Psík stále uteká, preskakuje ploty, pomôže kastrácia?

terez23
8. jún 2019

Dobrý deň. Písala som aj na fórum o psoch, no žiaľ, zatiaľ nik neporadil, skúšam preto písať aj sem. Veľmi vás prosím o radu, názor, čo máme robiť. Nás psík je takmer dvojročný kríženec s veľmi bláznivou povahou. Vzdy sme chceli mať psíka (ako deti sme aj my s manželom vždy doma mali psa (nikdy nie na reťazi či vo voliere), tak nám to príde také prirodzene) a tento náš by končil v útulku, tak sme sa ho ujali.. od malička bol veľmi veselý, mal bláznivú povahu. Je to na pohľad, pre nás domácich, veľmi milý pes, atletickej postavy, taký stredný vzrast. Píšem, že pre nás domácich, pretože na cudzích veľmi šteká a aj na návštevu. Niektorých ani nepustí do dvora, pretože jeho stekotom a vrcanim pôsobí agresívne. Ale, máme aj dve detičky, a k deťom je veľmi milý. Akurát chce stále oblizovať a vyskakovať, čo ho úplne chápeme 🙂. Od malička nám toho neskutočne veľa zničil, roztrhal. Škoda už cez 1000e. Ale to sme si povedali, že snáď ho to raz prejde. (Len chcem pripomenúť, že od malička sme sa s ním hrávali, sem tam chodili na vychádzky - nie každý deň, máme obrovský dvor kde má, podľa nás, dosť miesta na vybehanie)
Problém je však v Tom, že asi keď mal trištvrte
roka, začal preskakovať ploty. Klasické pletivo. On je na toto naozaj talent, lebo z miesta vyskočí/preskočí veľmi, veľmi vysoko, nepotrebuje ani rozbeh... A teda, začať utekať. Najskôr raz, dvakrát za deň.. neskôr viackrát, až bolo výnimočné, že bol doma ☹. Vonku na ulici nie je agresívny, ale je pochopiteľné, že ľudia sa cudzieho potulujuceho psa boja, veľa detí chodieva okolo, auta - môže spôsobiť
nehodu... Už sme nevedeli čo robiť, uviazli sme ho na lano (výbeh má aj na lane cez 70m štvorcových). Samozrejme, aj toto berieme ako dočasné, nie šťastné, riešenie. Len už sme zúfalí. Samozrejme, na prechádzky s ním von sem tam ideme, keď nie von z dvora, tak ho púšťame pobehať po dvore, ale to musíme byt vonku obaja a mať oči len na ňom, lebo hneď prebehne za plot. Prosím vás, myslíte, že pomôže kastrácia? Čo by mohlo byť riešením? Veterinár nam len povedal, že to je taká povaha, že možno kastrácia by to vyriešila. Ďakujem za názory, rady...
vyriešila. Ma niekto s takouto povahou psíka skúsenosť?
Ďakujem

luba41
9. jún 2019

teraz uteká z nudy, z potreby poznávat nové atd..ak nedáš kastrovat, bude utekať navyše ešte aj za fenkami - a vieš akí sú mnohí majitelia feniek k druhým dobiedzajúcim psom☹kastracie sa neboj - pes sa nezmení, nepriberie - vždy je to len stravovacia chyba, ked začne priberať.... s vami vnutri viac nemože byt , viac sa mu venovat vnutri?

salonka22
9. jún 2019

Toto mozno nechces pocut, ale mlademu psovi nestačí "sem tam" ist na vychadzku. Ak nemáte cas venovať sa mu viac, mali ste si zaobstarat nejakeho starčeka. Mame krizenca (mix vlciak a polovnicke plemeno) a aj ked je pusteny na dvore, dlha prechádzka, kde ho unavis, kazdy den MUSI byt. Plus urcite sa treba poradit s odbornikom, ktory vam da tipy, ako ist na toho-ktorého psa.
Moj prispevok neber ako kritiku, je dobre, ze sa snazis najst riesenie. A k tomu stekaniu: podla mna je to normalne.

