Rybky a rybičky - akvaristika

daturka1
23. máj 2013

Ja sa najprv chcem ospravedlnit,ze na stranke pre mamicky a ich dietky zakladam temu o akvaristike,ale nasla som tu kategoriu Volne diskusie.A viem dopredu,ze keby som sa zaregistrovala na stranke pre akvaristikov tak mi tam budu davat tak vysoko odborne odpovede,ze nebudem vediet kde je sever ci juh.A rybicky tu urcite chovate vy,ci vasi rodicia,surodenci.Takze moj problem je takyto:Mame akvarium asi tristvrte roka.Mame svetlo,okyslicovac,dostatok rastlin a pocet rybiek primerane k velkosti akvaria.vsetko bolo v pohode,ale v priebehu tyzdna nam vsetky rybky pokapali,jedna po druhej...vcera posledny skalar ☹ a ja neviem preco...ked som bola mala mala som akvarko o ktore som sa starala tak ako sa vie starat male dieta(cize nic moc)a rybkam bolo dobre,aj mlade sa rodili.....teraz tymto rybkam som dala to najlepsie co som im vedela dat,ocami som ich hladila cez sklo....neviem si rady,pozeram sa na prazdne akvarko(ak neratam dvoch prisavnikov a dvoch slimakov)a je mi z toho nanic a detom tiez 😢

januliku
23. máj 2013

@daturka1 Ahoj. Tak moj mm je vasnivy akvarista, ale je v praci. Mna len napada, nedostalo sa ti nieco do vody - nejaka chemikalia (jar na umyvanie riadu, domestos ... - staci cez spinave ruky), alebo neumyvala si takto kryt z vnutra ? Mozno, ak si menila vodu ? Tiez sa mohli udusit. Mas zapnuty okyslicovac aj v noci ? Lebo v noci funguje fotosynteza opacne, rastliny produkuju kyslicnik uhl. a odoberaju kyslik, takze okyslicovat treba hlavne v noci. Ak byvali rano rybky na hladine, tak mali malo kyslika. No viac ma nenapada. 😒

daturka1
autor
23. máj 2013

@januliku okyslicovac byval zapnuty 24hod denne,ruky tam nedaval nik pokial vie,nemam male deti aby ich napadlo prehanat rybicky.....pred tym ako uhynuli lezali na dne a pomali dodychavali,jedna po druhej v romedzi 2 dni....nie neplavali na hladine.Ak pride MM z prace spytas sa ho prosim na jeho nazor?Budem ti velmi vdacna.
Ale vnukla si mi myslienku s tymi cistiacimi prostriedkami.Syn im menil vodu,neviem cim dolieval vodu,mozno miskou ktora bola predtym umyvana v mycke riadu a mozno bola nedostatocne oplachnuta.....

januliku
23. máj 2013

@daturka1 Jasne, spytam sa poobede, ked pride.

ingmiriama
23. máj 2013

@daturka1 a čo teplota vody ??nemôže to byť spôsobené tým

hradnapani
23. máj 2013

@daturka1 zial, treba sa zmierit s tym, ze obcas niekolko rybiciek ci cele akvarko vykape a pricinu nezistis.
Ale ak mozem zo svojej skusenosti: kym sme nemali dieta, tak sme sa o akvarko celkom prikladne starali, menili vodu, atd, proste vsetko co treba. Odkedy je dieta na svete, akvarko je v uzadi a cuduj sa svete, za tie dva roky nam neskapala jedina ryba! (dovtedy ako na beziacom pase). Vodu menime naozaj sporadicky, rybicky krmime ovela menej, niekedy len kazdy druhy, treti den... moze to vyzerat ze ich tyrame, ale oni su naozaj zivotaschopne a robia nam radost 🙂 takze pozor na prekrmovanie. Vodu urcite nemenit naraz celu, lebo v tom akvarku sa po case vytvori vhodne prostredie, a ked to vymenite cele, tak te ryby su z toho v soku., ale to asi viete.
ale samozrejmostou su bakterie, ktore im tam obcas pridavame, jasne, ze cistime filter... ale venujeme sa mu ovela menej celkovo...
a k tym skalarom - neviem preco, ale u nas skalare nikdy nejako dlho nevydrzali (ani u nas, ani u svokry, ani u svagra), takze tie sme zrusili uz davno.

