Rybka bojovnica

martija
5. okt 2013

Kedze som tu na fore trosku viac doma ako na inych a je tu moznost aj volnej diskusie poprosim o rady, ak by mi niekdo mohol pomoct. Ide o rybku, a hladala som aj na prof. forach zameranych na rybku,ale tam uuuuplnym zaciatocnikom neradia, kedze su to profi,tak zakladne veci uz akokeby sa tam ani nespominali. Ja mam tuto rybku, dotrepal ju manzel a bolo. Spominalo sa na diskusiach,ze zabehnutu vodu z akvarka treba,to je ako co??? No nasa rybka chuda uz je zabehnuta z vody z vodovodu a ani odstata nebola. Teraz som dala vodu odstat,ale ako dlho treba? staci hodinu,alebo den?? Vobec netusim. A co s riasami,ktore sa mi robia na skalkach? A vymena 90% vody,to ako co? to mam zobrat tu vodu spinavu v ktorej je teraz rybka a dat ju tam naspat s cistou? Boze pomoc,je mi luto toho stvorenia,ked uz je tu, prosim hociaka rada mi pomoze. Vopred dakujem.

veronikasa
3. mar 2020

Ahojte, možno niekomu pomôže môj príspevok. Dcéra chcela bojovnicu samčeka samozrejme kôli vzhľadu, ale mne by ho bolo ľúto kebyže má žiť len v tom mini akvarku sám bez možnosti nejakého pohybu. Tak som si zisťovala a zistila som, že sa s niektorými druhmi znesie. Takže sme kúpili 65 l akvarko, so všetkým čo tam má byť a máme tam bojovníka samca, samičku, gubky, tetry, mrenky, prisavnika, pancierničkov a ešte dve rybky, ktoré neviem ako sa volajú. Je tam celkom veselo😆, nikto nikoho nechce zožrať ani sa neohryzaju, občas sa ponaháňaju, ale inak žijú v tolerancii. Čo sa týka samotnej bojovnice, väčšinou sa zdržuje pri dne, skováva sa v rastlinách alebo v kokose a hore pláva keď sa chce nadýchnuť alebo sa nakŕmiť. Kúpila som mu krmivo špeciálne pre tento druh rýb, sú to sušené larvy, ale žerú to všetky rybky.

simca06022011
3. mar 2020

@jojko677830888 bojovnica potrebuje teplu vodu, odstatu, nie ako tu pisu vodovod a dve hodiny... :DDD myslim, ze aj tvrda voda jej robi dobre, to si uz presne nepamatam. Akvarium sa robi skor ako si kupis rybku (zariadit ho tiez nieco trva a nadizajnovat a vsetkos a to musi zžiť dokopy), velke akvarium sme chystali asi aj mesiac dva (to malo urcite 200L+). Bojovnici staci mensie, ja som ju mala ale spolu s inymi rybami v 40L (nezabudnut, samec bojovnice musi byt iba jeden, oni sa doslova biju...). Cize akvarium, ohrievac (musi stacit na objem akvaria), okyslicovac a filter, teplomer - to vsetko sme mali v akvarku, ale bojovnica vsetko neptorebuje z toho, myslim ze ani okyslicovac nepotrebuje... voda mala okolo 24-26°C sa mi zda... toto sa ale vsetko da docitat v navodoch na internete, aj ako zalozit akvarium. Uz je to 4-5 rokvo co akvarko nemame, lebo nebol cas sa tomu venovat, kolko by bolo treba na zalozenie noveho. Ale ako pisem, my mame vzdy viac ryb a velke akvarko a tam sa uz pozeram aj na inde parametre.
A opatrne pri vybere rybky.. my sme si doniesli choru samicku bojovnice a vymrelo mi cele akvarium. Musia byt aktivne, krasne sfarbene, bez zakalenych oci, flakov, aj na ziabroch vidno ak nieco nie je ok.
Na cistenie stien akvarka existuje magnet, voda sa meni max. 1/3 v akvariu, ziadne premyvanie akvaria a drhnutie, na odstranenie spiny z dna existuje hadicka a ked sa cisti akvarko,povysava sa to nou a zaroven sa odobera voda. Potom sa tam doleje obycajna voda (asi z vodovodu, my mame neupravovanu studnicnu vodu...) . A v priapde ze sa ine neduhy objavia, tie sa riesia potom (vela rias =moze mat zlu polohu akvarium, svieti nan slnko atd... , zle ph vody, nedari sa rastlinkam, na vsetko existuju uz prostriedky a v akvaristike poradia - my sme si nasli pana co sa tomu venuje a ma akvaristicky obchod, ziadny chovoprodukt s predavackou, co eldva vie co je aka ryba)