elementissa
9. jún 2019

Ja čítam, čítam a neverím... Nemať kastrovaneho psa???? Ved to je základ! Ste vari chovná stanica? Mate povolenie na to, aby váš pes nakrýval cudzie feny? Predpokladám, že väčšina diskutujúcich v tejto téme ma psa "na stráženie" alebo preto, lebo "majú veľký dvor" a ako ho inak využiť ako pre psa? Na tvoju otázku - kastracia vyrieši jeden z motívov utekania psa - párenie sa. Vy všetci, čo ste tu múdri, ako psa netreba dávať kastrovat a nerobili by ste to a podobne - viete, že pes sa môže parit celý rok? Vždy nájde nejakú fenu v ruji. Videli ste už niekedy útulok? Videli ste už pouličneho psa?? Iba si zatvárate oči a tvárite sa, že je to ok alebo nám naozaj viac záleží na vašom pohodlí a pes je pre vás len vec na stráženie dvora? Ked nie ste schopní dat 60€ na kastraciu psa (niekde aj menej), tak si nechcem predstaviť cim ho krmite.. No premiovou stravou, ktorá vás ročne vyjde stovky eur asi nie... A teda, keďže pes nemá najzakladnejsi úkon - kastraciu, tak je tu veľká pravdepodobnosť, že čip asi nemá tiež. Taktiež asi nechodí každé 3 ci 4 mesiace na odcervenie a očkovanie vybavíte akurát raz ročne besnotou, nie? To je vo všeobecnosti pre všetkých.... Jaaaaj, mať tak viac peňazí a väčší hlas, možnosť zapojiť sa do skutočného politického diana... Už by tu bol zákon ako v Rakúsku, že každé jedno spoločenské zviera s veterinárnym preukazom musí byť kastrovane, aké nejde o zviera z chovnej stanice.
O výchove psa mate predstavu, lebo obaja, aj ty aj muž ste žili v dome so psami. Nehnevaj sa, ale si naivná. A to potvrdzuje škoda vyše 1000€ a to, že pes zdrha. Žiaden vychovaný pes nenici svoj príbytok. Ten pes je úplne divoký podľa toho čo píšeš, klasika, zanedbaný dedinsky pes, čo ma "výbeh na dvor". Pes je ďalšie dieťa a treba sa mu venovať. To nie je prasa, ktoré si dáš do chlieva, dáš mu žrať, piť, vyčistis chliev a o rok ho zarezes. To je spoločenské zviera, ktoré musí mať presne stanovenú výchovu (podľa svojho druhu a povahy). Aj pes, ktorý žije na dvore pri dome sa ma 3x denne venčiť. To akože mate po celej záhrade jeho exkrementy a chodíš a hľadáš? Pes na dvore sa nespráva inak ako pes vnútri - zvykne si na svoje územie. A vyblázniť sa potrebuje inde - v lese, na cvicisku,potrebuje každý deň chodiť na prechádzky so svojím pánom. Nie, že v pustím psa a nechám ho behať ako z divých vajec. Keby bol tak vycviceny, ako tvrdíš, že je (že ovláda povely), ani by sa neopovazil zdrhnut. By si raz zakričala "zostaň!!!" a sedel by pred tým plotom ako pribity. Pes, ktorý si vie sadnúť a ľahnúť a dat pac nie je cvičeny pes. 😉 A keďže to je už 2 ročný pes, tak sa skus popýtať susedov, ako skončili tie šteniatka, ktoré už narobil. Ci ich utopili v potoku, v sude alebo ich vo vreci klepli po hlave. Lebo potomstvo už na milión percent zanechal. A potom mi na fb vyskakuju príspevky zo slobody zvierat, ako našli pozabijane mláďatá tam a tam.. A všetci zdieľajú psíkov v útulku uboziakov, ktori čakajú na svoj domov a všetci to ľútostivo komentujú. A co robia v praxi? Nedajú si kastrovat ani čipovat psa, nechajú ho behať, necvicia ho, nevenujú sa mu... Je to len - ten pes na dvore.....🙈🙈🙈🙈🙈 Smutné, veľmi smutné. Slaboduchy národ, až mi je ťažko a je mi do plaču, že ľudia môžu byť takíto pokrytci. Na jednej strane nepoznám jediného človeka, ktorému by nebolo ľúto zabitých šteniatok, mačiatok a neodsudil to. Na druhej strane je tu tak 60% ľudí, ktorí napriek tomu nedajú kastrovat svoje zviera. A aby bolo jasné - každé zabitie spoločenského zvieraťa inak ako veterinárom pri podaní eutanazie je trestný čin a môžete mať pekne opletacky. A keďže je protizákonné zviera zabiť, tak som zvedavá, kam chcete dať tie mláďatá... A podla najnovších stanovísk by malo byt aj inzerovanie zvierat typu - mame mláďatka, darujeme označované za protizákonné množenie. A to nehovorím o hospodárskej škode, ktorú páchajú pouličné psy a o ich osude - väčšinou pod kolesami aut.