sympa1
23. máj 2013

ja si pamatam ked som bola mala , ocko mal velke akvarko staral sa prikladne....ale vzdy ked doniesol novu rybu ostatne zacali kapat...nechapem doteraz preco....potom sme to zrusili...bolo to pravidlom....no a my mame take miniakvarko teraz pre deti s jednou rybkou bojovnicou (zavojnatka) nepotrebuje okyslicovat vodu..staci nasypat jedlo raz za tyzden....a dari sa jej uz dlho 🙂 uplne nenarocna starostlivost pre maminku s dvoma detmi 😉

januliku
23. máj 2013

@daturka1
Ahoj. Manzel radi. Ihned vymenit 1/2 vody, za 3 dni zase 1/2. Vycistit filter (pravidelne kontrolovat). Vymenit 1/3 vody kazdy tyzden. Krmit 1-2x denne tak, aby sa kazdej rybke uslo 5-8 kuskov (obrazne). Nove rybky po 2 tyzdnoch. Pokial si nespozorovala zvlastne chovanie ryb (obtieranie o listy, postavanie na mieste, vlnenie na mieste, vyvracanie hore bruchom) a na pohlad vyzerali OK (ziadne belave sfarbenie koze, biele bodky, nadory na ziabrach, kalne oci, stiahnute plutvy), tak pojde najskor o otravu CO2 alebo otravu nejakou latkou (napr. cistiaci prostriedok).

Aktualne foto prilozene.

daturka1
autor
24. máj 2013

@januliku dakujem radu ktora je lahko pochopitelna.Spravime napravu a mozno dalsie rybky sa u nas doziju aj dochodku.

daturka1
autor
24. máj 2013

Dievcence aj vam vsetkym dakujem za rady a odpovede 🙂

medvedik21
24. máj 2013

Kupila som synovi akvarko s 3 rybickami..okrem ineho ma momentalne najviac zaujima otazka filtra..stasne to huci..teda podla mna..ved to musi tie ryby tiez rusit..v noci som to musela ist vypnut..inak by letelo cez okno..je to normalne?..a pokial ma byt ponorene?..skoro po vrch toho obdlznikoveho tvaru?..lebo odtial ide uz len kabel.. 🤐

hradnapani
24. máj 2013

@medvedik21 jasne, ze vrci - ma byt ponoreny, vtedy je to tiche...

medvedik21
26. máj 2013

ponorene ale stale huci..o nieco menej ale stale dost znacne a to som už kupila nove kvalitnejsie..no neviem..a co by sa stalo keby v noci nebyval zapnuty len cez den? 😝

kathynka
26. máj 2013

@medvedik21 poviem ti, co by sa stalo - vojde ti tam ryba, zasekne sa a zadusi sa...filter ma ist 24 hodin...aj ty dychas 24 hodin a nikto ti v noci dychanie nevypne 😉
@daturka1 co je pocet rybiciek primerane k velkosti akvaria? nie vzdy plati zasada 1 cm ryby na 1 liter vody...a ked pises, ze ste mali skalara, tak jemu treba objem aspon 150 litrov a idealne vysku akvaria 50 cm...navyse, ak mate nejake gupky alebo akekolvek zivorode rybky, tak tie su najvacsi producenti "hovienok", cize sa mohli kludne otravit dusicnanmi, ani neviete ako...hlavne, ked vravis, ze na nich nebolo nic vidiet...ako casto menite vodu? kazdopadne teraz ako prvu pomoc sprav urcite to, co ti poradila @januliku 😉

hradnapani
26. máj 2013

@medvedik21 tak potom neviem, nam ponoreny filter nikdy nejako velmi nehucal , teraz mame napriklad uplne nehlucny, a to sme v tej izbe aj spali. Mne napriklad velmi vadil zapnuty vzduchovac, takze ten som na noc vypinala a ryby to v pohode zvladli. Akvarium mate polozene na izolacnej podlozke? aj to moze pomoct

daturka1
autor
27. máj 2013

@kathynka akvarko ma cca 30l a boli v nej tri rybicky ...

kathynka
27. máj 2013

@daturka1 ojoj, tak tam mas tu chybu...nevhodny vyber ryb...to sa muselo skor ci neskor prejavit...do 30 litrov mozes dat tak akurat krevetky alebo nejake minirybky...ale urcite nie skalara ani prisavnikov...

