Snažilky zo zahraničia. Pridajte sa

ivana98
25. jan 2008

Ahojte 🙂
uz tu mame rozne snazilkovske temy, ale ziadnu podobnu.
Takze vy ktore zijete daleko od domova a snazite sa otehotniet (popr. uz dlhsie a nedari sa) - vitajte 😉

schnucki
26. jan 2010

jj, moc toho nepotrebuju, ale stejne se do toho poustim uz ted .... a pritel nepotrebuje skoro nic, vsechny papiry co je treba tam maj 😀

ivus tak to je dobre ze z toho nic nebylo, treba to byla ta cevka, to se pry stava ....
jinak nase mimco bude mit obe a v 18ti se muze rozhodnout ktery si ponecha ....

schnucki
26. jan 2010

kleo ty nechodis kazde dva tydny na kontrolu?? ... me doktor rekl, ze ted me chce vydet jednou za ctyri tydny a pozdeji pak kazde dva .... treba ma jen malo mista nebo se mu nechce 🙂

kleopatris
26. jan 2010

no schnucki vsade sa tak chodi, na slovensku sa chodi myslim ku koncu kazdy tyzden na kontrolu, ale v rakusku raz do mesiaca ku mojej doktorke a v nemocke sa mam hlasit az v den terminu porodu...takze kontrola jak hovado 😔

mirusch
26. jan 2010

Ivus, najlepsie budes, ked sa popytas na uradoch, aby si vedela presne. aj ja som to tak mala, ze 3 roky v DE a z toho 2 roky vydata a potom nerobili ziadne problemy. Neviem ako to je, ked ste Slovaci, kolko rokov. Hm.
No a co sa tyka obcianstva, tam som si tiez nie ista, ale Kleo, ja si myslim, ze preberie obcianstvo matky, ale aj miesta, kde sa narodi, cize aj nemecke....Ale neviem to vobec isto. Treba sa na uradoch informovat.

Meleri, preboha, ja som myslela, ze ste privatne poisteni ci co. Ved to mate tak, ako americania. Ja taky system nemam rada. A co ked musim mat operaciu, to nikdy v zivote tolko prachov nenahrabem. Tak co mam potom robit? V Nemecku mozes mat aj takyto system, ale to si sukromny pacient a vsade mas prednost u lekarov. normalne poisteni to mame tak, ako v SR. A ja tiez nepracujem, ale som poistena na manzela, cize on plati a dostanem karticku aj ja, aj deti by dostali a nemuseli by sme platit extra. Dobry system, asi ostanem v Nemecku 😝

Schnucki ,to fakt? Ze moze mat obe a potom sa rozhodne? Lebo ja viem, ze Cesi nemozu mat obe. Slovaci mozu, hehe, ja mam obe a vyuzivam ako sa mi hodi 😀

ivana98
autor
26. jan 2010

ahoj kecalky 🙂

schnucki, super, ze vybavujete svadbu 😉 inak s tou apostilou ma to fakt udivuje, my sme sa tiez brali "uz pocas EU", sice naopak, ale apostilu sme museli mat vsade... Inak este jeden tip: daj si v CR vystavit "cerstvu" kopiu tvojho rodneho listu, nech ho mas poruke ak nahodou budes potrebovat na preklad atd. Ja som mala taky postarsi papier a ten mi odmietli akceptovat 😝 skoda vyhodenych penazi za preklad 😝
inak ty si privat poistena?? lebo inak nechapem preco 60 e za ocneho 😅 ved sa plati vzdy iba ten 10-e poplatok, nie?
na slovensku jednu dobu bolo obdobie "20-korunoveho poplatku", ale tusim to Fico zrusil aby si naklonil dochodkyne.. v CR teraz maju obdobny s 30 Kc, ak sa nemylim 😀

a ked uz sme pri tom 😀 tehulky, ktora DE-poistovna ma najlepsie leistungen pre tehulky? len tak teoreticky...by sa mozno oplatilo zmenit, ak mi date tip 🙂
meleri, prajem skore vyzdravenie, snad vam to prejde aj bez antibiotik..

ivana, gratulujem k tehu 😵 ako dlho zijete v nemecku? ak menej ako 8 rokov, tak babo nema narok na obcianstvo.. (a ani vy).

