Problémové začiatky v autoškole

9. aug 2021

Ahojte baby, prosim, tie, ktorym to na zaciatku islo na jazdach horsie, kedy sa to zlepsilo? 🙄😅 Dnes tretia jazda a stale mam problemy s rozjazdom, to je cista katastrofa 😭 neviem asi ovladat moju lavu nohu alebo co, ale fakt sa asi neviem naucit takyto zakladny ukon... 😟

apolka77
9. aug 2021

Neboj to chce iba prax.

evabb35
9. aug 2021

tie prvé jazdy sú najhoršie, to je normálne..potom sa to už tak nejako zautomatizuje...toto aj tak nie je na jazdení to najťažšie...horšie sú preplnené križovatky, jazdy v dopravných zápchach, posúvanie v kopci, parkovanie na rôznych miestach...vtedy dostane psychika zabrať a to je dôležité zvládnuť v každom počasí, v každom ročnom období a v každej časti dňa, noci, nadránom...o tom je to.

autor
9. aug 2021

@evabb35 uvedomujem si, ze je to zaciatok a ze by sa to malo zlepsovat, len ja mam asi fakt uz stresy z tych rozjazdov, neviem sa potom pohnut zo semaforov, cista hanba a trapas 😅 mam pocit, ze uz aj instruktor je zo mna zufaly a ze som najhorsia ziacka 🙄

evabb35
9. aug 2021

Trapasy sú normálne, autá sa aj pokazia na semaforoch a ten vodič nemôže za to, že auto jednoducho nefunguje. Za to, sa vodičák neberie. Neviem, my keď sme sa postretali v triede v autoškole po jazdách, tak sme zistili, že sme najhorší žiaci všetci. Ale to naozaj nie je o tom. Dobrý vodič musí predvídať...jednoducho je víkend slnečný, tak musím predpokladať, že bude na ceste cyklista, motocyklista, niekde za zákrutou sa objaví, takže hoci je cesta na pohľad prázdna idem radšej pomalšie, ako by som jednu zákrutu nevytočiť a dostať sa do protismeru...ale je podvečer, idem v blízkosti lesa, tak jednoducho predpokladám, že tam niekde na kraji cesty je zver a chce prejsť cez cestu...tá ostražitosť, v meste sledovať čo sa deje nielen predo mnou, ale aj za mnou, vedľa mňa...o tom to je, uvedomiť si, že nie je auto na tej ceste samé, hoci sa to zdá.

evabb35
9. aug 2021

alebo jazdíš v blízkosti školy krátko pred ôsmou hodinou, tak musíš predpokladať, že nejaký nepozorný žiačik bude bežať na poslednú chvíľu cez cestu...zastane autobus na zastávke, tak musíš predpokladať, že polovica cestujúcich nepôjde cez vyznačený prechod, ale budú utekať spoza autobusu pod kolesá auta, to sú dôležité okamihy...a nie rozjazd auta...

patus_2
9. aug 2021

Neboj sa, to príde praxou. Len si skúšať rozbeh, stále stále dookola. Úplne pomaličky púšťať spojku, zistiť kde "zaberá" a pohrať sa s ňou, úplne jemnucko. Skús zmeniť obuv, lebo mne sa stalo, že v jedných botaskach som akokeby nemala cit v nohe a to som už šoférovala dlho. Taktiež na začiatok ak nie si si istá či auto nezdochne tak pridaj plyn, tie auta v autoškole sú určené na učenie, počíta sa s tým, že žiaci so spojkou nevedia narábať a že sa rýchlejšie môžu zničiť. Chce to cvik, potom ti to už pôjde automaticky, ani si to nebudeš uvedomovať..😊

evabb35
9. aug 2021

alebo takí smetiari skoro ráno...si na hlavnej jediné auto, ale smetiari prednosť nedajú, lebo však čo máš čo robiť na hlavnej ceste o pol piatej ráno.

tosomja
9. aug 2021

Ja zase neviem odhadnúť vzdialenosť od krajnice 🙄 alebo chodníka. Už som suchla obrubník. 😬 A to som išla len na cvičisko s inštruktorom. Kuzelky ani neviem čo znamenajú , ktorú mám sledovať v spätnom, ktorú vzadu ... Už aj ľutujem že som sa na to dala, keby vrátili peniaze, kašlem na vodičák

jannka89
9. aug 2021

Určite aj stres robí svoje... Napr. rozbiehanie a potom ďalšie veci som chodila trénovať s frajerom na take odľahlé parkovisko alebo cestu, kde som nikoho neohrozovala ;)

evabb35
9. aug 2021

ono nie je ani dobré rýchlo naskákať do auta a odfrčať v chvate preč, ani keď meškáš...chcela som tým všetkých len naznačiť, že výborné jazdné zručnosti ešte neznamenajú vysoký počet ojazdených km bez nehody...

