Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

sisstin
26. okt 2008

lukin: tak jak je člověk ze školy, tak blbne 😖 a ted čtu maximálně koníka nebo nějakej modní časák...na knížku nemám čas 😠 a nemůžu ji číst před Tygrem..by mi asi jinak urval stránky 😅 takže já začínám fakt zapomínat..a taky dělám hodně chyb z roztržitosti, že už myslim dál...a nehlídám se...ale jako začínám mít občas hrubky ve shodu podmětu s přísudkem 😝

emjee
26. okt 2008

s / z v slovencine: z koho z coho (pomocka bez koho / bez coho) a s kym s cim

nobody
26. okt 2008

emjee ... já to nechapem 😀

katwind
27. okt 2008

holky, díky, jj, když to je s někým, s něčím, je S, to chápu... ale víte, co mi nejde? Takové to sbalit/zbalit? skouknout/zkouknout? Teď mě zrovna nenapadá příklad, ale víte co myslím?? 😎

lukin
28. okt 2008

katwind: Vím, ale neumím vysvětlit, protože jsem toho hodně ze školy zapomněla. Musela bych najít nějaký starý sešit. Vím, že shora dolů je S (např. spadnout, sletět) no a víc nevím, tak doufám, že někdo poradí 🙂

Ale já na toto používám normálně Pravidla.

Také existují takové dvojlisty ve formátu A4. Viděla jsem angličtinu, matematiku, fyziku, chemii atd., ale na češtinu nemůžu natrefit ☹ Myslím, že by mi ten dvojlist hodně pomohl. Je to prostě shrnutí gramatiky.

elitera
28. okt 2008

zabka, na google nespoléhej. Hodně lidí píše (v češtině, se slovenčinou nevim) standartní (i když se to netýká vlajek) nebo aby jsme (přestože nikdo neříká, že je pozdě By jsa honit) 🙂

slnieckova
28. okt 2008

a psy/psi, vlci/vlky.. viete kedy ktore? 😀

jabber
28. okt 2008

slnieckova - no jasně 😉 , když nepomůže jak to vypadá, tak vzor pán 🙂

sisstin
28. okt 2008

první pád měkký..čtvrtý a sedmý tvrdý..ale v sk je to trošku jinak myslim 😕

jabber
28. okt 2008

elitera - přesně 😀

lukin
28. okt 2008

slnieckova: Ti psi, ale vidím ty psy. Vzor pán - jak správně píše jabber 🙂

slnieckova
28. okt 2008

ti psi, tie psy 😀

sisstin
28. okt 2008

fakt tušim, že v sk je to jinak ale trochu 😝

jabber
28. okt 2008

sisstin - jak je to v sk nevím 😝 😀

slnieckova - a jaké vzory máte vy, jen tak pro zajímavost?

sisstin
28. okt 2008

rozhodně maj lehčí shodu podmětu s přísudkem 😝

slnieckova
28. okt 2008

podst. mena muzsk. rodu: chlap, hrdina, dub, stroj

prid. mena: pekny, cudzi, pavi, matkin/otcov 😀

jabber
28. okt 2008

slnieckova - aha, dík. A podle jakého vzoru je teda ten pes? Chlap?

katwind
28. okt 2008

jéé,to jsou takový rozdíly ve sk jo? To jsem netušila🙂
Jinak to s/z, pamatuju si, že když to je něco sloučit, dát do kupy, dohromady, je to S, ale víc si taky nepamatuju, to už ovšem máme dvě pravidla:
1) směr dolů - S
2) dát dohromady - S

třeba to dáme dohromady😀

slnieckova
28. okt 2008

🙄 pisem to druhykrat, prvykrat mi to nepridalo....

take zvieracie podst. mena muzs. rodu su v jednotnom cisle "chlap", v mnoz. cisla "dub" alebo "stroj"

A uz koncim 😀 nechce sa mi tak skoro rano lovit v pamati gramaticke zasady 😀

sisstin
28. okt 2008

katwin: s a z na začátku slove je hnus..ja si pamatuju jen dokončení děje se z 😝

jabber
28. okt 2008

slnieckova - aha, to je fakt zvláštní....no já tady zrovna přemýšlím nad tím, že mezi chlapi a chlapy neslyším v tom i/y žádný rozdíl 😅

jabber
28. okt 2008

a takže 1. pád - psi jsou podle vzoru dub, takže dubi? To je nějaký divný, ne? 😕

sisstin
28. okt 2008

jabber: oni ta koncová i maji často měkká..což pro nás vypadá difně 😝

jabber
28. okt 2008

hmmm.....to jo, ale je i zvláštní, že u zvířat mají neživotný vzor....no holt každá řeč má svá specifika 🙂 Ale je to zajímavý, to jsem netušila 🙂

sisstin
28. okt 2008

jabber: mně přijde zvláštní i jejich skloňování jmen a příjmení 😝

jabber
28. okt 2008

sisstin - co se tady člověk všechno nenaučí, co? 😀

sisstin
28. okt 2008

jabber: no jelikož MP je slovák...tak řeč mám pochycenou skoro 100pro 😀 ale ten pravopis by mi asi dělal ještě potíže 😀

jabber
28. okt 2008

no já mám taky pár kamarádů Slováků a i kolegy v práci, člověk je zvyklý slyšet je mluvit, ale jak se to píše - to mě nikdy nenapadlo 🙂

sisstin
28. okt 2008

jabber: já teda uměla slovensky vždycky..a to jsem ročník 84..jako nějak nechápu, když mi někdo řekne, že tomu nerozumí 😲 😅

jabber
28. okt 2008

no to taky nechápu 😅