Poznáte básničku od neznámeho autora z konca 70rokov?

ivaskylark
17. aug 2011

dobry den,
obraciam sa na vas so ziadostou o pomoc pri patrani po versovanej rozpravke z cias mojho detstva. bohuzial si nepamatam autora a ani nazov no ak su medzi vami tridsiatnici, niekto z vas by si ju mohol pamatat. prichadzaju mi narozum len urivky z tej dlhej versovanej rozpravky, ktora bola vytlacena formou akoby tenkeho casopisu s obrazkami, teda bez hrubej vazby. takze tu su verse tak ako si ich pamatam.:

?????
"...tato dobry, mama zlata, maju syna Fridolina
a ten syn Fridolin take idu hlasky
.......... pije mlieko z flasky"
?????

viem je to malo, no nadej umiera poslena
kedze zijem v zahranici, mam jedno male dieta a druhe sa coskoro narodi. mame doma vela slovenskej literatury pre deti no tato basnicka mi velmi prirastla k srdcu a neviem kde ju najst.rada by som ju rozpravala mojim detom.

mozte mi pomoct alebo poradit na koho sa mam obratit?
dakujem
ivaskylark

ianitka
17. aug 2011

@ivaskylark - uvod je podobny -

Čudná torta
/K. Bendová/

V domci býva mama, tata,
Tata dobrý, mama zlatá.
Majú syna – Fridolína.
Toto nechcem, ja chcem tamto,
špenát nech si papá tato,
mlieko mama, vajko zajko,
maslo teta, chlebík Beta,
babka jablká, strýko džús!
Ja chcem torty kus!
Plačú zúbky, smoklia svaly:
Chceš, aby sme zakapali?
Ten, kto všetko nepapá
nenarastie na chlapa!
Nuž raz ráno všetci vstanú,
s hrôzou sa naň pozerajú!
Plače otec, matka:
Fridolín už nie je syn,
ale torta sladká!
Stojí torta pred zrkadlom
celá zhrozená:
Čo to tučné na mňa padlo?
Čo to znamená?
Mama, tata, poďte sem,
čo len chcete, všetko zjem,
chcem byť zase pekný synček,
váš najmilší Fridolínček.
Keď zjedol prvé vajíčko,
farba mu vyšla na líčko.
Keď doňho mlieka naliali,
na nôžkach svaly zahrali.
Keď spapkal tanier fazuľky
obohral všetkých o guľky.

ani3012
17. aug 2011
ianitka
17. aug 2011

http://www.mamatata.sk/node/449782
basnicka vysla samostatne v zvlastnom "vydani" s obrazkami

ivaskylark
autor
18. aug 2011

dakujem velmi pekne, uz som nedufala ze ju najdem, velmi ste mi pomohli! 🙂

ivka225
18. aug 2011

Je aj iná verzia, ale pamätám si z nej len časti:

Papká torty, papká,
už je z rúčky labka.
To je guľa a nie syn,
Toto že je Fridolín?

a ďalej som to už zabudla 🙂 Doplní niekto?

iziflo
19. feb 2014

Nema niekto link na celu basen online?