panelacikova
9. aug 2021

ja budem za zlú. napíšem len toľko: ak nemám predispozície, že zo mňa raz bude pianistka, tak sa nehrniem silou-mocou za klavír 🙂 alebo keď nemám predispozície byť lekárkou, nepôjdem za ňu študovať.... snáď bolo pochopené 🙂

skeblicka77
9. aug 2021

Je to autoŠKOLA, čiže tam sa to máš naučiť. Ani jeden šofér nezačínal ako kobra11😝. Chce to len čas a tréning

anniii
9. aug 2021

@panelacikova To nie je dobré prirovnanie. Vodičák dnes potrebuje k životu takmer každý, klavír nie.
@patus_2 Súhlasím, že obuv robí veľa. Svokor mi rozprával, že kedysi predávali špeciálne topánky na šoférovanie s tenkou podrážkou. Tiež som mala podobný problém ako autorka, kým som na jazdy nezačala chodiť v plátenkách 😉

panelacikova
9. aug 2021

@anniii ale je.... rovnako môžeme tvrdiť, že cudzí jazyk dnes potrebuje každý a predsa je dosť ľudí, ktorí na to jednoducho "nemajú hlavu". tak zas niektorí nemajú hlavu na to, aby zautomatizovali pohyby, ktoré potrebuje vodič. a teda o obuvi pre začínajúceho šoféra počujem prvýkrát. fakt 😀 😀 nič v zlom, ale mám taký názor. proste, ak na to človek nemá predpoklady, tak z neho nikdy dobrý vodič nebude. píšem dobrý, nie "namakaný frajer"...

ivanka12311
9. aug 2021

Sadni do auta zapni si pás a v kľude...stlač ľavou nohou spojku zarad jedna, nezabúdaj na ručnú dole🌼 pomaličky popuštaj spojku pridaj pravou nohou plyn..pri jednotke dvojke pomaly púšťaj spojku lebo ti to bude hapkat vrčat a zdochne ...neboj sa rozjazdiš sa najlepšie by si mala keby si poprosila niekoho z rodiny na nejakej poľnej ceste , parkovisku aby si si to mohla skúsiť (ja som takto si išla nacvičiť aj cvičisko začiatky tiež na poľnej ceste poprosila som priateľa vieš čo nejde mi to poď mi to prosím ukázať)naučíš sa neboj sa.vodičsky som urobila na prvý šup

anniii
9. aug 2021

@panelacikova Ja si myslím, že po troch jazdách sa nedá povedať, či má niekto predpoklady. Tí, čo sú po troch jazdách suverénni, väčšinou už skúšali jazdiť kdesi na poľnej ceste, takže to vlastne nie je tretia jazda... Čo sa tej obuvi týka, svokor-vodič z povolania vravel, že sa s tým stretol kedysi v 70. rokoch. Aj moja mama - výborná šoférka, ktorá v práci roky jazdila aj na nákladnom aute, mi vravela, že sa v začiatkoch na šoférovanie prezúvala do čo najtenších topánok. Asi to nie je rozšírené, ale začiatočníkovi to s pedálmi môže pomôcť.

panelacikova
9. aug 2021

@anniii rešpektujem tvoj názor. ja mám na to svoj. denne stretávam na cestách vyklepané ženy za volantom a poviem ti, fakt to nie je teda med lízať. mnohokrát narobia také kiksy, že až... nie každý je pre to proste stvorený, to nič v zlom. to je zase názor môj.

anniii
9. aug 2021

@panelacikova Aj ja rešpektujem tvoj názor, len si myslím, že u nej je na takéto závery ešte skoro. Má zaplatený kurz, veľa jázd pred sebou, peniaze jej nevrátia, tak nech jazdí 🙂Ak sa to do konca kurzu nezlepší, asi je naozaj niekde problém, ale ešte má čas.

panelacikova
9. aug 2021

@anniii no to áno. skúsiť to treba. keď to nepôjde, nepôjde. možno sa rozjazdí. máš pravdu. bez pokusu sa nedá hodnotiť. ja len mám priamo v rodine 2 ženy, ktoré majú VP, kurz si urobili doslova so spotenými pazuchami. a tak to aj vyzerá. ani jedna z nich už radšej ani nejazdí. ale že absolútne.... obe sú moje sestry 😀 a ja - pravý opak - ja som za volantom ako doma 🙂 čiže preto tvrdím, že toto fakt nie je pre každého 🙂

autor
10. aug 2021

@panelacikova mozno na to naozaj nemam, ktovie... O to viac ma to hneva a mrzi, ze som nikdy nebola nerozvazny typ a k technike mam blizko. Len asi auto nebude moj kamarat

malapepka
10. aug 2021

@panelacikova ja som bola v autoskole ozaj ako teliatko. Pripadala som si totalne neschopna. Aj som sa instruktora pytala, ci patrim medzi najhorsie ziacky 🤭
Vodicak som dostala, po nejakej dobe som si kupila auto a jazdila som. Bol to uplne iny pocit ako v autoskole. Neskutocne ma soferovanie bavilo a bavi. Jazda autom je pre mna relax, nieco uplne prirodzene. Dovolim si povedat, ze som lepsi sofer ako moj muz (ale on to neprizna🤭) a mamina mi hovori, ze jazdim lepsie ako otec 😀
Treba jazdit a nebat sa. Sledovat cestu, predvidat, uzivat si to.

panelacikova
10. aug 2021

@malapepka ono je rozdiel pripadať si ako neschopná a byť neschopná vykonávať nejakú činnosť 🙂 niekto si pripadá byť aj neschopná matka a pritom robí veci najlepšie, ako vie a iní si o nej myslia samé pozitívne veci. no ona sama o sebe pochybuje, až časom sa oťuká. to je tvoj prípad. ale takých je dosť málo 🙂