Náboženstvo na základnej škole

ivanka0603
28. jún 2022

Riešime teraz takú dilemu. Dcéra bude prváčka na ZŠ. Školu máme vo vedľajšej obci. Všetky deti z našej dediny by boli spolu v triede. Len našu chcú dať do inej triedy, lebo ako jediná by chodila na etiku. Ostatné deti by chodili na rímskokatolícke náboženstvo. Ide o to, že my sme evanjelici a evanjelické náboženstvo sa na danej škole nevyučuje. Učiteľka, čo zadeľuje deti do tried mi kvôli tomu volala, že či ju môže dať teda samú medzi cudzie deti alebo pôjde na to náboženstvo. Neviem sa rozhodnúť. Keď ju dám medzi cudzie deti, bude veľmi nešťastná a na druhej strane, keď bude chodiť na katolícke náboženstvo ako,,nekatolíčka,, aby sa tiež necítila nejako odstrčene alebo aby sa k nej tak nespráva....poraďte

anjelicek26
28. jún 2022

U nas su katolicke a evanjelicke deti na nabozenstve spolu... nijaky rozdiel tam nerobia, oni tie temy celkovo beru velmi vecne, prisposobene dnesnej dobe, venuju sa hlavne vnutornym hodnotam ludi a len to aplikuju na pribehy s Biblie...

pribinak
28. jún 2022

@ivanka0603 sme pomerne velka sidliskova škola, vyučuje sa len rímskokatolícke naboz. Nirmalne naň chodia aj deti ktoré sú evanjelickeho vyznania, žiadny problém

andrea_82
28. jún 2022

náš syn je jediný z triedy, ktorý chodí na etiku, evanjelické náboženstvo sa u nás tiež nevyučuje. Nie je žiadny problém ho počas hodiny etiky oddeliť. Je ich tak málo na škole, že mávajú všetky ročníky len jednu spoločnú hodinu. Takže jeho spolužiaci majú náboženstvo a on má vtedy etiku.
Ale ak ti dávajú na výber len možnosti iná trieda alebo katolícke náboženstvo, tak by som ju radšej nechala s kamarátmi.

chiarinka
28. jún 2022

U nás tiež nie je v problém, v triede je málo detí s evanjelickým náboženstvom, tak keď je katolícke náboženstvo môžu si kresliť alebo počúvajú normálne vyučovanie, a po vyučovaní dochádza raz do týždňa evanjelická farárka a vyučuje ostatné deti z ročníkov 1 - 4

babalenka
28. jún 2022

Spýtaj sa dcéri čo by chcela.Ale zas by jednu hodinu týždenne vydržala s inými deťmi.Neviem ako u vás ale u nás na škole ani v meste škole sa delia deti aj na jazyky aj thd na druhom stupni aj na informatike

ivanka0603
autor
28. jún 2022

Presne ma to napadlo, že či je taký problém ju na jednu hodinu dať do inej triedy na tú etiku. Alebo zariadiť, aby chodil evanjelický farár vyučovať keď aj 1.-4. všetkých spolu. Viem že tam chodí zopár evanjelických detí....zo strany školy asi nie je snaha o to, aby sa vyučovalo evanjelické náboženstvo...neviem, či mám ja osloviť farára alebo čo. Nebývame tu dlho, ale som z toho nešťastná. Tiež som za to, aby chodila s kamarátmi do jednej triedy, ale zas ako to je potom v 3. triede, keď majú prijímanie?

ivanka0603
autor
28. jún 2022

@babalenka áno 1 hodinu by vydržala. Ale taká možnosť nie je. Buď ju dajú do triedy s úplne cudzími deťmi, ktoré budú chodiť ma etiku alebo s kamarátmi ale na katolícke náboženstvo

joesvk
28. jún 2022

Nemáš náhodou možnosť porozprávať s tým, kto ich to náboženstvo bude učiť?
Aby si si mohla všetky obavy vykomunikovať, prípadne poprosiť, že aby rešpektovali tých pár rozdielností, ktoré sú medzi týmito vierovyznaniami.

matovicova
28. jún 2022

@ivanka0603 poraď sa s dcérou 🙂

buberova
28. jún 2022

Neviem či ti to pomôže ale ja som bola asi na celej škole jediná ktorá chodila na etiku... Teda na druhom stupni.. vtedy ma dávali k nižšiemu ročníku na občiansku.. a keď som bola na 1. Stupni tak sme boli 2-3 a to sme mali všetci spolu hodinu

ajka0207
28. jún 2022

@ivanka0603 daj ju na katolícke náboženstvo, na prvom stupni, to zas až tak do hĺbky neberú, keď tak dcérke vysvetlis, že vy to máte trochu inak.

