PhDr. Jánošíková z Trnavy dala dieťaťu inú diagnózu ako dve iné psychologičky

anndreina
5. apr 2019

Ahojte mate niektora skusenost ,ze sa pri urceni diagnozi psychologicka Janosíkova z Trnavy mohla pomýlit? Povedala nam ,že dcera má poruchu reci a dve iné psychologicky povedali ze sa im to zda na priznaky vysokofunkčný autizmus.

stasim
7. apr 2019

My sme boli u dr.Janosikovej pre štyrmi rokmi, vylúčila autizmus, ale povedala nam dobrá správa, nie je to autizmus, zlá správa diagnóza nebude o nič ľahšia, treba absolvovať magnetickú rezonanciu, metaboliku, genetiku....mala pravdu....iní odborníci, ani neurologicka predtým nešli týmto smerom, keď som opätovne prišla za neurologickpo, že Jánošíkova vylúčila autizmus, bola nahnevaná a chce MR, takže načo, nakoniec MR odhalila dg...a metabolicko- neurologická dg., takže za mňa Jánošíkova top

santifia
7. apr 2019

@benit ja netvrdim ze je jej diagnostika chybna, ale ak by mi dve psychologicky povedili ze maju podozrejnie na vysokofunkcny autismus a jedna nie, tak by som si nevybrala jednoduchsiu diagnozu aby som mala menej starosti, ale chcela by som sa dopatrat pravdy, a pokial chlapec nema autismus tak jej to vyvrati aj iny odbornik na autizmus. A tym by som bola spokojna a nemusela sa trapit nad tym co ak... Ale ako asi vsetkych co tu prispievaju to je len moj nazor a to by som spravila ja, ale urcite tu neutocim na danu doktorku.

benit
7. apr 2019

@santifia no ved to som.napisala aj ja len inak. Neviem o co ti ide. A ta pani nieje len psychologicka ale odbornik na autizmus a tie 2 pred tym odbornicky na autizmus neboli. Mali len podozrenie, ktore boli u odbornika potvrdit.

dadulala
7. apr 2019

@katrin21 uplne suhlasim, mam v poradni chlapca 10 rocneho autisti, neverbalneho s porozumenim reci a rodicia ho prave stravou dostali z tociaceho sa , vrieskajuceho autistu s ritualmi na uplne inu uroven.Ale to su inak namakani rodicia, obaja studuju o autizme v anglictine a trufam si povedat ze o tom vedia viac ako vacsina nasich psychologov.Diagnozu im stanovila Janosikova v 3 rokoch, odvtedy so synom pracuju.Este aj chlieeb ma peceny iba so semienok a vajicok ,sladkost je pre neho ovocie.Aj vodu pije nejako osetrenu doma na baze zivych kultur a je toho ovela viac.Musi 8ch to stat mesacne sialene peniaze ale msju pred sebou zivy dokaz ze speci strava je u autistov nesmierne dolezita 😊

katrin21
7. apr 2019

@dadulala 👏👏👏👏👏👏👏👏🤩

ankare
7. apr 2019

@stasim ahoj, prosím Ta, ako sa tá metab. - neurol. diagnóza prejavovala na Tvojom dieťatku?

susul
7. apr 2019

@anndreina necitala som celu diskusiu, ale pani Janosikova je odbornik, ma skusenosti s Nks detmi a i s autistami. Syn ma NKS, ked bol mensi, tak mal i on kopec ritualov a autistickych crt, ktore by neskuseneho diagnistika zmiatli. A zo skusenosti, co mam sa zvacsa caka kym sa da dietatu diagnoza autizmu.

stasim
7. apr 2019

@ankare veľa toho bolo, dcéra v tých 4 rokoch nerozpravala, v 4r. mala 5 slov, rozumela iba naučené, nenosila nám ukazovať hračky, nevedela sa hrať na niečo, neobratnost jemnej a hrubej motoriky,nestriedala nohy zo schodov ,nevedela piť zo slamky, nenapodobnovala pohyby,keď som jej povedala že letí vtáčik, lietadlo tak sa nepozrela na oblohu, porucha zaspávania, socialno nemala narušené,mala rada ľudí, deti chodila do bežnej škôlky,zapájala sa do aktivít, keď sa naučila režim, ktorý odpozorovala, už potom nebol problem, odplienkovana v 3,3r- ale ešte v ten deň by som nepovedala, že to dáme...

