Prečo sa zdobia hroby?

14. nov 2023

Preco sa zdobia hroby? Preco sa davaju kytice/vence, zapaluju sviecky, atd.?

viestta
14. nov 2023

Zidia hroby nezdobia, ani sviecky nezapaluju. Na nahrobny kamen kladu kamienky

stellarstar
14. nov 2023

Prečo máme na vianoce vianočný stromček?

autor
14. nov 2023

@marca12 aha.. takze Dusicky su tiez pohanska tradicia. Zaujimave.. dakujem za odkaz

autor
14. nov 2023

@stellarstar pohanska tradicia. Nema to s krestanstvom nic. Naopak, je to zakazana modla. Vid Biblia Izaias 40:19-20 a 44:14-17 (biblia.sk)

autor
14. nov 2023

@viestta ani moslimi nie.

viestta
14. nov 2023

kazdy nech robi ako sa mu zda vhodne, mne osobne je to jedno

stellarstar
14. nov 2023

Odkiaľ vieš ze moslimovia nie?

klarissa25
14. nov 2023

A prečo tu riešiš také kraviny ?

viestta
14. nov 2023

@klarissa25 lebo za chvilu zacne PSM (politicke skolenie muzstva) na temu modlosluzobnicstva a pravej viery. Naznak kde to bude smerovat uz tu mame

bloger
14. nov 2023

Lebo si ľudia chcú uctiť svojich milovaných. Chcú vyjadriť, že na nich myslia a, že im chýbajú.

autor
14. nov 2023

@klarissa25 pretoze sa rada zamyslam nad dovodom konania, chcem vediet povod tradicii atd

viestta
14. nov 2023

na odpovede je dobry ujo Googel a vela veci vie aj teta Wikipedia. Ta teta co pise anglicky toho vie straaaasne vela, treba sa ich pytat

autor
14. nov 2023

@bloger taku odpoved mali aj u mna v rodine. No ja to vidim tak, ze mrtvemu je to uz jedno a vsetky tie kvety a dekoracie a sviecky su viacmenej len aby okolie vedelo, ze sa na mrtveho mysli

autor
14. nov 2023

@stellarstar od uja Googla a tety Wikipedie a osobnej navstevy moslimskeho cintorina

bloger
14. nov 2023

Nejde samozrejme len o to. Aj sa modlia za nich. Je to veľmi užitočné.

autor
14. nov 2023

@bloger Modlenie za mrtvych viem pochopit. Krestania veria, ze motlitba pomoze dusi zosnuleho. Ale pre hmotne/fyzicke veci nevidim podporu v krestanstve

maranco
14. nov 2023

V Tana Toraja nezdobia hrob, ale vykopú mŕtveho, oblečú ho do nových šiat, urobia si spoločné rodinné fotky a potom ho znovu zakopú.
https://dromedar.zoznam.sk/cl/1000032/1963357/M...

lemoni86
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lemoni86
15. nov 2023

Ahoj,je to tak, že ak prídeš navštíviť hrob dotyčnej zosnulej osoby, a pomodlis sa pri nej, získaš pre ňu nejaké odpustky, čiže Boh bude milosrdny k tejto dusicke v ocisci a zmaže nejaké hriechy. Treba ale v 1.- 8. 11.tuším ísť aj na spoveď a prijimanie. Ak tam niečo položíš alebo zapáliš, jej to nepomôže, je to len zvyk,navodzuje pre teba tú atmosféru, aj možno ako tu bolo spomenuté, aby vyzeralo že tam pri tej osobe niekto bol,že na ňu nezabudol. Takže v prvom rade sa treba za ňu pomodliť !! 🙂

mimikarol
15. nov 2023

Mŕtvemu to už síce asi jedno je, ale živému ktorý mal a stále toho mŕtveho má rád to jedno neni. A posledný pre koho by som to robila je okolie, aby videli že sa starám. No to určite....

lemoni86
15. nov 2023

@mimikarol to je jasné, viem že takto chcete uctiť blízku osobu, toto ale pomáha len na vašu psychiku, zosnulej je to jedno, len to som chcela povedať. 🙂

nikelca
16. nov 2023

Obe moje babky by to potešilo, vyberám tak aby sa im to páčilo, lebo som im to slúbila. Verím, že sú v nebi a že vedia s akým úmyslom vyberám. Mojím deťom pri tom rozprávam príbehy prečo si myslím že zrovna takáto sviečka by ich potešila či rozosmiala 🙂