Rigorózne štúdium popri rodičovskej dovolenke

michalajulka
17. máj 2017

Ahojte, máte skúsenosť s rigoróznym štúdiom na Katolíckej univerzite v Ružomberku? Konkrétne by išlo o odbor matematika. Ako prebieha, či sa dá zvládnuť aj popri rodičovskej,... Ako vyzerá skúška, z čoho pozostáva,... Zaujíma ma všetko, čo by stálo za zváženie... Vďaka

miz
17. máj 2017

ahoj ja som robila rigo v BB a urobila som to s jedným dieťaťom a tehotná. Akurát bez podpory rodiny sa to nedá, pretože bolo treba permanentne strážiť malého. My sme mali skúšku pozostávajúcu z dvoch predmetov a okruhy otázok, ktoré sme mali vedieť. Najdôležitejšie bolo vedieť o čom píšeš v rigu a hlavne mať z toho prax a praktické skúsenosti. Vedieť de lege lata a de lege ferenda všetko z praxe. Čiže základ je výber témy, ktorá ti je blízka a s ktorou si sa už aj stretla a otázky sú už iba doplňujúce. Držím palce.

michalajulka
autor
17. máj 2017

@miz Vďaka. A asi aký dlhý čas si mala na prípravu na skúšku? Tie okruhy otázok Ti zrejme dali asi až s posudkom k práci. Alebo skôr? Bojím sa hlavne toho, či sa budem stíhať pripraviť na skúšku...

miz
17. máj 2017

@michalajulka 2 týždne som mala na učenie. To je minimálna lehota podľa zákona od kedy ti príde pozvánka do termínu skúšok. Okruhy otázok boli zverejnené na nete. Treba saa pripravovať skôr ja som si ich vypracovala sama čiže mi to dlho trvalo, ale aspoň som sa tak učila čo som nevedela. A tie dva týždne som teda makala nonstop. Ale zasa ja som z praxe cize množstvo otázok som vedela, takže aj preto treba správne vybrať tému 😉

holidayova
3. jún 2018

@michalajulka ahoj. Náhodou som narazila na túto diskusiu. Aj ked viem, že je užviac ako rok stará, predsa len sa chcem opýtať, či si sa nakoniec rozhodla pre rigoroznu v RK? Ja nad tým tiež už dlho rozmýšľam, ale stale som sa neodhodlala. Chcela by som rovnako ako ty z matematiky. Nemám však ani predstavu ako to všetko prebieha. A či sa to dá zvádnuť popri rodičovskej. Veľmi by ma potešila tvoja odpoveď.

danusskaaa
3. jún 2018

Jeee, aj mňa téma zaujala.. @michalajulka ako si dopadla??? A hlavne baby, vysvetlite mi naco je dobré urobit tieto rigorozky? Ak ostanem v školstve, nie je lepšie naháňať kredity a urobiť si atestacne skúšky?

zuzanockamt
3. jún 2018

@danusskaaa za rigo mas kredity a potom mozes robit atest. ... Rigo sama osebe ti okrem kreditov neprinesie nic

danusskaaa
3. jún 2018

@zuzanockamt a kolko kreditov za to dostanem???

zuzanockamt
3. jún 2018

@danusskaaa malo by to byt 60,ak to stale plati

miz
3. jún 2018

@michalajulka prepáč nevšimla som si, že si mi písala. ja som mala na ne presne 2 týždne, ale pripravovala som sa hneď po odovzdaní práce, lebo som ju odovzdávala vo februári a museli skúšky stihnúť do leta, lebo v každom roku sú 2 termíny, takže trochu logicky som sa dopracovala k tomu, že na jar a na jeseň, takže som sa pripravovala hneď začala som si vypracovávať okruhy (podľa kolegov čo mali z iných VŠ rigo) a učiť sa to kde som mala medzery. Okruhy tie na skúšku tušim prišli s pozvánkou a za 2 týždne som to dala, ale aj s ohľadom na to, že som v danom odbore mala 3 ročnú prax a teda bola som doma. skúška pozostávala z podrobných otázok z práce a následne som si vybrala 2 konkrétne otázky jednu z občana hmoty a jednu z procesu a odpovedala som na ne. Inak tie 2 týždne to bolo o hubu nebiť rodiny tak to asi nedám.

