Meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári a meniny

mysga
9. máj 2016

Ahojte,

som síce len v 3. mesiaci, ale mená mám vymyslené už x rokov. "Problém" je, že som si práve uvedomila, že meno, ktoré mám vymyslené pre dievča - Markéta - nie je v slovenskom kalendári. Ako to riešite? Zapamätáte si, kedy má dieťa meniny v cudzom kalendári a zvyšku sveta (kamarátom, budúcim spolužiakom, kolegyniam...) necháte meniny vášho potomka zmiznúť? 🙂

Alebo ako to máte vymyslené?

Možno je to pre niekoho banalita, ale sama mám rada narodeniny a meniny. A malé sa má narodiť pred Vianocami, tak už beztak bude oslavovať narodeniny spolu s Vianocami... Nechať ho prísť aj o meniny mi príde kruté. :D Možno mi tu niečo dobré zo života poradíte a ja nebudem musieť dať prípadnému dievčatku meno, ktoré je v druhom poradí - Sabína. :D

sense
9. máj 2016

tak jejjj daj meniny podla ceskeho kalendara 13. augusta . My mame dcerku menom Aylin meniny neslavime. Ani jej ani nase... alebo oslavujte meniny vtedy ked ma meno Margareta v slovenskom kalendari

radusiq
9. máj 2016

ja mam meniny len v Ceskom kalendari - rodina vzdy vedela, cudzi ignorovali lebo nevedeli ale nikdy ma to nejako nemrzelo netrpela som tym 🙂

janickacrazy
9. máj 2016

@mysga moja sesternica sa volá Markéta a oslavujú podľa českého kalendára, nevidím v tom nejaký problém, v niektorých kalendároch sú aj slovenské aj české mená, ja mám v Česku pol rodiny, takže vždy kupujem taký kalendár

zuska2001
9. máj 2016

moja sestra má deti, ktorých mená nie su v kalendári - myslím, že ich ani neoslavujú, oslavujú len narodeninx.

sugarfree999
9. máj 2016

ja sa volám Aneta a toto meno už je teraz dopísané do slovenského kalendára. Keď som bola ale dieťa, tak toto meno bolo len v českom kalendári. Tak sme ho proste oslavovali vtedy kedy Češi a rodina si to proste zapamätala. Ale samozrejme oveľa častejšie zabúdajú a spontánne mi žiadni kamaráti/kolegovia negratulujú.

mysga
autor
9. máj 2016

Ďakujem všetkým za odpovede. 🙂 Ako, nie je to žiadna vec, pre ktorú sa zrúti svet. Ani by som to neriešila, ale viem, že Vianoce a narodeniny bude mať zliate do jedného, tým pádom bude teoreticky moja prípadná dcérka zažívať takú tu "darčekovú" radosť len raz do roka. 🙂

Ale máte pravdu, veľa kalendárov je aj s českými menami a kým to budem mať pod kontrolou ja, tak už rodine popripomínam a dám jej do škôlky/školy cukríky... A v dospelosti si tiež, vlastne, môže otvoriť víno s priateľmi aj z vlastnej iniciatívy.

🙂

@sugarfree999 Aneta nie je v kalendári? Tak to som si nikdy nevšimla, pritom je to celkom používané meno. A krásne 🙂

tyelde
9. máj 2016

ja mám síce bežné meno, ale narodky a meniny mi vyšli na ten istý deň. v živote som meniny neoslavovala, otec je cudzinec a tiež neoslavuje, takže max. sme popriali mame ako jedinej a neriešime, úprimne nevidím zmysel oslavovať to, že tvoje meno je zapísané na kuse papiera...

mimanr
9. máj 2016

mozes obvolat vydavatelov kalendarov a poziadat o zapisanie mena. robia to bezne. tym je to vybavene. 😉

mysga
autor
9. máj 2016

@tyelde Tak ľudia sú rôzni, niekto neoslavuje veľa vecí, lebo im to príde zbytočné, zato ja som vďačná za každý výnimočný deň 🙂

Budeme sa riadiť tým českým kalendárom, ak to má byť dievčatko. 🙂

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sugarfree999
9. máj 2016

@mysga jé ďakujem 🙂 skutočne dlhé roky nebolo a začalo sa objavovať až tak pred 5 rokmi a aj to len v niektorých kalendároch

mysga
autor
9. máj 2016

Ženičky, prave som vygooglila, že Markéta je česká obdoba Margaréty, takže kludne aj vtedy môžme oslavovať, na Margarétu.

