Protesty v Bratislave: Ficový odkaz a početná účasť
Konáme slobodne a z vlastnej vôle, odkazujú Ficovi.
Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/23440427/protesty-24-1-s...
Stručné zhrnutie
- Protesty v Bratislave a na viacerých slovenských miestach sa zamerali na kritiku vlády Roberta Fica pre údajné proruské smerovanie a obavy o členstvo v EÚ a NATO.
- Na manifestáciách vystúpili rečníci ako Fedor Blaščák (Platforma pre demokraciu, Nadácia otvorenej spoločnosti), Victor Breiner, herec Bolek Polívka a herec Tomáš Maštalír.
- Mimovládne organizácie Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu varovali pred návrhmi ako "lex atentát" a spoplatnením poskytovania informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám; účastníci odhadovali účasť okolo 100 000 ľudí.
Najčastejšie otázky
Q: Ktoré mimovládne organizácie vystúpili na proteste v Bratislave?
A: Na pódiu vystúpili Katarína Batková z Via Iuris a Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu; na podporu občianskej spoločnosti hovoril tiež Fedor Blaščák z Platformy pre demokraciu a Nadácie otvorenej spoločnosti.
Q: Aké konkrétne právne zmeny protestujúci kritizovali?
A: Protestujúci a rečníci spomínali návrh známy ako "lex atentát" a návrhy na spoplatnenie poskytovania informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
Q: Kto boli najvýraznejší rečníci a osobnosti, ktoré na proteste vystúpili?
A: Medzi menovanými rečníkmi sú Fedor Blaščák, Victor Breiner, herec Bolek Polívka a herec Tomáš Maštalír; v diskusii sa tiež uvádzalo meno Georgea Sorosa v súvislosti s Nadáciou otvorenej spoločnosti.
Q: Aké bezpečnostné alebo právne tvrdenia zazneli na pódiu?
A: Podľa vystúpení SIS tvrdí, že má závažné informácie o pokuse o destabilizáciu štátu; Zuzana Petková na pódiu tiež uviedla, že otec riaditeľa SIS, Tibor Gašpar, je obžalovaný z činnosti v organizovanej zločineckej skupine.
Q: Aké občianske nástroje protestujúci spomínajú ako ďalší krok?
A: V diskusii sa uvádzali petičné listiny a príprava prípadného referenda; rečníci a organizátori pripomínali ústavné právo na pokojné zhromaždenia.
Q: Aké hlavné argumenty proti protestom zazneli v diskusii?
A: Oponenti tvrdili, že koalícia získala mandát vo voľbách a že zúčastnení voliči mohli svoj názor vyjadriť vo voľbách; v debate sa tiež opakovane spomínalo číslo "18 %" v súvislosti s preferenciami Smeru ako argument o rozsahu podpory.
Závery z diskusie
Zhoda
- Protest je vnímaný ako ústavné právo na vyjadrenie nesúhlasu a ako forma kontroly zvolených zástupcov.
- Hlavné obavy účastníkov sa týkajú proruského smerovania vlády a ohrozenia členstva Slovenska v EÚ a NATO.
- Na protestoch vystúpili mimovládne organizácie a známe osobnosti, ktoré upozornili na konkrétne návrhy zákonov (napr. "lex atentát").
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že protesty sú nevyhnutné na obranu demokracie a európskeho smerovania, zatiaľ čo iní argumentujú, že protesty menšiny nemôžu zmeniť výsledok volieb a sú zbytočné.
- Niektorí diskutéri uvádzali, že Smer má len "18 %" podpory a preto nie je reprezentatívnou väčšinou, zatiaľ čo oponenti trvajú, že koalícia získala volebný mandát a ide o legitimnú vládu.
- Názory sa líšia v otázke, či protesty organizovala opozícia, alebo ide o nezávislú občiansku akciu.
Otvorené otázky
- Dosiahnu protesty zmeny v politike vlády alebo zmeny v legislatíve (napr. zamietnutie "lex atentát")?
- Budú návrhy na spoplatnenie informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám presadené alebo zastavené?
- Zostane Slovensko pevne v EÚ a NATO, alebo sa bude naďalej posudzovať možné zmeny zahraničnej orientácie vlády?
