Priezvisko bez -ová na Slovensku. Ako je to u vás?

atevi
17. sep 2008

Po sobasi som si k svojmu priezvisku pridala aj manzelove a nechala som si odobrat koncovky -ová. Je to v sulade s nasim zakonom o matrike. Tak isto je mozne pri narodeni dcerky vystavit rodny list s priezviskom bez prechylovania Je to dnes pouzivane aj na Slovensku.
Preto som planovala pre dceru priezvisko bez koncovky. Dcera by mala iba jedno priezvirko - to, ktore maju manzelia spolocne. Tu som ale narazila na manzelovo nepochopenie. Zastava nazor, ze to tak nikto nerobi a ze sa jej budu v skole smiat, ze je chlapec a podobne argumenty. Ja zase oponujem tym, ze to uz v dnesnej dobe nie je zriedkave, ze to bude coraz beznejsie a ze sa "priblizujeme" okolitym krajinam.
Dohodli sme sa na typickom tvare s koncovkou s tym, ze ak bude dcera vacsia a bude si to zelat, tak jej vyhovieme a zmenime jej priezvisko. Pripadne ak bude plnoleta, tak to moze urobit sama.
Aky mate na to nazor. Pripadne ako je to vo vasom okoli? Vdaka za nazor.

elise
17. sep 2008

podľa mńa je v pohode ked sa používa iba mužská časť priezviska ale malo by to aj dobre vyznieť napr taký mrkvička keby mal dcéru čo ja viem anna mrkvička nevyzeralo by to dobre 😀 😀 😀
neboj v škole sa jej nebudu posmievať je veľa netradičných mien na SK a aj priezvisk. 😉 tak to bude pripadať normálne 😉

elise
17. sep 2008

a tvoja dcérka môže zmeniť priezvisko aj vydajom 😉

najjulinka
17. sep 2008

Ja som bez "-ová" a dcéra bude tiež... Však s "-ová" to je iné priezvisko a po kom ho zdedí??? Nebude sa volať ani po otcovi ani po matke... 😒

pensadorcallisto
17. sep 2008

Ahojky...
Mna tato tema celkom zarazila, pretoze pred 3 mesiacmi som bola na matrike dat si zlegalizovat sobas zo zahranicia...
Matrikarka mi vravela, ze keby som mala dceru, tak jej priezvisko musi mat koncovku -ova, ze nase zakony nedovoluju, aby nasa spolocna dcera mala priezvisko bez koncovky, aj ked moje priezvisko je bez koncovky -ova..Nastastie to vsak riesit nemusim, lebo cakame chlapceka... Ale aj tak... Ako to teda je?

miriamkac
17. sep 2008

Ahojte.
Ked som sa ja vydavala, chcela som mat priezvisko po manzelovi v tvare bez -ova, ale vtedy to nasa legislativa dovolila len tym, ktory nemaju slovensku narodnost.... 😖 neviem ako to je teraz, ale ja by som take priezviska, ktore nie su povodom slovenske a to -ova na konci im nesedi, by som ponechala v povodnom "stave" Takze atevi podla mna uz je toho tak vela, ze to nie je rarita....nechaj jej take priezvisko, ako uznas za vhodne... 😉

najjulinka
17. sep 2008

Nám pri sobáši tiež povedali, že do sobašneho listu daju, že dcera sa bude volat s -ová, že sa to nedá bez.. .Z čohho som bola nešťastná a tak mi matrikárka povedala, že ked sa nám dcéra narodí tak hned dať žiadosť o mena bez ová a že sa to dá 😉 Kamarátka má už v sobášnom liste napísané, že dcéra bud bez ová (mala svadbu predomnou) a iná baba na MS mala týžden po mne svadbua tiež dcéru v sobášnom liste má už napísanú bez ová... Takže tak 😒 😠

