Postup v kariére alebo druhé dieťa? Aký je váš názor?

ninka23
5. aug 2009

Mám problém : Po 18 som nastúpila do práce. V 22 som sa vydala a o rok ( síce po rizikovom tehotenstve a 8 mesačnom pobyte v nemocnici ) sa nám narodila dcérka. Na materskej som bola 1,5 roka ( volali ma do práce, ak by som nenastúpila a bola na MD do 3 rokov už by ma neprijali).
Po 2 rokoch som dostala lepšiu ponuku a nastúpila do nového zamestnania. Nová práca ma bavila a bola aj slušne zaplatená ( splácali sme hypotéku za byt) a nechcela som sa k zamestnávateľovi správať nekorektne a ísť na ďalšiu materskú. Povedala som si 3-4 roky a potom to skúsime. Lenže dcérka nám vážne ochorela ( silná alergia a astma) a to ma od ďalšieho dieťaťa odrádzalo. Práca bola fajn a mne sa darilo,ale už to bol stereotyp a žiadala sa mi zmena. V januári tohto roku som si povedala, že ak do leta nepostúpim, tak skúsime druhé bábo. ...ale náhoda chcela, že som bola vedúcim iného oddelenia oslovená na vedúci post v máji tohto roku a od júna som na novom mieste. Dosiahla som to, o čom som tých 5 rokov snívala , ale teraz mi to príde nefér otehotnieť.Mám už 33 rokov a dcérka bude mať 10. Medzi deťmi už bude aj tak veľký odstup.
... nečakám od Vás radu, čo mám robiť, rozhodnúť sa musím sama, ale uvítam každý názor 🙂

petocka
5. aug 2009

ninka, nie som mamicka takze neviem ci mozem radit... ale ja to vidim takto (ked si predstavim seba v tvojej situacii). ja by som na tom tvojom vysnivanom novom poste vydrzala min. rok - dva a potom sa pokusala o dalsie babo. stihla by si sa tam zapracovat a zaroven si aj vytvorit zazemie kam by si sa mohla vratit po MD.

Nie si prvorodicka, takze s tym vekom by to este stale vobec nebolo zle. Rozdiel medzi detickami uz tak ci tak budete mat velky, takze ak chvilku pockate tak aj vasa dcerka dorastie a budes mat doma aj kvalifikovanu opatrovatelku 🙂

drzim palce 😉

annika
5. aug 2009

Ninka, si ešte mladá, nemusíš sa ponáhľať na materskú a potom sa cítiť flustrovaná, že si vzdala všetko za bábetko- Niekde som čítala, že detičky vedia, kedy sa môžu narodiť...ALe vy sa musíte všetci traja o tom rozhodnúť, kedy začať so snažilkovaním...Nám sa narodil syn po 11 a 13 rokov. Dcérky mali už tolko, keď som ostala tehotná a vôbec to nevadí nikomu z nás, že majú taký vekový rozdiel... A už aj mi vedia pomáhať a nie som na to sama!

ygreen
5. aug 2009

nechceš tomu nechat volný průběh 😉 buď se zadaří a bude miminečko a nebo ne a bude kariéra - obě varianty jsou dobré 😉 přeci jen čas běží a kdykoliv může přijít nemoc, zdrav. problém apod a pak už čas vrátit nepůjde 😉

judit7
5. aug 2009

Mne to pride uletene ... chciet dieta, ale vsetko ostatne uprednostnovat pred nim .... kariera, byt, dom, uzivanie slobody, a neviem co vsetko este. Malo by to byt naopak ... ak to dieta skutocne chcem, tak to je prvorade a ostatne sa prisposobi ...

U nas by mohlo byt niekolko dovodov, preco este pockat s dietatom (u mna slubna kariera, stavba domu, splacanie hypoteky, manzel dokoncoval skolu, ...), ale isli sme do toho a teraz aj druhy krat (a aj teraz je dovodov dost preco este pockat)...

Ja to vnimam tak, ze nikdy nebude doba, ked nic nebude "stat v ceste" dietatu a bude na to idealna doba ...

Ale urcite ti drzim prsty pri rozhodovani

alexandrah
5. aug 2009

ahoj ninka - ja nesuhlasim s judit, podla mna dojde doba, ked je babo vhodnejsie, napr. uz mate svoj byt, peniaze, aby ste uzivili seba aj babo, rozbehnute kariery, alebo roboty ... inak, uplne suhlasim s petockou - pockala by som rok - dva, kym sa zapracujem, ze ta tam budu chciet aj po dalsej materskej, a potom skusila babo ... netreba nic znasilnovat, ked sa teraz citis takto, nezradzas tym predsa tu matku v sebe, to je blbost ...matkou mozes byt aj v 40-tke ...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ninka23
autor
5. aug 2009

Baby ďakujem Vám za názory.

