Prenájom bytu a počet klúčov

12. dec 2023

Ak prenajimate byt 1 cloveku (s ktorym mate uzatvorenu zmluvu)? Kolko klucov od bytu (schranky, pivnice) mu odovzdavate?
Je povinnost mu dat 2 kluce?

joannita
13. dec 2023

Autorka, ako som uz pisala, kluc od bezpecnostnych dveri mu kludne urobia aj bez karty. Nie vsade, ale urobia. Zial.
Tym padom pri odchode mu ostane 1 kluc od tvojho bytu a ty budes v domnení ze ho nema....
Presne ako tu pisal niekto, v Ba je celkom standard ze suma najmu je rovnaka bez ohladu na pocet osob, skus nad tym pouvazovat.
Povedz mu ze mu das 2 kluce, ale priatelku napises do zmluvy (nepisala si predtym ze mama?)
Vzdy je lepsie mat v zmluve viac ludi pre pripad ze ti sposobia nejaku skodu, mozes vymyhat peniaze od viac ludi.

autor
13. dec 2023

@joannita Je mi jasne, ze si tam moze kohokolvek kedykolvek nastahovat...
On spominal mamu, priatelku, kluc pre rezervu (upratovacku...proste zahmlieva)...skratka spekulant. (Tu sa kluce len tak menit nedaju, jedine vymena zamku, aleba s kartou).

Problem je ze na zmluve chce byt len on. A mne nie je jasne naco potom potrebuje 2. kluc...ak byt maju uzivat 2 ososby jasne ze ich chcem mat v zmulve, lenze to on nenavrhol, respektiva na moju otazku reagoval mamou, upratovackou a nejakou priatelkou (s ktorou udajne spolu neziju)

No neviem, mam pocit, ze som sa mala rozhodnut pre inu moznost...🙄

sasa1310
13. dec 2023

@joannita no nám neurobili nikdy náhradný kľúč od bytu bez karty. A my sme navysovali nájomné podľa počtu osob

sasa1310
13. dec 2023

@cherrystone na to je majiteľ, keď sa náhodou vymkneš.

autor
13. dec 2023

@sasa1310 "na to je majiteľ, keď sa náhodou vymkneš."
Presne tak, to je aj moj dojem, a ak majitel nie je k dispozicii pri vymknuti alebo strate, najomnik musi vymenit zamok na svoje naklady a upovedomit o tom valstnika bytu a odovzdat mu kopie klucov....

hiro
13. dec 2023

@joannita " kluc od bezpecnostnych dveri mu kludne urobia aj bez karty. Nie vsade, ale urobia. Zial"
Sa to tu niekolko krat spomina, je sumafuk ci su dvere bezpecnostne. Zalezi na vlozke akeho je vyrobcu a bezpecnostnej triede.
A co sa tyka karty - my mame MT5+ / MTL800 a ta karta nie je na okrasu ale su tam udaje pre vyrobu kluca. Bez nej ti ho neurobia - nie ze by nechceli ale sa to neda.
Potrebovali sme si spravit kluce a teda na Slovensku som nasiel myslim ze 3 firmy, jedna v BB a 2 v BA ktore ho vedeli spravit ale 1 kluc u nich stal 33€ tak som ich dal spravit v Cesku.

joannita
13. dec 2023

@hiro az tak do toho nevidim ako ty, len proste mne urobili kluc od bezp. Dveri aj bez karty 🤷‍♀️
Na to proste reagujem, ze si to da urobit aj sam ak bude velmi chciet....mozno sa bude musiet len viac posnazit.
@sasa1310 ano niektori to tak robia, ja to mam nastavene ako pausal bez ohladu na zo ci je tam 1 alebo dvaja. Kazdemu to vyhovuje inak

joannita
13. dec 2023

Autorka, to ze chce 2 kluce mi az tak divne nepride, ale je divne, ze nechce dat nikoho ineho na zmluvu, to by aj mne prislo podozrive.
Nemozes to cele zrusit a najst ineho?
Lebo mne sa potvrdilo, ze ked mi bol niekto divny (aj ked len trocha) na zaciatku, tak s nim boli nakoniec problemy.

autor
13. dec 2023

@joannita Ved preto sa pytam na vase skusenosti. Mne pride jeho jednanie totalne divne. Nemam z neho dobry pocit a radsej by som mala momentalne byt prazdny - uprimne.
Ale toto vsetko zacalo po podpise zmluvy. Uz je nastahovany. A teraz zacal s novym klucom. Si myslim, ze kolko klucov tolko osob v zmluve, nie?

joannita
13. dec 2023

Tak ja som uz pisala hore, ze mam teraz chlapika v byte a ten ma poprosil ze ci mu nedam este jeden kluc pre priatelku ktora tam obcas prespi ked pride do Ba. Doteraz sa mi to nestalo za 9rokov co prenajimam ale chlapik vyzera velmi seriozne a slusne tak som s tym problem nemala, aj preto ze sumu najmu mam ako pausal bez ohladu ci je jeden alebo dvaja.
V tvojom pripade, ked sa ti chlapik nepozdava, by som mu povedala ze ok dam mu dva kluce za predpokladu, ze bude platit vyssiu sumu za 2 osoby a dana osoba bude uvedena v zmluve, inak nie. Povedz mu ze pri podpise nic take nezmienil, takze sa ti nepaci tato zmena, ze ta postavil pred hotovu vec. Ak nebude suhlasit, tak mu vypovedaj zmluvu. Neviem aku mas vypovednu lehotu?
Co je to za chlapa, normalne pracuje?

