie u neurológa. Pokiaľ máš pocit, že sa to zhoršuje a on to nevníma, tak to môže byť prejav neurologického ochorenia.
http://www.solen.sk/pdf/0d0cea97aef97b9a23e4635...

tanyan
14. máj 2020
henka80
14. máj 2020

Tiez si myslim nasmerovat ho k neurologovi, aj ked termin dostane az o niekolko tyzdnov.. Ale aspon ho vysetri, pripadne sa mu spravi CT mozgu. Netreba to zanedbat.

autor
14. máj 2020

@tanyan veľmi pekne ďakujem za nasmerovanie!

autor
14. máj 2020

@henka80 to nevadí, hlavne že sa na to niekto pozrie... v minulosti sa mi priznal, že sa mu s “jeho hlavou niečo nezdá”, ale odmietol mi prezradiť viac..
Tak ani neviem čo presne mal/mohol mať na mysli

autor
14. máj 2020

@tanyan a v minulosti robil box..

sunny8
14. máj 2020

Normálne to rozhodne nie je veď aj deti keď chcú niečo v rýchlosti povedať im je rozumieť. Jednoznačne už dávno mal byť vyšetrený

oravocka
14. máj 2020

Určite to nie je normálne, určite neurologicke vyšetrenie, čím skôr, Tym lepšie

dee01
14. máj 2020

Mozno to ale suvisi aj s tou cholerickou povahou. Moj je tiež cholerik a rozprava tiez tak halabala, ze ja uz po toľkých rokoch mu rozumiem, ale vzdy mu vravim, ze ma vadu reci 😀 a vidim niekedy, ze ked vysvetľuje alebo hovori niekomu povedzme prihodu, tak ten dotyčný je v tom stratený.

tanickaby
14. máj 2020

Znie to zaujímavo. Určite by som zašla za neurológom. Príčinou môžu byť poškodenia v centrách Broca alebo Wernicke, či v ďalších. Solen je skvelý zdroj. Jemu sa môže zdať, že hovorí úplne normá

https://www.youtube.com/watch?v=6CJWo5TDHLE

tento pán, napríklad, stále hovorí tono tono tono, pritom v hlave počuje ako hovorí slová správne. Príčina môže byť úraz, cysta, choroba. V spolupráci s logopedom a neurológom situáciu určite vyriešite. Prajem veľa odvahy, motivácie, aby ste našli dobrých lekárov a zdravia.

autor
15. máj 2020

@tanickaby
Ďakujem za odpoveď

autor
15. máj 2020

@dee01
Však preto som to spomenula.. ako jednu z možností..

A ten “dotyčný stratený “ to vníma ako nelogické náhodné uhádzanie slov do viet?🙂
Lebo aj toto je on..
Alebo mu len nerozumie cez to prehĺtanie/nevyslovovanie celých slov?

dee01
15. máj 2020

A vzdy takto rozprava? Pripadne, ak ho upozornis, ze nerozumies, vie ti to povedať aj zrozumiteľne? Lebo u nas to viac menej vyplýva z tej povahy, chce nieco rychlo vysvetliť a nevie ss vžiť fo toho druheho, ze prenho to je nezname a ze nechape. On je strašne rychly, naraz ma v hlave xy veci, rozprava o jednom, robi dalsie, alev hlave uz rozmýšľa zas o inom 🙈

eliska13
15. máj 2020

A takto rozpráva každý deň či su horšie a lepšie dni?Ako rozpráva a rozumejú mu v práci to nikomu nevadí?Neurológ a pošlú ho na CT a iné vysetrenia
@dee01 áno, ale tvoj asi len rýchlo hovorí a skáče autorkin muž nehovorí celé slova

autor
15. máj 2020

@dee01 vždy nie... do telefónu mu je často lepšie rozumieť ako na živo😃

A áno, myslím že ak by existovala tabletka “EQ”, určite by som mu ju odporučila..

Prchký, nedočkavý, výbušný

Ale keď kričí, zázračne vyslovuje /artikuluje celkom zrozumiteľne..

Potom si zo mňa ešte uťahuje , že to nie on má poruchu reči, ale ja sluchu😄

Klasik

dollyzv
15. máj 2020

Mne sa tiež stáva,najmä v strese alebo keď potrebujem niečo rýchlo vysvetliť tak komolim slová že mi niekedy nieje rozumieť..ale to preto že mi myšlienky idú rýchlejšie ako ústa..ale až takto ako ty opisujes to ozaj vyzerá na neurológa,o to horšie ak si to neuvedomuje ako rozpráva...ja sa vtedy nadychnem,upokojim a poviem to znova ale sama si uvedomim že som povedala nejakú hatlaninu

marca12
15. máj 2020

Moj to tiez ma a zdedil to po otcovi a starom otcovi. Nikto mu nerozumie uz ani jeho mama a velakrat ani ja. Niekedy sa az hanbim zanho,ked vidim rozhovor a vidim na ludoch,ze mu nerozumeju. Jeho brat to ma tiez a synovec taktuez,neterke sa to vyhlo,ta rozprava pekne. Napr. jeho staty otec,ked som mu nerozumela,opytala som sa prosim,uz to nevedel zopakovat akoby sa zasekol a nevedel vyslovit slovo. Da sa to nejako liecit?

dollyzv
15. máj 2020

@marca12 nepomohla by logopedicka? Či to skôr ako dieťa jeden od ďalšieho neodkukali..napr. syn od otca a ten zase od svojho otca..synovec od mužov ho brata,alebo že by sa nejaká neurologická porucha reči dedila len na chlapcov v rodine keď je neterka v poriadku?

deee22
17. máj 2020

@marca12 Ahoj, a jakou přesně vadu řeči má? Jak přesně ty slova on a jeho rodina vyslovuje? Umí vyslovit všechna písmena nebo která neumí? napíšu ti to zprávy, zkusím ti nějak poradit, aby s tím neměl takové problémy 🙂