Prečo sú odsudzované ženy, ktoré nekoja?

sylarina15
17. máj 2013

Preco su na Slovensku tak silno odsudzovane zeny ktore nekoja? Nerozumiem co koho do toho ved ide len o stravu. Ved to nie je tak ze by tym umelym mliekom niekto svojmu dietatu ublizoval.

katrinka8
2. jún 2013

Chcela by som povedat svoj nazor 🙂 A to je taky, ze ja som sa stretla prave s opacnym postojom maminiek, resp. okolia. Viac - menej musim povedat, ze to boli cudzi ludia alebo skor ludia tuto na MK, ktori sa cudne pozerali na maminy, ktore koja viac ako rok. Este som chapala otazky - kedy som mala pocit, ze ludia naozaj nevedia, tak sa pytaju - to sa mi zdalo OK. Ale co mi vadilo, boli ustipacne poznamky ci "dobre mienene" rady ludi, co mam robit so svojim vlastnym dietatom a pod. Kazdy ma predsa svoj vlastny dovod ci situaciu, kazdy robi to, co mu vyhovuje - resp. jemu a jeho dietatku - aspon tak by to malo byt.

lussy23
3. jún 2013

Nesúdme aby sme neboli súdení.

mariuskaa
28. jún 2013

http://thestir.cafemom.com/baby/156487/new_star...

V strede stránky je jedno z najlepsich videi na problematiku kojenia. V tomto stroroci sú ľudia pohorsovani ak vidia na verejnosti kojaciu matku, ale keď väčšina nosi vystrihy a je vidno všetko to je"prijatelnejsie".

danuska4883
30. júl 2013

@bubelko kráááásne napísanééé!!!! A vidiet,ze vela matiek súhlasia s tým,ze odsudzovat nie je správne!!! a raz ked matka nemá mliečko,lebo ho stratila atd. tak to nie je hanba,raz mi jedna znama povedala ako to,ze moje dieta je choré a ho kojím a tvoje nie,tak ako mala som dost,ale to uz bolo dávno neriesila som,ale táto poznámka bola uboha!!! Takze zienky nevsímajte si tieto reči,skoda,ze ked bol malý malinký som nemala pri sebe dusicku,ktorá mala taký názor ako ja,ale tak ked raz príde druhé, hádam budem mat zienku s ktorou si budem rozumiet 🙂

danuska4883
30. júl 2013

ja som nekojila a malý mi stále hovoril,este ked bol mensí tak vyliezol z postielky a povedal mami obím ma,to bolo také krásne a doteraz mi tak hovorí,takze tak.....a to má uz 4 roky,takze je blbost,ze dieta nemá cit a ze tam nie je puto,lebo je to vsetko o charaktere zeny a o tom,či má cit a ako vedie dietatko....a tooolko zien kojilo a maju v sebe chlad a detom to potom chýba a hladaju to neskor vo svojom zivote ked dospievaju inde....ja toto nechápem,ako niekto moze povedat,ze zena ktorá nekojí,tak nemá cit....blbost to vobec nie je o tom

laska1982
30. júl 2013

zienky moje..necitala som vsetky prispevky, ale pridam aj ja par riadkov..tiez som nekojila..resp.kojila ale len nejake tri tyzdne, stratila som mliecko, aj ked som sa snazila on neprist..ale stalo sa...a moja slecna nebyvala ako babo chora, az s nastupom do skolky a citu ma v sebe tolko, ze by zaplavil celyy svet..ma sedem rokov a stale sa vecer pritulkame, mojkame sa a hocikedy pride, da mi pusu a povie, mam ta rada 😵 ... a ja ju milujem neskonale..ci som ju kojila, alebo nekojila...to podla mna nieje kojenim, ze matka svoje dieta miluje.....pekny den, babulky 🙂