Spomenuté značky a firmy
SME (domov.sme.sk), Aktuality, Platforma pre demokraciu, Nadácia otvorenej spoločnosti, Nadácia Zastavme korupciu, Via Iuris, SIS, Polícia, Progresívne Slovensko (PS), SaS, Smer, Hlas, Slovenskomanaviac.eu, National Geographic
Spomenuté produkty a metódy
lex atentát, spoplatnenie poskytovania informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, petičné listiny, referendum, pokojné zhromaždenie, vyhlásenie, cenzúra
Miesta a osoby
Bratislava, Slovensko, Česko, Maďarsko, Ukrajina, Severná Kórea, Spojené kráľovstvo, Robert Fico, Tibor Gašpar, Fedor Blaščák, Victor Breiner, Bolek Polívka, Tomáš Maštalír, George Soros, Katarína Batková, Zuzana Petková, Ján Počiatek, Andrej Danko, Peter Pellegrini, Igor Matovič, Richard Sulík, Oskar Rózsa, Kotleba, Blaha, Simkovicová
@tykat Áno volia Fica aj mladí, ktorí čerpajú informácie z dezinformačných, proruských webov a hoaxov.
Na Slovensku je obrovská dezinformačná kampaň.
Mladí nezažili komunistov a netušia, čo je to za zlo.
Keď som hovorila jednému mladému mužovi, že na hraniciach boli ostnaté drôty, tak pozeral ako puk.
A to nie je to najhoršie čo priniesol socializmus, iba úpadok. Na začiatku minulého storočia patrilo Československo medzi najvyspelejšie krajiny Európy.
@tykat "Tou vetou, že voliči Smeru nepôjdu na námestia, sedia doma a počúvajú alternatívne médiá 24/7"
si to vystihla. Len tie alternatívne médiá sú dezinformácie, hoaxy a veľa ľudí je schopných tomu uveriť.
Nikde v okolitých krajinách nie je šírených toľko dezinformácií ako na Slovensku.
@tykat a ako ziju? Aj to pripomen. Porovnaj ako sa im zilo predtym a ako sa zije teraz...obycajnym rodinam.
@napetra ano to je ten nas fenomen, ze volici koalicie uz svoje kanaly maju a im to staci. A moj nazor, najviac sa to rozmohlo v case Matovica/Hegera ktori vsetko co bolo proti nim zablokovali a vytlacili z mainstreamu. A strany dnesnej koalicie to paradne vyuzili a ovladli lebo v tom.priestore uz zaklad dezinformacii a hoaxov bol, len sa na neho napojili.
@tykat pisala si/ ste ze po vystupeni z EU v UK stale ludia ziju. Suhlasim,ze ziju ..len som chcela aby sa spomenulo aj to ako ziju a co vsetko sa zmenilo k horsiemu.
@kremlicka250 no ano.ziju, mali referendum.a vystupili.z EU. EU nie je vazenie, kto chce moze vystupit. Aj u nas ak by ludia v referende rozhodli ze chceme vystupit tak vystupime. To je demokracia.
Ale u nas to nikto nechce, nesmeruju k tomu ziadne aktivity, ani verejna mienka nie je za vystupenie z EU, ani vlada. Ale EU nie je ani "naveky a nikdy inak", moze sa rozpadnut, moze zmemit charakter, moze cokolvek ale zatial sa nic take nedeje.
To len PS si z toho vyrobilo temu lebo sa im to hodi a strasia ludi. To je vsetko.
@kremlicka250 ono koloval taky vtip ze GB vystupila z EU aj ked vedela ake to bude mat dosledky, a po vystupeni z EU ich najviac prekvapilo a rozcarovalo ze dosledky vystupenia z EU sa stali skutocnostou.
Baby a ako ste prisli na to, ze Fico je za vystupenie z EU a NATO? Kde a kedy a kto to spominal?
@tykat myslim,ze temu z toho vyrobil niekto iny, ked to prvy krat vobec spomenul.
Ano je demokracia, vdaka bohu.
Ale moja pointa bola v niecom inom. V tom, ze ak niekto spemenie ze sa sa zit aj bez EU tak nech spomenie aj nasledky , aby sa ludia vedeli teda demokraticky rozhodnut🙂
Zit sa da aj s tiranom, zit sa daj aj pod mostom, zit sa da rozne...len treba aj spomenut,ako ten zivot vyzera.
@igiana Veď predsa Gašpar na tlačovke otvorene povedal, že si nechávame zadné dvierka na vystúpenie z EU.
A čo urobil Fico ? Povedal, že súhlasí s Gašparom.