maminuska
9. jún 2019

@terez23 ja kastracii neuznávam a po mojej skúsenosti je to mrzačenie psov a to či feniek alebo psov. Moje feny nie śu kastrovane a ani nebudú. Je na zodpovednosti majiteľa aby si ich počas hárania strážil. Mám chovnú stanicu ale mám aj orieška, nie je kastrovany a teda sa mi nestalo nikdy aby mi nakryl feny. Počas ich obdobia ich jednoducho strážim. A pes nie je dieťa , je to pes, nepotrebuje demokraciu ale hierarchiu. U teba nie jasne kto je vyššie v hierarchii. Skús cvičiteľa, jedného ti viem doporučiť. Dovezie psa na mesiac a po mesiaci je pes úplne niekde inde.

terez23
autor
9. jún 2019

@elementissa ďakujem za názor, s množstvom názorov s Tebou súhlasím. Len pri Tvojom príspevku mám pocit nech napíšem čokoľvek, všetko sme doteraz robili zle, aj robíme a vlastne si ani nezaslúžime ani psa. Nám na Tom psíkovi záleží, preto sa snažíme riešiť. Keď sme to riešili predtým s veterinárom, ten nám dookola vravel, že on z toho vyrastie, že je ešte stena. Preto píšem už aj na fórum, dostala som už kontakt na odborníčku. A predstáv si, už som v jednom príspevku písala, že keď sme s ním vonku a máme ho stále na očiach a zbadáme, že chce ujst,povieme zostaň a zostane. On ujde, akonáhle ho stále nesledujem, zájdeme do pivnice a pod. A s tou škodou. Dohrame sa, vyblázni a o chvíľku už nájde hocičo, čo človeka ani nenapadne, že by mohol rozkusat. To isté ako aj s vychadzkou.. V našom okolí je jedna jediná fenka, vykastrovana. Jedine, že by zbehol do susednej dediny pár km.
Nechcela som Ťa rozohnit, môj príspevok bol úprimne zúfalé "pomoc" a bola to vlastne pomoc aj pre nášho psíka. Ja si vážim všetky rady a aj konštruktívnu kritiku. Len, nikdy nie je všetko čierne alebo biele...

terez23
autor
9. jún 2019

@elementissa a taktiež ma mrzí, že hneď si nás hodila do vreca, nie je zacipovany, odcervenie nema pravidelne.. len besnota...