miz
3. jún 2018

@danusskaaa tak ja som si rigo robila iba kvôli titulu, lebo naozaj samo osebe ti nich neprinesie, ale lepšie je byť JUDr. ako Mgr. teda aspoň z môjho pohľadu, lebo môžem povedať, že hlavne v nemocnici a aj pri pôrode pani doktorka sem pani doktorka tam. ked som rodila prvé dieťa tak nikto okolo mňa takto neskákal a na pohotovosti už vôbec nie. a pri druhom pôrode to už bolo inak a na pohotovosti mi 3x vysvetloval Dr. všetko okolo toho s čím som tam prišla a či som to pochopila 😀

zuzanka.zuzu
3. jún 2018

@miz a ako prosím ťa na pohotovosti vedeli, že si judr? to si sa im predstavila ako "ja som pani doktorka x-ová" alebo? ja ozaj neviem či ľudia chodia na pohotovosti s banalitami, že majú čas vykecávať s lekárom/sestričkou, ale ja keď som pár krát bola na pohotovosti/urgente tak ani kartičku poistenca nestihli pýtať a začali ma tam najskôr ratovať 🤒 takže odhliadnuc od toho, že tituly nemám zapísané ani v zdravotnej a ani v OP, tak by ma úprimne zaujímalo, že či to tým lekárom hovoríte hneď pri príchode alebo len tak medzi rečou alebo ako dočerta zistia, že ste "nóbl" pacient 😂

miz
5. jún 2018

@zuzanka.zuzu ved z kartičky poistenca 😀 . A ono ja titul nepoužívam vôbec nikde okrem roboty, kde ho musím používať.
Inak ja sa tak nepredstavujem ani si ho nikde nepíšem, nemám to za potreby z rôznych dôvodov. Napr. ked ludia nevedia kde pracujem a kto som, tak ma neotravujú so svojimi problémami a ver tomu, že každý ich má viac ako dosť a potom nič iné nerobíš len riešiš niekoho sračky, čo si narobil, vďaka svojej blbosti. Btw. manžel má tiež zakázané hovoriť kde a čo robím, lebo som tiež nič iné v jeho starej robote neriešila len kolegov a ich problémy a to veľa krát ani ďakujem pekne som sa nedočkala...
no ale k veci, zdravie mi je prvoradé aj pre moju rodinu a už to mám osvedčené, že sa inak ku nám správajú ked vedia, že môže zafúkať vietor zo smeru, ktorý by im nebol príjemný... takže sa snažia inak a oveľa viac, aby všetko bolo OK. a tiež ked ma kleplo najskôr ma ratovali a až potom skúmali kartičku poistenca, ale vždy sa dopracovali k tomu, že som "nóbl" pacient a vždy nasledoval rovnaký scenár. 😉
alebo ked išla moja babka do nemocnice už ani neviem s čím a dostala tam porážku a nikto si ju ani nevšimol a dámy sa obhajovali, že to určite si vymýšľame a nič jej nie je a chceli ju na druhý deň prepustiť domov, že ani ct jej nerobili ved načo je stará a nech zomrie doma, tak to už bolo moc aj na mňa a tam už robil haló haló riaditeľ úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou primárke a predstav si, že zrazu sa už aj to ct dalo urobiť na druhý deň ráno a z nemocnice išla až o týždeň nie na druhý deň, ale až po tom ako urobili všetky vyšetrenia a boli si istý, že nezomrie pre ich pochybenie doma. Takže asi tak...

veronika9797
5. jún 2018

@miz suhlasim..ja mam na karticke tiez paeddr a uuuplne sa inak inak so mnou bavili pocas porodu alebo po potrate v nemocnici.....ale inak tiez si ho nikam neuvadzam ani v obcianke ho nemam....

veronika9797
5. jún 2018

A este na.margo rigorozky....za nu mam okrem titulu 60 kreditov za ktore chystam tento mesiac poslat prihlasku na atestacne...a pre mna to bolo jednoduhsie ako sa nahanat za kreditmi....a vrati sa.mi to vo vyssej platovej..teda aspon dufam

miz
6. jún 2018

@veronika9797 presne ani ja ho nemám v občianke iba na kartičke poistenca 😀

zuzanockamt
6. jún 2018

@miz
@veronika9797 tak ja som len Mgr. 😉 a spravaju sa ku mne u lekara slusne, dokonca aj pri porode 😉 asi zavisi od toho,co clovek vyzaruje a ako posobi 😉 a nie kolko pismen ma kde navyse 😉

danusskaaa
6. jún 2018

No, baby idem sa tomu trošku povenovat ...
Len este mam pár otázok, kedze pan google mi radi vseliako a sama som z toho už je jelen 😐😣
1. Ako dlho trvá príprava na rigorozky az do ukoncenia?
2. Musí ma prijať na rigorozku aj inde, ako som ukončila štúdium? (Jasné, že ak maju kapacity??? Lebo ked som zvažovala ist po Mgr ďalej, iné školy ma doslova odbili, že preferujú svojich žiakov...)
3. Koľko kreditov je nutné nazbierať aby som mohla urobiť 1. atestacku? (Kedysi to bolo iny počet, keď ideš na predpripravu a iný počet ak ideš robiť hned pracu...?)
Dakujem za akékoľvek info, idem trošku posprtat a povyzvedat, možno na materskej nieco urobim....

