Poradíte ohľadom oplotenia?

monika123654
11. mar 2013

mam jedem problem a neviem sa v tom nejak zorientovat.mamla som zahradu ktora bola 30rokou oplotena k mojmu domu,pred nedavnom my suded zhodil plt ktory susedil s jeho dvorom bez toho aby ma to upozornil .dostali sme sa do konfliktu ked som sa sla opytat co tam roby povedal my ze zahrada patri jehu nakolko si ju odkupild obce,ze vraj to bol obecny pozemok.no obec ma na nic take neupozornila ze je to obecna a zer je to na predaj.moj milucky sused si urobil oplotenie ktore navrtal do mojej steny.nenechal my ziadny priestor za domom ani len pol metra.vie my niekto poradit ako mam v tomto pripade postupovat?co by som mala urobit aby ten plot dal dole a nechal my za domom miesto aspon 2 metre?dufam ze sa najde niekto kto my poradi budem velmi vdacna

yogino
11. mar 2013

monika- a na obecnom urade si sa bola spýtať prečo si nebola oboznámena s možnosťou kúpi? Pýtala si sa suseda či má na to nejaký doklad, že ten pozemok je jeho? V tom prípade odporúčam zájsť na obecný úrad a požiadať o vysvetlenie. Je ešte možnosť požiadať o dokupenie časti toho pozemku ale myslím,že pokiaľ je majiteľom on budeš sa musieť obrátiť na neho ale popravde ak je na papiery majiteľ... jedine podať na súd sťažnosť, že si nebola o tom oboznámená a, že si nemala možnosť tiež o odkupenie najlepšie je však sa poradiť s právnikom

zuzana909
11. mar 2013

pokiaľ obec pozemok predala nemyslím, že nebola povinná ti oznamovať predaj alebo prípadnú možnosť odkúpenia, ty sama si mala vedieť aký je tvoj pozemok a kde máš hranice a mala si sa zaujímať o možné odkúpenie.
ja osobne vidím možnosť sa ísť spýtať na obecný úrad či je to tak ako hovorí sused a pozemok patrí nemu, jedinú možnosť vidím podať na súd návrh na odstránenie stavby, teda tú časť plota, ktorú navŕtal do tvojej steny, lebo na to nemá právo bez tvojho súhlasu. je to tvoja nehnuteľnosť a svojim konaním bez tvojho súhlasu ju poškodil.
určite sa obráť na právnika a žiadaj odstránenie a opravu tvojej nehnuteľnosti, nakoľko bez súhlasu ti nemôže do steny nič vŕtať, aj keď tá stena je na hranici, ale je tvojím majetkom a nakladať s ním môžeš len ty !!!

simojka
11. mar 2013

ahoj,skús suseda najprv písomne vyzvať na odstránenie a keď k tomu dobrovoľne nedôjde treba podať návrh na odstránenie na príslušný súd.A priprav sa na kopec nepríjemností so susedom (vlastná skúsenosť) ☹

vefi89
12. mar 2013

@monika123654 za prvé, ty ako sused pozemku si mala mať prontné právo na kúpu pozemku, a teda ak ho chcela obec predať, mala o tom najprv informovať majiteľov susedných pozemkov (riešime to isté) a ponúknuť ich na kúpu im
takže na OÚ, a sťažovať sa, sťažovať sa, sťažovať sa.
rodina môjho manžela sa snaží už 15 rokov kúpiť obecný pozemok, na ktorom máme svoju vlastnú asfaltovú príjazdovú cestu, a furt majú problém prečo nepredať. prišiel debílek (poslanec zastupiteľstva s ktorým sa roky hádame) a chceli mu ho predať okamžite. ja som to však stihla včas, a bola som robiť cirkus na OÚ, nakoľko sa roky snažíme získať ten pozemok. Schválili mi kúpu, vystavila som zmluvy, návrhy na vklady, a nič ´dalej neriešia. ak pozemok nepredajú mne do konca marca (čo nechcú stihnúť) tak ho predajú druhému záujemcovi. AK TAK SPRAVIA, IDEM S TÝM NA SÚD.
ale teda ak tebe zrútil plot- nárok na to nemal, keďže kupoval pozemok v stave, v akom sa nachádzal, takže ísť na OÚ a informovať sa, prečo sa tak stalo, a ak neuspeješ tak nadrzovku súdom

danu
12. mar 2013

@monika123654 najlepsie ti poradia na www.modrastrecha.sk