Prečo ľudia na Slovensku zabúdajú?
Preco?
Stručné zhrnutie
- Diskutujúci uvádzajú, že kolektívne „zabúdanie“ súvisí s nízkou čitateľskou gramotnosťou, slabým vzdelaním a tým, že ľudia „nečítajú knihy“ alebo nevyužívajú verejné informačné zdroje.
- Ako čiastočné riešenia diskusia navrhuje čítanie a využívanie verejných knižníc (v diskusii spomenutý ročný členský poplatok 6 €), zlepšenie mediálnej gramotnosti a občiansku angažovanosť formou protestov.
- Diskutujúci pripájajú k príčinám aj vplyv sociálnych sietí a algoritmov, dezinformačné kampane („hybridná vojna“) a politickú manipuláciu vrátane príkladov ako zvýšenie DPH na knihy a praktiky spojené s korupciou.
Q: Prečo ľudia v spoločnosti „zabúdajú“ na predchádzajúce politické sľuby?
A: V diskusii sa uvádza kombinácia faktorov: nízka čitateľská gramotnosť, vplyv sociálnych sietí a algoritmov, a politická manipulácia; konkrétny príklad v diskusii bol zvýšenie DPH na knihy a tvrdenie, že voliči si sľuby „nepamätajú“.
Q: Ako môže verejnosť proti tomu bojovať pomocou kníh a knižníc?
A: Účastník uviedol, že verejná knižnica s ročným členským poplatkom 6 € poskytuje prístup k mnohým knihám pre dospelých a deti, čo diskutujúci označili za praktický nástroj zvyšovania všeobecného prehľadu.
Q: Ako nahlasovať dezinformačný obsah na Facebooku podľa skúseností v diskusii?
A: Jeden diskutujúci napísal, že „denne nahlasuje a zakazuje“ dezinformačné príspevky na Facebooku, pričom poukazoval na obťažovanie algoritmom; odporúčanie v diskusii bolo aktívne nahlasovanie a blokovanie.
Q: Prečo sú v diskusii spomínané chudobnejšie regióny ako silná základňa pre konkrétne politické strany?
A: V diskusii sa uvádza vysvetlenie, že chudobnejší voliči často preferujú „jedného zbohatlíka na vrchu“ z dôvodu strachu z demokratických zmien a neistoty, čo malo byť faktorom preferencie Fica v niektorých regiónoch.
Q: Sú protesty odporúčané ako spôsob riešenia podľa diskusie?
A: Áno; viacerí diskutujúci považujú organizovanie a účasť na protestoch za legitímny spôsob občianskej angažovanosti a pripomínajú, že tí, ktorí sú spokojní, na protesty zvyčajne neprídu.
Q: Kde nájdem porovnanie výšky DPH medzi krajinami, ak to chcem overiť?
A: V diskusii bol spomenutý zdroj humanet.sk (konkrétne blog o výške DPH v jednotlivých krajinách EÚ) ako miesto, kde si diskutujúci overovali porovnania DPH.
Závery z diskusie
Zhoda
- Príčiny „zabúdania“ ľudí sa v diskusii pripisujú nízkemu vzdelaniu, nečítaniu kníh a vplyvu sociálnych sietí.
- Ako nástroje na zmenu sa v diskusii spomínajú verejné knižnice (členský poplatok 6 €), mediálna gramotnosť a občianska angažovanosť (protesty).
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že problém je hlavne v individuálnej nevedomosti a nezáujme o vzdelanie; iní tvrdia, že ide primárne o cielene organizovanú manipuláciu politikov a dezinformačné kampane.
- Niektorí považujú ekonomickú chudobu za hlavnú príčinu podpory určitých politických strán, zatiaľ čo iní vidia väčší dôraz na kultúrne, rodinné alebo manipulatívné faktory.
Otvorené otázky
- Ako účinne zmeniť dlhodobý politický vplyv v chudobných regiónoch bez dlhodobého sociálneho programu?
- Aké konkrétne opatrenia dokážu znížiť dosah algoritmov a dezinformácií na sociálnych sieťach v slovenskom prostredí?
Spomenuté značky a firmy
Facebook, edupage, humanet.sk, NAKA, Špeciálna prokuratúra, ministerstvo športu, SMER, CERN
Spomenuté produkty a metódy
zvýšenie DPH na knihy, DPH, konsolidácia, transakčná daň, materská, rodičovský príspevok, daňový bonus, doživotné renty, nahlasovanie dezinformácií na Facebooku, knižnica (ročný členský poplatok 6 €), hybridná vojna, protesty
Miesta a osoby
Fico, Pellegrini, Matovič, Heger, Ódor, Taraba, Kamenický, Šutaj, Kali, Pelle, Simecka, Sukaj, Orava, východné Slovensko, Severná Kórea, Rumunsko, Rakúsko, Írsko, Dánsko, Švédsko, Chorvátsko, Grécko, Maďarsko

Znama sa mi dnes pochvalila, ze jej nevadi zvysenie dph na knihy, kedze ona necita a necitala ani dcerke.