Annika, ďakujem Ti .
Tvoja situácia je podobná mojej . Môžeš mi dať radu ako si zvládala tehu s takým odstupom a k tomu 2 slečny v puberte? Veď čím väčšie deti,tým väčšie nároky. Ako si zvládala tehotenstvo po fyzickej stránke? Tiež si sa musela rozhodnúť prerušiť kariéru, alebo si podobnú situáciu neriešila ?
Ozaj a čo manžel, ako to vnímal on ?

Juditt aj Tvoj názor si cením.
Nie som kariéristka, veď doteraz som bola v práci bezvýznamná výkonná sila. Tá možnosť dosiahnuť niečo viac prišla až teraz a to už jedno dieťatko mám a po takom ťažkom a komplikovanom pôrode som nesmierne rada, že je zdravá. Priznám sa, že som sa ďalšieho tehotenstva obávala a nielen ja ale aj manžel. Pri prvom som bola od 2 mesiaca v nemocnici až do pôrodu.

Zopár kariéristiek poznám. Sú to ženy ktoré sa vydajú a odmietajú dieťa aj 5 rokov a trávia práci toľko času, že nepoznajú svoj domov. A je to aj mamička, ktorej zavolá učiteľka, že zabudla vyzdvihnúť dieťa zo škôlky a mamička obvolá celú rodinu, kamošky aj susedy, kým nenájde niekoho, kto jej dieťa vyzdvihne. Keď skončí prácu uteká nakúpiť do hypermarketu o 23:00 a vyzdvihne svoje spiace dieťa v pokrčených šatoch a konečne ho odnesie domov. Kariéristkou je aj mama ktorá ráno o 05:00 zobudí tieťa, pustí mu DVD a nechá ho samé v dome čakať na opatrovateľku do 07:00, lebo mamička musí ísť do práce.
😖

bludicka1
5. aug 2009

ninka na druhe dieta neni nikdy neskoro. To ze bude medzi nimi velky rozdiel..... uvidis, mozno to drhe bude bezproblemove tehu a bezproblemove babo a pojdete este aj na 3 a ta najstarsia ti bude pomahat 😉 Ja si to viem celko pekne predstavit. Treba byt hlavne optimista a vsetko sa da zvladnut.
Ak si uz dosiahla po com si tuzila..... na co uz cakat.... fer nefer, zivot nikdy nie je fer a tak ber ohlad na seba a tvoju rodinu a nie na sefov a pracu.... praca bola a bude..... ale deti uz v 50tke mat nebudes.... 😉
drzime palceky 😵

lujza123
6. aug 2009

Podla mna by si mohla rok dva mozno tri pockat..a potom este skusit babo..mala by si aj to aj to.Teraz by si si mozno vycitala ( nie stale ale mozno by ta to s casu na cas napadlo) ze koli babetku si sa vzdala dobreho miesta..Ved deti mozes mat aj v 40 tke..a hlavne koli tvojej dcerke..10-15 rokov je uz velky rozdiel ..ale to je aj 6 ..podla mna je to jedno, surodencov clovek oceni najma v dospelosti..teda ja mam o dost mladsiu segru ktoru som nenavidela cele detstvo ale teraz som najstastnejsia ze ju mam..proste je to ine ako hocijaka kamaratka..je to segra a viem ze ked nasi budu velmi stary....alebo uz vobec nebudu bude tu segra

cestovatelkaandrea
6. aug 2009

ninka mozno sa ti podari to co mojim rodicom. medzi mnou a sestrou je tiez velky vekovy rozdiel ale po mne prisiel hned brasko. tak sme boli dvaja spolu. ja si myslim, ze este mozes nejaky ten rok pockat. som rada, ze ja nemusim riesit taku dilemu ako ty a keby som ja teraz otehotnela tak svoju vyssiu poziciu nestratim aj tak. prajem ti vela stastia na novom mieste

