Prízemný byt - vyhody a nevýhody

emma673
1. dec 2017

Ahojte, aké sú výhody/nevýhody bývania na prízemí v paneláku?

maminuska
1. dec 2017

@emma673 ahoj , ja som kedysi dávno bývala v 4 izbovom byte na prízemí. osobne som bola veľmi spokojná, pretože som vôbec neriešila či moje deti dupú , behajú chodia na motorke. Pod sebou som mala pivnicu , kadiaľ išli rúry od kúrenia, takže som bola aj podlahovo vykurovaná 🙂
Jediné čo mi vadilo bol nízko položený balkón ale to sme potom vyriešili ozdobnou mrežou .

lululilien
2. dec 2017

Ja mám trošku paranoju zo zlodejov. Náš byt je z jednej strany prízemný a tam máme zamrežované okná. Vizuálne mi to vôbec nevadí, máme pekné závesy a v lete môžeme mať otvorené okná aj v našej neprítomnosti. Z druhej strany máme terasu a pod ňou garáže. Máme vonkajšie žalúzie, ktoré pri odchode dávame dolu. Hlavne tie na terase kvôli zlodejom. Odkedy máme veľkého psa, tak sa mi dobre spí a celkovo sa cítim bezpečnejšie. Dovtedy som sa strašne bála, že sa niekto dostane cez terasu dovnútra, zatiaľ čo my budeme spať. Nemáme krásny výhlaď na okolitú krajinu ako naši susedia, ale naštastie tu dole máme zeleň a nečumíme susedom do bytu. Syn môže lietať von a dovnútra(vchod.dvere máme na kľučku), v byte môžeme dupať, hrať basket, nemusíme chodiť po schodoch, nečakáme na výťah, ak náhodou zabudnem zatvoriť okno, tak ho zvonku privrem, ak niečo potrebujeme a sme leniví ísť domov, tak si to podáme cez okno a tak. Ja som si zvykla na bývanie na prízemí, nemenila by som.

sorciera24
2. dec 2017

ja byvam cely zivot na prizemi, aj teraz ako dospela sme si kupili byt na prizemi.....vyhod pre nas viac.....jedny schody! - cize vynesiem kocik, deti, nakup, bez problemov....voebc nezavidim tym, kt. idu na 5te poschodie a ledva fucia (mame panelak bez vytahu - 5.poschodovy), moje hlucne deti mozu dupat kolko chcu, lebo fakt by som ich musela privazovat, kebyze niekoho pode sebou mame, vonku sa dostanes rychlo (napr. vyhodit smeti) alebo ked ej syn von, pribehne, vezme loptu, ide von.....mame nove vysoko polozene balkony, zasklene, cize zaiden zlodej......nevyhody moze byt zima od spodu (nato treba dat pozor...ale my mame dvoje parkiet+koberece, takze mame dost teplo+ nie sme rohovy byt, takze zima u nas nie je, skor naopak), niekomu moze vadit hluk od susedov nad sebou (my mame dochodcov),a le ak su deti, treba ratat ze sediet asi nebudu cele dni, moze vadit hluk z chodby, elbo okolo nasich dveri chodia vsetci hore, ale to vyriesia kvalitne protihlukove dvere.....ja som spokojna.....

pribinak
2. dec 2017

Ja by som byt na prízemí nechcela, vela hluku z ulice, prach
Aspon 2.posch.

deti95060810
2. dec 2017

kamarátka býva na prízemí a tvrdí, že má zimu od spodu....Jasné ak má niekto byt pod sebou tak je asi teplejšie...

sissy27
2. dec 2017

@emma673 nevýhody - bývaš prakticky "na ulici", čokoľvek sa šuchne na ulici tak všetko vnímaš akoby to bolo u teba doma, prípadne ak si niekto zapáli pod tvojim oknom tak máš zasmradený byt... Ak sú v paneláku výťahy či schránky blízko tvojho bytu, vchodové dvere do domu, tak tam vieš o každom susedovi kedy prišiel odišiel, kedy vybral poštu (záleží, ako je riešený panelák, bohužiaľ naši susedia majú schránky na stene spálne ☹ a viem, že im to vadí).
Výhody - nemusíš riešiť pokazený výťah, tvoje deti môžu dupať koľko chcú.
Ak by som si mala vybrať, tak nikdy nie prízemie / prvé ani najvrchnejšie poschodie.

