Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prevádzkový fond - fond opráv

kristiii
27. máj 2014

Ahojte, rodinky ktoré bývate v panelákoch, bytových domoch, zaujímalo by ma ako sa vo Vašich bytovkách platia poplatky do prevádzkového fondu, myslím tým či jeho výška závisí od rozlohy jednotlivých bytov alebo či máte jednotnú sadzbu pre všetky byty. Nepotrebujem vedieť sumy, len či prispieva niekto kto býva napr. na garsónke rovnakú sumu ako niekto za 3 izbový byt alebo či to máte nejako odstupňované. Ďakujem

januliku
27. máj 2014

@kristiii U nás podľa rozlohy bytu.

grettka
27. máj 2014

u nas sa plati podla m2, neviem presne aku mame cenu za m2, cize ak ma niekto mensi byt plati menej, ak vacsi, ak vacsi, tak viac.

sissy27
27. máj 2014

@kristiii my tiež podľa m2 obytnej plochy...

kristiii
autor
27. máj 2014

@januliku
@grettka
@sissy27 vďaka baby za odpovede. Pýtam sa preto že u nás je to tiež takto zavedené, no suseda z 3-izbového bytu sa začala velice angažovať za to aby sa tento poplatok zjednotil pre všetky byty, vraj je to voči nim nefér. Tak som bola zvedavá ako to funguje inde, tu v našom meste čo som sa pýtala známych z rôznych panelákov tak mi tiež všetci potvrdili že platia podla metrov ale tak bola som zvedavá ako je to vo všeobecnosti. Samozrejme budem rada ak napíšu aj ďalší ako je to u nich..

sissy27
27. máj 2014

@kristiii prečo by to bolo nefér? veď užíva väčšiu časť domu ako niekto, kto býva v garsónke... mne to príde úplne logické... veď nech sa presťahuje do garsónky a bude mať nižšie náklady 😀

kristiii
autor
27. máj 2014

@sissy27 no veď presne toto jej chcem navrhnúť najbližšie, že keď je to jedno kto v akom byte býva tak že si ich môžme kludne vymeniť..Ja bývam so synom práve na garsónke, tak preto ma to dosť štve. Žial v našom paneláku sú prevažne 2 a 3-izbové byty a na odsúhlasenie stačí 2/3-nová väčšina takže ak budú všetci vo väčších bytoch hľadieť len na pár ušetrených eur čo by oni mohli ušetriť a nad logikou sa zamýšľať nebudú tak budem mať zrejme smolu /aj ostatní na garsónkach a 1-izbákoch/. Ale tak som aspoň rada že som normálna ak si myslím že je takto v poriadku 😀

klincek
27. máj 2014

@kristiii suseda je truba.. inak ako od rozlohy som to este platit nevidela, ved to je snad logicke, nie?! a vlastne neviem, ci je to vobec mozne zmenit, jedna vec je hlasovanie, ale na tieto veci existuje zakon a kopec vyhlasok, bude vediet spravca domu..informuj sa tam, ci je to niekde upravene.

kristiii
autor
27. máj 2014

@klincek no veru mám v pláne ísť na bytové družstvo sa pýtať na vyúčtovanie tak sa spýtam aj na toto. No ja som ju počula akurát sa baviť s domovníkom že bude buď schôdza alebo sa budú obehávať byty a zbierať podpisy tak asi vedia že to môže takto prejsť, ja sa tomu nerozumiem, aj preto sa pýtam. Ako vidím musím sa do toho viac zažrať

sissy27
27. máj 2014

@kristiii tiež si nemyslím, že bude stačiť (ne)súhlas nájomníkov, to potom čo si odsúhlasíme že nebudeme platiť za teplú vodu, tak nebudeme? a domovník tiež nemusí mať tak úplne prehľad o zákonoch..
a nech sa páči https://www.google.sk/maps/place/6712+Mauna+Loa...
tu máš odkaz aj na konkrétnych zákon, ale jasne je už aj tu napísané, že "V ustanovení § 10 ods. 1 posledná veta, je uvedené, že vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu..."

slivka3
27. máj 2014

@kristiii Aj u nás to je podľa veľkosti bytu.
Mňa by ani nenapadlo,keďže bývam v 3izbáku žiadať,aby garzónky platili to isté,veď keď budeme zatepľovať,tak snáď mne zateplia viacej nie?
Neviem,či sa to dá schváliť,aby sa platilo rovnako.

klincek
27. máj 2014

@kristiii link nasla som: ide o zakon 182/1993 Z.z. o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov. tam v § 10 ods. 1 je sice napisane, ze "Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov ", ale aj to, ze "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu. " Vykladat to treba tak, ze VYSKU ZA M2 si urcite vy, ale SPOSOB (t.j. platba podla vymery) je dany zakonom. Ak teda idete o nieco hlasovat, tak to moze byt jedine o zvyseni platieb za m2 😉

kristiii
autor
27. máj 2014

Ešte raz všetkým ďakujem, zákon si vytlačím a určite použijem 🙂

lucik194
27. máj 2014

u nas su vsetky byty rovnake 🙂 takze platime vsetci rovnako 🙂

kristiii
autor
27. máj 2014

@lucik194 no tak to máte aspoň bez problémov 🙂
U nás je blbé že na schôdze chodím z tých menších bytov väčšinou jediná takže som potom jediná kto má vlastne problém. Ale tak som rada že ma kočky usmernili, lebo už som si začala myslieť že som asi fakt divná keď mi to príde nespravodlivé aby som platila tolko čo byty s dvojnásobnou rozlohou.

anatalia77
27. máj 2014

@kristiii my tiez platime podla rozlohy.

milota164
27. máj 2014

aj my platime podla rozlohy