Tato spolocnost ma obrovsky problem. Obrovsky.
keby to nezacalo kolovat na FB, tak aj ty si zabudla / zabudol na tento Tarabov vyrok z roku 2021. a nevrav, ze si si to pamatal / pamätala🙂
@kalifka ale az tak? Mne sa uz nechce normalne verit, ze niekto schvaluje a obhajuje tychto diletantov.
jasné, stačí tu čítať niektoré, normálne nechápem. A potom si poviem, tieto osoby sa ešte množia a majú deti 🤐
Divim sa ze niekoho prekvapuje ako funguje socialisticka politika. Mna uz to ani nerozculuje. Som s tym zmierena, co narobim. Nervy si na tom drat nebudem
Občania Slovenska sú nepoučitelni... Niektorým skupinam by som zobrala volebne právo
Mne je úprimne jedno aká bude daň lebo keď citam čo ľudia píšu tu na MK tak si to zaslúžia.
Samé prepočítavania ako získať najvyššiu materskú a rodičovský, ako byt najdlhšie doma s dieťaťom a mať zato peniaze, kde investovať peniaze (mám pocit ze každý druhý vlastní 2-3 nehnuteľnosti), v lete kopa ľudí na dovolenkách takže máme peniaze až až. Keby ste si neradili ako vy..bať so systémom a nerobiť nič ale zarobiť nemuselo to tak byť.
@zojazoja vidis, aj pre toto je velmi dolezite citat knihy, aby ludia mali fantaziu a vedeli pochopit skryte myslienky autora.
Lebo su nevzdelaní, necestujú, nečítajú knihy, zle žijú, slopu… odznieva to tu v každej politickej diskusii.
@hederamonstera ale toto je uz nieco ine a velmi zle... Konsolidacia tam a tam, ale oni realne minaju peniaze na zbytocnosti ako ministerstvo sportu, to rocne nas bude stat niekolko stovky millionov eur, dvojnasobne platy, dozivotne platy, riaditelom sis je clovek ktoreho otec by mal dvihat mydlo v base, toto je neskutocne.
Mala si sa tej znamej opytat, ze ci jej nevadi ani zdrazovanie potravin a oblecenia? Ci chodia hladne, hole, bose ona aj dcerka? 🙂🙈
@85miska to o com ty hovoríš sú iba smeti, častokrat to robia ľudia, ktorí naozaj nemajú veľa možností, lebo žijú z ruky do úst. A oproti tomu ako sa nabaluju naši vládni funkcionári na úkor obyvateľov krajiny, že to nič. Práve som si spomenula na pliekaca bičom za skoro 9000 eur za pár minut parády, toľko mu vyplatil štát, toto je normálne?
Autorka - nemyslím si, že voliči vládnej koalície zabúdajú. Ja si myslím, že sú obmedzení a zakaždým veria tomu, čo sa povie aktuálne. Takže ak by sme to mali brať z pohľadu tohto príspevku - Tarabovi voliči v roku 2021 verili, čo im Taraba o DPH píše, verili, že takto je to správne. A teraz veria tomu, že je to správne tak, ako to urobili teraz. A hlúposť voličov vládnej koalície sa ukazuje aj na tom, že veria, keď Fico povie (ako povedal myslím včera), že za zlú situáciu na Slovensku môže vláda Ódora a Matoviča/Hegera. Tí tu dokopy nevládni ani len 3,5 roka, zatiaľ čo Fico 13, ale veria, že to nie za Fica sa tu zle urobilo/robí.
@barborachors ale az tak vela. Ja poznam aj lekarku s rodinou, ktora je za pelleho napriklad. Dovod: lebo je pekny.
@larinka552 pytala som sa, odpoved: stale sa zvysuju. Nikto by to nevedel zmenit aj tak. Ok. Nemala som chut ist dalej.
Politici pre seba a svojich známych peniažky vždy nájdu a potom na druhej strane si prečítam na edupage ze nás škola prosí, aby sme prispeli ako rodicia na nákup učebníc na geografia pre 5.rocnik...
Aha jasne, takze vsetko je vlastne v poradecku a tak to ma byt 👍
Velmi nerada to pisem ale tupost tohto naroda zrejme nema hranic 😭
@sadkoni
@lentilka78
@larinka552 a ta druha vec, ako motivat svoje deti, aby dotiahli na Slovensku daleko? Ako priklad "minister vnutra" - sutaj estok. Kazdy vie, ze bol PLATENYM TROLLOM SMERU. Mal milion fake ucrov a tlacil na socialnych sietach mentalne diery. Uspel. Stal sa z neho minister.
Akoze halooo....... A tato arogancia moci.... Odporne, hnusne...
Ale prečo píšete na MK o tejto veci? Veď zorganizujete protest. Tu sa nachádzajú väčšinou matky s deťmi. Sťažujete sa na zlej stránke.
10-20 rokov? Neviem. Nie som si istá. Títo obmedzení ficovoliči sú aj medzi mladými ľuďmi. Im Fico ako takí imponovať úplne nemusí, ale preto tam je mladý Kali, Šutaj a podobní. Takže nie som si istá.