anndreina
autor
7. apr 2019

@mykeila Nam prvotne povedala na Kramaroch psychiatricka Cincirova ze to vidi na detsky autizmus s poruchou reci ale este nas ona poslala Janosikovej

santifia
7. apr 2019

@benit nejde mi o nic, to sa uz tusim viac krat vyjadrovat nemusim. A ako som pisala v prvom komentari necitala som tu vsetky prispevky.Precitala som si prispevok pani co sa pytala na nazor ohladom toho o com sa tu bavime. Pani pisala o danej pscyhologicke a dalsich dvoch. Nedocitala som sa ze by ostatne dve psychologicky neboli odbornicky na autizmus ak vy ano ok. Ani neviem ci je odbornicka spominana psychologicka. Nenapisala som ani ze by som zpochybnovala diagnozy, napisala som ze ak by mojmu synovi diagnostikovala jedna psychologicka ze ma poruchy reci, ale jednoduchsie povedane, presne to co sa stalo tejto pani, isla by som este za odbornikom autizmu (aj keby to malo znamenat dalsim- vzhladom na to ze sa pani pyta ci sa dana doktorka nemohla mylit) aby sa mi bud vyvratila alebo potvrdila diagnoza. Takze pokial mate chut sa s niekym natahovat, mna z toho vynechajte draha. 😉

benit
7. apr 2019

@santifia draha, tak preco to adresujes mne?

santifia
7. apr 2019

@benit aby bolo jasne, ze som len vyjadrila svoj nazor a o nic mi neslo.

loginexistuje
7. apr 2019

@anndreina doverovala by som janosikpvej je topka na slovensku consa tyka diagnostiky autizmu a pod

a urcovat VFA pri trojrocnom dietati je divne to sa diagnostikuje neskor

loginexistuje
7. apr 2019

@santifia vy to nechapete asi uplne ved oni isli za top odbornikon na diagnostiku autizmu p Janosikovou a ona im povedala ze to autizmus nie je na Slovensku uz nie je vacsi odbornik na autizmus teda diagnostiku potom uz len praha
ja chapem ze ked niekto nepozna tuto diagnozu tak proste neviete kto je kto ale tu neni velmi co spochybnovat

santifia
7. apr 2019

@loginexistuje ja som citala spravu co napisala dana pani, a ako som pisala nedocitala som sa ci su tie dalsie dve psychologicky odbornicky alebo ci je odbornicka menovana psychologicka. A ani by som nezpochynovala ako som spominala, chcela by som vediet ako tato pani kde je pravda. A preto by som vyhladala odbornika na autizmus, a ako pisem aj dalsieho ak pani uvazuje nad tym ci sa nemohla mylit.

alexandraalexandrova
7. apr 2019

@anndreina skus este Vidovu alebo Sedibovu, tiez su to dobre odbornicky...ono to nie je take jednoduche oddelit auti znaky od NKS, casto to ide ruka v ruke, aj ked dieta autizmus nema, moze mat pritom znaky pas ktore priamo suvisia s neschopnostou komunikovat a porozumiet. Su vsak znaky ktore spolahlivo ukazu ze dieta autizmus naozaj ma, napriklad socialne spravanie je velmi dolezite, nakolko dieta vnima inych ludi, ako na ne raguje, ci dokaze zdielat pozornost, ukazat, ci ma vyrazy tvare a gesta ako bezne deti, ci dokaze vyjadrit a rozoznat u druhych emocie, ci dokaze byt empaticke oci druhym, ci javi zaujem o ludi okolo seba, ci sa dokaze hrat hru akoze, ako mu funguje predstavivost, ci rozumie spolocneskym pravidlam, preco nieco musi, nesmie a podobne...je tam toho ozaj vela co sa posudzuje...tym ale nechcem povedat ze sa dr. Janosikova nemohla pomylit, to nie...skuste este dalsich, udividte co vam povedia tam...

anndreina
autor
8. apr 2019

@alexandraalexandrova Nechcem spochybnovat pracu pani Janošíkovej,ale psychologicka ked zbadala podozrenie ako prva hned mi hovorila aby sme isli na Kramate do Ba psychiatricke Činčurovej ,lebo za jedno, ze je Janosíkova velmi draha, lebo si je toho vedoma, ze na Slovensku je jedina a ,ze dost penazí pýta tvrdia ,ze ta jej praca uz nie je taká precízdna ako dakedy a to mi povedali aj z jedneho integrovaného centra v Nitre tak ja ,neviem,tak cakam na odpoved na mail od pani janosikovej a uvidime co mi povie.

alexandraalexandrova
8. apr 2019

@anndreina skus sa spytat bab v skupine autizmus...tam ti asi poradia viac nez tu...

majcika
8. apr 2019

Psychologicky sa navzajom kritizuju a dovolia si tvrdit, ze praca druhej uz nie je precizna, ci dokonca draha🙄 toto je uz za hranicou. Uz chyna len dodatok, ze ved prave my sme tie dobre psychologicky, tie ostatne uz eeee....