Ako to, že takéto závažné vyjadrenie vládnych politikov neregistruješ.
Práve toto vyjadrenie pobúrilo a zmobilizovalo spoločnosť.
@tykat Nemôžeš porovnávať ekonomiku Veľkej Británie s ekonomickou malého Slovenska, ktoré drží nad vodou pár automobiliek.
Hlavný dôvod Británie na vystúpenie z EU bolo, že boli v EU iba prispievatelia pre slabé krajiny ako je aj Slovensko
Vystúpenie Slovenska z EU by bola pre nás ekonomická samovražda. A to vie aj Fico.
Fico nadáva na EU, že nám nikto nebude nič diktovať, ale peniaze z eurofondov môžu byť.
Všetko čo sa na Slovensku buduje sa čerpá z eurofondov a to sú obrovské peniaze, ktoré dostávame.
Slovensko vďaka eurofondom a plánu obnovy obnovuje školy, buduje kanalizácie, cesty, športoviská. . . .
@tykat no ono trosku tie dosledky nevedeli, lebo im vlada trosku tie dosledky neprezentovala. Prezentovali im trosku inu verziu.
O dosledkoch vedeli ti, ktori si aj nastudovali a logicky uvedomili, co to bude znamenat a este ti, ktorych sa to nejak moc nedotkne , lebo maju 10 aut ,miliony na ucte a uplne v pazi obycajneho cloveka, ktory odvadza dane.
@igiana Už vôbec toto vypustiť z úst v súčasnej situácii je choré.
Veď to by Slovensko uvrhlo do ekonomického úpadku.
My nie sme Británia, sme malý štátik, ktorý ekonomicky drží automobilka.
Však Fico už začal cúvať a stále vykrikuje, že sme pevná súčasť EU a NATO.
No nespráva sa tak, spojencov hľadá v Rusku, Vietname, Brazílii, Číne už len Severná Kórea a Venezuela mu chyba.
Vo vyspelom, demokratickom svete ho už neberú vážne.
@kremlicka250 ale chapes ze nas strasia niecim co nie je na programe dna? Ze to beru ako hotovu vec a akutny problem? A ze oni to nedopustia? Ved to je uplny blud.
Kazda krajina by mala mat zadne dvierka. A Nemecko bolo.prve kto s tym v r.2018 prisiel a aj informovali o tejto alternative obyvatelstvo. A? No nic. Nic sa nedeje lebo je to len nejaka alternativa co by bolo keby. Nic viac, nic menej.
@tykat jaj, tak isto akutny problem ako ked Blaha a spol tvrdili, ze Rusko nikdy nezautoci na Ukrajinu? Tak isto to nebolo na programe dna.
Nikto netvrdi, ze Robert ide zajtra vystupit z EU ale uz tu niekolko rokov prezentuje, ako je EU hrozna organizacia, ako nas zneuzivaju ako nam natlacia migrantov a lezbicke pary nam budu kradnut deti. Preco neprezentuju to , co vdaka EU mame? Respektivne mohli sme mat, keby nerozkradli eurofondy?
Vies ono tych akutnych problemov je tu trosku viac ...
@igiana od samého začiatku SMER otvorene útočí na EÚ aj na NATO a stále opakujú, že tam nemusíme byť a vyjadrovujú neustále pochybnosti či je pre nás EÚ prospešná. Ešte pred voľbami do EÚ parlamentu mali smeráci plnú hubu únie ako sú proti nej ale fľeky im v nej besmrdia že? Beňová a Kaliňák ml. svojim vystúpením v parlamente urobili hanbu nám všetkým. Beňová keď obhajovala mafiánske praktiky smeru na vyzvanie a štýlom útokov na ostatných. Momentálne sne v EÚ už len trpení čo potvrdzujú aj Odórové slová.
Gašpar po návrate z Ruska predostrel možný odchod z EÚ.
@tykat vies, ja nie som uplny fanusik mladeho Simecku a myslim, ze by mu lepsie pasoval EU parlament, aj kvoli nemu - predsa len tu, toto bahno nie je uplne prenho, nevie v tom chodit. Aj ked uci sa a snazi sa. Je to ako ked dojdes z Hiltonu do 4. cenovej na pivo, mozes mat prachy, sposoby, tam frajer aj tak nebudes.....tam su frajeri obvykle ina banda pri vycape.