u mna nic nove... v praci som mala 2 pohodove dni, zajtra+pozajtra mam fajn skolenie a potom uz len piatok a pracovny tyzden konci 😝

schnucki
26. jan 2010

kleo tak to je blby, ale urco bude vse v poradku 🙂

mirusch ja nevim jestli jsem to nekde cetla nebo mi to nekdo rikal, ale pry jo .... ale jeste se na to budu ptat,
casto jsem ale slysela jak pises, ze pokud se narodis v nemecku mas automaticky nemecke obcanstvi ...

schnucki
26. jan 2010

ivus dekuju ... s tim rodnym listem mi to pani povidala, ze nasi musej na urad nechat udelat jakoby novej a ten prelozit, ze ten prvni neberou .... holky koukala se do dvou knizek a ze prej ne .... samo musej bejt preklady uredne overene, .... kazdopadne nam da termin az budou papiry v cajku, ze pry pevny termin nemuze dat kdyz nevime jak dlouho vse potrva .... tak doufam ze se nebude chtit vdavat vic lidi 😀

jinak se mirusch smala, ze tohle nema kazdy den 😀 furt listovala v nejakych knizkach 😀

ivana98
autor
26. jan 2010

Mirus, ty tu dezinformujes 😀 😀 U Schnucki su tie 2 a nasledne rozhodnutie kvoli tomu, ze CR principialne nepovoluje dvojite obcianstva, preto to oneskorene ultimatum. Takisto aj Turecko to ma podobne s tou vynimkou pre mladistvych.. SR s tym nerobi problemy.

A kedze su obaja slovaci, tak ich mimco ma narok na DE-obcianstvo iba v pripade ze by aj rodicia mali narok, cize po 8 rokoch legitimneho pobytu.
A ten princip - obcianstvo podla miesta narodenia uplatnuju niektore krajiny - ako napr. USA; ale Nemecko nie. Vacsina statov to riesi bud-alebo, teda bud podla krvi alebo podla miesta narodenia. No a v extremnom pripade sa moze stat, ze rodicia maju uplne ine obcianstvo ako mimco 😝

ivana98
autor
26. jan 2010

sorry, pisem ako madar 😝 (vsak aj nejaky ciastocny som 😀)
Schnucki "patri" ten prvy odstavec a IvankeJelinek ten druhy odstavec...

Schnucki, sze je to s tym rodnym listom drzost 😀 ved tam predsa pisu uuuplne rovnake udaje. Informacie o narodeni sa v priebehu zivota nemenia 😎

schnucki
26. jan 2010

😀

to jo, ja to s tim rodnym listem taky nechapala, ale co, snad s tim nebudou nejaky popotahovacky 😝
ted jeste premyslim jestli to vsechno nechat prelozit rovnou v cechach a nebo tady ....

kleopatris
26. jan 2010

no aj my sme museli pre manzela ziadat novy rodny list, ze oni ten komancovsky nechcu, ten vraj uz neplati 😀 tak chudak musel kdesi v Leipzigu, kedze sa tam narodil, nahanat tety aby mu ho vystavili ...

ivi takze slovaci sa nemusia v 18tke rozhodnut pre jedno obcianstvo a mozu si ponechat obe? jeej to by bolo super, neviem si predstavit, ze by sa nas maly dobrovolne rozhodol pre slovenske 😀 i ked ktovie kde bude slovensko za 18 rokov 😀 ja som si myslela, ze to plati aj pre slovakov tak, kvoli vojne ci cosi take, aby sa vedelo za ktoru krajinu ma ist bojovat 😝

kleopatris
26. jan 2010

schnucki na tie preklady pozor, v Bayerne musi byt na to ich overeny prekladatel so specialnym razitkom 😝 nam dala pani na urade ich zoznam, ktori su uznani...slovenskych nechceli 😠 neviem jak to je u vas, ale radsej si aj to prever, nech neplatite dvakrat

meleri
26. jan 2010

Mirusch,

ne tady se platí jen za ty návštěvy, operace ti hradí ta pojištovna. nevím proč to tak je, nerozumím tomu, ale fakt se ti ty peníze navíc vrátí, nějakých 95 procent té částky. akorát teda musíš mít kartičku jinak si nahraná.. 😖 nejvíc mě na tom šokuje že na ni nemají nezaměstnaní nárok..a já jelikož jsem na mateřské tak se mezi nezaměstnané tady počítám..takže máš v něčem pravdu je to tu v něčem jak v USA.