miriamkac
17. sep 2008

Aj moja svagrina v Cachach je bez -ova 😒

miriam25
17. sep 2008

ahojte,
tak ja som si nieco pred vyse rokom davala zapisovat nove priezvisko bez koncovky -ova a uradnicka sa ma pytala, aku narodnost mi ma do pocitaca nahodit, lebo na slovensku nemozem mat slovensku narodnost a priezvisko bez koncovky -ova. Ale tiez mi povedala, ze by sa to malo uz coskoro zmenit, takze pokial mala pravdu, dnes by uz malo byt mozne mat priezvisko bez koncovky a mat zaroven slovensku narodnost.
Co sa tyka deti, kedze moj manzel nie je slovak, mame v sobasnom liste napisane, ze v pripade dcerky sa mozeme sami rozhodnut, ci bude mat slovensku koncovku alebo nie. Aspon tak to mame v sobasnom liste.
Tak snad som vam aspon trosku pomohla 😉

gabii83
17. sep 2008

ahojte, ja patrim k mensinam zijuce na Slovensku, a viem, ze netreba koncovka -ová, tam na dolniakoch sa to velmi ani nepouziva, dokonca mame meno po manzela, bez - ová, a nase priezvisko tiez bez a potom meno. Ale mne sa to osobne nepaci. 🙂 😖

gabii83
17. sep 2008

no ale mame obidvaja slov. narodnost 😝

jaja0110
17. sep 2008

ja aj moje deti su bez koncovky -ova, jedine co som musela na matrike suhlasit bolo ze mam "anglicku narodnost" 🙂

najjulinka
17. sep 2008

no baby co matrika to iný výklad zákonu 😠 Ja mám manžela cudzinca. Jeho mama je tiež bez -ová, ja som bez -ová a o deti bez -ová budeme musieť jednotlivo žiadať - odmietli to dať do sobašneho listu 😠 A pri tom do 18ky ževraj naše deti budú môcť amť obe občianstva...

bihan
17. sep 2008

Ja som síce bez -ová, ale v sobášnom liste je napísané, že potomkovia ženského pohlavia budú s -ová... Práve vybavujem pre malú slovenský rodný list a v rámci zápisu o narodení je doložka, že prehlasujem, že moja dcéra je ..... národnosti a žiadam o zápis priezviska bez -ová.
Blbá administratívna záležitosť - a národnosť je taká istá debilina: dnes si môžem zmyslieť, že som národnosti mongolskej, zajtra brazílskej a pozajtra zase slovenskej....

No a keby sme žili na Slovensku, nechcela by som, aby moja dcéra mala iné priezvisko ako ja.

atevi
autor
18. sep 2008

Ja som sa vydavala perd tromi rokmi a podla zakona o matrike moze zena pri sobasi poziadat matriku o vydanie sobasneho listu s priezviskom bez koncovky. Ako som na zaciatku pisala, mam svoje rodne priezvisko + manzelove. Priniesla som matrikarke ziadost o vydanie sobasneho listu bez koncoviek a ona mi ho na pockanie vytlacila podla mojich predstav. Obe moje priezviska zneju nemecky, takze sa k sebe hodia. Keby sa manzel volal Janko Jahoda, tak si ponecham svoje meno.
Rovnaky postup je aj pri narodeni dcery. Poda sa ziadost a matrikarka vystavi rodny list bez koncovky. Je to paragraf 19, ods.6 spominaneho zakona. Tento paragr. nevyzaduje mat inu narodnost. Podla tohoto som sa riadila:

http://www.rehis.sk/legislation/view.php?randva...

(6) V rodnom liste alebo sobášnom liste ženy, ktorej sa tento úradný výpis týka, sa jej priezvisko uvedie bez koncovky slovenského prechyľovania, ak o to písomne požiada; o tejto skutočnosti sa v matrike urobí záznam. Všetky ďalšie úradné výpisy a potvrdenia o údajoch zapísaných v matrike sa vyhotovia s takýmto tvarom priezviska. Písomná žiadosť podľa prvej vety sa založí do zbierky listín.