sorciera24
2. dec 2017

@sissy27 budem trochu oponovat, velmi vela zalezi od polohy panelaku, vobec nemam pocit, ze by som byvala priamo na ulici...nie ej prizemie ako prizemie, vacsian bytov u ans na prizemi su vyvysene, ako su vsade palstove okna, nepocujem z ulice skoro nic!.....2 okna mam otocene do ulicky (tam fakt nepocujeme nic) a 2 na hl. cestu.......tu jedine ak sa moc zapocuvas....ale to ej aj o zvyku...
jasne, ze ak mas byt na rusnej ulici, tak budes pocut vsetko, ak ams panelak v tichej zone, nepocujes nic.....podobne zo schrankami....ved hadam vie, kde sa panelak nachadza, pod oknami amme oplaotene zahradky a travniky.....este nikto mi za tie roky pod oknom nefajcil......v byte, kt. popisujes, by som ani ja nebyvala.....tam kde byvam, nic take, co popisujes nie je....(zalezi od mesta, polohy, ludi.........to nie je len o prizemi.....)

to je ako s tymi zlodejmi, ked som este byvala u rodicov (tiez na prizemi).....bolo obdobie, ze tam vykradli byty, vsetko to boli byty na 10-11. poschodi...logicky, na prizemi by nik byt nevkradal, lebo by to najviac bolo pocut dolu....na 11tke si to nik ani nevsimol...
@emma673 treba vzdy zvazovat konk. byt v konk. lokalite a panelaku.......

liz_lemon
2. dec 2017

@pribinak byvam na 4. poschodi, a je tu aj hluk aj prach

pribinak
2. dec 2017

@liz_lemon ja bývam este vyššie, tiez mam prach a hluk, ale iste nie ako na prízemí 😉

sissy27
2. dec 2017

@sorciera24 samozrejme, že je to vždy o konkrétnom byte / paneláku. Ja som popísala problémy, ktoré majú naši susedia na prízemí. Z môjho pohľadu bývame v tichej lokalite (dosť ďaleko od hlavnej cesty, chodník ani cesta okolo domu nevedie k žiadnemu dôležitému bodu aby tade prešlo tisíce áut / ľudí denne), autom sem zájde len domáci, návšteva, rozvoz pizze alebo niekto omylom, ale stále sme na sídlisku, chodník aj príjazdová cesta pred domom, takže určitý pohyb tu je a ľudia sa rozprávajú, fajčia za chôdze, telefonujú, venčia psov a tí na prízemí to vnímajú najviac. Vchod do ich bytu je rovno vedľa výťahu a schránok. Nikdy som sa nepýtala, či ten byt vzali dobrovoľne alebo nejako nemali na výber.

emma673
autor
2. dec 2017

Ďakujem za rady.

nati41
18. júl 2019

Celý život bývam na prízemí a nechapem stále ako niekto môže povedať, že je tu hluk ak si to neskúsil. Ja osobne by som nemenila aj teraz si plánujeme kúpiť byt na prízemí. Nepociťujem tu žiaden hluk. Vonku som raz dva, ak niečo treba. Vynášanie ťažkých vecí je tiež hračka. PO zateplení bytovky už ani veľmi netopíme dokonca aj peniaze nám vracajú. Vôbec už nieje taká zima ako niekedy. ALe je pravda že ak bytovka nebola zateplená zima bola. Teda odporúčam kupovať len zateplenú bytovku. A vrátim sa k tomu hluku. Cez den ľudia síce chodia po vchode ale človek si to vôbec neuvedomuje a vecer som nikdy necítila žeby bol hluk. Práve naopak máme tu pokoj a Kľud navyše v lete počuť spievať vtáčiky a cvrlikanie. Hluk výťahu nepočujem a myslím si, že ak víťah raz hučí na prízemí hučí aj na ostatných poschodiach. V lete máme v bíte príjemný chládok. Ja som s bytom na prízemí veľmi spokojná. Jedina neváhoda bytu na prízemi je skôr tá, že ak bývate v byte ktorý je hned nad deckým ihriskom tak sa cez den nedajú otvoriť okná lebo vtedy je to vážne hluk od tých detí. Ale je to vážne iba ak ste priamo pri ihrisku. Myslím si že bývanie v paneláku na žiadnom poschodí nezarči kľud a pokoj. Pre takéto veci si ľudia kupujú dom. Vždy bude v paneláku trochu hluk či na prízemí alebo iných poshodiach.