Ručná brzda

eli221
28. apr 2024

Dobry den zelam zvazujem kupu noveho auta a ma po novom elektricku rucnu brzdu a kedze ja som doteraz mala klasicku tak sa chcem spytat ako to funguje napr. Pri rozbiehani do kopca ? Alebo je to dobre pocas situacie kedy treba pouzit rucnu ? Ak ma niekto realnu skusenost bola by som vdacna za odpoved. Pekny den zelam

janai1
28. apr 2024

@eli221 na elektrickej sa nerozbehneš do kopca.
Neviem aké situácie si predstavuješ keď treba použiť ručnú ale mne pri ničom nechýbala.

melanta
28. apr 2024

@eli221 elektrická funguje tak, že sa vypne ak stúpiš na plynový pedál. Takže do kopca ti nepomôže. Ja odporúčam naučiť sa rozbiehať do kopca bez ručnej brzdy. A podobne ako píše janai, roky jazdím na elektrickej ručnej a nikdy mi nechýbala.

sasa1310
28. apr 2024

elektrická ručná sa ti dáva automaticky. To znamená, keď si v kopci a dáš nohu dole z brzdy, tak automaticky ti zabrzdí a nepôjdeš dozadu a pekne sa potom rozbiehaš s jej pomocou, kedy sa pomaly spúšťa ako ty dávaš plyn. A inak ja si ju na aute viem aj sama zapnúť. Stlačím tlačidlo a zapne sa sama ručná

egonsk
28. apr 2024

@eli221 auta ktore maju elektronicku/elektricku rucnu brzdu maju aj system rozjazdu do kopca, aby majitelov nenapadlo ju aktivovat v nevhodnom case...

nelca84
28. apr 2024

@janai1 tiez rozmyslam v akych situaciach treba pouzit rucnu brzdu. Teda okrem toho, ze ju pouzijem ked zaparkujem.
@eli221 mam vodicak 20 rokov, ale nikdy som sa na rucnej nepohynala (okrem autoskoly) a to v BB sa treba fakt kazdu chvilu pohynat v kopci. Nauc sa pohynat bez rucnej.

janai1
28. apr 2024

@nelca84 no jednu situáciu viem na ktorú sa nedalo moje auto použiť bez klasickej ručnej 🫢 ale pochybujem, že autorka chodí driftovat na snehu 🤣

sissy27
28. apr 2024

@eli221 ja rucnu takmer vobec nepouzivam. Do kopca sa rozbieham cez spojku, pri parkovani zaradim rychlost.

nelca84
28. apr 2024

@janai1 tak akoze hodiny na parkovisku napadli aj mne, ale tiez som nepredpokladala, ze to ma autorka na mysli 😂

aalt
28. apr 2024

Ako tu bolo spominane, elektricka rucna brzda byva aj s automatickym brzdenim. VW to vola autohold a teda ak zastavis v kopci, tak sa pri plynulom pohynani dozadu neposunies. Su situacie, kedy je lepsia rucna, ale fakt ich je malo. Mne sa to stalo iba raz za cca 8 rokov co to mam a to ked som parkoval v miernom kopceku a za sebou som mal navyse auto. Potreboval som vymanevrovat na mozno 15 cm. S rucnou s troskou trpezlivosti v pohode. S elektrickou som skoro odral auto a musel som pockat kym ma odparkoval. V kopci som sa jednoducho nevedel takto potroskach posuvat dopredu dozadu medzi autami. Asi by sa to dalo nacvicit aj s elektrickou ak by sa prepla z automatickeho na manualny rezim. A v servise mi chvilu trva ak chcu odbrzdit, tiez to neviem automaticky a musim sa zamysliet. Kazdopadne je to "navykove" a za mna v aute plus.

thereisabear
28. apr 2024

A nie je to automat? Ten sa ti dozadu na kopci nepustí.

sasa1310
28. apr 2024

@aalt tak tak. S elektrickou sú niekedy cm veľmi dôležité

sasa1310
28. apr 2024

@thereisabear nie. Ani manuál ti nepustí dozadu tieto novšie auta. Asistent rozbehu

thereisabear
28. apr 2024

@sasa1310 áno, ja to nejak nesledujem, manuál som už roky nevidela zvnútra.

madeincssr
28. apr 2024

@eli221 na novsich autach byva tzv. autohold (brzdy pri rozbiehani sa v kopci "este chvilu" (2-3 sek.) brzdia same, kym sa auto nepohne dopredu) niekedy aj bez elektrickej rucnej brzdy (to zabrzdenie "riesi" jednotka ABS). Na autach s elektrickou rucnou brzdou byva autohold snad vzdy a na "rozumnych" autach byva volitelny: automaticky resp. manualny rezim rucnej brzdy. V automatickom rezime sa rucna brzda aktivuje ("zatahuje") sama po zastaveni auta (vypnuti zapalovania). Na "rozumnych" autach sa v oboch rezimoch (automatickom aj manualnom) rucna brzda deaktivuje (odbrzdi) sama, ak ju vodic predtym nedeaktivoval 'packou', ked sa s autom zacnes rozbiehat.

matej2227
30. apr 2024

@eli221 mám el. Ručnú absolútne nestlacam nepoužívam..keď zastavím na parkovisku dám páku do parkovacej polohy automaticky sa zapne el.brzda..Ked chcem vyraziť páka ide do D polohy brzda sa odblokuje.Stale pred jazdou si zapnem tlačidlo HOLD.. to je taká vychytávka že keď sa zastavíte v kopci alebo na križovatke tak vám automaticky zablokuje kolesá nemusíte stát na brzde. Tým pádom el brzdu nepoužívam.. nikdy zapne s vypne sa sama..mám automatickú prevodovku..