@alenah31 ty si mi tú myšlienku vnukla, ďakujem 🙂

mysga
autor
9. máj 2016

* dokonca je to aj obdoba Margity, to sa viac hodí. :D

sense
9. máj 2016

@mysga pisala som ti to hned v prvom prispevku

mysga
autor
9. máj 2016

@sense som úplne prehliadla tú poslednú vetu, ježíš. :D Som hneď googlila český kalendár a nedočítala ťa. No čo, časť maturity - čítanie s porozumením, by som už asi nedala. No teľa. :D

sense
9. máj 2016

@mysga to je v pohode...a co to bude ak to bude chlapec...

bambulka712
9. máj 2016

@mysga kľudne sa môžeš riadi tým čo Ti nájde google. Môj malý je Timon, a v našich kalendároch som ho našla až raz🙂 No vygooglila som si, že Timon má meniney 29.4 s Leou a oslavuje meninky podľa toho 🙂

mysga
autor
9. máj 2016

@sense Tam mám zas "meninový problém" lebo vysnívané je Dalibor, ale to je 20. január. :D Zas tak na kope. Druhé v poradí je Eduard po mojom nebohom dedkovi.

Ja sa smejem, keď čítam ten svoj meninový problém :D:D Ale tak ja to mám tak krásne rozdelené - narodená v máji, meniny v septembri a vianoce sú v decembri. A vždy som si to užívala. 🙂

strnka5
9. máj 2016

@mysga ono je to tak najlepšie, keď to má človek rozdelené na celý rok. Moja najlepšia kamarátka to majú tak, že má meniny a narodeniny v jeden deň. Čiže je to také zvláštne a ešte aj po vianociach tesne. Čiže to je také že vybavia ju naraz a vystarané. Ale osobne by som nechcela aby to moje dieťatko malo pokope 🙂

mysga
autor
9. máj 2016

Celá táto moja dilema mi pripomína scénu z filmu Jak svet prichazi o basniky, kde sa taký malý chlapec pýta Štepána, kam chodia komedianti na záchod. Lebo že keď vyrastie, chce chodiť s cirkusom, ale keď nevie, kam chodia na záchod, tak... :D A Štepán si pomyslí, že jeden by si ani nemyslel, aké veci rozhodujú o povolaní...

mysga
autor
9. máj 2016

@strnka5 Som rada, že som neni jediná prešpekulovaná. 🙂

strnka5
9. máj 2016

@mysga haha to veru nie si 🙂 a to ešte nemáme bábo. Už vidím koľko budem s menom špekulovať celé tehotenstvo ;)

patricia_bohenova
10. máj 2016

@mysga Tak to áno, to aj mne pripomenulo :D :D

h2
10. máj 2016

@mysga Ahoj, ja teda vôbec neviem, v čom vidíš problém. Vy sami si určíte, kedy budete meniny oslavovať, napr. podľa českého kalendára. A keď budete chystať oslavu, tak proste pozvete ľudí s tým, že vtedy a vtedy sa oslavujú meniny naše dcérky atď. Veď aj u bežných mien je to tak, že napr. keď má niekto u nás v práci meniny, alebo narodeniny (a tie sa z kalendára vyčítať nedajú), tak proste donesie nejaké malé pohostenie kolegom a pritom, ako ich ponúkne, tak im poviem, že je to preto, že má meniny, či narodeniny. A malé deti toto ešte vôbec neregistrujú, takže keď bude Tvoja Markétka napríklad škôlkárka a povie kamoškám, že "dnes mám meniny", nikto jej na to nepovie, že nemá, lebo v kalendári je iné meno.

petka47
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xandra7
18. jan 2020

@bambulka712 aj moj maly je Timon 😀 ...tiez oslavuje 29.4.

bambulka712
18. jan 2020

@xandra7 ale toho roku som našla Timona asi v 3 kalendároch 24.1. No aj tak sme sa rozhodli že meniny oslávime 29.4. 😉

xandra7
19. jan 2020

@bambulka712 presne, aj ja sa drzim 29.4. ...to bol povodny datum.

ckatka
25. dec 2021

My mame tiež meno, ktoré nie je v SK kalendári. Oslavujeme v deň, kedy ma na sk meniny podobne meno. Nikomu to nevadí. V škôlke /skole povie a rodina vie.