Podnájom - skúsenosti, rady, upozornenia

deni75
30. apr 2017

ahojte baby.. chcem si prenajat byt, svoj prvy. nemam s tym ziadne skusenosti a neviem co vstko vybavit na co si dat pozor v zmluvach, na co sa pytat pri obhliadke bytu. vedeli by ste mi s tym poradit. dakujem...
myslite si ze je vela na 1,5 izbovy byt,zrekonstruovany, zariadeny byt, na pohlad z fotiek velmi pekny, blizko k centru mesta. v nasom meste tych ponuk na prenajom moc nie je preto ma ten hned zaujal.. dakujem 🙂

svetlana35
30. apr 2017

@deni75 ahoj, ja ked som bola v podnajme, tak som mala taky problem, ze puklo wc. Proste bolo stare, prehradzavene a puklo v noci. Problem bol ten ze majitel chcel po mne kupit nove wc, nakolko v zmluve sme nemali podchytene kto ma hradit taketo vacsie vydavky... Aby si potom nebola prekvapena, ked bude majitel po tebe chciet takuto investiciu.

deni75
autor
30. apr 2017

@svetlana35 na take veci sluzi ten depozit. Nie?

svetlana35
30. apr 2017

@deni75 ja som depozit nedavaala ziaden. Ale bolo to velmi dávno co som bola v podnajme cca 15 rokov dozadu. Majitelka depozit neziadala, tak som neriesila. Co ma zaskocilo ze po 5 rokoch co som byvala v podnajme tak pri mojom odchode si vycislila cenu za opotrebovanie..Napr. nevymalovane, opotrebovany gauc a pod.

antonia05
30. apr 2017

Uzavrieť zmluvu,hlavne spisat protokol o prevzatí bytu.....a najdôležitejšie,každú zmenu spísať!!!Ja som tak doplatila,keď sme zmenu o nájme uzatvorili ústne a nie pisomne

kokada
30. apr 2017

Len si fakt treba dávať pozor na zmluvu a všetko čo chceš riešiť s majiteľkou tak písomné lebo pokým je všetko ok tak sú všetci milí a žiaden problém. Presne teraz rieši syn s vrátením depozitu nie a nie vrátiť pritom keď tam býval tak bolo všetko ok milá zlata pani a keď odchádzal tak otočka o 360 '' a 700 € ani za nič vrátiť. Všetko celý byt pofotit aby ste mala dôkazy v akom stave bol byť,každý rok nech vám dá doklad o ročnom vyúčtovaní tepla a energii lebo nedoplatok ukážu ale preplatok to nie. A ešte nech definuje čo je to bežné opotrebenie bytu. Nech sa vám darí a hlavne nech vás neosklbe ako všetci prenajimatelia

kokada
30. apr 2017

@antonia05 tak presne všetko písomné lebo zapru ešte aj nos medzi očami .

antonia05
30. apr 2017

Veru, ja som mala veľké preplatky tak sme znížili nájom ,ale bolo to iba ústne.To bola chyba,lebo trebalo spísať aspoň dodatok k zmluve .Po odstahovaní si ziadal peniaze,samozrejme som mu musela peniaze vrátiť,nepomohli mi ani bločky s jeho podpisom.Proste riešila sa zmluva. Aj ten protokol o byte je veľmi dôležitý,aby neboli problémy pri odovzdávaní v akom stave bol byt

kokada
1. máj 2017

@svetlana35 po 5 rokoch a to tá ako našla? Tá naša prenajímatelka vôbec nereaguje na telefóny ani na sms a mala v apríli predložiť vyúčtovanie za vlaňajší rok už neviem ako to riešiť . Myslite keby som dala prešetrenie na DU či platí daň v správnej výške za podnájom že by sa to dajak vyriešilo? Aspoň keby som ju postrasila DU či taký ľudia sa neboja ani kontroly? Nechce vrátiť depozit.Mam ju aj návratu v telefóne ako všetko slubovala