Ale aj tak porovnat Fica a kolektiv vecnych darmozracov so Simeckom a jeho kruzkom, ak cokolvek by si mu vytkla, tak pracovitostou a ferovostou je uplne inde, a tu ma doslova a do pismena v genoch....tak to mi pride too much ich vobec porovnavat. Ako FIco a spol su za smrtou Kuciaka a Kusnirovej, za Cistym dnom, kde si o tych detoch mozes mysliet co chces, stale to su deti, ktore boli zverene do ruk statu, nie preto aby si tam Fico banda sla pre dievcata na noc, a dodnes sa to neriesilo.....ine je stekat na mladeho chlapca komu ruku podal,nepodal. Na Simeckovu manzelku a matku, a pritom sam robit take veci, ze dovi dopo....ako mozes povedat, ze su skoro rovnaki a ze si nemaju co vycitat, my im MAME co VYTYKAT - mame v Kosiciach holuby na neonatologii, chapeme sa? totalne rozkradnuty a uneseny stat, doslova a do pismena nic tu nefunguje a ty ich chces porovnavat? ako vazne cierna bielou nebude a medzi nimi je nie ze kilometrovy rozdiel, ale intergalakticky, a Fico to velmi dobre vie....detto medzi nim alebo Pelegrinim a Zuzanou Caputovou a ano, kazdy moze mat svoj pohlad na krasno....na to co sa mi paci .....ale objektivne to bola najlepsia prezidentka, ja myslim, ze ak by doba nepriala tak Havlovi, ze bol vtedy z disentu a otvorili sa hranice, tak myslim, ze co do vystupeni aj daleko lepsia ako on. Vobec nechapem ako jej niekto moze nadavat - len vdaka nej sme mali pozornost aku Slovensko nikdy nemalo. Veky nemalo.
....a ak by sa aj nic nedalo vytknut slovenskemu narodu, tak to je ozaj nulove kriticke myslenie - ale, ze NULA uplna, pretoze inak by to kazdy videl. Nikdy sa neznizila na rovnake vykrikovacky, ustala to so ctou.....akurat chlapci, to maju tak, ze ked buchnatuju niekoho oni, je jedno ci novinarku alebo zenu, alebo prezidentku, tak vtedy budu bliakat, ze oni MOOOOZUUUU a to je DEMOKRACIA.....ale ked si decka oblecu kostym na karneval a nepodaju ruku, len tak bez rozmyslu komukolvek, tak to uz PRRRR, to uz nie je fer, vtedy by sli zalovat hocikde, barskde, lebo EGOOO trpi. A len ja mozem - ostatni nic. Aj preto pre vsetky tie, co tu pisu, ze kedy Fico povedal, ze vystupime z EU - na priamo nepovedal, ale vsetko preto robi. A dokonca nie, ze by sme vystupili, na to treba mat opat odvahu a gule - my sa proste nechame za chvilu vyhodit aj z Orbanom a aspon budu moct dalej bliakat, ze ako sme ukrivdeni a vlastne nemame inu moznost ako sa obratit na to uzasne rusko s hajzlakom a parkami, lebo co ked nas chudacikov nechcu....aj preto provokuje a skusa, komu rupnu nervy na protestoch, a len presne ako alkac zo 4. cenovej, tu niekoho potkne, tu drgne, tam nezaplati, tam na niekoho cosi vyleje a skusa, ci z toho bude bitka alebo nebude a podla toho ako mu to bude pasovat, hlave sprostej, tak tam sa prida. On je vsetko, len nie vlastenec a cudujem sa, ze to ludia nevedia nacitat. Detto vsetky tie jeho a SNS ministerky, ani jedna nema nikdy nic od slovenskych navrharov ako to robila Caputova, nekulturna dokonca ide tak cez ciaru, ze chodi nie jak do markizy, ale jak do Kittsee na kavej - skoro jak od kolotocarov. Ale staci bliakat, ze je to slovenskeee a ziadne ine - lebo sak do dosledkov ano, lebo Slovak standardne presne taky 4.cenova nema absolutne ziadnu hrdost a ani nemal, preto sme furt boli tam kde sme boli - ohnuti, neschopni nicoho jednak vlastneho, jednak za seba, jednak z nazorom.
A to, co robi Fico nie su ziadne zadne dvierka ako pises, to je proste megatrapas - a najlepsie je, ze on je megatrapny aj v tom Rusku, z toho ziadna hrdost nekuka jasny pane.

@karolinakr Preco nam to nepovies ty pani Smeracka, preco si ho volila