22beba
30. júl 2013

mne moja kamoška ešte ked bola tehu povedala že kojiť nebude lebo si nechce pokaziť postavu tiež som si pomyslela svoje lebo to je uplný nezmysel 😀 ja osobne som kojila 2 mesiaace koli zdravotným problemom a liekom som musela kojenie vyradiť ... po dvoch mesiacoch som sa to snažila znova rozbehnuť bola som aj s laktačnou no už sa nedalo nemala som už ani tolko trpezlivosti a mala som školu ... strašne ma to trapy ešte aj teraz mi je to uprimne luto lebo mi ten pocit chýba ... aj ja som sa stretla s nehcápavými pohladmy že prečo nekojim bla bla bla .. no pre Hov*o.... ja už som neriešila ... a na UM nie je nič zle len ta cena 😀 teraz som mohla byť na dovolenke kolko penazí to zožralo ... 😀 koojenie je fakt super vec ale vychovavam svoje babo rovnako dobre .. ked som mu ubrala z hentakej veci snažim sa mu lasku dať iným sposobom 🙂 bohužial ... jedna kočka tu písala že zavidime kojacim matkam ... a uprimne poviem ja zavidim suseda ma 2 ročnu dcerkua ešte ju koji a je to krasne vidieť to 🙂 zavidim ...a ch jaj baby držte sa a tie ktore ste ešte nekojili lebo ste tehu tak nebudrujte dookola ked budete mat skusenosť až potom píšte 😀

pocahontas27
16. máj 2016

@fuska je to dost velka opovazlivost takto povedat ze zena co nekoji je zla matka dokonca poznam aj nazory ze su to krkavcie matky a deti su potom hlupe s nizkym iq so samymi chorobami alergiami doslava robia z nas " nekojenych" totalnych idiotov nehovorim ze vsetky su take..ja som proste nikdy neriesila temu kojenia a mi je uplne jedno ci niekto koji alebo nechce nemoze ale urazat sa nenecham a je to kazdeho vec naozaj a ja nic ine dookola nepocuvam len kojis a kojis? Za chvilu sa uz budeme zdravit nie ahoj ale kojis ta mne to pripada mali by sme byt tolerantni i jedna strana i druha a nie sme nikomu povinni skladat ucty ci kojime alebo nie a uz vobec nie navzajom urazat sa

miluna777
3. jún 2016

Mňa zarážajú tie názory "keď má pre nekojenie vážny dôvod, tak to chápem, no inak..." - a KTORÁ z vás má právo súdiť, čo je vážny dôvod a čo nie?
Nikto nemá povinnosť sa spovedať cudzím ženám, či kojí alebo nie...

barcelona94901
3. jún 2016

@sylarina15 na Slovensku práve naopak,zeny ,ktoré dojcia a dokonca viac ako pol roka sú tu odcudzovane ,kym v zahraničí by za to dostali aj prispevok

adadada24
21. okt 2017

Chcem po dlhej dobe pridat aj svoj nazor snad niekto si bude chciet prečítať ak bude mat podobny problem...po narodeni syna na jednej nemenovanej klinike cisarskym rezom som mala problem so zapalenym prsnikom..prvorodicka...v nemocnici sa na kojenie tlacilo um ani nedali nechali maleho bez nlieka ved vydrzi a pritom mi nikto s kojenim nepomohol ziadna laktacna a to porod stal 1 400 eur...povedali ze mam kojit aj tak...maly hrozne plakal...k tomuto terorizmu sa samozrejme pridal teror zo strany mojej rodiny a znamych ktori boli schopni po narkoze a prebdenych nociach chodit dokonca zamnnou ci kojim a pozerat sa na mna...ak neprisli kazdych par hodin mi pisali ci uz kojim a stale dokola...prisli sme domov neuverit pomohol mi moj muz...isiel kupil bez komentara kapustu homeopatika elektricku odsavacku a nejak sme to dali aj ked neskor aj s dokrmovanim um...mame teda za sebou aj kojenie aj um maly rastie...kojenie je super ked to ide a ticho zavidim ked ma niekto aj pre susedove deti areality drzim ale palce...um je fajn ze zasiti ale ide to do penazi a flase a sterilizovanie nic moc....avsak. NA SLOVENSKU JE OOOOOBROVSKY FANATIZMUS A TLAK NA MAMICKY ABY KOJILI PROTOM VELMI NIZKA PODPPRA V NEMOCNICIACH A AJ ZO STRANY ZNAMYCH A BLIZKYCH PRETOZE BUD NA VAS CUMIA ZE KOJITE ALEBO ODCUDZUJU ZE NEKOJITE...vzdy je nieco zle a je za co ohovarat...co sa tyka kojofanaticiek aj tie existuju...kym som sa ja kojila nikdy sa mi nestalo ze v centre mesta kde chodi plno muzov s manzelkami stiahnute tricko obe prsia von a vytrcat cecky na dieta ci chce alebo nie.dieta evidentne nechce a mater vychechtana a nadrzana ze sa ukazuje...tak to je vrchol....my sme.radsej v sukromi pripadne su satky a pod.