Schnucki,

nezlob se, gratuluju k té svatbě, a na kdy to vlastně plánujete?

zdravím Ivusch..

ivana98
autor
26. jan 2010

Schnucki, v CR to bude rozhodne lacnejsie 😅
Kleo, vase mimco si moze nechat obe 😉 nielen mimco, ale aj ty... 😎 U nas dokonca uvazujeme, ze si manzel poziada o slovenske obcianstvo, len tak zo srandy.. pobyt ma nahlaseny, takze lehota mu plynie.. 😵

ivana98
autor
26. jan 2010

Inak Kleo ma pravdu, u tych prekladov to kazda uradnicka riesi podla seba..... Nam uznali preklad slovenskej uradnej prekladatelky, ale niektori vyzaduju nemecky preklad.. 😖 asi na to nemaju jednoznacne smernice... 😕

ivanajelinek
26. jan 2010

Ahoj Ivi, sme tu teraz 5.ty rok. Ale pojdem sa poinformovat na urady..Asi najlepsie na Ausländeramt, ci? Musim si to pozistovat...

Inak s tymi prekladmi je to fakt rozne.Mne doteraz uznali kazdy preklad, ktory bol robeny na slovensku, ale manzel si tu robi LKW vodicak a musel doniest prelozeny slovensky vodicak.Tak si to dal prelozit na slovensku, ale to mu neuznali, tak si to dal potom prelozit v ADAC...Tak neviem podla coho to posudzuju.. 😒

ivanajelinek
26. jan 2010

Lubi, ty mas za manzela nemca alebo tiez slovaka? Som chcela vediet ako to budes ty riesit, co sa tyka nemeckej narodnosti a tak...

ivana98
autor
26. jan 2010

Ivi, v Ba-Wü je to na Landratsamte, maju tam oddelenie Einbürgerung. Ja som tam uz bola, ale este stale som sa nedokopala k tomu, aby som podala ziadost (pre mna) Vsak to aj stoji prachy, Mirus ti o tom tiez porozprava 😕 .. Ale po 5. rokoch je to fakt zbytocne, tam nie je co riesit.. Iba ak by si dokazala, ze mas ty alebo manzel nemeckych predkov, tusim ale min. 50 % "krvi", t.j. jeden z vasich rodicov... 😝

meleri
26. jan 2010

no holky máte to náročné!

mě tenkrát vzali v poho ten komančovský rodný list, akorát se to tady nechalo přeložit a pohoda...vlastně kolem toho nebylo zas tak moc papírů..akorát pohovor se starostou, proč se jako bereme, aby to nebylo jenom kvůli papírů...nějak za necelý měsíc jsme to měli..ale ten pohovor byl celkem nepříjemný protože ten chlap si mě pořád měřil, jakoby mi nevěřil..

s občanstvím teda na to já zatím prdím, ale tady se dělají nějaké zkoušky či co a do toho se mi nechce...a přiznám se že jsem totálně zadrbala to české občasnství pro Sama, úplně jsem se na to vyprdla, ale asi bych to měla udělat..kdo ví třeba jednou bude chtít žít v česku nebo vůbec, člověk neví co se může stát že jo..

ivanajelinek
26. jan 2010

Ivi a ty kde zijes v nemecku? A manzela mas nemca? Ved ked to nepojde tak pockame este 3 roky a potom to dam zmenit vsetko naraz..

ivana98
autor
26. jan 2010

fiha, meleri... to mi pripomina film green card 😀 taky pohovor 😝

ivi, my zijeme asi 40 km od Stuttgartu 🙂 manzel je nemec, takze by som aj mala narok.. mozno casom 😅 alebo spolu s mimcom, ak niekedy nejake bude 😝

ivanajelinek
26. jan 2010

My nemame tiez moc daleko do Stuttgartu...A zijes uz dlho v nemecku?