shaarka
18. sep 2008

ja som si cely zivot (asi od ZŠ) chcela odstranit OVA, ale myslela som si, ze sa to neda, alebo ze je to drahe, alebo ze budem musiet menit narodnost alebo co.
nakoniec si moj muz vzal moje priezvisko a tak sme chceli obaja spolocne pouzivat to iste - moje, ale bez OVA. preto som si musela zmenit rodny list (50 Sk). ale dcera bude musiet byt po narodeni zas OVA (pre mna z nepochopitelnych pricin), ale potom jej hned koncovku zrusime, aby sme boli cela rodina s rovnakym priezviskom.
OVA som nechcela, lebo muzsky tvar priezviska sa konci na Y, nie je to slovenske meno a tazko sa vyslovuje.
a teraz som spokojna a je mi dost jedno, co si o tom ostatni myslia. kto chce, sa spyta, ja mu vysvetlim, a koho to serie, tak nech. 😀 😀 😀

kisska
29. sep 2008

tak ja sa len pridavam k absurditam s menami - som slovenka narodena v Cechach/na Morave a rodinu mam na oboch stranach Moravy. Moj otec/cech sa volal Marek a slovenska verzia zenskeho priezviska je Markova, ale ceska verzia toho isteho je Marekova... 😕 Takze aj ked je otcova sestra moja teta, mame rozne priezviska, ako keby sme ani rodina neboli a to obe pouzivame koncovky OVA...

maaja
29. sep 2008

aj Denisa Cibulka co robi reportaze v spravch na Markize je bez -ova ... a myslim ze to je ten priklad co v uvode psala elise ... mne to znie smiesne 😅 sorry ...
na druhej strane aj mne sa paci ked je priezvisko bez -ova ... takze asi by som nemala diskriminovatniektore priezviska, ktorym sa to podla mna nehodi, vsak ?

ja mam priezvisko .....ská 😀 takze neriesim -ova ano alebo nie 😀

lenka1108
30. sep 2008

ahojte tak ja aj manzel sme slovaci zijuci v irsku a vsade kde vypisujem alebo podpisujem tak som bez ova aj ked na sk vo vsetkych dokladoch mam ova.ja by som si dala to ova zobrat jedine keby som sa vydala za cudzinca.aj ked sa mi mala narodila tak sa pytali ci bude ova ci nie a ja som hned povedala ze ano bude ova.aj ked jej meno by sa hodilo k nasmu priezvisku ci uz s ova alebo bez.ale hadam nebude mat ine priezvisko ako my.

inak je to kazdeho osobna vec......

shela
30. sep 2008

Nasa mala ma kombinovane priezvisko...prve je moje aj s koncovkou ova a druhe manzelove bez koncovky...ma dvojite obcianstvo a problem s tym nebol ziaden...vsetko za nas vybavili na slovenskej ambasade

erikasadek
30. sep 2008

tak baby , keby som zila na slovensku tuto tematiku ani neriesim, ved to je genialita nasej gramatiky, ze presne vieme o aky rod sa jedna, co nie je to iste von kolko krat ani neviem ci ten dotycny je muz alebo zena, a na druhe strane , ked som bola este slobodna a mala som moje meno za slobodna , tak to bol vzdy problem im ho vyhlaskovat a pri otazke preco mam etake zlozite mena, tak bolo vysvetlenie, ze u slovanou ,ova zanmena zenske pohlavie takto nemame ten problem ako vy tu, na co bolo to by bolo dobre zaviest aj u nas..

v zahranici , zas mat ova , je trocha handykap, zaroven dieta , alebo dotycny vytrca co v skole moze byt na posmech, doma naopak bez koncovky tiez nie je najlepsia, varianta, hlavne pre deti....

kocurik16
29. dec 2008

toto som pri chlapcoch neriešila,ale ja by som to -ová zmazala.