jojko677830888
3. mar 2020

A ešte aké sú pre ňu vhodné živé rastliny?

tinkamaj
6. okt 2020

Ahojte. Síce diskusia stará, ale spýtam sa. Máme bojovnicu-samca, ktorá si to robí penové hniezdo ( ako som sa dočítala) , ale keď vymením vodu, tak mu ho znicim. Neuskodim mu tým, alebo si postaví nové? Akvárium mám okrúhle 3litrove a je tam sám. Poradili mi to v chovprodukte, že je to v pohode. Má aj rastlinku a aj takú postavičku. Len ma zaujíma to , že fakt keď tu vodu budem meniť, či to bude ok? Ďakujem 🐟

juja01
6. okt 2020

@tinkamaj ano, mozete menit, on si bude zakazdym robit, kym ho to bude bavit, abo mu kupte 2 samicky a mozno budete mat aj male 😉
my sme mali

mariaroberta
25. nov 2020

moja rybka betta bojovnica už druhý deň neje stále je tesne nad hladinou a zriedkavo sa hýbe poradíte mi prosím?

mariaroberta
25. nov 2020

a v obchode ná povedali že bojovnice nemožu byť spolu ale asi len samice mi mame jednu samicku a keby som kupila aj samceka nic by si navzájom neurobili?

petussik
13. mar 2021

Ahojte. Viete mi poradit? Vcera bola naša bojovnica, samcek este v poriadku... Plaval, zral. Dnes je malatny nezere, uz sme si mysleli,ze je po ňom, lezal na dne.. potom zacal divne plavat, aj sa krutit, ako ked si psik nahana chvosy, a zas len lezi..da sa mu nejak pomoct?

juja01
14. mar 2021

@petussik no, uz asi velmi ani nie, nedajte mu zrat nejake 2 dni, mozno sa preberie

petussik
15. mar 2021

@juja01 dakujem za radu... No včera večer nam uz zomrel... 😥 Ale dakujem za odpoved

mariaroberta
1. apr 2021

Ahojte viem že toto nie je téma o rybke ale potrebujem názor. Dcéra dlho prosí o psíka. Veľmi nám teraz pomáha a snaží sa. Povedala že si ho zaplatí sama. Mame sad a možno by tam pes bol dobrý na stráženie. Dovolili by ste jej ho na mojom mieste?

kazumi394
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bessie12
4. mar 2023

@kazumi394 keď si prečítaš zopár diskusii, tak zistíš, že ľuďom sa čítať nechce. Kúpia zvieratko a potom sa pýtajú ako to majú chovať alebo sa stazuju, že to nie je to, čo chceli. A keď im napíšeš, ze najprv si to mali všetko naštudovať, tak sa ešte urazia ( česť výnimkám) ..