alexandrah
6. aug 2009

ahoj ninka - je super, ze uz jedno babo mas, to druhe potom bude tiez ako za odmenu, a budes sa pri nom citit znovu stale mlada ... my sme s manzelom studovali vs, potom sme dlho mali 1 izbovy byt aj so psom, nemame takych rodicov, ze by pomohli, dokonca, ked sme neboli zobrati, tak by nas skor prekliali, ako mat dieta ... ale to sme neriesili ... zili sme z ruky do ust ... a ked sme si konecne dovolili, sice na hypoteku väcsi byt, zacali sme riesit dietatko, tiez sa mi splnilo, ako fidka, v decembri cakame babatko, nemam dojem, ze je to neskoro ... do prace sa urcite ponahlat nebudem, budem s babatkom co najdlhsie, chcem si ho uzit, tak sme po nom tuzili ... a chceme aj viac, a v mojom veku ... kludne sa moze stat, ze nejake tretie 😀 äak ... ) budem rodit pred 40 (no , prehanam, tolko az nemam .. 😉 )
ale ako pisu baby, da sa to spojit, ak sa za rok zapracujes, potom este rok tehotenstvo, budes mat oboje, ten vekovy rozdiel je velky uz aj tak.

berranek
6. aug 2009

Ahoj ninka - mně je 35, mám 10 letou dceru a byla jsem od jejího narození pevně přesvědčená, že už další dítko nechci (mateřskou jsem víceméně přetrpěla a těšila se do práce, plus ještě moje zdravotní problémy). Asi 2 měsíce před mýma 35 narozeninama se mně naskytla příležitost v práci postoupit na vyšší místo. Současně jsem si uvědomila, že kdybych ještě někdy chtěla mimčo, tak mám vlastně poslední příležitost. Co si budem povídat, od 35 let je ženská na dítě biologicky stará. Váhala jsem chvilinku - představa voňavého malého uzlíčku jednoznačně zvítězila. Místo jsem nevzala, místo toho se objednala k lékaři na prohlídku a sdělila mu své rozhodnutí mít ještě mimi. Jeho reakce mě utrvdila ve správnosti mého rozhodnutí - vykulil oči a řekl: ve vašem věku? Našla jsem si jiného lékaře, který mě nestresuje, ale naopak podporuje a v sobotu jsem našla na testu //. První dceru jsme zplodili hned na první šup, teď to bylo půlroku usilovného snažení, bylinek, měření bazální teploty a dalších vylomenin. A to jsem pana doktora mile překvapila, že to v mém věku bylo tak rychle.
😅
Kdyby se tady hlasovalo, tak bych z pozice "starší matky" byla jednoznačně pro mimi. Já bych s dítětěm na tvém místě neotálela, pokud ještě nějaké chceš, tak raději nečekej. 😀 Hlavně až se rozhodneš tak, či tak, stůj si za tím, že ses rozhodla správně a nepřemýšlej, co by bylo kdyby...

mm123
6. aug 2009

Ninko, dite by jsi mela mit, protoze ho chces, mas pro nej ve svem zivote (emocionalnim, profesionalnim, fyzickem atd.) prostor. Tj. nemela by jsi ho mit, protoze biologicke hodiny tikaji. Ne, ve 35 jeste zena biologicky stara neni, pouze se snizuje plodnost a proto nemusi byt tak jednoduche otehotnet. Jinak nemuzu, nez zareagovat na ten prispevek od barranek(15:02). Barranku, te lekarce jsi mela odpovedet, ze jednoznacne prekracuje hranice sveho povolani a slusnosti. Jeji naplni neni vyjadrovat sve osobni nazory ohledne pacientcina rozhodnuti. Jeji naplni jakozto lekarky je zahajit rutinni postup v tom jakem pripade pacienta, tj. ve tvem poradit, jak 35 leta zena zvysi pravdepodobnost, jak otehotni, pripadne, pokud je pacientka tehotna, tak opet normalni rutinni postup pro 35 letou tehotnou zenu. Jinak si myslim, ze by sis na to, jak reagovala na tve oznameni mela ztezovat na lekarskou komoru, protoze si myslim, ze je nejen dost "pozadu", ale to, co si dovoli rikat svym pacientkam rozhodne do ust lekare nepatri. 35 dnes neni nijak vyjimecny vek matky!!!
Jinak mne bude 35 letos na podzim, mam 3 letou dceru, urcite chci druhe dite a nejdrive se chci zacit pokouset tak na jare. q

mm123
6. aug 2009

Jeste chci dodat, ze cilene planuji, ze me druhe dite se nenarodi driv, nez nekdy kolem meho 36 roku veku a rozhodne nemam pocit, ze bych nekam mela spechat!!!