luba41
9. jún 2019

@maminuska ja nesúhlasím..pretože hárajúcu fenku cíti pes na 100 ky m daleko..a jeho "chúťky", pudy a nepredvídatelné správanie" proste vedú k tomu, aby si to šinul k nim aj za cenu vlastneho života..takže aj kto má na dvore nekastrovanú fenu je nezodpovedný, vlastne ponuka svoje feny ako "lákadlo" psom z okolia a proste ich takisto "ohrozuje"..samozrejme najprv ich ohrozuje majitel, ktorý psa nezabezpečí.. tí "štastnejší" psi nakoniec skončia v útulku, v karantennej stanici...tí ktorí nemali to štastie, skončia zastrelení, zabití a pod kolesami aút..☹ ale to všetko vieš takisto..

maminuska
9. jún 2019

@luba41 chovám psov asi 19 rokov, nikdy mi psy nenakrýli feny a ani moji psy nenakrýli cudzie. Jednoducho ich strážim a odmala trvám na hierarchii. Mne sa pes z dvora nepohne, jednoducho nesmie. Len to je Pevna výchova odmala a nerobiť z psa decko ani partnera.

liligreg
9. jún 2019

My máme JRT, dostal sa k nám úplnou náhodou. Teda, prisťahovali sme sa do bytovky, oproti sa suseda odsťahovala a nechala ho v záhrade. Nájomníci po nej sa ho teda ujali. Nemali sme našu záhradu od nich oddelenú plotom (predchádzajúca suseda ju zbúrala, lebo mala veľa psov a chcela veľký výbeh pre nich). Takže tým, že sme mali spojenú záhradu, bol to aj náš psík (teda fenka), rovnako sme sa o ňu starali, mala u nás (na našej strane záhrady) budú, žrádlo, všetko.... keď sa aj títo susedia odsťahovali a nemohli si ju vziať, chceli ju dať do útulku. Tak sme si ju nechali, veď aj tak sme sa o ňu spoločne starali. A nechceli sme, nech zažíva stres, veď už 7 rokov tam bývala, ktovie, kam a či by sa z útulku dostala. 2 mesiace po odchode susedovcov začala utekať (netuším, či to má súvis s nimi). Raz sa odviezla vlakom do Galanty, o týždeň MHD autobusom po TT, niekto ju vzal do Pn do útulku. O ďalšie dva týždne ju našli v Trnave v potoku plávať. Hanbila som sa jak pes, mali sme ju radi, nič jej nechýbalo (keby vidíš, čo na nete popísali, ako jej musí niekto ubližovať, keď tak uteká, že je týraná a blabla), len jej začalo nejako preskakovať. Múdre rady boli, že to preto, že sa hára, že treba s ňou na sterilizáciu. Lenže ona ju už mala za sebou. Že určite je celé dni v búde zatvorená a preto uteká, že treba, keď je zatvorená, s ňou chodiť na prechádzky, lebo má malo pohybu. Ale ona bola na záhrade, voľne tam pustená, na prechádzky chodila... na nervy sme boli. Tak že treba si zaistiť plot. Na vlastne náklady sme spravili plot od druhého suseda, lebo mal ho asi 15cm od zeme. Keď sme ho spravili, začala ho preliezať, normálne sa po pletive vyšplhala. A čo sme malo spraviť? Si dať pletivo aj hore nad hlavy ako v klietke? Hlavne, že 7r predtým nikam nebehala.Ešte teraz sa mi na tie časy zle spomína, každý na fb len nadával. Ale nikto reálne nevedel poradiť. Ak by sme ju dali na reťaz, zase by bolo zle, lebo je na reťazi. Tak išla do bytu. Ale tiež nebolo dobre, vsetko ocikavala, plakala vnútri a my sme išli práve byt prerábať. Brali sme ju so sebou ku svokre, boli sme tu 4m, bývala na dvore a neutekala. Vrátili sme sa na byt, ale tam všetko zase ocikavala, tak si ju vzali naši a čuduj sa svete, tiež neuteká. Akurát raz! Bola búrka, mamina nechala omylom vchodové dvere odchýlené a vybehla von. Utekala k mojim svokrovcom. Skočila im do pivnice a ráno šiel svokor do roboty a na schodisku naňho vyskočila. Chudák, skoro zinfarktoval.