kazumi394
4. mar 2023

Dobrý deň, viem že táto diskusia je už stará ale píšem to sem aby som niekomu pomohla, keby si to náhodou prečítal. V prvom rade ak sa chcete starať o zvieratko, treba si zistiť čo najviac informácií o jeho starostlivosti. Odporúčam brať informácie z viacerých zdrojov, keďže niektoré rady rôznych chovateľov sa môžu líšiť, porovnať si ich a overiť či sú správne. Prečítajte si knihy o akvaristike, pozrite si videá, porozprávajte sa s odborníkmi. Za dôveryhodný zdroj by som určite nepovažovala zverimexy, pretože tam často o tých zvieratách moc nevedia a ich úlohou je len predať produkt. Rovnako neverte každému "akvaristovi" v takýchto diskusiách. Na internete je veľa článkov o akvaristike, ktoré sú napísané profesionálmi, takisto nájdeme mnoho videí na YouTube s touto tématikou, napriek dôveryhodnosti si tieto informácie radšej viackrát overte. Je pravda, že niektoré rady sa môžu líšiť aj keď žiadna z nich nie je nesprávna. Pri veľa veciach záleží na názore chovateľa, a nedá sa povedať čo je a nie je dobrá starostlivosť ak je vaše zviera spokojné, ale sú podmienky, ktoré sú jednoducho dané a musíte ich splniť. A teraz k tej starostlivosti. Bojovnica je ryba o ktorú sa veľa ľudí nevie starať, o jej starostlivosti koluje veľa mýtov, a preto býva často chovaná v nevyhovujúcich podmienkach. Bojovnica potrebuje akvárium veľké asi 20 litrov. To je minimálne množstvo pre jednu bojovnicu, keď ich chceme mať viac tak treba samozrejme väčšie. Toto akvárium by malo byť hranaté a nie guľaté. Žiadna ryba by nemala žiť v guľatom akváriu, pretože tam zaprvé dobre nevidí a stráca schopnosť orientovať sa, zadruhé je tam málo miesta a jediné čo tam tá ryba môže robiť je točiť sa dokola a nezmestí sa tam dokopy nič, hlavne rastliny, ktoré sú pre bojovnicu dôležité, a zatretie na stenu sa nedá umiestniť filter ani ohrievač, čo bojovnica potrebuje. Najväčšie zlo sú podľa mňa tie päťlitrové betária, ktoré predávajú vo zverimexoch, prosím nekupujte to, využiť by sa to mohlo možno tak na uskladnenie živej potravy ale inak je to úplná zbytočnosť. Je to ako keby vás zavreli do miestnosti 2:2 metre, prežili by ste asi by vám to nebolo príjemné. Úplný strop všetkého je umiestniť túto rybu do rôznych váz, fľašiek z alkoholu alebo zaváraninových pohárov ako tu už niekto písal. Ľudia uvedomte si, že ide o živé zviera a nie dajakú dekoráciu, chce sa mi plakať keď to vidím. Ak rybu neberiete ako živého tvora tak si radšej kúpte plastovú. V akváriu nesmie chýbať filter, ak filter už raz zapnete nevypínajte ho na dlhšie ako tri hodiny, žijú tam totiž nitrifikačné baktérie, ktoré vám čistia vodu a bez prúdenia vody by mohli umrieť. Takisto potrebujete v akváriu ohrievač, ktorý vám bude ohrievať vodu na požadovanú teplotu. Ideálna teplota pre bojovnicu je 25-28°C. Ohrievač musí byť ponorený vo vode minimálne po hladinu vyobrazenú na ňom. Nesmie sa zapínať na vodou aby sklo nepuklo. Pred tým ako ho zapnete ho nechajte chvíľu len tak ponorený vo vode. Na vyplnenie dna odporúčam aktívny substrát v ktorom vám lepšie porastú rastliny ako v štrku. Takýto kvalitnejší substrát pravdepodobne nezoženiete v obyčajných zverimexoch, ale iba v profesionálnych obchodoch s akvaristikou. Ak chcete použiť štrk do akvária vhodná je zrnitosť 1-5mm. Samozrejme môžete to aj