Pletieme a háčkujeme pre detičky

adik64
4. aug 2008

Ahojte maminky aj nemaminky,

určite je nás tu dosť šikovných žienok, ktoré rady pletú pre svoje detičky. Dúfam, že sa nás tu zíde čo najviac a budeme si môcť navzájom vymieňať rady, skúsenosti, vzory a pod. Ja sa momentálne viac venujem vyšívaniu, ale keďže máme na okolí viacero bábätiek, rada by som aj čosi uplietla. Na "dospelácke" pulóvre si netrúfam, ale také bábätkovské jednohubky by som snáď zvládla. Bohužiaľ, nemám odhad, aké rozmery také malé bábo potrebuje a neviem ani natrafiť na žiadnu stránku s peknými modelmi :-/ Vlastné detičky zatiaľ nemám, ale časom plánujeme, takže určite sa mi zídu inšpirácie od výmyslu sveta 🙂
Teším sa na vás 🙂

kili
12. nov 2008

baby, ako sa bezpečne napája vlna? čiže spujuje sa? lebo keď som predtým niečo štrikovala a napájala ďalšiu vlnu, tak som to zauzlila a časom sa to rozuzlovalo ☹

roasha
12. nov 2008

pokial to dobre dotiahnes,nema sa preco rozviazat.-tak nechaj dlhsie konceky.

kili
12. nov 2008

roasha, no ja som to poriadne utiahla. skúsim nechať teda tlhšie konce a tie vpliesť. dík.

kocurik16
12. nov 2008

treba nechať dlhšie konce a ak neni dierkový vzor dobre je zo zadu pretihnuť pod nitku.

roasha
12. nov 2008

nie vpliest,ale ked urobis hrcku,tak vlna nech ti trci este aspon 3cm/konce vlny/.hrcku pri preteni normalne potiahnes dozadu,aby ju nebolo vidiet-/na rubovu stranu/.

eriqe
12. nov 2008

popripade este zaposit, lebo ja mam tiez problem s ukonceniami, ze sa mi casom vyvliekaju, tak zaposivam

ssissi
15. nov 2008

Ahojte baby,
potrebujem vašu radu - štrikujem tak, že posledné očko na konci riadka nepletiem (okrajové) a na začiatku anglicky hladko.
Úplet však musím teraz z oboch strán zkraja zužovať, a teda splietať dve očká na konci a na začiatku riadka.
Mám spliesť okrajové očko + nasledujúce, alebo to okrajové vynechám a splietam až druhé a tretie očko??
Má to mať tvar akoby trojuholníka, alebo lichobežník, preto splietanie na začiatku a konci riadka.

Dakujem

roasha
15. nov 2008

ssisi,spletaj stale prve dve ocka na zaciatku riadku 😉 ,-posledne nie/posledne ocko v riadku/-to sa nespleta! 😅 -to vlastne spleties v tom nasledujucom riadku-zasa ako prve. 😉

ssissi
15. nov 2008

čiže riadok pôjde takto-

spletiem dve spolu, čím zúžim, potom klasika pletiem po jednom očku vzor (jedna strana hladko, druhá obrátene) a na konci riadka dve očká spolu (čím zúžim druhú stranu) a posledné očko len naberiem na ihlicu

???

ssissi
15. nov 2008

A ešte 1 otázka,
objednala som si vzorovník z toptexu, bambusko ďakujem za tip, majú tam ceny za niektoré priadze len tretinové v porovnaní s obchodmi..
Páči sa mi tam taká bambusovo-sójová priadza, komplet prírodná. Nemáte skúsenosť, je dosť elastická, teda taká pružná?? Chcem z nej robiť ponožky.

roasha
15. nov 2008

ssissi este raz si precitaj co som napisala. 😅 🙂

ssissi
15. nov 2008

Podľa toho návodu zužujem len za začiatku v danom riadku, na konci nie, že, len mám takýto návod - 😕