berranek
6. aug 2009

mm123 - no já už k tomu doktorovi nechodím, byla to moje poslední návštěva u něj, teď chodím k jinému. Nicméně souhlasím s názorem, že biologicky nejvhodnější věk na dítě je cca kolem 25, pak už klesá nejen pravděpodobnost početí, ale zejména od 35 let narůstá pravděpodobnost genetických vad. Ale zas se na to může díky dnešním metodám dřív přijít a řešit to, nebo tomu dokonce bránit preventivně. Já jsem taky zastánkyně zralejšího mateřství - myslím, že teprv teď si to budu umět vychutnat. 🙂

cestovatelkaandrea
6. aug 2009

maminy ja zijem v NL a tu je vela mamiciek ktore maju babo az okolo styridsiatky. a dokonca prve. potom maju vacsinou v ramci moznosti niekolko deti za sebou. a asi viete preco maju deti trocha neskor... 🙂

alexandrah
6. aug 2009

uplne suhlasim s mm123 - ja mam 34, a cakam svoje prve dieta, isli sme cez ivf, ale tehotenstvo je v poho, lekar ma sleduje, praveze mi zazelal vela stastia, babo je v poriadku, zdravsie ako u inych aj mladsich mamiciek, ani na amnio som nemusela ist, lebo vsetky testy som mala v poriadku. berranek - ta lekarka asi bola 100 rokov za opicami, take milujem, tiez sa mi paci to pohrozenie lekarskou komorou, koza jedna!!! ja si inak niekedy mysli, ze je lepsie mat dieta okolo 30 tky, aspon podla mna a okolia sudiac, dneska este ludia studuju na vs, uzivaju si, malokto ma vazny vztah, uz vobec nie byvanie, potom zacinaju znamosti, vztah, byvanie mozno, a ked mas hned dieta, tak si ani neuzivas matersku, vela som pocula praveze ze sa matky ponahlali do roboty, lebo uz im bolo dlho na materskej, ja mam toto vsetko za sebou, a nemam pocit, ze mi neico uslo, ani sa neponahlam do roboty, to dieta je uz za odmenu, v takom mojom uz ustalenom obdobi, a planujeme aj druhe, mozno tretie ... a je aj pravda, ako pise berranek, ze dneska sa daju aj geneticke vady vcas zistit a podchytit ...
zase ak je niekto zrely aj v 25, a citi sa, tak je super mat babo, je to individualne. zena neni stara v 35!!! to len ak sa tak citite!!! ja sa citim na 20, a aj tak vyzeram 🙂

cestovatelkaandrea
6. aug 2009

alexandrah ved io tom to je, potom ani tu v NL by nebolo tak vela mamiciek okolo 40-tky keby to bolo az take nebezpecne. 😉

alexandrah
6. aug 2009

presne tak 😀

mm123
6. aug 2009

Berranku, ano od 35 let veku narusta pravdepodobnost genetickych vad, hrozne mam rada, jak se to do nekonecna opakuje, ale malokdo vi, jak moc. Tak tedy, treba tenhle uryvek: "u dvacetileté ženy riziko Downova syndromu 0,01%, pak u ženy v 35 letech 1%, tedy 100x vyssi"... 100 x vyssi jako vyssi k cemu? Porad to 1% znamena, ze ze 100 zen nad 35 jich pouze 1 bude statisticky mit dite s Downovym syndromem a to se da vsechno zjistit a tedy se muzu rozhodnout ho nemit. Ma mozna vetsi pravdepodobnost, ze se to stane, ale zase ma vetsi pravdepodobnost, ze se na to prijde (diky testum, kteryma tehotne nad 35 prochazeji), nez ta zena 20 leta (ta 0,01%)
A my se bavime o nekom, kdo uz stejne skoro ma 35, tj. neni ji 20. Ta pravdepodobnost Downova syndromu se nezvysi najednou ve 35, jde to nahoru od tech 20!!! Tj. je zbytecne mluvit o nejakych biologickych hodinach/"STARYCH" rodickach (propanajana!!!). Lze asi jedine hovorit o vetsi pravdepodobosti.

Ja si treba jsem vedoma, ze vlakova doprava je statisticky bezpecnejsi, nez automobilova, ale to neznamena, ze kdykoli, kdy sedam do auta, si myslim, ze budu mit nehodu a predem lituji, ze jsem si do nej sedla. Vlak mi proste nepasuje do zivota, tak jezdim autem.