Ja som ti vlastne ani nič neporadila, lebo všetko čo nám radili, sme mali spravené a aj tak nepomohlo, takze neviem, čo je účinne. Lebo u nej to po pol roku prešlo. Ktovie, ak by sme ju vzali spat, ako to dopadne. Ale sú takí psici, na ktorých “overené, stopercentne” rady neplatia. Želám ti len pevne nervy.
@terez23

zuzanaam
9. jún 2019

Ak neuteká len kvôli háravým sukám, tak kastrácia nepomôže. Máme psa podobnej povahy, len býval s nami najskôr v byte a teraz v dome ho máme tiež dnu, na dvor chodí pod dohľadom. Tiež sme ho dali kedysi kastrovať, vraj sa skľudní, nielen že sa vôbec neskľudnil, ešte sa stal nenormálne agresívnym ku psom samcom, nastalo pre nás doslova peklo. (kastráciu by si zaslúžili ľudia,čo dávajú takéto rady). Vtedy sme bývali v meste a každe venčenie bol neskutočný horor, vždy sme stretli min. 10-15 psov, niektorých na voľno, bitky boli na dennom poriadku. Teraz sme na dome, je to konečne lepšie, adoptovali sme si k nemu sučku čivavy, nech nie je stále sám a to mu prospelo, má parťáčku na prechádzky a hry. Aj keď má už 17 rokov, ani vekom sa neupokojil, stále je rovnako divý, áno, je to taká povaha. ˇŽiadne dlhé prechádzky ani nič podobné tu nepomôžu. Inak adoptovali sme si ho ako 5,5 ročného a predtým vraj strávil celý svoj život zavretý v kôlni, čo si sním predošlý majiteľ nevedel rady.

zuzanaam
9. jún 2019

@cawes mala som 14 rokov psa bradáča, s ktorým som chodila na voľno pri nohe po celom meste, napriek tomu, že bol dominantný bitkár, poslúchal na slovo. Potom aj jedného NO a v súčasnosti čivavu, psy poslušné, vycvičené. Psov mám od detstva, 30 rokov. Potom sme si adoptovali PSA, ktorého keby pustím z vodítka, viac ho neuvidím, a to ho už mám 12-ty rok (pes má 17), len utekať a utekať, jedno kam a prečo. Žiaden výcvik, ani prechádzky nepomohli. Chcem tým len povedať, že nie je pes, ako pes, a keď máte takého psa ako píšete, tak si môžete gratulovať, ale to neznamená, že by ste tak dokázali vycvičiť aj toho, o ktorom je tu reč.

maminuska
9. jún 2019

@zuzanaam 5 ročný pes už má svoje návyky a zlozvyky ktoré sa ťažko odstraňujú. Ak by do ho mala od šteňaťa zrejme by to vyzeralo inak.

marsmykkok
9. jún 2019

@terez23 ja si myslím že sa hlavne netreba obhajovať a ani urážať, každý sa stará ako vládze a môže, ale zjavne tento pes je aktívnejší a nestačí mu ten štandard čo ste mali pri iných psoch, že na dvore, občas von. Zbytočne sa tu urážať a tak, treba skôr riešiť problém. Môže byť aj mixnutý s niečím čo má také sklony zdrhať a kedže nemal vždy dosť aktivity aby bol úplne unavený tak začal utekať. Tu je problém že jeho to baví, je to pre neho dobrodružstvo a ťažko teraz docieliť aby s tým prestal, to ako keby ty máš koníček čo je zmyslom tvojho života a niekto ti ho chce zakázať. Kastrácia toto nevyrieši, hoci ho kastrovať môžeš dať ak chceš, ale nie je to liek na takéto problémy. Podľa mňa jedine oveľa viac aktivity, zamestnať mu aj hlavu, dať pozor aby utekať nemohol aj za cenu opravy plotu, vybudovania voliéry ked s ním nebudete alebo že ho naučíte byť dnu ked nebude pod dozorom a možno časom zabudne na úteky ak budú dostatočné opatrenia a bude mať dostatok aktivity.