adadada24
21. okt 2017

Jaaaaj a este som.nespomenula ze.je fantasticke ze skoro cudzi ludia sa vedia opytat ci kojim len co vidia ze mam kocik...ani nie ci je to.chlapcek ci dieccatko a ako sa vola ale sfleku ci kojim...na tuto otazku uz ani neodpovedam...je to tak sukromna vec ze nikoho do toho nic

anjika42
21. okt 2017

Ja som skušala kojiť, aj som jedla všeliaké vitamíny a potraviny na podporu mlieka, aj som si mlieko vytáčala, aby ho mal malý aspoň trochu a nie iba sunar...ale keď som ho mala na prsníku aj pol hodiny, aj tak plakal a vypil aj deci umelého, ja som sa stresovala takisto...proste snažila som sa, ale určité osoby na stránke lady.sk mi písali, že som sebecká a ešte horšie veci. Mala som doma aj laktačnú poradkyňu, tá bola arogantná, možno aj preto, že som nesúhlasila s cievkovaním - stále to považujem za blbosť, lebo tou cievkou aj tak tečie umeleé mlieko a ja som potrebovala, aby som mala dosť svojho a nič. Takže plno večerov prebehlo tak, že malý "pil", potom aj tak od hladu plakal, ja takisto, že som tak neschopná a potom keď dostal sunar, bol spokojný

rrybka
21. okt 2017

@zuzana76 ach jaj to je tak jednoduche dojcit aj pracovat.u mna u oboch deti absolutne bez problemu..ked pridem do skolky niekedy dame niemedy neskor ako si pyta.je to na poziadanie.do roka je to o inom potom trosku o inom.ale aj tito velkaci sa sami odstavia zazila som.a cudna si nepripadam veru.ale kazdeho vec ci koji alebo nie.dieta lubi aj tak si myslim.

malasandrika
21. okt 2017

@adadada24 v Koch laktačnú poradkyňu majú, tak neviem kedy si rodila, že Ti nikto nepomohol

aduska121
21. okt 2017

@anjika42 nikto sa ta nema co pytat ci kojis alebo nie je to tvoja sukromna vec ani my matky ktore uz nekojime nemame byt preco odsudzovane je rozdiel ci si matka zo svojho pohodlia da odstavit mliecko alebo matka ktorej sa zial nedokaze vytvarat...naco by potom vymysleli um vobec niektore mamicky si myslia ze je to otrava alebo co...ja osobne som mala mlieka kopu na rozdavanie az mi kazda zena zavidela ale bol to premna horor kojila som do pol roka ale kazde jedno kojenie som preplakala mala som tak silny zapal a tak poskodene prsia ze maly mi vytiahol viac krvi ako mlieka...gynekolog mi dal okamzite lieky na zastavenie tvorby mliecka...a ulavilo sa mi bola som kludnejsia aj ja a aj moj syn dovtedy maval problemy s bruskom akonahle som presla na um jeho bolesti vymyzli....samozrejme nasli sa v mojom okoli mudrlanti ze tabletky mi gyn vratili naspet a pokracovali by v kojeni no ich reci som vypocula a to je tak vsetko...aj ked aj mne bolo luto ze mam prestat kojit nemyslim si ze by som bola zla ci menejcenna matka

bibih
21. okt 2017

@bubelko krasne a pravdivo napisane ❤❤❤

gita17
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
11mirka22
21. okt 2017