Proste volba toho, kdy a jestli mit dite, je individualni a rozhodne by nemela byt hnana vekem a nejakyma varovanima o starych matkach.

Jinak jeste zpet k tomu doktorovi...On je vlastne uplnym dokreslenim takovych tech hloupych predsudku, ktera ve spolecnosti pretrvavaji...Je plno "mladych" matek, ktere otehotni, aniz by mely kde bydlet/mely financni prostredky/byly dostatecne emocionalne a jinak vyspele se o to dite starat. Jeste jsem nevidela, aby doktor (spolecnost) sprasknul ruce v takovem pripade...Tj. pristup je: hlavne, ze je zdrave to telo a ze ho bez problemu porodi...jenze o dite je treba se starat tak zhruba 20 let, takze tech 9 mesicu a porod z teto perspektivy zas az tak dulezity neni...

ninka23
autor
6. aug 2009

Dievčatá ste zlaté. 🙂 🙂 🙂
berranek , alexandrah, lujza123 blahoželám Vám a držím palce.
Vaše slová sú pre mňa veľkou podporou. Na oddelení, kde som pracovala pred povýšením nás bolo asi 50 a vlani bolo 15 na materskej. Hotový baby boom. A prevažne to boli mamičky po 30 , ktoré čakali druhé alebo tretie dieťa.
cestovatelkaandrea tebe závidím, že máš istotu že nástupom no materskú by si o vyššiu pozíciu neprišla.
Ja to mám zmluvne riešené na neurčito, ale po 2-3 rokoch nemám istotu miesta. V mojej práci ide vývoj rýchlym tempom dopredu a zmeny sú na dennom poriadku. Ak by sa im osvedčil môj zástupca, nemusia ma prijať na tú istú pozíciu.
....Uvažovala som, že to snažilkovanie by sme začali už teraz a keby sa zadarilo do vianoc, boli byto asi najšokujúcejšie vianoce v rodine. Dcérka bola na prvý pokus. 🙂
...no a kým by som nastúpila na materskú to je 6-7 mesiacov...

alexandrah
6. aug 2009

ninka - diky moc, vidis, aj sama si vies zvazit pre a proti, osud ti to nakoniec aj tak nejak zariadi, a bude dobre ...
mm123 - ty mi hovoris z duse ...

cestovatelkaandrea
7. aug 2009

ninka tu mi ani sef nemoze zazlievat deti a matersku, lebu tu je zena na materskej iba 16 tyzdnov a z toho vacsinou uz 6 tyzdnov cerpa pred porodom. takze z pracovneho tempa sa neda vypadnut aj keby som chcela 😉
mm123 lubi sa mi co si napisala. aj ja si to myslim.

ninka23
autor
16. aug 2009

Ahojte dievčeatá mám smutnú správu. V piatok som bola u moje lekárky na preventívke a pri gynekologickej sonografii mi zistili 2 polypy ( 2,7 x 1,8 cm a 1,9 x 0,9 cm). ☹ ☹ ☹ Absolvovala som predoperačné vyšetrenia a na budúci týždeň musím ísť na kyret. Mám z toho obavy. Lekárke som oznámil, že som min. mesiac vysaila HAK a chceli sme mať ďalšie dieťatko. Kvôli polypom a kyretu bodeme musieť počkať s otehotnením 3-6 mesiacov. ☹ ☹ ☹ ( Ja len dúfam, že všetko dobre dopadne a to dieťatko ešte budenme môcť mať...)

ewisam
23. júl 2012

Ahojte s odtupom sice, ale otvaram tuto temu, pretoze potrebujem radu. Po skole som sa dlhsie nemohla zametnat a ked sa mi to podarilo po dvoch mesiacoch som otehotnela, teda skratim to som cloviecik bez praxe, co sa tyka profesie, preto nemam ruzove okuliare, ze sa o mna zamestnavatelia potrhaju, ked skoncim RD. Popravde, ked si nezacnem nieco sama, som bez sance. Ale poznate to na rozbeh firmy treba daky cas minimalne 3-5 r kym sa na trhu ako tak uchyti. Nie som vsak najmladsia, deti by som este rada, ale zase zacinat od nuly v 40 sa mi vidi uz neskoro, tak neviem ako danu sit. vyriesit, poradite mi? Nechcem zas zalozit firmu a nechat ju "stat ladom" ale pri malych detoch netusim ci sa da take nieco stihat.... mate s tym skusenosti?