katka0123
28. jún 2022

@ivanka0603 my sme katolíci, ale vôbec by mi nevadilo, ak by moje dieťa chodilo na evanjelicke nabozko. Známi sú pravoslávni a chodia na katolícke a v pohode. Princíp viery je rovnaký. Ekumenizmus ;)

evkamotka
28. jún 2022

Dala by som ju s kamaratmi. Na prvom stupni si budu na nabozenstve vymalovavat obrazky, rozpravat sa o tom, ze hovorime pravdu, pomáhame druhym atd

Ako mala som chodila k evanj aj ku katol a ako dieta som ten rozdiel vobec nevnimala

A medzicasom sa pokus vybavit evajn nab na skole, oslov farara,skolu

Mnohi rodičia daju deti na kat nab aj ked nie su praktizujuci, takze na nabozku s nimi katechet vela vody nenamuti :D nebude to take vypukle, ze je evanj.

alusha
28. jún 2022

nic sa jej na tom katolickom nestane, na prijimanie sa oni pripravuju mimo skoly, mavaju stretnutia na fare... aspon u nas, to tak je

eeffka
28. jún 2022

@ivanka0603 vy ste teda zvlastni evanjelici 🙂 jedni aj druhi ste krestania, cize je uplne jedno ci taki ci onaki. evanjelici mate konfirmaciu ale nie 1.svate. Ak bude tvoje dieta chodit tak bude len sediet a pocuvat, a taktiez je rozsiel medzi RK a EK

ivanka0603
autor
28. jún 2022

@katka0123 no mne sa práve zdá, že ten ekumenizmus funguje viac z evanjelickej strany ako z katolíckej. Viackrát sa mi stalo, že mi katolík povedal, že on je kresťan a čo som ja....vtedy sa ma to veľmi dotklo.
@eeffka neviem o čom hovoríš a neviem čo je RK a EK. Ak myslíš rímsko- katolícke a evanjelické a.v. vierovyznanie, tak rozdiel tam teda je.

zuzanka.zuzu
28. jún 2022

asi by som sa najskor podakovala ucitelke ze vobec mala snahu a zavolala, lebo dnes to veru nie je standard 👍 dala by som ju ku katolikom. a este cca v oktobri ked uz bude zabehnuta v triede by som sa predsa len ozvala ci je taky problem keby na tu JEDNU hodinu isla do druhej triedy (je ine komunikovat teraz a cez sk.rok)

ivanka0603
autor
28. jún 2022

@zuzanka.zuzu áno, dnes jej budem ešte telefonovať a určite jej poďakujem, že ma takto informovala. Len ma mrzí, že zo strany riaditeľa sa to asi ani do budúcna nevyrieši

caramellka
28. jún 2022

@ivanka0603 Mrzí ma, že vedenie školy nemá záujem to riešiť. Moja dcéra je teraz prváčka a majú to tak, že v ut. druhá hodina je etika/katolícke náboženstvo. Na evanjelické náboženstvo chodí z ich triedy len ona a ešte jedna spolužiačka, to majú potom ako piatu hodinu, spojené roč. 1-4. (Ostatné deti z ich triedy majú v ten deň 4 hodiny. Ona chodí tým pádom aj na etiku, keďže cez tú druhú hodinu by nemala kde byť a aj na ev. náboženstvo.) Držím palce, nech sa správne rozhodneš, resp. nech sa to vyrieši k spokojnosti dcérky.

januska12323
28. jún 2022

Daj ju na náboženstvo, doma sa o tom porozpravate vždy po hodine, že toto my máme inak a hotovo. Celú základnú som chodila na náboženstvo a pritom nie som ani krstena a nič sa mi nestalo. V tretej triede sa bude učiť na hodine to isté čo ostatní len nepôjde na prijímanie, žiadna veda. Keď bude staršia nech sa rozhodne sama či chce radšej etiku.

simsalabim
28. jún 2022

@ivanka0603 u nas v BA to bolo presne tak - ze vsetky rocniky chodila p.fararka ucit spolu 👍 Neopytas sa, ci by to nebolo mozne?