medvedik21
27. máj 2013

tak mam taky filter aqael fan mikro..s regulaciou..neviem ako ho mam nastavit..ked ho dam na menej nebublinkuje mi len filtruje a ked pridam tak aj vypusta bublinky..neviem ako ho nastavit co je optimalnejsie 😕 ..,podlozku si skusim zohnat mozno to pomoze..

kathynka
27. máj 2013

@medvedik21 ked si zvyknuta spat v tichu, tak to budes pocut, aj keby si s tym cokolvek spravila...bublinky ist musia...

danjelca
27. máj 2013

@daturka1 skaláre su velmi chúlostivé, pozor na teplotu vody..najlepšie pre decká su gupky-tie su fakt odolné a mečúne, tetry...neonky, taká tá klasika ale aj tak sa stane že zrazu vykapu na nejaku chorobu.

daturka1
autor
27. máj 2013

@danjelca vidis a mne skalar skapal ako posledny.....ja som uuplne mimo z toho nasho akvarka a ked si predstavim ze v tom istom akvarku som ako dieta mala asi 40 rybiek(mecune,gupky),ziaden filter okyslicovac a bolo im fajn......hold,nova doba,aj rybky su fajnove...

danjelca
27. máj 2013

@daturka1 vie čo a tiež sa mi stalo že ked som dokupovala nové rybky tak s nejakou chorobou a do mesiaca dvoch mi vykapali oni aj tie pôvodné...nedokupovali ste niečo nové??

daturka1
autor
27. máj 2013

rastliny..zeby tie neprospeli?inak teraz ma napada,ako dieta som mala rybky z domaceho chovu,odolne ....toto su z chovproduktu,tiez sa snazia aby to rychlo narastlo a rychlo to predali.....tak zacnem od zaciatku asi tymi gupkami a uvidi sa co dalej

daturka1
autor
27. máj 2013
kathynka
27. máj 2013

@daturka1 len aby si casom nedopadla ako teraz...30 litrov pre gupky nie je dobre, kedze tie sa ti budu mnozit ako na pase a ako som spomenula vyssie, tak privela kakaju a udusia sa ti dusicnanmi...jedine, ze by si kazdy 2. den menila vodu...co sa ti asi nechce...
popozeraj tieto rybky, tie by boli pre vas vhodne, su vsetky nenarocne a chovaju sa v hufoch 6-10ks...k tomu tak 6-10ks krevetiek red cherry, ktore sa ti budu pekne mnozit a v pohode mozu vsetky zit aj s tymi vasimi 2 slimakmi spolu 😉

http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_cerv...
http://rybicky.net/atlasryb/danio_perlove
http://rybicky.net/atlasryb/kardinalka_vietnamska
http://rybicky.net/atlasryb/neonka_modra
http://rybicky.net/atlasryb/razbora_ranongska
http://rybicky.net/atlasryb/razborka_barmska
http://rybicky.net/atlasryb/razborka_trpaslici
http://rybicky.net/atlasryb/tetra_ohnivá

vsetko su to pomerne lahko zohnatelne rybky, ci uz v akvaristike alebo na burzach... 😉

daturka1
autor
27. máj 2013

@kathynka jeziiiiis,ta krevetka je zlatunkaaaa..take chceeem)))

kathynka
27. máj 2013

@daturka1 skoda, ze nie si z BA, ja ich predavam po 50 centov 😉 krevetky su super 😉

daturka1
autor
27. máj 2013

@kathynka dialnica mi ide kusok od obce.....pusti ich na dialnicu,ja si ich tu dockam)))

kathynka
27. máj 2013

@daturka1 chudata moje male 😀

medvedik21
4. aug 2013

v noci sa mi vytrela živorodka..mam tam asi 5 peknych rybiek a asi 4 take len zbytky..lezia tam na dne porodnicky a nehybu sa..to sa uz asi nezoberu? 😒 a neviem ci matku mam este nechat v porodnicke ci este vrhne?..ese sa mi zda brusko nie ceklom splasknute..mam tam teraz baktopur lebo ich liecim

kathynka
4. aug 2013

@medvedik21 a preco tam mas baktopur? co liecis? ak uz lezia na dne, tak to je nic...co im davas zrat a kolkokrat za den? samicku daj radsej prec, aj tak je urcite vycerpana...