stvura
29. dec 2008

Mne sa -ova nepacilo celu moju mladost, lebo moje dievcenske meno bolo cudzieho povodu. Teraz mam vyslovene slovanske meno, takze meno mi vyznie fajn a bolo by zvlasnte bez koncovky {napriklad ta hlasatelka Denisa Cibulka, no znie to hrozne...}. Ak by som vsak mala neslovanske meno -ova koncovku by som si urcite nedala.
V zahranici {studovala som v nemecku a robila v anglicku} som vsak nikdy nemala problem s priezviskom, jedine ma sefovci volali krstnym menom, lebo nevedeli vyslovit moje priezvisko...

najjulinka
29. dec 2008

atevi podla mna si sa nemala dať odbyť manželom... akože už samotný názov v sobašnom liste hovorí "spoločné priezvisko", no a podla manžela je spoločné priezvisko, že vy sa budete volať inak ako Vaše dieťa??? 😉 😝 😀
Takže jednoznačne za meno bez -ová som. 😉 Inak ja mam manželove meno tiež bez -ová a do sobašneho listu mi odmietli napisať ženský tvar pre dieťa bez -ová... Kamaratke to napisali už do sobašneho listu... Má pre deti pre chlapca aj pre dievča rovnaký tvar bez -ová napísaný v sobášnom liste...

digysa
29. dec 2008

My sme tiez nemali problem s koncovkou. V prvom rade nase priezvisko (teda manzelove) nemoze byt s koncovkou ova. Bolo by to maximalne smiesne.
A vybavit to bola hracka. Cez internet som si stiahla tlaciva na stranke SK ambasady, poslala to tam a bolo.
Neviem preco je to ale take strasne pozadovane.
Moja kamoska ma priezvisko Donahue. No viete si predstavit Donahueova? To sa neda ani vyslovit 😕 😕 😕

dupinka
29. dec 2008

pokial viem, tak dieta - dievcatko musi mat podla nasich zakonov prechylenie - ova. Iba ak by islo o zahranicne priezvisko, tam je mozna vynimka. A tiez zalezi od toho, ako mate na sobasnom liste napisane spolocne priezvisko pre deti v zenskom rode...

najjulinka
29. dec 2008

dupinka nie.. .normalne daju žiadosť a maju dieťa bez ová....

bambusko
29. dec 2008

najjulinka ma pravdu, u nas v skolke tak zmenili priezvisko jednemu dievcatku, lebo sa rodicom zdalo pridlhe spolu s menom

mexx
29. dec 2008

Ja som tiez bez "-ova" (obaja sme Slovaci, nic zahranicne, akurat sme si povedali, ze spolocne priezvisko bude uplne spolocne, tak sa budem volat presne tak ako manzel), matrikarka mi to tak zapisala do sobasneho listu, ale tiez mi povedala, ze dcera musi mat v sobasnom liste napisane aj "-ova" a hned pri narodeni staci napisat ziadost o zrusenie prechylovacej koncovky. Takze ak budeme mat dceru, planujeme to tak urobit, nech chudatko nechodi po svete s inym priezviskom ako my. 😉

nicolmt
13. jan 2009

aj ja mam priezvisko bez -ova, pri nasom zahranicnom priezvisku by to bola skoda, a tiez stacilo matrikarke pri sobasi nahlasit ze aku chcem mat narodnost 😝 kedze som narodena v CR tak som si dala tu, ale je to uplne jedno, lebo je len na tebe na aku narodnost sa citis a nikde o tom doklad nie je..takze take jednoduche obídenie diskriminacneho zakona 😀 no a pri dcerke ma nenapadlo ked sme vypisovali ziadost na sobas ze jej tam nemam davat -ova ale ked sa narodila tak som hned udaje do matriky v porodnici diktovala bez -ova a tiez sme este vypisovali nejaky papier ze vyhlasujeme ze je inej narodnosti ako slovenskej (aby mohla mat vynimku a nebyt -ova)

nicolmt
13. jan 2009

to ze ja budem bez -ova som si musela obhajit aj v okoli aj doma, s dcerkou som si nebola celkom ista (predsa len som sa obavala hlupych deti v skolke a tak...ale ono to je jedno, ked sa jej budu chciet smiat nieco si najdu uz) ale fakt je, ze preco by mala mat uplne ine priezvisko ako my?