Psík stále uteká, preskakuje ploty, pomôže kastrácia?

terez23
8. jún 2019

Dobrý deň. Písala som aj na fórum o psoch, no žiaľ, zatiaľ nik neporadil, skúšam preto písať aj sem. Veľmi vás prosím o radu, názor, čo máme robiť. Nás psík je takmer dvojročný kríženec s veľmi bláznivou povahou. Vzdy sme chceli mať psíka (ako deti sme aj my s manželom vždy doma mali psa (nikdy nie na reťazi či vo voliere), tak nám to príde také prirodzene) a tento náš by končil v útulku, tak sme sa ho ujali.. od malička bol veľmi veselý, mal bláznivú povahu. Je to na pohľad, pre nás domácich, veľmi milý pes, atletickej postavy, taký stredný vzrast. Píšem, že pre nás domácich, pretože na cudzích veľmi šteká a aj na návštevu. Niektorých ani nepustí do dvora, pretože jeho stekotom a vrcanim pôsobí agresívne. Ale, máme aj dve detičky, a k deťom je veľmi milý. Akurát chce stále oblizovať a vyskakovať, čo ho úplne chápeme 🙂. Od malička nám toho neskutočne veľa zničil, roztrhal. Škoda už cez 1000e. Ale to sme si povedali, že snáď ho to raz prejde. (Len chcem pripomenúť, že od malička sme sa s ním hrávali, sem tam chodili na vychádzky - nie každý deň, máme obrovský dvor kde má, podľa nás, dosť miesta na vybehanie)
Problém je však v Tom, že asi keď mal trištvrte
roka, začal preskakovať ploty. Klasické pletivo. On je na toto naozaj talent, lebo z miesta vyskočí/preskočí veľmi, veľmi vysoko, nepotrebuje ani rozbeh... A teda, začať utekať. Najskôr raz, dvakrát za deň.. neskôr viackrát, až bolo výnimočné, že bol doma ☹. Vonku na ulici nie je agresívny, ale je pochopiteľné, že ľudia sa cudzieho potulujuceho psa boja, veľa detí chodieva okolo, auta - môže spôsobiť
nehodu... Už sme nevedeli čo robiť, uviazli sme ho na lano (výbeh má aj na lane cez 70m štvorcových). Samozrejme, aj toto berieme ako dočasné, nie šťastné, riešenie. Len už sme zúfalí. Samozrejme, na prechádzky s ním von sem tam ideme, keď nie von z dvora, tak ho púšťame pobehať po dvore, ale to musíme byt vonku obaja a mať oči len na ňom, lebo hneď prebehne za plot. Prosím vás, myslíte, že pomôže kastrácia? Čo by mohlo byť riešením? Veterinár nam len povedal, že to je taká povaha, že možno kastrácia by to vyriešila. Ďakujem za názory, rady...
vyriešila. Ma niekto s takouto povahou psíka skúsenosť?
Ďakujem

simca06022011
10. jún 2019

@erickatt toto sa nám stávalo s našou starou viszlou 😁 večer keď všetci zaspali prestveral plot a išiel na táracky, náhodou sa svokor vracal domov o 4 ráno a pes pred ním po ceste 😂 zbadal ho a šprinty domov, keď zaparkoval už bol v bude 😁 to sú proste povahy ...

maminuska
10. jún 2019

@simca06022011 tak zas vyžja je poľovnícky pes, tam to riziko tulačiek je vyššie. Môj exsvokor choval poľovnícke plemena a jeden pes sa mu tiež túlal. On ale nezdrhal, len si predĺžil poľovačku.

lilitela
10. jún 2019

@taskataska nejako mi uniklo že nie si autorka s daným problémom a spontánne som zareagovala na tvoju reakciu na môj prvý príspevok.

katarinamarkova
10. jún 2019

@terez23 psa ste mali vycvičiť..... keď ste to pri stenati zanedbali pôjde to teraz ťažšie ale pôjde ak sa mu začnete naozaj venovať........ mňa len zarazila jedna vec a to,ako stale všetky jeho činy obhajujete slovami že ho chápete....to aj deti necháte robiť si čo chcú lebo ich chápete?