vroni
13. dec 2023

Pri prenájme si nechávam jeden kľúč, v zmluve je napísané, koľko sad kľúčov som dala nájomníkovi (v mojom prípade tri). Keď je vychcanec, nasťahuje si tam i tak päť ľudí a vymení zámok. Zistím to ako? Do bytu nemám právo vstupu, nemôžem len tak vyskúšať kľúč, ci sa nedá. Keď sa ohlásim, otvoria mi. Takže "odhaliť" ich môžem až v havarijnej situácii. To mi figu pomôže. Voda, teplo, elektrina atď sa platí podľa spotreby, smeti podľa miesta bydliska, zostáva mi výťah a upratovanie, dve osoby su hlásené automaticky, zmeny mi nájomnik ma hlásiť (mam trojizbak, takže dve osoby sú ok). Samozrejme, ze človeku, ktorý sa mi nepozdáva by som byť neprenajala.

autor
13. dec 2023

@joannita Pracuje normalne, som si ho preverila...a posobil normalne a az po podpise zmluvy zacal spekulovat.

autor
13. dec 2023

@vroni Tak ymluvu mam podpisanu len s nim a nemam v nej exaktne stanoveny pocet klucov. Len v preberacom protokole, ze mu odovzdavam 1 set klucov. A vtedy to zacalo... ze on chce este jedne "rezervny". A moja otazka znie ci na to ma nejaky "narok". Lebo podla mna nie, ak je v zmluve uvedeny ako jediny uzivatel bytu.

vroni
13. dec 2023

Ja zase nevidím absolútne žiaden dôvod, prečo by nemohol chcieť. Môže mať upratovačku, môže chcieť pre susedu, aby mu chodila kŕmiť rybičky, môže mať frajerku, ktorá s ním trávi jeden víkend v mesiaci, ty mu môžeš povedať, ze druhy kľúč rátas ako druhú osobu v byte a musí platiť o 10 euro viac, ci i tak chce ten druhy kľúč.

autor
13. dec 2023

@vroni Vyssiu sadzbu na 2. kluc som mu nenavrhla. On len tvrdi, ze ma narok na rezervny kluc....z akeho titulu prave momentalne riesim aj s pravnikom. Len ma zaujimala vasa skusenost, ci je to nejaky standard, alebo pravo...

vroni
13. dec 2023

Neviem, ci pravo, ale nie je to žiadny nelogicka požiadavka, ved náhradný kľúč je úplne bezna vec. Fakt si neviem predstaviť logické odôvodnenie, prečo nie.

autor
13. dec 2023

@vroni Takze aj ty davas najomnikov 1 kluc navyse?

autor
13. dec 2023

Podpises zmluvu s 2 ludmi a das automaticky 3 kluce? Ze jeden rezervny?

vroni
13. dec 2023

Dávam vždy okrem jedného automaticky všetky kľúče. Keď by potrebovali viac, dám urobiť

joannita
13. dec 2023

V zmysle prava na to urcite narok nema ak sa pytas na to.

sasa1310
13. dec 2023

@joannita tak ono je rozdiel aj v nájomnom ohľadne počtu osobamesiac. Nie je to rovnaké. Je tam minimálny rozdiel, ale rozdiel je v rozrátané energií na spoločných priestoroch všetkých vlastníkov

tamitamitami
13. dec 2023

Ja si zase myslím že 1 kľúč pre 1 osobu je vporiadku, ty máš rezervný kľúč pre prípad keby sa niečo stalo (vymkol sa). Áno keď chodí do bytu frajerka, upratovačka alebo mama tak je na mieste dať druhý kľúč a však o tom ťa mal normálne informovať dopredu aby ste sa dohodli či si s niečím takým ok a ak áno či si to nejako upravíte aj v zmluve.

Napríklad ja keď som chodila k priateľovi tak mal iba jeden kľúč, prenajímateľ vedel že tam chodím 2-3 krát do týždňa a však dohodli sa že kľúč bude mať iba jeden a keď som potrebovala tak sme si ho posunuli.

joannita
13. dec 2023

@sasa1310 ale ved jasne ze ano. Ja to mam vsetko zohladnene v sume a ako som pisala, na konci vyuctovacieho obdobia si s nim vyrovnam nedoplatky alebo preplatky.

michelle567
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vroni
13. dec 2023

@tamitamitami, co ma nájomnik z toho, ze ma majiteľ rezervný kľúč, keď je majiteľ v práci, na dovolenke, na opačnom konci mesta... Majiteľ nie je strážca kľúča ani kľúčová služba. Proste nevidím dôvod, aby mal nájomnik len jeden kľúč.

alex2018
13. dec 2023

Standardne jednu sadu ale ak si vypyta viac tak dam viac ( pocet klucov je uvedeny v prilohe zmluvy). V jednom byte mame najomcu ktory si tuez vypytal kluce pre upratovacku a priatelku ktora s nim nezije ( iba obcas prespi)- nemala som s tym problem. Tiez tu byvam tak ich obcas stretnem. Ved ak do zmluvy uvedies 3 sady klucov tak je to v poriadku, nie? Ak tam zije viacero odob, susedia si to urcite vsimnu a nahlasia spravcovi 😂😂 Ak by boli nefoplatky za energie tak uhradi, nie?