Tak prispejem aj ja do tejto témy ... mám tri deticky, všetky som “aj” dojčila “ , posledné ešte cucka. Prvé asi len 6 týždňov, nakoľko prvorodička , pred 18timi rokmi nemala som ktovieaku podporu a ani vedomosti nie, hrozné bolesti , ťažké začiatky. Dnes má chlapčisko takmer dva metre, a k lekárovi ide len po ospravedlnenku do školy , keď sa chce uliať . Výhodou tej doby bolo , že má nikto neodsudzoval. A ako prvorodička som bola happy , že vôbec moje dieťa rastie a občas aj spi , takze som take sprostosti, či má niekto súdi, alebo nie, vôbec neriešila . Druhého syna som mala o šesť rokov neskôr, to už som mala kamošky Maminy a informácie od nich a z časopisov pre matky( o internete sa mi ešte vtedy ani nesnívalo). Takze som si všeličo naštudovala vramci možnosti, a kojili sme sa cca 7 mesiacov. Tretie dieťatko má desať mesiacov a pomaly sa sama odstavuje . Aspoň sa mi tak zdá. A verte mi, že keby som aj nemala kopec iných starosti, aj tak by som nepočúvala múdre rady, a najmä nie od tých , čo o tom prd vedia. Ja mám všetky predpoklady nazvať sa skúsenou matkou, a aj tak by som si nikdy nedovolila poučovať niektorú z vás o tom čo je dobre alebo zle pre vaše deti. Pre mna je dobrá každá matka, ktorej záleží na tom , aby jej deti boli zdravé a šťastne a je na každej z nás , aký spôsob si vyberieme. A prečo nás súdia za to či kojím alebo nie? NO PRETO LEBO IM TO DOVOLÍME!!!! Však majte trochu sebavedomia ženy ! V obdobi materstva sme všetky precitlivele, zle znášame kritiku a každá poznámka nás zranuje. Tak pošlite do kelu každého , kto vás kritizuje, nech si každý hľadí svojho. Kto kojiť môže a chce, ten si spôsob nájde. Je to nádherne obdobie vo výchove dieťaťa ale úprimne? Je to len malinký zlomok toho, čo môžte dieťaťu dať a toho čo od vás bude v živote potrebovať.

lenkaam_1
21. okt 2017

Lebo sa kazdy stara do veci do kt.ho nic...a kazda hlavne tu na MK je dokonala matka..🙂
Nie len kojenie ale poriadok,ked zacnu a prikrmom skor/neskor ked daju sladke/alebo nedaju ked uspavaju na rukach/alebo ked neuspavaju na rukach...tie co dovolia telku mobil atd a zas tie ktore nie...takze nevyhovies nikdy preto je naj sa na kazdeho v****t a hotovo 🙂

11mirka22
21. okt 2017

@lenkaam_1 ja mám všeobecne ľudí rada, som tolerantná veľmi , ale len k tým, čo mi dajú svätý pokoj. Ja to vidím tak , že každý človek , každá matka je jedinečná a každá z nás má iné schopnosti a iné možnosti , inú výchovu , iné zázemie, iné predpoklady a tak každá uznávame iné hodnoty a podľa toho vychovavame aj svoje detičky . Inteligentný človek ľudí nesúdi ale ich vníma a rešpektuje a maximálne sa nimi inšpiruje , neporovnáva , nenechá sa deptat. Takze súhlasím s tebou.

lenkaam_1
21. okt 2017

@11mirka22 presne...ty mas inu vychovu ine zvyky ja mam ine...to ze ich mame rozdielne neznamena E su zle....tvoje sa mi nepacia tak ich nebudem pouzivat a smitec...nie ohovarat rozoberat najmudrejsia za kazdu cenu...vwd je to na hlavu nemmozeme byt vsetci rovnaki ani nase deturence nie

lavender273
21. okt 2017

Netreba sa obklopovat primitivmi! Nikdy som ziadnu matku neodsudila (ako kojaca ) a v zivote mna nikto neodsudzoval ako matku (presla som po 7m na UM ) .

Uz mi to fakt ide na nervy tieto temy..Matka vs Matka! Kojace vs nekojace, Bio matka vs nebio matka. Zeny vedia byt fakt puce. Treba si vyselektovat trosku okolie, nechodit s kazdou blbostou na MK a netreba vesat na nos kade komu ci kojim ci nekojim. Nechapem ktora kojaca matka odsudzuje nekojace, a ak ano tak preco to nekojace serie kto co povedal? Grow the f*ck up.