deniska2706
1. máj 2017

Tak ja som išla do svojho prvého podnájmu minulý rok v júli. Zaplatila som 500 e depozit+prvý mesiac nájmu.. Byť bol čisto prerobeny.celý zrekonštruovany.takže ja som mala byť jeho prvá obyvateľka.zmluvu som si riadne prečítala.nebolo tam nič s čím by som nesúhlasila.každý mesiac si ku mne chodí majiteľ pre nájom.je to milý chlap vŽdy pokecáme o všetkom možnom a ak mám náhodou nejaký problém týkajúci sa bytu tak mu to vtedy vždy poviem a on sa pokúsi to vyriešiť.aj nové bytové dvere mi bol vymeniť vo februári.. Napr túto zimu čo bola som v byte mala naozaj veľkú zimu aj keď radiátory išli na plne pecky ale bohužiaľ musela som si aj prikurovat s el. ohrievačom.povedala som mu o tom aby náhodou nebol prekvapený keď bude treba doplatok za elektrinu.samozrejme že bolo treba a nie málo až ma to zaskočilo.ale nežiadal odomna ani cent. čo sa týka toho bežného opotrebovania tak za to by som si ako majiteľka neuctovala nič.musí byť jasné že ten človek tu normálne žije a nie ako v bubline.a ešte o tom depozite.myslím že ten sa používa na väčšie poškodenia bytu ako napr rozbité okno.odtrhnute dvierka na skrinke v kuchyni.doškriabane parkety.pokazený nejaký drahý spotrebič....znie to hlúpo ale stať sa môže.. Ja sa snažím byť udržiavať aby bolo všetko v poriadku.btw ten majiteľ si všetko všíma keď príde raz za mesiac pre nájom.možno o tom ani nevieš.ale on si dobre všíma ! Prajem veľa zdaru a pokojné bývanie

kokada
1. máj 2017

To je super taký prenajímateľ .

oli18
1. máj 2017

Ja som prenajímala byt cez 20 rokov a vedela by som tiež o tom písať z druhej strany. Mala som štyroch nájomníkov a čo sa slušnosti týka, bolo to na polovicu. Povedzme si, ako niektorí k tomu pristupujú. Veď to nie je moje, čo by som šanoval, veď za to platím nemalé peniaze, tak nemusím na nič dávať pozor. Našťastie som prenajímala prázdny byť. Čo sa týka energií, na nájomníka sme prepísali el. energiu a plyn na varenie v kuchyni. Koľko spotrebuje, toľko si v inkase zaplatí. Ročné vyúčtovanie som ukázala nájomníkom a dostavali späť celý preplatok a platili celý nedoplatok. Horšie je to, keď nájomník príde a odíde uprostred roka. Správca bytu nechce urobiť k uvedenému dátumu vyúčtovanie, lebo to robí z z ročných faktúr od dodávateľov tepla a teplej vody. Ale pri dobrej vôli oboch zúčastnených sa to dá spravodlivo rozdeliť, keď to ročné vyúčtovanie dôjde. Preto pri začiatku a konci nájmu je treba odpísať stav meračov práve kvôli tomu. Za opotrebovanie bytu som nič z depozitu nesťahovala. Do zmluvy je treba dať sumu, do akej bude hradiť opravy bytu jeden, aj druhý. Poznám prípad, keď viacčlenná rodina šetrila na vode, málo splachovala a sústavne za zapchávalo WC. Majiteľ bytu zakaždým musel platiť jeho prerazenie krtkom, čo stojí 60-80 e. Tak mali pohrozenie, že ak sa to stane znova, zaplatia sa sami. Viac nevolali.

mirulinulinka
8. máj 2018

Dobry vecer poradte mi prosim sme v podnajme no chceme odist nakolko suseda ma snami problemy majitelka nic neriesi ked ju onieco poziadam predsa ich byt nebudem tu nic opravovat na svoje naklady ked jej poviem nic neurobia iba sa vyhybaju a idem k pointe davali sme 700e depozit a jeden najom hmed len ona tvrdi ze nam vratia iba 350e spet no ona tych 350e s depozitu rozratala neako do najmu len tam kde to ona rata tak to mala uz stim jednym najmom zaplatene a nechce vratit celu sumu depozitu iba polku vyuctovanie mi ukazat nechce ze to sa najomnikom neukazuje stim ma odbila poradte co mam robit dakujem

draik
8. máj 2018

@mirulinulinka
Na začiatok používať bodky a čiarky, aby sa to dalo čítať. Inak, ak nedôjde medzi Vami k dohode, zostáva len žaloba na súd.

mirulinulinka
8. máj 2018

Dakujem za upozornenie ,a radu.no snou sa pohnut neda nikam tvrdi ze nemam narok ani vydiet vyuctovanie .

miranna
8. máj 2018

Zavisi od toho, co je v zmluve. Ak je tam vyuctovanie uvedene, potom by ukazat mala, ak nie je, potom to nie je jej povinnost ukazat.

mirulinulinka
8. máj 2018

Praveze nieje nic .ani komu idu preplatky nedoplatky nic .zalohu sme jej davali 2mesacnu no v zmluve je len jedna kaucia pisana a pritom podpisali ze prevzali 2mesacnu

miranna
8. máj 2018

Ak to nie je v zmluve, potom nema dovod ukazovat ich. Zial, toto malo byt predmetom zmluvy, aj podpis zalohy, bolo potrebne mat vsetko uvedene, takto bude tazke od nej nieco ziadat.

mirulinulinka
8. máj 2018

To je to ze to priatel vybavoval kym som ja bola v porodnici a jemu to dali podpisat a stim to skoncilo