Prečo sa mení dátum Veľkej noci?

1. apr 2024

Podľa Google - Veľkonočná nedeľa pripadá vždy na prvú nedeľu, ktorá nasleduje po prvom splne po jarnej rovnodennosti.
Ale čo to má s kresťanstvom? Nemalo by sa to oslavovať každý rok v rovnaký deň?

Vianoce sa oslavujú v rovnaký deň aj keď je to tiež len vymyslený dátum.

martinmmartin
1. apr 2024

Vsetky krestanske sviatky su iba ukradnutym pokracvanim pohanskych ritualov . presne podla motta - ak ich nedokzes porazit pridaj s k nim. Co myslis mal jezisko s vajcom a zajcmi?

autor
1. apr 2024

@pribinak no veď toto som dala vyššie ale mňa zaujíma ako kresťania vysvetľujú to, že sa riadia pohanskymi pravidlami.
Veď Ježiš umrel v jeden deň, rovnako v jeden vstal z mŕtvych atd.

martinmmartin
1. apr 2024

krestania to nevysvetluju niako. tvria sa ze to neexistuje dufaju ze si to nikto nevsimne. Ak sa ich niekto na to spyta tak to zahovoria

gab1sol
1. apr 2024

Lebo dátum sa určuje podľa lunárneho kalendára. Ďalšia vec, kým Vianoce je štedrý deň, prvý a druhý sviatok vianočný, tak oslavovať veľkonočnú nedeľu napr. v stredu by bolo trošku čudné, nie? Alebo veľký piatok v pondelok. 🤷‍♀️

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Velku noc slavili pred krestanstvom. Zidovsky sviatok Pesach, ktory oslavoval exodus Zidov z Egypta a bolo s nim spojene obetovanie baranka. Pocas tychto sviatkov ukrizovali aj Jezisa.

sissy27
1. apr 2024

@martinmmartin toto 😅
Pardon za hrubku, nie je v mojich moznostiach ju opravit

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis a vajco so zajacom? Su to symboly plodnosti na konci zimy. Sliepky prirodzene maju vajca iba na jar ( aby stihla generacia odrast do zimy) a skryvaju si prirodzene hniezda tak aby ich len tak niekto nenasiel - preto to hladanie vajiciek.
Jezisko je len dosadeny statista aby sa to RKC klerokracii do kramu hodilo.

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Mas obmedzene vedomosti. Co by si chcel presne vediet?

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis ze preco krestanstvo odmieta akekolvek vysvetlene "nahodne" nacasovanych festivalov. Ktore sa 100% kryju s ritualmi ovela starsimi ako krestanstvo

autor
1. apr 2024

@gab1sol tak samozrejme, že sviatky by mali iný názov potom 😂

@martinmmartin no asi tak. Fakt ako vymyslia si dátum narodenia aby to sedelo do pohanských sviatkov. Vymyslia si posun osláv smrti a zmŕtvychvstanie podľa lunárneho kalendára aby im to zase sedelo. Nechápem ako toto nemôže byť niekomu čudné 🫣

gab1sol
1. apr 2024

Evidentne nie si kresťanka, tak na čo to vlastne riešiš? Či si si potrebovala kopnúť a vysmiať sa?

autor
1. apr 2024

@gab1sol jasné, zase útok. Vysvetlenie žiadne ako som očakávala.

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Ved si chod sibat, kedy len chces 🤷‍♀️. Velka noc v krestanstve je o inom, ale naco ti vysvetlovat, ked nechces vediet? Keby si chcel, vies si najst zdroje jednoducho

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis ja chcem vediet preco sa krestanske sviatky 100% kryju s pohanskymi. Fakt chcem.

ckocka
1. apr 2024

Vo vierouke sú ovela čudnejšie veci, neviem prečo by toto mal byť ten najvačší problém.

autor
1. apr 2024

@ckocka nevedela som, že je povinnosť pýtať sa len na najväčšie problémy

gab1sol
1. apr 2024

Ale však máš vysvetlenie, termín Veľkej noci sa určuje na základe lunárneho kalendára, tak sa to dohodlo v minulosti na cirkevnom koncile. Ty to považuješ za výmysel. Neviem, prečo teda riešiš vieru iných. Veď to nechaj na nich, ak to tebe nič nehovorí a užívaj si dni voľna.

ckocka
1. apr 2024

Ale jasné, pýtaj sa na čo len chceš.