anuliktula
14. mar 2014

my ju citame pred spanim.ako jednu z mnohych :D....Ja ma tu original brozurku,chyba mi len titulna strana.napisem ju celu.prvy vers "bol raz kopec,pod nim obec,v obci domec" tam nie je ale mamka mi tvrdi ze tak sa to zacinalo,tak mozno ta bolo na tej titulke co mi chyba.....V domci byva mama tata,tata dobry mama zlata,maju syna fridolina,idu o nom hlasky,ze ten syn fridolin pije mliecko z flasky.Teda nerastol sta z vody,ale ako z mlieka.uz aj sedi uz aj chodi odrazu vsak beka.toto nechcem,ja chcem tamto,spenat nech si spapa tato,mlieko mama,vajko zajko,maslo teta chlebik beta,babka jablka,stryko dzus.ja chcem torty kus.papka torty papka,uz je z rucky labka,uz je z labky laba,papa torty papa.to je gula a nie syn ,toto ze je fridolin.licka blednu telo slabne,kazda kost sa zlosti.co sa krmis takto trapne?raz dva budes nezdravy.daj si nielen zo sladkosti,ale z kazdej potravy.placu zubky,smoklia svaly.chces aby sme zakapali?ten kto vsetko nepapa,nenarastie na chlapa.nepocuva gula syn,nepocuva fridolin.nuz raz rano vsetci vstanu,s hrozou sa nan pozeraju.place otec matka,fridolin uz nie je syn,ale torta sladka.po dome sa mota,tucna biela torta.kdezeby aj farbu vzala.zeleninu nepapkala,ani maso,ani vajce,ani syr a hrozna strapce,ani masko ani salat.odkialze by farbu vzala?kde by silu vzala?stoji torta pred zrkadlom cela zhrozena.co to tucne na mna padlo,co to znamena?mama teta podte sem co len chcete vsetko zjem.chcem byt zasa pekny syncek vas najmilsi fridolincek be,be,beee...ked zjedol prve vajicko,farba mu vysla na licko,ked donho mlieka naliali,na nozkach svaly zahrali.ked spapkal tanier fazulky obohral vsetkych o gulky.ked do jablcka zahryzol,na dvore ihned strelil gol.zemiakov maska dal si,podrastol o tri vlasy.tak jedol pestre potraviny a vytiahol sa z tortoviny.:D Hotovo.to by malo byt vsetko.alebo mi este nieco chyba?

anuliktula
14. mar 2014
anuliktula
14. mar 2014

Inak ja mam dom to zvlasttne vydanie s obrazkami,bohuzial bez titulnej strany,zo z martinusu to je ono?

evabelancova
5. nov 2016

Čudná torta
Bol raz kopec, pod nim obec, v obci domec, no a vôbec najhlavnejšiu vec, poviem nakoniec. V domci býva mama ,tata, tata dobrý, mama zlatá. Majú syna Fridolína, idú o ňom hlášky, že ten syn Fridolín ,pije mliečko z fľašky. No nerástol sťa z vody, ale ako z mlieka. Už aj sedí, už aj chodí, odrazu však béééka. Toto nechcem, ja chcem tamto! Špenát nech si spapá tato. Mlieko mama, vajko zajko, maslo teta chlebík beta, babka jabká, strýko džús, ja chcem torty kus! Papká torty papká, už je z rúčky labka. Už je z labky laba, papá torty papá. To je guľa a nie syn ,toto že je Fridolín? Líčka blednú, telo slabne, každá kosť sa zlostí. Čo sa kŕmiš takto trápne, raz dva budeš nezdravý. Daj si nielen zo sladkostí, ale z každej potravy. Plačú zúbky, smoklia svaly, chceš, aby sme zakapali? Ten kto všetko nepapá, nenarastie na chlapa. Nepočúva guľa syn, nepočúva Fridolín. Nuž raz ráno všetci vstanú, s hrôzou sa naň pozerajú. Plače otec matka. Fridolín už nie je syn, ale torta sladká. Po dome sa motá, tučná biela torta. Kdežeby aj farbu vzala, zeleninku nepapkala. Ani mäso, ani vajce, ani syr a hrozna strapce, ani mäsko ani šalát. Odkiaľže by farbu vzala? Kde by silu vzala? Stoji torta pred zrkadlom cela zhrozená .Čo to tučné na mňa padlo, čo to znamená? Mama, tata poďte sem ! Čo len chcete všetko zjem. Chcem byt zasa pekný synček váš najmilší Fridolínček. Keď zjedol prvé vajíčko, farba mu vyšla na líčko. Keď doňho mlieka naliali, na nôžkach svaly zahrali. Keď spapkal tanier fazuľky obohral všetkých o guľky. Keď do jabĺčka zahryzol, na dvore ihneď strelil gól. Zemiakov mäska dal si, podrástol o tri vlasy. Tak jedol pestré potraviny, až vytiahol sa z tortoviny.
/Len drobné úpravy/

myvanka
18. okt 2017

Ahojte nemate prosim tuto knizku (Krista Bendova-Cudna torta) na predaj? Velmi dlho ju uz zhanam a neuspesne. 😢 Vsade je vypredana. Pripadne nebol by niekto ochotny naskenovat aby som si ju mohla vytlacit? Vdaka! 😉