cacianka
10. jún 2019

@ivka2711 poznam osobne.odborníčka a velmi milá osoba.fakt dobry pristup ku psom i ľuďom

ivka2711
11. jún 2019

@cacianka aj u nás bola, chlpac nas ju na slovo posluchal

tacika
11. jún 2019

Ahoj terez23, tiež sme sa doma borili s podobným problémom. Vlani v lete náš vtedy ročný psík, kríženec, tiež utekal z domu, veľký sad, výbeh, ale lákalo ho len von. V čase hárania feniek, nebol doma 4 dni, prišiel vychudnutý, vyhladovaný, doma sa napil, dokrmil a zmizol zas na hodinu, dve.V októbri 2018 sme ho dali vykastrovať, odvtedy nepribral žiadnu váhu navyše, je to stredné plemeno, malý atlét. Pribrali sme mu pred Vianocami na dvor kamarátku, fenku. Neviem či má dobrý vplyv na neho kastrácia, alebo kamoška Zara, ale odvtedy túlavé labky nemá. Má sa s kým hrať, fenka nedávno hárala, strážil si ju odušu. Možno i to je spôsob, zabezpečte mu kamaráta.

tacika
11. jún 2019

Ešte som zabudla napísať, že tiež podhrabával plot a tak utekal, muž zúril, ale tiež u nás nehrozí dať ho na reťaz či zavrieť do koterca, psy sú naši kamarátil. Prosto sme dovnútra ploty upevnili roxory, to už nepodhrabe, ani nerozpletie plot.

cacianka
12. jún 2019

@ivka2711 autorita

zuzanaam
12. jún 2019

@elementissa nám kastrácia urobila zo psa agresívnu beštiu voči iným psom a poznám z okolia viac takých prípadov. Celý život robím so psami, a štenatá topiť nebudeme, žiadne nemáme, nemali sme, ani neplánujeme. Skôr vaše komentáre vyznivajú ako zo sekty, nie ten článok. Zapchám oči, uši a idem si svoje, bez ohľadu na to, čo zažili druhí. Nuž čo, rozumný človek sa učí na chybách druhých...

0silvia0
12. jún 2019

@zuzanaam no podľa názorov dotyčnej to vyznieva, že každý majiteľ, ktorý nedá kastrovat psa automaticky topí stenata bez ohľadu na cokolvek🤨

marsmykkok
12. jún 2019

tak ja chovám psov 20 rokov, nekastrovala som nikdy a žiadne šťeňatá nemali ani neurobili. je to o zodpovednosti a nechápem tú modu bezdôvodne kastrovať, je to celé len biznis, má to pozitíva ale aj kopu negatív o ktorých sa nehovorí (časté pomočovanie, pribratie, kopa zdravotných potiaží kvôli neprirodzenej zmene hormonov a takisto psychické, predstavte si že mi ľudia chodíme holý a niekto chlapcovi odreže guľky a všetci mu to budú obzerať a čudovať čo to je, lebo tak je to aj u psov, psy sa čudujú že čo to je ked ani fena ani pes a kastrovaný pes pri oňuchávaní pri zoznámení je neistý, bočí od druhého psa, pes má z toho doslova traumu)

maminuska
12. jún 2019

@marsmykkok predstavme si že by každému mužovi v partnerstve/manželstve čo behá za ženami urezali varlata. Tam je nádherne vidieť tá zmena u muža , keď prestane byť ovplyvňovaný testosterónom . Preto si naozaj nemyslíme že so psom to nič nespraví .

lub11
3. dec 2020

@maminuska Dobry den, ak poznate nejakeho cvicitela co za mesiac mi psa vycvici viete mi poslat kontakto prosim? Dakujem, L.

0silvia0
3. dec 2020

@lub11 užívateľka @maminuska už nemá účet na MK