zuzanaam
9. jún 2019

@elementissa https://www.pesbruno.sk/blog/1005/novy-vyskum-n...
https://www.dobrenoviny.sk/c/139795/profi-cvici...
Nám kastrácia psa urobila zo života peklo, mali sme predtým niekoľko nekastrovaných psov, a nie, nie sme chovná stanica a ani sme nemnožili, normálene sme si psov ustrážili.
Citujem z linku č. 2: V kocke zhrnuté - kastrácia samčieho alebo samičieho jedinca každého živočíšneho druhu skutočne nie je len vyrezanie kusa mäsa, ako sa snaží ľuďom nahovoriť kastračná lobby. Ide o chirurgické odstránenie orgánov produkujúcich pohlavné hormóny, teda "hnacieho motora" každej živej bytosti. Dôsledky tohto razantného nevratného zákroku sa po vyplavení zvyškových hormónov prejavia veľmi negatívne na psychike, zdravotnej kondícii a celkovom rozhodení do tej doby veľmi citlivo vyváženého organizmu. U psov i sučiek má za následok (aj v závislosti od veku, v akom je kastrácia vykonaná) jednoznačne zvýšenú agresivitu voči psiemu okoliu ("nikto na to nesmie prísť, tak k sebe nikoho nepustím"), neistotu, nevypočítateľnosť, stres a zakonzervovanie alebo návrat k šteňacím vzorcom správania. Ďalšími "bonusmi" sú inkontinencia, strata kvality srsti a úplne predvídateľné naštartovanie zdravotných problémov každého druhu. V reálnom živote sa na rozdiel od mediálnej masáže správanie "problémových" jedincov zhorší, kastrácia iba akceleruje problémové spúšťače, mohol by som vám predviesť dlhý rad v odporúčanom období vykastrovaných sučiek, v neskorších rokoch s rakovinou v terminálnom štádiu (rakovina si nevyberá kde, ale kedy).
Sama by som to nenapísala lepšie.

peterl1981
9. jún 2019

Urcite nekastrovat. Nas je taky isty. My sme ho kastrovali pred 3-4 rokmi a nepomohlo. Je este horsi. Viac steka, viac si dokazuje aky je samec. Je to v hlave a nikdy ho to neprejde. Mate alfa samca a bud ho mozete niekomu darovat, alebo zohnat velmi skuseneho a asi draheho trenera. A okrem vsetkeho aj nadalej uteka.

zuzanaam
9. jún 2019

@maminuska to áno, ale aj starší pes sa dá spravidla prevychovať a vycvičiť. V tomto prípade si skôr myslím, že je tak hormonálne nastavený, mala som pred ním pár psov a aj veterinár povedal, že s niečím takým sa ešte nestretol. Keď som ho doniesla, tak vonku len ťahal a ťahal, tak 2 km, až nevládal, domov som ho musela na rukách nosiť. Bol kosť a koža, totálne neosvalený ako nemal roky možnosť pohybu. Doma si hodinu pospal a zas bol ako z divých vajec. V noci o 4 sa budil a do rána mi chodil po izbe ako tiger v klietke hore dole. Vraj sa vekom skludní, dnes má 17 a je rovnaký. Keď u veta ho bolo treba pozrieť sonom, tak 4 ho držali, každý za jednu nohu (9 kg pes), a ledva sme ho udržali, skoro si nohy polámal. Už sme sa zmierili, že je taký, čo iné už v 17 rokoch. No kým k nám prišiel, myslela som si, že viem vycvičiť každého psa 😉 On v podstate zlozvyky nemal a ani návyky, nepoznal vôbec nič. Nevedel sa ani hrať, dokonca ani čuchať a značkovať, asi po roku sa to naučil. Keby som to nezažila, neuverím.