Som v tomto bode -

V tomto okamžiku začíná tvarování paty a dělá se tímto způsobem: v každé lícové řadě se ujmou dvě oka a to každé na jedné straně. Rub se plete, jak se jeví. Pokračuje se tak dlouho, až na jehlici zůstane 10 ok.

ssissi
15. nov 2008

Chcela som napísať, podľa tvojho návodu, aby to bolo zrozumiteľné, už som v tom úplne dopletená 🙂

bambusko
15. nov 2008

ssissi, ja by som uberala takto: krajove ocko, 2 spliest anglicky, vzor, 2 spliest hladko, krajove. aby to bolo pekne rovnomerne

bambusko
15. nov 2008

a co sa tyka tej bambusovo-sojovej priadze, netusim 😕

ssissi
15. nov 2008

ahoj bambusko, asi sa blbo pytam, som dost zaciatocnik,

takze - krajove ocko upletiem samotne (alebo vobec nepletiem?), potom 2 spliest anglicky, potom vzor, potom 2 spliest hladko a potom krajove, ktore len naberiem na ihlicu a nepletiem?

Vyzera dobre ta bambusova priadza, asi ju objednam a uvidim

bambusko
15. nov 2008

ssissi, presne tak 😉

ssissi
15. nov 2008

a vznikne mi tvar toho trojuholnika takto?
uz sa pytam ako dement 😝 😀

janickabez
16. nov 2008

kili, když jsem dělala v pletárně, mohl se na napojení příze použít pouze tkalcovský uzel, pevný, ale malý...není těžký...

tady jsem ho našla

http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html?Text=ZU-S...

kili
16. nov 2008

jani, díííííík, super, potom vyskúša. a ktorý to vlastne je?

zatiaľ som ani štrikovať nezačala, neviem náisť ihlice a nové sa mi zatiaľ nepodarilo kúpiť ☹

janickabez
16. nov 2008

Kili je to ten druhej, jak jsou tam ty ruce...

bambusko
16. nov 2008

kili, spajam tak, ze oba konce dam k sebe, omotam okolo prsta a prevleciem oba konce cez vzniknutu slucku

telinka
16. nov 2008

ssissi...mas nejaky navod na tie ponozky????
ja som este neskusala ale chcela by som 🙂

telinka
16. nov 2008

bambu...ja taky tak 😎

ssissi
16. nov 2008

Tak vyskusane a trojuholnik sa tak robi.
Dakujem za rady, funguje to.

Telinka, tu je ten navod, len je pre dospelaka, neviem ake chces pliest. (Na nasu malicku zacinam z 18 ociek, ihlice 4,5)

http://www.kreativni-stranky.wz.cz/pleteni-pono...

telinka
16. nov 2008

diky ssissi 🙂 tak idem na to 😅

bambusko
16. nov 2008

nastali dlhe zimne vecery 😀

anazuzik
16. nov 2008

Ahoj baby,
mohla by ste mi niektora poslat odkaz na fotku takeho rolaku-salu, ak ho niektora mate urobeny, nikde to nemozem zohnat, mama by mi podla fotky taky ustrikovala pre malu, lebo mi nechce nosit rolaky, to pusti taky rev, ked jej ho mam obliect, ze idem ohluchnut.Videla som to na jednom dievcatku v meste, a strasne sa mi to pacilo, ake je to prakticke,ale mama nevie ako to presne vyzera.Najlepsie by to bolo tak na odopinanie, ze by sa to nemuselo prevliekat cez hlavu.Diky moc 😉

telinka
16. nov 2008

no bambu...deti mame dost...ideme strikovat ponozky 😀 😀 😀

ssissi
17. nov 2008

telinka, a aky si si vybrala material na tie ponozky? Ja v tom nemam stale jasno 😅 😕 .
Plietla som z bavlny, to bolo dost drahe, ale hlavne malo pruzne, tak som rozplietla.
Teraz pletiem z Bambina, to je 100% akryl, tak neviem neviem, na ponozky... ???