bosorkabb
8. apr 2019

@majcika Jánošíkova je psychológ, Cincurova je psychiater pokiaľ viem.
Janosikovu v BA kritizujú aj neurológovia nielen psychiatri. Lekári bežne vyslovujú názor na kolegu, nie raz som sa s tým stretla.

evkakorcek
8. apr 2019

@anndreina ahoj. K pani doktorke Janosikovej sa chodi ako na beziacom pase. uz mam miestami pocit ako by diagnostikovala deti len" vo dverach". S jej pristupom som bola maximapne nespokojna. Nastastie pre mojho syna, ze uz 4 roky chodime k inej psychologicke.na diagnoatike pracovala, este s kolegynou s druhej ambulancie. Ma aspergerov syndrom, ale je vysoko intelektualne inde ako rovesnici. Dokonca mi hned vyppracovali do spravy ziadost o asistenku do skoly. A do mesiaca uz pei synovi sedi 🙂 neskutocna ulava pre mna ako pre rodica. A syn sa v skole a v triede lepsie orientuje.
Inak odporucam knihu "Moje meno je Adam a mam aspergerov syndrom" . tvoja dcerka nemusi mat hned vysokofunkcny autizmus. Moze mat nieco slabsie , odnoz autizmu. Aj moj syn mal problem so stolicou. Naucila som ho aby kazdy den zjedol jablko a jogurt. + probiotika. To mu pomaha.
Ale mal obdobie, ze nekakal, lebo proste povedal ze on nebude kakat tu hnedu plastelinu. Tak som mu povedala, zeked sa nevykaka, dam mu cipku do zadku. Tak uz sa snazi kakat 😀

susul
8. apr 2019

@majcika suhlasim s vami. Je to velmi neprofesionálne.

@anndreina ak vás to trochu upokojí (v zmysle zle stanovenej diagnozy),tak práca s detmi s NKS a autistickými detmi je v tomto veku rovnaka. Takze ci sa to nakloni na jednu alebo druhu stranu systém terapíí, práce s dieťaťom je rovnaky. Uprimne si myslím, ze ukáze len čas ci mala pravdu Jánošíková alebo jej kolegyne.
Pre veľa mamičiek je autizmus strašiak, ale verte mi i taka tažka NKS je záhul. Neexistuje "lepsia" diagnoza, kazdá z nás chce, aby deti boli zdráve.

mykeila
8. apr 2019

@anndreina skus ísť aj k Matúškovej na Kramároch ona je tiež výborná.

moni73
8. apr 2019

@anndreina u nas to bolo zase naopak... Odjakziva bola dcera ina, pripisovali sme to nadaniu, ale pred nastupom do skoly zacala mat psychosomaticke problemy, az sme skoncili u cincurovej - znaky autizmu. Dalej som riesila cez andreas, mala 6 rokov s tym, ze nespravili zaver, ani nevyvratili ani nepotvrdili a odprucali diagnostikovat neskor. Uz som neriesila, az v 3trj triede na popud triednej ucitelky. Uz cez janosikovu, ktora dala z fleku dg asperger. Ono to aj sedelo, ale to, ze to pivedala s takou istotou sa mi nezdalo. A tak som si dala dg potvrdit (bez toho, zeby vedeli, ze uz je diagnostikovana janosikovou). Potvrdil andreas aj sedibova. Uz mi je to srdecne jedno, svoje muchy ma, ale ci to ma z dg alebo nie je absolutne jedno.

anndreina
autor
9. apr 2019

@moni73 Uplne súhlasím s Vami už či bude diagnoza taka alebo onaka ĺúbim ju stále rovnako nic to na tom nezmení

sandrushik
27. júl 2019

@anndreina môže to byť sémanticko-pragmatický syndróm,aj moja dcéra ho má,mala dr.Jánošíkovou vylúčený auti,ale auti črty mala brutálne...ale nemýlila sa.všetko do bodky,čo povedala,tak aj bolo

anndreina
autor
30. júl 2019

@sandrushik A ten syndróm Vám zistila p.Jánošíková?A ten sa ako prejavuje?

sandrushik
31. júl 2019

@anndreina áno.rozprava agramaticky,tuknute porozumenie,aj komunikacia...skvela pamat,trosku mechanicka...je ro na dlho

anndreina
autor
11. nov 2020

@bosorkabb Presne

bluetinka
11. feb 2022

@bosorkabb dobry den, prosim a u koho ste este boli a navyse ste ani neplatili a ste spokojna s vysetrenim? Velmi mi pomozete odpisanim. Dakujem!