cawes
9. jún 2019

@zuzanaam ano ja viem ze neni pes ako pes, ale je rozdiel mat psa od steniatka a naozaj ho cvicit, urobit di ten cas a to nie je ze hodinka denne prve mesiace to boli cele dni, a je rozdiel si zobrat uz 5rocneho dospeleho psika. Cize tiez nevies ak by si mala psika od steniatka ci by to robil.

lujza123
9. jún 2019

@terez23 mame zdrhaca, polovne plemeno a o spôsoboch úteku, pokutách od policajtov a toho ze vďaka tulaniu bol verejne známa osoba široko ďaleko, by som mohla napísať román. Už pol roka nebol nikde sám na výlete. Napíšem ti co pomohlo.

1.kastracia (celkovo sa ukludnil a naozaj veľká časť utekov bola koli haraniu, psy to cítia na km)
2.zabezpecit plot
- pletivo nadpojiť cca 30 - 40 cm a zahnúť akokeby smerom dovnutra. Pes takto zahnuté pletivo nevie preliest.
- neviditeľný elektricky oplotok, záleží od rozpočtu ten najlacnejší PET TRAINER cez Aliexpres stojí cca 30 eur. Nieje to spoľahlivé na 100%, nás pes sa to naučil o*ebat po pár mesiacoch, ale výrazne to pomôže, napríklad to odnaučí psa chodiť kam nemá - do zahonou napríklad.
3. Tréning "ostať doma" to znamená vedieť zostať aj pri otvorenej bránke. Nikdy nedovolít psovy opustiť prvý bránku, pri vychádzke vidíte z dvora najskôr vy až potom pes.
4. Druhý pes. Nášmu toto spolu s kastraciu výrazne pomohlo, naučil sa byť viac doma keď tu ma partaka.

A hlavne, mladému psovy dvor nestačí. Takže skúste tie vychádzky denne, aspoň krátku obcuravaciu trasu, Ale DENNE. Naučte ho pri bicykli, nech sa vybeha. Cvicisko nech sa mentálne únavy, chôdza pri nohe počas vychádzky.
Držím palce

cawes
9. jún 2019

@terez23 este k tomu co pises ze ak ide muz do pivnice tak pes uteka, ja dam pred mojho plnu misku zradla, mozem si ist dat 20minut sprchu (odskussne) on sa misky zo zradlom po celom dni nedotkne kym nedostane povel. To je vycviceny pes ktory vie ze ja som pan a ja davam povely. A takisto je to zo zahradkou my naozaj nemame plot proste pn nesmie odist aj keby som isla do pivnice na pol dna a jednoducho neodide.

lilitela
9. jún 2019

@terez23 moze a nemusi pomoct. Neobesi sa vam na tom lane? A teda necitala som to cele, ale on akoze bez rozbehu preskoci 1,8-2 m plot? Nepodlieza vam skor kdesi?

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maminuska
9. jún 2019

@zuzanaam tak ja dávam cvičiť psov k bývalému psovodovi ktorý bol u bacharov. Ale to ich tam dávam opakovane v rozostupe pár mesiacov. Jedna fena mi vykazovala odmala aj agresívnejšie správanie a ti som ani nedala uchovnit aby to neprenášala ale na výcvik išla , len toto konkrétne plemeno je take menej chápave. Mal tam aj 4 plus psov čo prevychovávať a už to vraj ide veľmi ťažko, prebudovať vzorce správania, niekedy treba ísť aj sílovo.

maminuska
9. jún 2019

@cawes takto fungujú aj moji psy. Na prednej časti domu nemáme plot, vyjdeš máš parkovacie časť a ulicu. Manžel čistí auto a pes pri ňom , ľudia venčia psov , pozerá ale nedovolí si odbehnúť.