Ak nie, nechala by som dieta s kamaratmi.

evkamotka
28. jún 2022

Myslim, ze maju problem dat ju na jednu hodinu do druhej triedy na etiku, lebo nemaju kompatibilne rozvrhy. Druha trieda ma etiku planovanu v case, ked ma dcerina trieda planovanu matiku. Nemoze si odbehnut. Tiez ako by bolo vyriesene strazenie dcery, ked budu mat spoluziaci nabozenstvo cez tretiu vyuc hodinu. Prvacik nemoze mat okno a sam sediet na chodbe

blaazi
28. jún 2022

@ivanka0603 ja by som Ti odporučila možno porozprávať sa s katechetom/kňazom, ktorý tam učí a pozrieť si učebné osnovy. Ono to náboženstvo je dnes viac o výchove k morálke, k úcte k živým tvorom a prírode, o úcte k Bohu, o láske Boha k nám, ...etický obsah obohatený o náboženské stránku. Nemyslím si, že by Ti z dcérky urobili katolíčku, často chodia na náboženstvo deti, ktoré nemajú doma náboženskú formáciu. Moja skúsenosť na katolíckom náboženstve bola, že to boli také formačné hodiny, ktoré mohlo absolvovať bez ujmy dieťa z akejkoľvek rodiny, prípadne sme sa zoznamovali s Bibliou a kultúrnym kontextom kresťanstva v
našej spoločnosti. Problém by mohol nastať v 3. ročníku, keď sa pripravujú deti na prvé sväté prijímanie, vtedy môžu prísť na diskusiu teologické rozdiely, ale to je potom ma komunikácii s katechetom/kňazom a rodičmi.

eeffka
28. jún 2022

@ivanka0603 ano je tam rozdiel a o tom ti pisem, cize si rozmysli ci chces chudak decku motat hlavu, lebo vam krestanom by malo ist o vieru a nie o to aby bola dcera "s kamoskami" , to ju radsej daj na etiku

blaazi
28. jún 2022

@ivanka0603 určite oslov v tejto veci kňaza, môže Ti poradiť dobré riešenie

gondyo
28. jún 2022

Podľa mňa stojí za to osloviť p.farára,všetky ročníky 1.stupňa aj tak mávajú spolu hodinu náboženstva..ak sa nebude dať,tak p.uč aj vychovávateľky sa prispôsobia,že chodí sama na etiku...syn tiež jediný z triedy chodí na náboženstvo a nikomu nenapadlo ho preradiť do inej triedy...a určite by som ho nedala na rk nábozenstvo,v 3.ročníku už deti chodia na prijímanie..

mogaa
28. jún 2022

@ivanka0603 problém to je, teda to čo si vymyslela že presunúť dieťa na 1hodinu od inej triedy....každá trieda má svoj rozvrh a ak je v jednej triede etika, nemusí byť v daný deň v inej triede o rovnakom čase náboženstvo....

mogaa
28. jún 2022

@ivanka0603 nie vždy ich bude náboženstvo učiť farár....je to normálna hodina, kde sa deti učia a dostávajú aj známky, rovnako ako na etike...u nás napr.na cirkevnú školu chodili aj deti ktoré nemali žiadnu vieru a teda boli ako všetky ostatné.....rodičia vopred vedeli že súčasťou sú povinné hodiny náboženstva a zároveň mali na škole kaplnku kde bývali aj omše...takže nezriedka sa stávalo, že miesto prvej hodiny bola omša, lebo bol nejaký cirkevný sviatok....škola nebude pre pár evanjelických detí prerábať rozvrhy nielen v triedach ale aj v jednotlivých ročníkoch aby evanjelické náboženstvo mali tieto deti v jednu hodinu, to by vo všetkých triedach 1-4ročník musela byť vtedy etika.....a predpokladám že učiteľa na etiku majú 1na celú školu....to ako si to predstavuješ ty, je nezrealizovateľné

lenkakravcova
28. jún 2022

@ivanka0603 na katolícke ju nedávaj ak je protestantka.
Pamätám si, ako sme preberali rozkoly v cirkvi a ako nám líčili akí sú protestanti odpadlíci (znelo to pomaly ako nejakí totalni neveriaci).
Okrem toho sme tam preberali veci ako ze rozvod je ťažký hriech (v protestantizme sa na to pozeráte trochu inak), ako je antikoncepcia kultúra smrti, ako len katolícki kňazi premieňajú hostinu na krv a telo Ježiša a aký je to zázrak, ktorý nik iný nemá len oni, ako je RKC nadradená ostatným kresťanským cirkvám..

katka0123
28. jún 2022

@ivanka0603 to ma mrzí. Mne sú evanjelici veľmi sympatickí. Ste pokrokovejší, nemáte toľko finančných ani sexuálnych škandálov a pod. Nechápem s čím môžu mať ľudia problém. Boh je len jeden, nie? 🙂 držím palec s rozhodovanim. Ako tu niekto radil, skús sa porozprávať s katechetkou a uvidíš aký má postoj.