schnucki
26. jan 2010

me se treba nelibi ze bych se musela vzdat ceskeho, kdybych chtela nemecky, ....

jinak ja zadnej pohovor mit nemusela, pani byla strasne mila a ochotna 🙂

ivana98
autor
26. jan 2010

Ivi, ja som tu uz 5. rokov, vlastne uz 6.ty... cela vecnost 😅 Inak ta fakt obdivujem, ze si vydrzala snazenie cely rok neriesit 😀

Schnucki 😵 pre clenov EU sa uz evidentne neoplati vydavat/zenit kvoli papierom, tak nie si podozriva 😀 😀 ja mam z teba furt hroznu radost, pamatas si, ako si mi pred 2 tyzdnami pisala o setreni na ivf vs. svadbu? 😎
(ale ta nepotrebna apostila sa mi furt nezda... )

emily327
26. jan 2010

ahojte, tak som konecne doma 😀 Najvyssi cas zbalit potrebne veci na vylet do UK, cely den cakam,ze pride MS ale zatial nic. Tak je dobre 😀
ivana, ten vytok je asi zatial ok, uvidis neskor, ak by fakt bol silny a krvavy, tak zajdi k Dr. Dufajme,ze sa to zlepsi a ze budes ok 😉

pozdravujem aj vsetky ostatne zienky, nebudem sa vyjadrovat k papierovackam, lebo tomu sa ja nerozumiem.

ivanajelinek
26. jan 2010

Ahoj Emily, tak co kedy budes testovat?
Ja tiez dufam ze sa to zlepsi, len si robim hrozne starosti, ci je vsetko v poriadku..

schnucki
26. jan 2010

ivus pamatuju 😀 ... ja jsem tomu nejdriv nemohla uverit, a pak jsem nevedela komu to samou radosti rict 😀 .... super je ze ted se vdavat budu, ale ne kvuli ivf 😀

a co si vlastne pod tou apostilou mam predstavit??

emily no ja jsem na tebe zvedava 🙂 .... kazdopadne drzim palecky

schnucki
26. jan 2010

ivana ja mela na zacatku taky strach, abych vse delala dobre, abych neco nepokazila ... ale neboj, krvaceni to nebylo, tak je vse v poradku .... raduj se 🙂

mirusch
26. jan 2010

Ivus, akoze dezinformujem, ved ja viem, ze Cesi nemozu mat dve, ved som to aj napisala, ze oni nie a slovaci ano, teda ja mam dve. Ale ani Cesi, ani Rakusaci nemozu mat dve. Vsak fasa pre nas. Len som nevedela, ze to u dietata tak je, ze sa potom moze same rozhodnut neskor...

Pamatam ako sme my davali robit novy rodny list manzelovi a aj nove potvrdenie rozvodu s tisic peciatkami, lebo to uz nemal a zvalil to na mna, ze som to vyhodila. Tak potom po svadbe sme to potvrdenie nasli v pivnici 😠 a jeho rodny list, uplne povodny, po tom ako jeho mama zomrela, tak medzi nejakymi uplne inymi dokladmi. Inak moj manzel sa volal - priezvisko uplne inak, po mame, az potom mu zmenili priezvisko. Aj on by si mal pisat, ze rodeny.... 😀 😀

Veru Ivus, mna to obcianstvo stalo 250,- EUR a myslim, ze to zase zdvihli.

Emily, tak teda drzime palce - aj na cestu, aj na testovanie 😉

emily327
26. jan 2010

ivana, testujem zajtra rano, ak ma nepredbehne MS. A chapem, aj ja by som si robila starosti, predsa si len v prvom trimestri. Neviem aky mas vztah s Dr. ale ak dobry, tak jej skus zavolat a opytat sa,ze ci je to ok, alebo sa na teba musi pozriet, lepsie skor ako neskoro a za opytanie nic nedas ;)

schnucki, dakujem pekne, aj ja som zvedava 😀 tento tyzden uz od pondelka sa prekonavam, lebo som uz chcela robit ale povedala som si,ze najskor az v stredu a aj dievcata mi tu radili,ze cim neskor tym lepsie. Tak stale cakam 😀