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin V com sa kryju? Ze sa sibe, polieva? Nerozumiem, preco ti to vadi. Iste zvyky su pohanske, iste prisli s krestanstvom, podla tohoto vypoctu sa slavia 1700 rokov (pesach este dlhsie)..ale vsak si neodporuju, nezavadzaju, kazdy nech si oslavuje, co chce...ci co ta rusi na krestanskom slaveni? Nikto ta nenuti.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
1. apr 2024

@gab1sol Áno, považujem za výmysel zmeniť dátumy len preto aby sedeli do pohanskych sviatkov.
Keď sa tento sviatok riadi lunárnym kalendárom preco nie potom aj napr. Nový rok?

Ja neriešim vieru inych, riešim vieru všeobecne. Nehovorí mi to nič presne pre takých ľudí ako ty. Keď sa niečo človek opýta hneď dostane odpoveď iba nestaraj sa, nepýtaj sa, nie je to tvoja vec. Ani sa nečudujem, že čísla veriacich klesajú s takymto prístupom

dadis
1. apr 2024

@autorka este raz, neriadia sa pohanskym kalendarom

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis no rusi ma to ze ked krestanstvo ukradlo takuto vlastne hovadinu v com este nas klamu?

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Este raz, co ti ukradlo? Ved chod si sibat kedy chces 😅😂

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis mne nic ale krestanstvo si prisvojilo ( ukradlo) vsetky sviatky. A preto sa natiska otazka v com este klamu a kradnu ked sa na taketo hovadiny tiez ulakomily?
Tebe nevadi byt nasledovatelka ideologie ktora je zalozena na klamstvach?

gab1sol
1. apr 2024

Ale však si odpoveď dostala už niekoľkokrát a aj tak to považuješ za výmysly, či čakáš, že ťa tu bude niekto presviedčať? Hádam je na tebe, v čo budeš a v čo nebudeš veriť. Tak ako na každom. Či akú odpoveď očakávaš, keď je to preto, že pred viac ako 1700 rokmi sa na cirkevnom koncile dohodlo, že termín Veľkej noci bude stanovený na základe lunárneho kalendára.

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Ten Sviatok sa slavil davno pred ukrizovanim Krista a pri prilezitosti tohoto Sviatku krestania slavia aj Jezisove zmrtvychvstanie. Teda nie - neslavi sa "lebo" krestanstvo chce niekoho obmedzovat, alebo klamat. Ale pocas Sviatku Velkej noci si slavime "svoje". A zivot a ukrizovanie Krista nie je vymysel, nemusis verit, ze je Bozi syn, ani ze zmrtvychvstal, ale jeho zivot je opisany vo vela historickych pramenoch. Sviatky jari sa slavili na nasom uzemi predtym, len prichodom krestanstva sa spojili, neviem, co je na tom zle.

petamich
1. apr 2024

@martinmmartin ja nechapem na co to riesis 🙂
ci mas filozoficku chvilku? my sme ateisti, mame styri dni volna (a vacsinou pekne pocasie) a tesime sa z toho a je mi vlastke jedno preco a preco nie minuly tyzden a preco tento

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis a vianoce hromnice turice a pod preco tvrdia v kostole ze su krestanske ked niesu?
Krdy si napodledy pocula farara povedat ze nevieme kedy sa vsetko v co verime stalo a preto je blbost to oslavovat prave dnes?
Nebolo by to doveryhodnejsie a krajsie?
Preco by ludia mali verit hocicomu co krestanstvo hlasa ked zopar ocividnych udalisti sa vobec nestaly tak ako to v kostole tvrdia? Co este sa teda nestalo co sa v kostole tak tvrdieva?