montemotherone
22. okt 2017

@sylarina15 ach jaj. Asi budem trochu dlhšia, vopred sa ospravedlňujem 🙂 Myslím, že táto téma sa nafukuje tým viac, čím viac sa o nej hovorí. Myslím, že vôbec nie je problém v dojčení, či nedojčení. Problém je v našej hlave. Problém je že sme preinformovaní, preinternetovaní, a žijeme viac na sociálnych fórach ako v realite. Ja som sa nikdy nestretla s otázkou "a dojčíš"... Pretože jednoducho svojmu okoliu vysielam signál, že do materstva a výchovy sa mi nemá montovať. Ak s každou somarinou idete po radu na fórum, či to riešite s kamoškami, tetkami, sestrami... bez toho aby ste sa najskôr zamysleli a hľadali odpoveď v sebe, ako v matke... postupne si naozaj prestanete ako matka veriť a nadobudnete pocit, že všetko robíte zle. Na druhej strane, ak robím niečo zle, musím to prijať ako súčasť môjho materstva, MOJEJ cesty... Neviniť sa, nevyčítať si všetko. Ak svoje dieťa milujete, obetovali ste mu kus svojho času v tom najdôležitejšom období, počúvate JEHO potreby, a nie to čo chce NIEKTO aby ste robili... tak ste urobili všetko čo dobrá matka robí. Obráťte tvár k svojmu dieťaťu a do svojho vnútra a tam sú všetky odpovede. Ja totiž vnímam ako najväčší problém dnešného materstva to, ako sme "odpojení" od reality, všetko prežívame niekde inde, nie v danom momente, s konkrétnymi ľuďmi. Ak ste so svojím dieťaťom , buďte S NÍM, nie len PRI ŇOM. Nemtslite vtedy na iné veci, nefoťte ho aby ste sa pochválili na FB, či kde, BUĎTE jednoducho s ním TU A TERAZ. Je to najviac čo mu môžete dať. Nikto a nič nie je pre dieťa lepší ako jeho matka, ak ho naozaj vníma celým svojím srdcom. "Odstrihnite" sa od upírov, ktorí vás chcú možno len zneistiť, rozhodiť, riešia si na vás vlastné komplexy...
Takí si nájdu niečo vždy 🙂
( Ja som dojčila obe deti, dlho... A zopár takých psychoteroristov v živote tiež mám. Vždy skúšali rozhodiť ma cez svoje rýpanie... Bola som a som, pevná a slušne som ich s ich názormi poslala do ri.ti, pretože ma vôbec nezaujímajú 🙂
Ak vás názory iných hnevajú, rozhodia.. Položte si otázku, prečo to tak je. Čo z toho si myslíte aj vy, hnevá vás to, trápi ... Vyrovnajte sa s tým, spracujte to a už vás nikto nerozhodí 😉 Potom je to rýpanie už len o tých druhých a ICH mindrákoch. A tie sa nášho života ani materstva netýkajú.
A taká praktická rada pre všetky čo sa s dojčením trápia na záver 🙂 VYPNITE MK, internet, sociálne siete... Nevyhľadávajte tieto témy, nečítajte, nediskutujte... Pritúľte si svoje bábo, užívajte si minútky s ním. Sú to tie najdôležitejšie minútky jeho aj vášho života. "Odložte" si ich na horšie časy. Keď bude zle, spomienky na tieto chvíľky, na vôňu bábätka... to vyliečia. Sústreďte sa na svoje bábo celým svojím bytím... ❤

nanervy_2
22. okt 2017

ano, take, ktore sa rozhodnu nekojit, lebo chcu mat pekne prsia alebo ze chcu chodit flamovat, to sa clovek zamysli.
ale este som nepocula/nevidela odsudit matku ze nekoji, ktorej to nejde (este tak odsudzovanie personalu, ktory jej k nekojeniu pomohol).
zato som sa stretla s odsudzovanim matiek, ktore koja na poziadanie a nedajboze este nad 2 roky.

ak si chces vsimat, odsudzuju matky, ktore davaju detom barefoot. odsudzuju matky, ktore nedavaju detom barefoot. Odsudzuju matky, ktore detom nedavaju cukor. Odsudzuju tie, co davaju..

Ale najcastejsie vadi odsudzovanie tym, ktori sami radi odsudzuju.. (tzv zrkadlenie sa tomu hovori v psychologii), takze cas na zamyslenie

lavender273
22. okt 2017

@montemotherone

Amen! Super napisane.

Mi to pripada ze uz nedokazeme robit rozhodnutia samí za seba.