simca06022011
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
elementissa
9. jún 2019

@zuzanaam prepáč, to co píše ten článok o kastracii ma asi takú hodnovernu kvalitu ako to, že Zem je plocha. Ved každý nech verí čomu chce. Tu je aj výrazná sekta antivaxeriek, ktoré sú presvedčené, že očkovanie vyvoláva psychické poruchy. Však keď chce byť niekto ingnorant a konspirator, tak nech je. A nie, kastracia nespôsobuje agresivitu. Agresivitu spôsobuje nedostatočná starostlivosť majiteľa. Väčšiu blbosť som ešte nevidela.. Ale ok, každý nech si žije vo svojom presvedčení, že robí to najslávnejšie. A nezabudnite topiť šteňatá.

lujza123
10. jún 2019

Mat psa co neustále uteká je veľmi frustrujúce. Kto nezažil nepochopi. Tiež som si vypočula rôzne "dobre" mienené rady typu keby ta ma rad neutečie. Pripadne malo ho vencis, malo sa mu venuješ, malo ho cvičíš....
Osobne si myslím ze výcvik a výchova spraví veľmi veľa, ale tak isto veľa záleží od povahy a plemena.
Momentálne mám dvoch psov. Kým jeden žiadnu kastraciu nepotrebuje u druhého to bola nutnosť. Jeden je taky ze sa odo mňa nepohne, vonku žiadne voditko nikdy nebolo treba, keď opekáme v hore sadne si pri nás a cumi do ohňa, keď je na dvore ma potrebu ho strážiť a aj keby nemáme ploty nepohne sa odtiaľ ani keby ho vonku čakajú rovno 4 harave suky.
Druhý presný opak. Navoľno len občas, stále ho treba mať pod dozorom. Dokáže ísť hodinu pri nás stačí sekunda nepozornosti a je preč. Z dvora tak isto, keď bolo obdobie harania tak si obišiel celý dom, cez každé okno nazrel dnu, skontroloval ci sa nepozeráme a už ho nebolo. Po čase svoje úteky tak vytuningoval že akonáhle sme odišli z domu plachol, preliezol k jednému susedovy povyzieral úrodu zo záhrady, preliezol k druhému susedovy tam ponaháňal mačky, potom odbehol k škôlkarskej kuchyni tam vyžral pomyje co vykladali poobede k odvozu a v čase keď už sme mali prísť domov z práce tak sa pekne popratal domov, ľahol si na svoj gauč v prístrešku a tváril sa ze akože nič.

nitka1157
10. jún 2019

@terez23 ako keby som citala o nasom hafanovi.postavili sme dom kde bol plot ale dost zniceny same diery a vytvaral aj nove.stale uchodil tak sme ho dali na retaz kym sa postavi voliera.to uz sa v dedine jednym nepacilo ze ho mame na retazi a chceli volat na nas ochranarov.😃 .teraz uz je voliera .hafana chodime vencit ale aj to zahliadaju ako keby bol nonstop zavrety lebo nas nikdy nevideli s nim ist von kedxe chodia na prechadzky len vecer okolo..plot pomaly menime za novy neda sa vsetko naraz ale to niekto nepochopiii....potom bude havo pusteny aj ked trha vsetko co vidi.snad budu mat potom uz pokoj na dusi

lilitela
10. jún 2019

@taskataska Wav. nechcem mudrovat, ale chodievate von a kolko? Ja som mala psa, aby som nevyzerala ako uplny laik, ale aj tak, kdesi som citala, ze pes ma geneticky potrebu chodit, tulat sa, takze denne dlhsie vychadzky, aj ked nemame cas, su pre psa skutocne dolezite.

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
erickatt
10. jún 2019

@lujza123 prepac, ale úprimne som sa zasmiala,. Ta predstava ze obehne pol dediny a kym sa vratite vas caka on nic on muzikant 😆😆😆😆