miz
6. jún 2018

@zuzanockamt ja som nepísala, že by sa niekde správali neslušne, ja som písala, že venujú viac pozornosti a snažia sa nepochybiť. A ver tomu, že to nie je o vyžarovaní. Vždy som sa snažila správať maximálne slušne bez ohľadu na to ku komu, jednoducho ku všetkým a tiež bez ohľadu na to či som mala iba maturitu alebo Dr.
Urob si aj ty rigo, namakaj sa na tom a potom pochopíš ten rozdiel. Ten kto je dôsledný bude dôsledný či vyšetruje dr. alebo kohokoľvek iného a ten kto to fláka alebo inak povedané berie na páse si dá pozor a riadne venuje sa ti 😉 .
Btw: Netreba závidieť titul, ktokoľvek po ňom túži si ho môže urobiť a až potom pochopí 😉

zuzanockamt
6. jún 2018

@miz ja nezavidim,chystam sa na 2.atest 🙂

holidayova
6. jún 2018

@danusskaaa Ahoj. Ja plánujem tiež rigoróznu inde ako som studovala Mgr. Teda ak sa vobec odhodlam 😉 malo by to trvať cca 1 rok. Ja som už dlhšie po škole a bojím sa najmä skúšky. Či sa mi bude chcieť vôbec učiť a ako si na učenie nájdem čas pri dvoch deťoch. Ale na druhej strane kedy ak nie teraz, pocas materskej... 😉
Na atestacnu potrebuješ bud 60kreditov a napíšeš prácu, odovzdas a ideš na obhajobu, skúšku. Alebo 30kreditov, prihlásis sa na predatestacne vzdelavanie ( čo ti nahradí zvyšných 30 kreditov) po ukončení píšeš atestacnu prácu.
Za rigoroznu by sme mali dostať 60 kreditov. Ja by som ich využila na 2.atestacku.

danusskaaa
7. jún 2018

@holidayova ĎAKUJEM 😉 a kde a z čoho sa chystáš robit???

veronika9797
7. jún 2018

@danusskaaa na rigo sa da prihlasit aj na inu univerzitu..kedy som isla.ja tak bola podmienka 1 rok pauza po ukonceni mgr..robila som tam kde som i studovala co bola vyhoda lebo sme sa poznali s komisiou 😊 a na rigo sme boli len dvaja 😃 ale skusky a ucenie bolo hrozne...asi mesiac som si vypracovavala otazky a zolla.do hrebenovky a potom som sa asi mesiac ucila 20 otazok...a to som este nemala dieta..teraz si neviem predstavit ako sa budem ucit na atestacku...som zlenivela pocas RD...ale atestacku tiez idem robit na univerzitu a stale zostavam pri mojej skolitelke...🌝

holidayova
8. jún 2018

@danusskaaa chcela by som z matematiky a co najbližšie, teda Žilina prípadne Ružomberok. A ty?

danusskaaa
8. jún 2018

Ja chcem tiez ZA a matika 😁
@holidayova

danusskaaa
8. jún 2018

@holidayova pôjdem este asi po nejake info...lebo odkedy som tam študovala BC vela sa zmenilo...

holidayova
8. jún 2018

@danusskaaa to važne???? Super. Tak pojdeme spolu? 😉😀😀

danusskaaa
8. jún 2018

@holidayova to by bolo paradne 😍 ja sa posnažím do týždňa zistit nejake info (hlavne tie aktualne) a dam vediet!

holidayova
8. jún 2018

@danusskaaa super, sa teším. Znovu si ma navnadila ísť do toho... 😉

danusskaaa
11. jún 2018

@holidayova ahojik, nieco som googlila a teda nic moc. Bohužiaľ katedra matematiky v ZA uz nefunguje 😔 - pipajam link https://www.zilinskyvecernik.sk/clanok/katedra-...
Takže rigorozne štúdium tam neurobíme. Ostala len aplikovaná matika, čo je mimo pedagogického smeru a teda aj dost mimo mojho vzdelania 😔 takze asi idem hľadať nieco ine? Asi Ružomberok (tam som skoncila mgr) ty si ako na tom?

ankapip
1. dec 2018

Ahojte, mám Rigo skúšky o týždeň, môžete prosím opísať priebeh skúšky, tie čo to už máte za sebou, nech viem čo ma čaká. Ďakujem