nakombinovať.Tmavšie farby sú pre ryby lepšie. V akváriu by nemali chýbať živé rastliny, v ktoré vám pomáhajú s filtráciou vody a bojovnica sa v nich rada schováva. Rastliny vyberajte podľa náročnosti na starostlivosť, osvetlenie, teplotu, hnojenie. O niektoré rastliny sa treba starať viac ako o iné. Pred tým ako rastlinu dáte do akvária si naštudujte čo pre svoj rast potrebuje. Niektoré potrebujú dávkovanie CO2, ale aj iné špeciálne hnojivá a niektoré nie. Rastliny môžeme zasadiť do substrátu aby nám lepšie rástli, niektoré možeme pripnúť na dekorácie alebo sú aj plávajúce rastliny. Rastliny treba pravidelne zastrihávať aby nám neprerástli. Dekorácie vyberajte radšej prírodné ako sú rôzne korene alebo kamene. Dávajte však pozor aby neboli príliš ostré. Pred tým ako ich dáte do vody by ste ich mali vyvariť vo vode aby v nich neboli nežiaduce baktérie, najľahšie bude ak si ich kúpite v obchode aby ste mali istotu že sú čisté. Umelým dekoráciam a rastlinám sa radšej vyhýbajte, rybám síce neškodia ale viac ocenia prirodzené prostredie. Na akváriu treba mať kryt, lebo bojovnice radi vyskakujú z vody. Potrebné je aj svetlo do akvária. Koľko hodín denne by ste mali svietiť vám neporadím lebo každý radí niečo iné ale podstatné je aby ste svietili v pravidelných intervaloch každý deň, aby mali ryby pravidelné striedanie dňa a noci. To ako často budete akvárium čistiť záleží od veľkosti vášho akvária, čím menšie, tým častejšie bude treba čistiť. Pred tým ako začneme vypneme všetku elektroniku, nezabudnite však že filter nesmie zostať vypnutý dlhšie ako tri hodiny. Pri vyberaní ohrievača z vody počkáme asi 15 minút, aby nám na vzduchu nepraskol. Pri čistení vymieňame približne polovicu vody. Novú vodu do akvária necháme odstáť aspoň hodinu, pred tým než ju tam dáme aby z nej vyprchal chlór, ktorý sa nachádza vo vode z vodovodu. Dobré je použiť prípravok na úpravu vody, existuje aj špeciálny pre bojovnicu. Čistenie zahŕňa výmenu vody, čistenie skiel a odkalovanie substrátu. Na odkalovanie sa používajú odkalovacie zvony, ktoré sa dajú kúpiť za pár euro. Aj filter je treba vyčistiť ale musíte to urobiť inokedy ako čistenie akvária. Filter je tiež potrebné vyčistiť vodou z akvária, nie z vodovodu. Ak ste dočítali túto slohovku až sem tak vám ďakujem a dúfam, že budete nasledovať moje rady. Pre tých, ktorým sa to zdá zbytočné, nechcú investovať svojím časom alebo peniazmi do svojho akvária, prosím nikdy si rybu nekupujte. Určite mi tu teraz bude niekto namietať, že ich ryba sa má dobre aj keď žije v takých a takých podmienkach, ale verte mi chcem pre vašu rybu len to najlepšie a ak jej neviete zabezpečiť vhodné podmienky nemali by ste ju chovať.

maxiva
4. mar 2023

@martija môj otec celý život mával ryby.. Mal tam samozrejme filter,teraz neviem ci to napíšem dobre:ryba ancytrus.. Ta čistí krásne akvárium. No a čistil to tak, že od čerpal hadicou vodu, nechal asi tretinu a dolial. Mal tam rastlinky, kamienky. Hlavne ju neprekrmuj, môžeš to krmivo, potom sú mrazené červíky, aj šalát im občas dal. No a čo sa týka bojovníci, tu by som ja osobne nikdy nechcela. Ak ich je viac a v akváriu je akákoľvek iná ryba, oni ju zabijú. Normálne ju dovtedy dzubaju, kým ju nezabiju.akurat na ancytrusa si nedovolili. Mali sme skalare, tie sú krásne, zlaté rybky... kominariky..