Pravoslávne náboženstvo. Čo o ňom viete?

mywiel
16. mar 2009

Vie mi niekto blizsie povedat k tomuto nabozenstvu? 🙂

ivka185
28. apr 2022

@alenkakamil123 A preco sa chces sobasit v kostole,ved predsa sobas je vzdy tam odkial je nevesta. A myslim ze bude problem mat katolicky farar vas zosobatit, urcite tam budu kladene podmienky aby deti boli krstene v kostole atd.

bu1bu
28. apr 2022

@alenkakamil123 ja som katolícka, manzel pravoslávny ( veľmi light, až takmer ateista) z veľmi ortodoxnej rodiny… spôsobilo nam to množstvo problémov pred svadbou a po narodení deti este viac…
Nie z jeho popudu, on to nerieši ale zo strany jeho rodiny…
Sobáš bol v katolickom kostole, bez najmenších problémov, avšak manzel podpísal že deti budú vychovávane v katolíckej viere, čo sme pred jeho rodinou zatajili( vedeli sme prečo), ked sa narodilo prvé dieťa jeho rodina automaticky očakávala že bude mať manželovu vieru, bola to jedna katastrofa ked sa dozvedeli že nie.. toto si dobre odkomunikujte…

alenkakamil123
28. apr 2022

@ivka185 ano je to tak sobas ma byt tak kde je nevesta len je v tom problem jeho rodina preroze oni su katolici a ja pravoslavna

ivka185
28. apr 2022

@alenkakamil123 a ten problem tam budu robit vzdy lebo katoloci nepovolia oni nepojdu do cerkvi zial ale je to tak. Hovorim ti z vlastnej skusenosti, teraz sme robili dcere svadbu a tak isto dcera pravoslavna a zat katolik ,ale
nastastie nie taky tvrdy katolik takze on ani jeho rodina nemali problem aby bol sobas v cerkvi. Ja na tvojom mieste nepovolim bud bude sobas tam kde je nevesta alebo bude len na urade ked nepovolia.Preco by si mala ustupovat len ty. To je len moj nazor vy si urobte ako uznate za vhodne a tak aby ste boli hlavne vy dvaja v pohode,je to predsa hlavne o vas.

maja22
28. apr 2022

@alenkakamil123 musite si pred sobasom ujasnit, v akej viere budete vychovavat deti. Mozes sa vydavat aj v katolickom kostole, v tom pripade uzatvorite sviatostne manzelstvo, ale je tam podmienka, ze nebudes branit manzelovi vychovavat deti v katolickej viere. V prvom rade si vy dvaja uvedomte, ze mate tvorit ako mamzelia jednotu, viera je vysoko citliva vec a nesulad v praktizovani nabozenstva moze byt zdrojom velkych nedorozumeni, zraneni a smutku. Ked si vy dvaja ujasnite priority, ktorym smerom budete spolocne tahat povraz, potom si vyberte aj miesto, kde to navzdy specatite. Je prirodzene, ze rodina vyvija tlak, lebo pre kazdeho normalne veriaceho je jeho viera dolezita. Toto je ale tlak zvonka, ktory sa da ustat, ked su manzelia jednotni. Horsi je tlak vnutri, ked pridu vlastne deti a nebudete vediet najst vychodisko, to moze vztahu ublizit velmi.

alenkakamil123
28. apr 2022

@bu1bu unas to je v poctate tak ze mne to nevadi ze budeme mat sobas vkatolickom kostole pretoze mame v rodine farara katolika ... v poctate dôležite je ze budeme zosobašeny ... a budem rada ak sa dozviem ze ked v buducnosti budeme mat deti ze ci budu moct byt pokrsteny tiež v katolickom kostole

alenkakamil123
28. apr 2022

@ivka185 mas pravdu 😊 ale ked jeho mama je taka tvrdohlava ze si snou nikto neporadi nikdy to nepochopi aj ked viem ze medzi katolikmi a.pravoslavnej cirkvi nieke obrovsky rozdiel len zopar veci su rozdielne ale modlidby su stejne len v rusnackom jaziku 😞 oroblem je jeho mama

bu1bu
29. apr 2022

U môjho manžela príliš tvrdé presadzovanie viery, zastaralost pravoslávia ( ako to on volá), trvanie len na svojom zo strany rodiny viedlo k úplnému odklonu od pravoslavia.. preto u nás nebol problém podpísať že deti budú katolíci… on so mnou nemá problém ist do kat. kostola, avšak odmieta direktívne príkazy ( jeho mama zabúda že je to 40 ročný chlap a tak sa čo sa týka pravoslavia stavia riadne na zadné). Deti vychovavame v kat. viere, je to o držku keď prídeme k svokrovcom… proste žiaden rešpekt a tolerancia, o ekumenickom zmýšľaní nemôže byt ani reči…

jankapavlinka
13. dec 2023

@susienkakeksik Viem, ze je to uz stara diskusia... Aky je, prosim Vas, rozdiel medzi pravoslavnou a grekokatolickou cirkvou (vychodne slovensko)? Maju aj podobny kriz. Akurat ta spodna cast je u grekokatolikov rovna a pravoslavnych kriva..

bu1bu
13. dec 2023

@jankapavlinka Viem, že si sa pýtala inej, dovolím si nejaké rozdiely co som ja pistrehla spomenúť.rozdiely sú naozaj veľké, nie je rozdiel len v kríži. Pravoslávni veriaci ako najvyššieho predstaveného uznávajú moskovského patriarchu ( po tom co sa deje na Ukrajine je toto pre mňa neakceptovateľné) , gréckokatolíci rímskeho pápeža, uznávajú rozdielne sviatky, síce aj gréckokatolíci majú liturgiu v starosloviencine ako pravoslávni ale sú rozdiely aj v sláveni liturgie, tých rozdielov je naozaj veľa.. Iní svätí, iné požiadavky pred uzavretím manželstva.. Pred časom som bola prítomná na pravoslávnom pohrebe, začínal o 8.00 na kar sme prišli po 13tej. 😫

jankapavlinka
29. dec 2023

@bu1bu Dakujem ti za odpoved, vážim si, že si si našla čas!